Čaj od komorača za dojilje
je pravi spas kako za mame tako i za bebe. On podstiče bolju laktaciju, a pored toga što mleka više ima, ono je i puno kvalitetnije. Ovaj blagi napitak treba da piju u što većim količinama i osobe koje pate od zatvora i tvrde stolice. Ubrzaće metabolizam i podstaći će bolju peristaltiku creva i varenje hrane.
Komorač recepti se toplo preporučuju u svakodnevnoj ishrani. Pored toga što će jelima dati prijatan ukus i olakšati varenje, ovaj začin, zahvaljujući blagotvornim sastojcima, sprečava čak i najteža oboljenja. Među njih ubrajamo i kancer.
U nastavku saznajte kako se čaj od komorača priprema za bolju probavu, dojilje i laktaciju , bebe (za eliminaciju grčeva). Koje su sve prednosti za zdravlje i kako ga pravilno treba dozirati.
Osim tog čuvenog napitka pripremili smo vam i recepte za najbolja jela od komorača, koji će vaš jelovnik učiniti zdravijim i raznovrsnijim. Pa krenimo…
Biljka komorač lekovita svojstva i prednosti za zdravlje
Ova biljka se u ishrani i fitoterapiji koristi još od antičkih vremena, a zbog lekovitih svojstava smatrana je darom bogova. Uzgaja se širom Evrope, naročito oko Sredozemnog mora i na Bliskom istoku.
Prirodno raste na područijima umerene i prijatne klime. Jedna sirova glavica korena komorača sadrži malo kalorija, a obiluje vitaminima A, B i C. U velikoj meri prisutni su dragoceni minerali – natrijum, kalcijum, kalijum i magnezijum.
Kvalitetan komorač se prepoznaje po čvrstom loptastom korenju bele ili bledozelene boje, bez tragova pukotina, udaraca ili mrlja. Stabljika i listovi trebaju biti zelene boje, a ukoliko namirnica sadrži pupoljke, to znači da je prezrela.
Svež komorač ima prepoznatljiv miris koji podseća na anis. Preporučuje se kao dodatak kuvanim jelima, naočito onima koja se teško vare. Ova zdrava namirnica daće vam preko potrebnu energiju i nakon obroka nećete osećati ni najmanju pospanost. Čak štaviše bićete spremni odmah na akciju, za razliku od teške hrane.
Podjednako je koristan i čaj od komorača za probavu, koji će olakšati postojeće tegobe sa varenjem i zatvorom.
Ulje komorača čisti jetru
Ova biljka sadrži dragoceno eterično ulje čiji glavni sastojak, prema nekim studijama, ublažavala upale i prevenira kancer. Ovo je potrvrđeno u studiji objavljenoj u časopisu „Phytomedicine: Inernational journal of phytotherapy and phytopharmacology“ juna 2012. godine. Utvrđeno je da ova supstanca zaustavlja rast kancerogenih ćelija, te čak izaziva njihovo samouništenje u određenim slučajevima.
Pored toga, komorač sadrži selen, veoma važan mineral. On igra značajnu ulogu u funkcionisanju jetre i čišćenju organizma od nataloženih toksina . Za njih se smatra da su ključni faktori za nastanak malignih oboljenja. Osim u receptima i jelima za prevenciju, fitoterapeuti preporučuju i komorač čaj.
U prevenciji raka pomaže vitamini A, C i beta-karoten. Ovi snažni antioksidansi štite organizam od štetnog uticaja slobodnih radikala, a biljka komorač ih sadrži u visokom procentu.
Kako koristiti čaj od komorača za mršavljenje
Ova lekovita biljka podstiče gubitak kilograma na više načina. Bilo da je uzimate kroz jela, ili pak svakodnevno pripremate čaj od komorača za mršavljenje, jednostavno ne možete pogrešiti.
Naime on će u potpunosti očistiti i detoksikovati organizam, sprečiće sakupljanje suvišne tečnosti. Delovaće kao blag diuretik, koji će pospešiti bolje mokrenje.
Naučnici su otkrili još nešto vrlo važno i značajno. Naime, komorač čaj je veoma važan u kontrolisanju faktora koji su povezani sa telesnom masom, poput apetita i potrošnje energije.
Pored toga, biljna vlakna u njegovom sastavu produžuju osećaj sitosti i smanjuju apetit. Ona tako olakšavaju kontrolu nad unošenjem hrane i ograničavaju naš dnevni unos kalorija.
Dakle, osobe koje se žele rešiti viška kilograma, u ishranu trebaju obavezno uvrstiti jela od komorača. Preporuka fitoterapeuta je i da piju blagotvorni čaj. Inače, gojaznost se povezuje i sa nastankom dijabetesa i raznih kardiovaskularnih oboljenja.
Za šta je još dobar komorač čaj
Kratak rezime:
- Obara krvni pritisak i snižava nivo holesterola u krvi.
- Zahvaljujući obilju selena, sprečava nastanak tumora i najtežih bolesti.
- Prirodno podiže imunitet i pomaže mu da se izbori s raznim infekcijama.
- Ubrzava metabolizam i poboljšava probavu.
- Sprečava zatvor stolice, čak štaviše omekšava je i čini volumiziranijom.
- Olakšava apsorpciju gvožđa, pa se preporučuje i anemičnim osobama.
- Ublažava PMS – predmenstrualne tegobe.
- Štiti kožu i usporava pojavu bora.
Opširnije:
Fitostrogen, koji komorač sadrži, veoma je važan u regulaciji reproduktivnog ciklusa kod žena, a takode utiče i na plodnost. Zahvaljujući ovim prednostima, čaj od komorača je odličan za probavu. Vrlo uspešno sprečava zatvor i podstiče snižavanje nivoa lošeg holesterola u krvi.
Sama biljka, pored obilja dragocenih vlakana sadrži i kalijum, mineral što snižava visok krvni pritisak. Hipertenziju nazivaju i „tihim ubicom“ jer je vodeći uzročnik srčanog udara i šloga.
Takođe, u sastav komorača ulazi i folna kiselina. Ona igra izuzetno važnu ulogu u neutralisanju homocisteina (visok nivo prisutnosti tog molekula u organizmu oštećuje krvne sudove).
Kako se čaj od komorača priprema na jednostavan način
Način pripreme osnovnog recepta je krajnje jednostavan, on se vrlo lako priprema.
Stavite manju količinu samlevenih semenki komorača u posudu i lagano sve prokuvajte. Nakon toga sklonite sa vatre i sačekate neka odstoji deset do dvanaest minuta. Nakon čega napitak dobro procedite. Pijte ga dok je još topao.
Evo još nekoliko recepata:
Čaj od komorača za dojilje, trudnice i bebe
Ukoliko dojite, onda ovaj recept obavezno napravite da biste podstakle laktaciju.
Potrebna vam je 1 velika supena kašika isitnjenih i samlevenih semenki komorača i dve šolje vruće (ne proključale) vode. Prelijte semenke sa vodom i pustite nekase natapaju najmanje desetak minuta. Nakon svega dobijeni čaj se cedi. Slobodno zasladite kvalitetnim medom (domaćim) i toplo pijte.
Osim što ćete ovim naptitkom poboljšati laktaciju, ojačaćete imunitet kako svoj, tako i detetov.
Namažite upaljene bradavice komoračem
Ukoliko su vam bradavice iziritirane i bole vas, obavezno premažite vaše areole. To uradite tako što ćete najpre namočiti finu pamučnu tkaninu u čaj od komorača. Posle ga blago utrljajte, slobodno ponovite postupak do tri puta tokom dana.
Devojkama i ženama koje imaju bolne menstruacije, kao i druge neprijatne simptome PMS-a, takođe se preporučuje.
Komorač čaj će tokom ciklusa, opustiti mišiče materice, otkloniće bolove jer je vrlo delotvoran kao prirodni antispazmolitik. Pomaže damama da se izbore sa depresijom u menopauzi i dr.
Da ne zaboravimo, čaj od komorača za bebe i novorođenčad ublažiće grčeve u stomaku. Uz to njegov blag i prijatan ukus doprineće vašim mališanima da ga prihvate bolje od redovnih kapi protiv grčeva. Upravo zbog toga ga pedijatri i preporučuju. Podrazumeva se da se najpre morate konsultovati sa njima pre same upotrebe.
Čaj od komorača anisa i kima za bolju probavu
Čaj od komorača za probavu je odlično sredstvo protiv zatvora i nadimanja, naročito u kombinaciji sa drugim lekovitim biljem. Evo nekoliko predloga za čajne mešavine koje će ukloniti posteće tegobe:
Pomešati po pola kafene kašičice komorača, cveta zove, anisa i kašičicu sene. Sve to prelliti sa 2 dl proključale vode, poklopiti i ostaviti neka odstoji dva sata. Procediti dobijeni čaj od i piti u gutljajima.
Za lakše varenje napravite sledeći napitak:
Pomešati po pola kašičice komorača, lincure i kičice, pa preliti sa 2 dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno nek odstoji jedan sat. Čaj od komorača i ostalog bilja procediti i piti u gutljajima.
Ovako napravljeni čajevi pomoći će kod brojnih ozbiljnih tegoba crevnog trakta poput Kronove bolesti i kolitisa. Pomažu i kod najupornijih crevnih parazita ( gliste kod dece).
U Indiji se recimo preporučuje žvakanje semenki komorača neposredno nakon jela, da bi se sprečilo nadimanje i pojava gasova, kao i zadaha u ustima. Istu namenu ima i komorač čaj. Ako ga pijete posle obroka, on če olakšati probavne smetnje poput nervoznih creva i proliva, ali i zatvora. Može čak i da ublaži zubobolju.
U prošlosti je ova biljka korišćena i za rasterivanje crne magije. O ovome nam govore stari zapisi i to kod brojnih evropskih naroda, pa i kod nas na Balkanu.
Zašto bi trebali jela od komorača trebali uključiti u ishranu?
- Na primorju, ova biljka je sastavni deo mediteranske kuhije i prisutna je u brojnim recepturama.
- Glavice komorača obiluju vlaknima, ugljenim hidratima, kalijumom i vitaminom C. Osim toga, kao što smo već napomenuli sadrži i vitamine A, B6 i K. Od minerala prisutni su gvožđe, kalcijum, bakar, cink i selen.
- Drevni kineski iekari koristili su komorač kao lek za stomačne tegobe i bolje varenje.
- Zahvaljujući kalcijumu, fosforu i vitaminu K, odličan je saveznik u borbi s osteoporozom. To je naročito značajan podatak za žene u menopauzi. Njima će značiti i informacija da ovo povrće sadrži i fitoestrogene, koji olakšavaju simptome.
- Pritom, čaj od komorača usporava i starenje, jer sadrži obilje vitamina C. On je neophodan za proizvodnju kolagena, a samim tim odlaže pojavu bora i štiti kožu i spolja i iznutra.
- Ovo povrće pogoduje i osobama koje boluju od hipertenzije, jer pomoću kalijuma snižava krvni pritisak, Takođe, glavice komorača treba redovno uvrstiti u ishranu osoba koje su pod rizikom od makularne degeneracije.
Svakako isprobajte ovaj blagotvorni čaj, uživajte u njegovom finom ukusu i uradili ste velik korak za vaše zdravlje. Ovaj napitak će vas osvežiti i u potpunosti pripremiti vaš organizam na sve nove izazove.
Ako ste kojim slučajem mlada majka koja doji, obavezno ga koristite. Ukoliko čaj od komorača pravite vašoj deci, posavetujte se sa pedijatrom oko doziranja.
Komorač recepti koje jednostavno morate isprobati
Zapečeni komorač sa jabukama i crnim maslinama
Sastojci:
- 3 jabuke,
- 2 do 3 kašike soka od limuna,
- 2 glavice komorača,
- 6 kašika crnih maslina bez koštica,
- 150 ml belog vina,
- 130 g putera,
- 180 g mlevenih badema,
- 1 kašika sitno seckanog svežeg timijana,
- so po ukusu.
Priprema recepta
- Operite i očistite jabuke, a zatim ih isecite na tanke kriške i pospite sokom od limuna.
- Operite i isecite komorač na kriške, a zatim ga oko pet minuta blanširajte u ključaloj slanoj vodi. Zatim ga isperite pod mlazom hladne vode i ocedite.
- Pomešajte puter, bademe, malo soli i timijan.
- Redajte komorač i jabuke u vatrostalnu činiju. Dodajte puter i bademe, pa prelijte to vinom i pospite maslinama.
- Pecite u rerni zagrejanoj na 200 °C otprilike 20 do 25 minuta.
- Služite toplo. Slobodno nakon jela možete popiti i blagi čaj od komorača, prijaće vam.
Pica sa komoračem i sušenim paradajzom
Ovo je izuzetno zdrava pica koja će vam se gotovo sigurno svideti, ako ne preferirate salame i suhomesnate proizvode na istoj. Evo šta će vam trebati od sastojaka.
Za testo:
- 300 g kvark sira,
- 6 kašika slatke pavlake,
- 6 kašika ulja,
- 600 g brašna,
- 2 kašičice praška za pecivo,
- pola kašičice soli,
Za nadev
:
- 4 glavice komorača,
- 3 kašike maslinovog ulja,
- 100 g sušenog paradajza u ulju,
- 4 čena belog luka,
- 300 g punomasnog sira,
- 150 g seckanih oraha,
- 5 do 6 svežih listova žalfije,
- malo bibera.
Priprema:
Za testa:
- Pomešajte sir, slatku pavlaku, ulje i so.
- Dodajte brašno i prasak za pecivo.
- Umesite glatku testu, umotajte ga u plastičnu foliju i ostavite u frižideru da se hladi oko 30 minuta.
Za nadev
:
- Operite komorač i isecite ga na kriške debljine oko 0,5 cm. Sitno iseckajte listiće komorača.
- Zagrejte ulje na srednjoj temperaturi i propržite komorač tako da porumeni s obe strane.
- Iseckajte paradajz na komadiće. Oljuštite i iseckajte beli luk.
- Podeiite testo na četiri jednaka dela, a zatim ga razvucite oklagijom na radnoj površini posutoj brašnom. Pudvrnite ivice i izbockajte testo viljuškom. Zatim ga prebacite u podmazanu tepsiju.
- Rasporedite komorač po testu, a preko toga narvndajte sir i pospite seckane orahe i listiće žalfije. Na kraju sve pospite sec kanim paradajzom.Pecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko 30 minuta. Pospite biberom i služite dok je toplo.
Pečena piletina sa komoračem
Gotovo svako jelo uz koje dodate komorač, dobiće taj jedinstven šmek koji značajno obogaćuje ukus. Komorač recept sa piletinom će malo koga ostaviti ravnodušnim…
Sastojci:
- 5 kašika soka od pomorandže,
- 500 g pilećih grudi,
- 2 veće glavice komorača,
- 2 kašike senfa,
- 2 kašike ulja,
- malo šećera,
- 125 ml belog vina,
- so i biber po ukusu.
Priprema piletine:
- Operite meso pod mlazom hladne vode, a zatim ga prosušite papirnim ubrusom, posolite i pobiberite.
- Operite komorač i isecite ga na kriške.
- Listiće ostavite po strani.
- Zagrejte ulje na srednjoj temperaturi i propržite isečenu piletinu.
- Dodajte vino, sok od pomorandže, senf i prstohvat šećera.
- Dodajte komorač i pecite u rerni zagrejanoj na 200 °C oko 20 minuta.
- Pospite seckanim listićima komorača i služite toplo. Nakon jela slobodno se umesto kafe poslužite uz čaj od komorača.
Lagana krem čorba sa komoračem
Za krem čorbu biće vam potrebno:
- 1 srednja glavica crnog luka,
- 2 veća čena belog luka,
- 2 veće glavice komorača,
- 100 g belog krumpira,
- 100 g korena celera,
- 2 kašike maslinovog ulja,
- 800 ml bujona od povrća ,
- 100 ml slatke pavlake,
- 2 kašike krem sira,
- prstohvat muskatnog oraščića,
- so i biber po ukusu,
- listići komorača za ukras.
Priprema:
- Oljuštite i sitno iseckajte crni i beli luk. Operite i sitno iseckajte glavice komorača. Oljuštite i iseckajte na kockice krompir i celer.
- Zagrejte ulje na srednjoj temperaturi i dinstajte komorač crni i beli luk otprilike dva minuta.
- Dodajte krompir, celer i bujon. Poklopite i kuvajte dvadesetak minuta.
- Izmiksajte čorbu šta-pnim mikserom. Dodajte slatku pavlaku, sir, mu-skatni oraščić, so i biber.
- Servirajte čorbu i pospite je seckanim listićima komorača.
IZVORI:https://www.researchgate.net/journal/https://www.medicalnewstoday.com/articles/284096.phphttps://www.healthline.com/nutrition/fennel-and-fennel-seed-benefits