Kako se sprema keleraba – najbolji recepti

Koliko je često zastupljena keleraba u Vašoj ishrani? Jedete li je uopšte? Trebali bi ste, jer ima mnogo razloga za njenu redovnu upotrebu. Raznolikost minerala i vitamina kojima obiluje ovo provrće, daje mu  veoma veliku hranljivu vrednost.

Pozitivan uticaj ima na krvni pritisak, nivo holesterola, brži metabolizam, jak imuni sistem. Ostanite sa nama i saznajte koje sve pozitivne strane po zdravlje ima upotreba ovog super povrća. Brojni su i recepti sa kelerabom, a mi Vam donosimo neke od njih.

 Šta je zapravo keleraba?

U pitanju je dvogodišnja biljka, koja predstavlja gajenu verziju divljeg kupusa. Pripada porodici kupusnjača. Deo kelerabe koji koristimo u ishrani je zapravo stablova krtola, odnosno zadebljala stabljika ove biljke. Ona je uglavnom okrugla ili pomalo spljoštena. Iz tog zadebljalog dela idu listovi sa dugim drškama koji se takođe koriste u ishrani.

Vrsta Brassica oleracea var. gongyloides je najzastupljenija kod nas na tržištu. Keleraba na engleskom se zove kohlrabi. Dok njen naziv potiče od reči „kohl“ i „rube“ koje na nemačkom znače kupus i repa, upravo zbog svog izgleda. Najviše je zastupljena u ishrani na području Indije i Nemačke. Potiče iz zapadne i severne Evrope, gde se najviše uzgaja.

Koje vrste kelerabe postoje?

Zastupljeno je više sorti ovog zdravog povrća. Njihova boja može biti svetlozelena i tamnoljubičasta. A razlikuju se i po obliku stabla, postoje okruglaste ali i kruškolike sorte. Razlikuju se po veličini krtola, takoreći „plodova“. Mogu biti težine nekoliko desetina grama do preko dva kilograma.

Lekovitost kelerabe je izuzetna. Prisutni su razni minerali, gvožđe, kalijum, fosfor, magnezijum, kalcijum, mangan i bakar. Sadrži i supstance koje su važne u zaštiti našeg organizma kao što su sulforafan, izotiocijanat i indol-3-karbinol. I izobilje vlakana je veoma važno.

Keleraba obiluje vitaminima, naročito sirovo povrće koje sadrži značajne količine vitamina C, on se termičkom obradom lako gubi.

Važni su vitamini iz B grupe, folna i pantotenska kiselina, tiamin, piridoksin i niacin. A u listovima je zastupljen u većoj količini provitamin A, odnosno beta-karoten. Tako da su i listovi veoma zdravi i najčešće se koriste za spravljenje čorbi.

keleraba za zdravlje

Zdravstvene prednosti kelerabe su brojne

Keleraba zdravlje čini sveobuhvatno boljim. 100g ovog zdravog povrća sadrži u sebi oko 62g vitamina C, što je veoma puno. Kada uzmemo u obzir njegovu ulogu u našem telu u regulaciji metabolizma i jačanju imuniteta. Takođe je važan u odbrani od štetnih slobodnih radikala, shvatamo koliko je ovo povrće zdravo.

Zbog sadržaja kalijuma ima uticaj na regulaciju krvnog pritiska, a pozitivan uticaj ima na rad nerava i mišića.

Pokazalo se da je keleraba protiv holesterola vrlo delotvorna. Znači ako imate problema sa LDL-om, uvrstite ovu zdravu namirnicu u svoju svakodnevnu ishranu. Iznenadićete se učinkom. Poželjna je i za osobe koje boluju od dijabetesa i hipoglikemije, jer reguliše nivo glukoze u našem krvotoku.

Keleraba na kardiovaskularni sistem ima uticaja zbog bogatstva  vitaminom C, beta karotenom i folnom kiselinom. Po nekim studijama većom upotrebom povrća i voća koja su bogata ovim supstancama, smanjuje se nivo homocisteina u krvi. A upravo on je jedan od pokazatelja razvoja bolesti krvnh sudova srca.

Preventivno deluje kod brojnih bolesti

Ovo lekovito povrće poboljšava usvajanje gvožđa u našem telu. A znamo kako je gvožđe važno za hemoglobin i opskrbljenost svih delova tela kiseonikom. Vlakna kojima obiluje su zdrava za naš digestivni trakt. Pa tako pomaže kod osoba koje pate od zatvora.

Vitamini B grupe koje sadrži su veoma važni za pravilnu funkciju mnogih enzima u našem telu. Pa tako koristeći kelerabu držite metabolizam u izvrsnoj formi. Uz to dokazano smanjuje tegobe uzrokovane virusnim infekcijama, kandidom i kod edema.

Kao što vidite kelerabe su zdrave za mnoge zdravstvene probleme. Zbog toga ih uvrstite u svoj jelovnik što je više moguće. Pored lekovitosti koju pružaju, imaju i preventivno delovanje.

Antioksidansi poput glukozinolata značajni su za prevenciju malignih bolesti, naročito raka dojke, prostate i debelog creva. Zbog askorbinske kiseline jača imunitet i pomaže telu da se oslobodi štetnih radikala.

Zbog sadržaja kalcijuma, gvožđa i mangana dobra je za prevenciju osteoporoze i jačanje kostiju.

Zahvaljujući karotenu i vitaminu A dobra je za zdravlje vaših očiju. Ima preventivno dejstvo na pojavu katarakte i makularne degeneracije.

Upotreba kelerabe u hrono ishrani

Na našem blogu zdravailepa.com, često dobijamo pitanja o hrono ishrani. Jedno od njih je i da li keleraba goji, pošto je dosta zastupljena u receptima. Sledi odgovor.

Kalorijska vrednost kelerabe je neverovatno mala, a ipak uprkos tome dugo će vas držati sitim. U proseku 100g ovog povrća sadrži oko 33 kalorije. Zatim ugljenih hidrata ima 6,2 posto, belančevina 1,7procenat , a masti skoro uopšte nema.

Upravo zbog ovih osobina keleraba za mršavljenje može biti dobar saveznik tokom dijeta. Jedna je od omiljenih namirnica i u hrono kuhinji kao i prilikom pripreme posnih jela. A zbog visokog sadržaja vlakana čini Vas sitim duži vremenski period nakon obroka.

U sirovom obliku koristi se za pripremu sokova i salata koje jedemo sveže. Sokovi ako stoje gube prijatan miris i ukus i postaju ljuti. Ukoliko je koristite svežu, najbolja je u kombinaciji sa drugim povrćem u salatama, kao i sa voćem. Ukusno se kombinuje maltene uz sve, meso, ribu i sir.

Na pitanja – zašto se sirova sme jesti samo dok je mlada? I da li je zdravija presna ili kuvana keleraba? Odgovori su slični.

  • Najbolje ju je jesti presnu i to dok je mlada jer je tada sočna i ukusna. Naravno tada je najbogatija hranljivim i lekovitim sastojcima.

Kada je starija gubi mekoću i sočnost, postaje opora i odrveni. Kuva se po pola sata ako je cela, ili iseckana na komade desetak minuta.

Upotrebljava se za priloge, može se pohovati, peći u rerni ili dinstati na pari. Još jedan zanimljiv način njene upotrebe jeste ispečena kao pomfrit, prži se 5 do 6 minuta. Zbog sladunjavog ukusa prilikom kuvanja savršena je za supe i krem čorbe.

Keleraba u ishrani beba i male dece

Zbog toga što je toliko zdrava, keleraba u ishrani beba je veoma zastupljena. Najbolje je sa davanjem kašica početi kada beba napuni oko pola godine (između 4 i 6  meseci starosti). A među prvim namirnicama koje smete davati je pogađate, upravo ovo niskokalorično povrće.

Pošto znamo koliko je zdrava keleraba, recepti za bebe su tu da nahranimo i naše mališane. Naročito je pogodna radi pravilnog bebinog varenja.

Evo nekoliko predloga za bebi kašice.

Za sledeću Vam je potreban:

jedan krompir,

pola kelerabe,

par grana brokolija

i maslinovo ulje.

Priprema kašice

Kelerabu i krompir očistite i nasecite na kolutove, zatim skuvajte u vodi. Pred kraj kuvanja ubacite brokoli, njemu je otprilike 5 minuta sasvim dovoljno. Zatim ocedite i izmiksajte povrće. Po potrebi i želji dodajte preostale tečnosti od kuvanja. Na kraju dodajte malo maslinovog ulja. Ako je beba mala, kašicu propasirajte kroz gazu ili cediljku kako bi dobili tečnu, potpuno homogenu kašicu.

Keleraba za bebe, se može napraviti jako brzo. Sledi jedan odličan recept sa tikvicama i kelerabom.

Uzmete polovinu tikvice, trećinu kelerabe i dodajte grančicu peršunovog lista radi bolje arome. Očistite ih, isecite na kockice i skuvajte. Nakon kraćeg kuvanja, čim omekša izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu. Kašica je spremna.

I za kraj ukusan pire koji će se deci sigurno svideti. Trebaće Vam po jedna mlada keleraba zajedno sa listovima, šargarepa i ceo krompir, kašičica putera i malo mleka.

Svo povrće očistite i iseckajte. Kuvajte na pari dok omekša i izmiksajte, pa dolijte malo mleka kako bi pire bio ređi.

Najbolji recepti sa kelerabom

Biljka keleraba priprema se na razne načine, što smo već i napomenuli.

Presna se može koristiti u obliku soka i salate

Za sok od kelerabe ide u prilog što se koristi sirovo povrće, pa je u tom obliku najzdravija. Pravi se lako pomoću sokovnika, a izvrsno se kombinuje sa drugim povrćem ili voćem. Samo ga popijte odmah nakon pripreme. Jer ako duže stoji može zadobiti ljutkast ukus.

Salata od kelerabe se koristi takođe presna.

Nje Vam je potrebno 600-700g, očistite i iseckajte na kockice. Uzimite 100g kisele pavlake, 100g kiselog mleka ili gustog jogurta (šta više volite), 3 struka crnog i belog mladog luka. Zatim 2 kašike iseckane nane, kašika sitno naseckanog lista peršuna, 2 kašike limunovog soka, 1-2 kašike maslinovog ulja. I još so i biber.

Priprema recepta:

U činiji dobro pomešajte sve sastojke osim kelerabe koju dodajete na kraju i još jednom dobro izmešate. Pospite sitnom paprikom po želji.

Za salatu se super slaže i sa crnom i belom rotkvom.

Izrendate po jednu od svake pomešate sa maslonovim uljem i jabukovim sirćetom. Eto osvežavajuće salate koja je bogata vitaminima.

Keleraba u kuvanom obliku

Čuvena čorba od kelerabe priprema se na sledeći način.

Uzmete jedan veći crni luk, sitno isečete i prodinstate sa malo maslinovog ulja. Zatim dodate dve kelerabe koje ste prethodno takođe isekli na kockice zajedno sa listovima ako su sveži. Dolijete vodu i kuvate da omekša. Biber i so dodajte pred kraj kuvanja. Kada se skuva izmikstae štapnim mikserom i vratite na kratko da se kuva. Na kraju dodate još malo majčine dušice. Prijatno!

Za varivo od kelerabe recept je sledeći.

Sastojci koji su potrebni: 4 mlade kelerabe (očistiti i iseckati na štapiće), crni luk jedna glavica, dve kockice smeđeg šećera. Dve kašike brašna bez glutena, 2dl kisele pavlake, 4 kašike ulja, kašika iseckanog peršunovog lista, so.

Evo kako se pravi varivo

Propržite iseckani luk, zajedno sa šećerom. Dolijte vodu i ubacite kelerabu, pa kuvajte dok tečnost ne ispari i ona omekša. Onda pridodajte malo brašna i propržite, pa nalijste supu i kuvajte 15-ak minuta. Tokom serviranja pospite peršunovim listom.

Pečena u hranljivim obrocima

Za jela od kelerabe recepti koje Vam donosimo su vrlo praktični. Nema razloga ne obogatiti svoj jelovnik bar ponekim.

Punjena keleraba je izvosno glavno jelo. Isprobajte i sami.

  • Potrebno ih je 6 komada, pola kg šampinjona, 50g šunke. Glavica crnog luka, maslinovo ulje, puter, jedna kugla mozzarelle i vezica peršunovog lista.

Kelerabe očistite i kuvajte pola sata u slanoj vodi. Zatim ih ohladite i izdubite.

Za nadev prodinstajte iseckan crni luk, pa dodajte šampinjone isečene na kockice. Kuvajte dok ne ispari teščnost koju puste. Zatim ubacite i iseckanu šunku.

U vatrostalnoj posudi poređajte ih i stavite unutra po kockicu putera. Tako pecite 15-ak minuta u rerni na 200 stepeni. Puniite ih sa malo fila, rendane mozzarelle, pa opet fil. Ostatak nadeva stavite između njih. Daljenastavite peći još pola sata. Pet minuta pred kraj stavite listić mozzarelle preko svake. Punjena keleraba se servira  sa malo nadeva i sa vrga se pospe seckani peršunov list.

Musaka od kelerabe je zasitno i zdravo jelo.

Za ovaj recept vam treba:

Kilogram kelerabe,

750g mlevenog mesa,

dve glavice crnog luka,

po 4 kašike ulja i maslaca.

Još 2dl kisele pavlake,

4 jajeta,

kašika iseckanog lista peršuna,

biber i so.

Postupak pripreme

Očistite kelerabu i isecite na štapiće. Na maslacu prodinstajte sitno iseckan crni luk pa dodajte kelerabu.  Dinstajte dok ona ne omekša, pa posolite.

Za smesu kojom se filuje, na ulju prodinstajte drugi luk – sitno iseckan, dodajte mleveno meso, začinite sa biberom i soli. Nakon dinstanja dodajte iseckan peršunov list i razmućeno jaje.

Tepsiju podmažite uljem ili maslacem pa ređajtesloj keleabe i sloj mesa dok se ne potroše smesa. S tim što odgore poslednji sloj treba biti sa kelerabom.

Razmutite ostala jaja sa pavlakom i prelijte preko svakog sloja prilikom ređanja. Pecite 40 minuta. Servirajte dok je toplo.

A možete pripremiti piletinu sa kelerabom i prazilukom.

Sve sastojke isecite na tračice. Prvo dinstajte piletinu, pred kraj dodajte povrće i malo belog vina. Začinite sa biberom i soli, a možete dodati druge začine po svojoj volji. Na kraju prejte limunovim sokom i peršunovim listom.

Dodatni saveti i napomene o upotrebi

Važno je znati kako čuvati kelerabu. Ovo lekovito povrće morate skladištiti u frižideru da ne bi odrvenelo i postalo bezukusno.

Keleraba zimnica Vam možda nije poznata, ali zasigurno znamo da je u zamrzivaču možete sačuvati mesecima. Tako i zimi možete uživati u jelima sa ovim povrćem.

Slobodno je jedite svaki dan, samo ako imate problema vezanih za štitnu žlezdu onda je nije dobro koristiti često. I osobe koje imaju kamen u žuči trebaju izbegavati ovu namirnicu, zbog velikog sadržaja celuloze.

Dakle keleraba važi za jednu veoma lekovitu i zdravu namirnicu. Koristite je bez brige za kalorije i gojenje. Dostupna je u marketima i na pijacama, a cena joj je sasvim pristupačna. Komad košta oko 40-50 rsd. Znači pravac na nove kulinarske pohode.

Ovom prilikom preporučili bi vam i članak o lekovitoj mušmuli.