Nizak pritisak simptomi i lečenje hipotenzija

lako mnogi lekari smatraju da je nizak pritisak samo običan  i bezazlen problem,  novije studije ukazuju na to da on i te kako utiče na kvalitet života, a ukoliko se potpuno zanemari, može izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe. Dobar deo lekara ne tretira hipotenziju kao bolest, ističući da osobe koje se s njom suočavaju žive duže. Međutim, simptomi niskog pritiska i te kako umeju narušiti kvalitet svakodnevice i uzrokuju razne tegobe. Prema statistikama, od ovog poremećaja češće pate žene, ali ni muškarci nisu pošteđeni.

O uzrocima, znacima , simptomima, pa i o samim rešenjima šta je dobro za nizak pritisak, saznajte više u našem tekstu..

Koji su simptomi niskog pritiska najčešći 

Kad je pritisak veoma nizak, mozak je prvi organ koji oseća posledice (vrtoglavica, malaksalost, gubitak koncentracije, zamagljen vid, ponekad i nesvestica). Ukoliko  centralni nervni sistem duže ostane bez neophodne količine kiseonika, mogu se javiti ozbiljna oštećenja. Neki simptomi hipotenzije nastaju kad odbrambeni mehanizmi  organizma pokušaju povisiti pritisak. Tad se zbog grčenja arteriola može smanjiti dotok krvi u kožu, stopala i ruke, koji postaju hladni i bledi.

Takođe, usled ubrzanog rada srca, osoba oseća neprijatno pulsiranje ili bol u grudima – što upravo karakteriše veoma nizak pritisak. Ako je hipotenzija izraženija i traje duže – svi organi otežano funkcionišu, pa  može nastupiti šok, stanje koje nekad ima i fatalne posledice, pa je u tom slučaju neophodna hitna lekarska pomoć i intervencija…

Šta učiniti ako je nizak krvni pritisak 90 sa 60?  Zvanična medicina pod hipotenzijom podrazumeva sistolni pritisak niži od 90  mm Hg ili dijastolni ispod 60 mm Hg. Drugim recima, dovoljno da samo jedna vrednost bude niža od normalne (na primer, 115/50) pa da se stanje okvalifikuje kao nizak pritisak. Posebno je opasan nagli pad pritiska, pa tako promena od samo 20 mm Hg (pad sistolnog pritiska sa 130 na 110) može izazvati vrtoglavicu i nesvesticu,  jer mozak naglo gubi neophodnu količinu krvi, kiseonika i hranljivih materija.

Koliko je čest nizak pritisak u trudnoći

nizak pritisak simptomi

Prve na udaru su  uvek trudnice, jer se u drugom stanju sistem za cirkulaciju ubrzano širi, pa pritisak značajno pada, posebno u prve 24 nedelje. Međutim, nizak pritisak u trudnoći se lako rešava uz redovne konsultacije sa lekarima. Buduće mame treba da obrate pažnju da ne ustaju naglo, jer tada najčešće dolazi do neugodnih vrtoglavica, pa i nesvestica, već da to čine umereno..

Drugu rizičnu grupu  za nizak pritisak čine osobe koje imaju slabije srčane kontrakcije, probleme sa srčanim zaliscima, ili su pak prebolele infarkt. Poremećaj u radu tiroidne žlezde takode može sniziti krvni pritisak, bilo da je reč o hipotiroidizmu ili  hipertiroidizmu, a isto važi i za one sa Adisonovom bolešću i hipoglikemijom (niskim nivoom šećera u krvi).

Poznato je da čak i slaba dehidratacija, izazvana visokom  temperaturom, povraćanjem, intenzivnim vežbanjem ili nekontrolisanom upotrebom diuretika, može izazvati vrtoglavicu i slabost, te pad pritiska. Mnogo ozbiljnije stanje predstavlja hipovolemički šok, koji nastaje kao komplikacija dehidratacije, a uzrokuje smanjenje zapremine krvi. U takvim situacijama pritisak naglo pada, a kiseonik ne dospeva do svih delova tela, zbog čega može nastupiti i smrt.

Ostala stanja koja izazivaju nizak pritisak jesu obilnije krvarenje, jake infekcije, snažne alergijske reakcije, ali  i nedostatak određenih namirnica u ishrani.

Kada se prepisuje lek za nizak pritisak 

Hipotenzija koja ne izaziva simptome, ili ima blage manifestacije (poput vrtoglavice nakon ustajanja), ne zahteva lečenje. S druge strane, medicinska pomoć pacijentima  s intenzivnim simptomima hipotenzije podrazumeva otklanjanje uzroka, bilo da je reč o dehidrataciji, srčanim problemima, dijabetesu, hipotiroidizmu ili nečemu drugom.

Ukoliko su nizak pritisak i glavobolja  izazvani lekovima, terapija se mora promeniti ili potpuno ukinuti. Ako lekar ne može otkriti uzrok hipotenzije, ili oboleli ne reaguje  na terapiju, cilj lečenja jeste podizanje vrednosti pritiska koliko god je to moguće, te ublažavanje simptoma.

Nizak pritisak i vitamini

Ako vas muči nizak krvni pritisak, možda vam nedostaju vitamini, a naročito C, B i E. Ovo stanje se naročito povezuje s nedostatkom vitamina B5, koji podiže energiju,  a i bitan je faktor u procesu metabolizma masti, proteina i ugljenih hidrata. Sve namirnice životinjskog porekla sadrže ovaj vitamin, naročito džigerica, piletina i  jaja, a nalazi se i u integralnim žitaricama.

Nedostatak vitamina C možete nadoknaditi ukoliko konzumirate paprike, nar, citruse, kupus, brokoli, borovnice, jagode, spanać, rotkvice. Vitamina E naiviše ima u u ullju pšeničnih klica. semenkama suncokreta, pečenim bademima i maslinovom ulju.

Nizak pritisak šta jesti?

1. Izbegavajte obilne obroke

Ako je izražen pad krvnog pritiska nakon jela, u tom slučaju preporučuju se manji obroci u toku dana, a između obroka voda i ceđeni sokovi. Takode, ako izbegavamo  ugljene hidrate u ishrani (pirinač, pasta i hleb), takode možemo sprečiti nagli pad krvnog pritiska nakon jela. Iako je poznato da kofein podiže krvni pritisak (samo  privremeno), ne bi trebalo preterivati u konzumiranju kafe i napitaka koji ga sadrže u velkim količinama, jer je reč o jakom diuretiku, koji može da izazove razne zdravstvene tegobe pa i nizak pritisak.

Alkohol se ne preporučuje nikom, a naročito ne osobama  koje pate od hipotenzije, jer takvi napici izazivaju dehidrataciiu i dodatno snižavaju krvni pritisak. Ne zaboravite na obaveznih šest do osam čaša vode dnevno, jer je  dehidratacija jedan od glavnih uzročnika hipotenzije. Takođe, preporučuje se svakodnevno vežbanje (brzo hodanje, plivanje, joga).

2.Izbacite kuhinjsku so iz upotrebe

Osobama koje pate od hipotenzije preporučuje se da konzumiraju malo više soli, ali ne one kuhinjske, već nerafinisane morske. Takode, preporučuju se nemasno meso, mahunarke, semenke suncokreta, suvo voće, morski plodovi i namirnice Što sadrže vitamin C. Neophodno je izbegavati masnu hranu, a konzumirati hladnoceđena ulja (maslinovo, laneno, semenki grozđa). Pržene namirnice, posebno one životinjskog porekla (meso, riba…), treba izbaciti iz  ishrane.

Sto češće treba jesti peršun, jer jača muskulaturu srca, reguliše nizak pritisak i smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja, moždanog udara i  ateroskleroze, ali ne u velikim količinama, jer je i ova biljka snažan diuretik, on je ujedno i izvanredna hrana za nizak pritisak. Ne treba zaboraviti ni jabuke: dovoljno je pojesti jednu do dve dnevno da bi se nizak krvni pritisak podigao. Osobe koje se podvrgavaju drastičnim dijetama Često pate od niskog krvnog pritiska i drugih zdravstvenih poremećaja, pa stoga treba da se  posavetuju s lekarom i nutricionistom pre nego što predu na specijalni režim ishrane.

3. Suvo grožđe i šargarepa kao prirodni lek za nizak pritisak

Prema nekim istraživanjima, suvo grožđe pokazalo se kao odlična pomoć u lečenju hipotenzije. Ovo voće pomaže u održavanju normalnih vrednosti krvnog pritiska i  regulisanju rada nadbubrežnih žlezda. Potopite šaku očišćenih i opranih suvih grožđica u čašu vode i ostavite ih da odstoje preko noći, a ujutru ih pojedite na prazan stomak, pola sata pre doručka.  Tako činite najmanje mesec dana.

Takođe, domaće ili ovseno ili lešnikovo mleko i bademi mogu biti od velike pomoći u slučaju hipotenzije, jer regulišu krvni pritisak i  podstiču rad nadbubrežnih žlezda. Potopite pet-šest badema u malo vode i ostavite ih da odstoje preko noći. Ujutru ih oljuštite i dobro usitnite, pa sipajte u solju  proključalog mleka. Popijte kad se malo prohladi. To praktikujte nekoliko nedelja.

Pored toga,  za nizak pritisak veliko olakšanje pruža i sok od šargarepe, jer podstiče cirkulaciju i takode pomaže u regulaciji krvnog pritiska. Uspite kašičicu do dve kvalitetnog domaćeg meda u čašu sveže  cedenog soka od šargarepe i pijte na prazan stomak dvaput dnevno – ujutru i uveče.

Najbolji recepti protiv hipotenzije 

Ovsena kaša s grožđicama

Pomešajte šolju ovsenih pahuljica, šaku suvog grozda, pola šolje iseckanih jagoda, 2 kašike borovnica (može i zamrznutih), kašiku suvih ili svežih brusnica i kašiku kvalitetnog domaćeg meda. Prelijte to sa 2 dl nemasnog jogurta.

Piletina s brokolijem

Iseckajte 200 g pilećeg belog mesa i manju glavicu crvenog luka te prodinstajte na malo maslinovog ulja. a zatim dodajte solju iseckanog brokolija. Dolijte solju vode,  poklopite i dinstajte na blagoj temperaturi. Pred kraj posolite i pobiberite.

Šarena salata za nizak pritisak

Pomešajte 200 g očišćenog i isečenog spanaća, pola glavice zelene salate, tri-četiri iseckana čeri paradajza, jednu narendanu šargarepu, 2 rotkvice isečene na tanke kolutove i šaku sitno seckanih pečenih badema. Prelijte to maslinovim uljem i limunovim sokom. Po želji, dodajte i malo himalajske ili nerafinisane morske soli.

Kaša od heljde i ovsa

Pomešati 100 g heljde, 100 g ovsa, 1/2 kašičice cimeta, jedan centimetar oljuštenog i narendanog korena đumbira, jednu narendanu šargarepu, pola kašičice ljute aleve  paprike i pola šolje pirinčanog ili bademovog mleka. Konzumirati ujutru posle ustajanja.

Nadamo se da ste saznali šta je dobro za nizak pritisak, ako vam se članak dopao, podelite i vašim prijateljima!