Najbolja hrana za jetru

Bolesti jetre su sve češće među populacijom, a glavni uzročnci ovih tegoba su nepravilna i nezdrava ishrana. Dobro izbalansirana hrana za jetru je od izuzetne važnosti za zdravlje ovog organa.

Danas je mnogima izuzetno teško da se posvete sebi na pravi način. Jurnjava za novcem i užurban način života praćen stresom su deo naše svakodnevice.  Sve to nas uslovljava  da jedemo na brzinu – usput, i to  uglavnom suvu hranu, onako s nogu. Tegobama dodatno doprinosi i manjak kretanja, neretko i potpuni izostanak svake fizičke aktivnosti. 

Centralnu laboratoriju vašeg organizma sačuvaćete jedino ako osvežite jelovnik zdravim namirnicama organskog porekla. Izbegavajte pritom prekomerno konzumiranje štetnih alkoholnih pića, gaziranih napitaka i kafe.

Koja je hrana za jetru preporučljiva i kako da osmislite svoj zdrav jelovnik saznajte u nastavku..

Očistite jetru za 3 dana: Ovaj SOK izbacuje sve toksine! (VIDEO)

Koja je funkcija jetre?

Kao centralna laboratorija organizma, naša jetra ne samo što neutrališe štetne materije već predstavlja i pravu riznicu onih hranljivih. Organizam upravo u njoj skladišti dragocene vitamine i gvožde, ali i veoma korisne šećere. Oni priskaču u pomoć onda kada nam nivo glukoze u organizmu padne ispod normale.

Jetra detoksikuje otrovne materije koje unesemo u organizam pijući štetni alkohol ili kafu. Stoga, zdrava hrana za jetru još dodatno doprinosi boljoj detoksikaciji istih. Zaslužna je za proizvodnju enzima i proteina bitnih za funkcionisanje našeg celokupnog organizma.

Takođe, ona je glavna saveznica imunološkog sistema u borbi s raznim oblicima infekcija. Jetra luči žuč, koja je jedna od ključnih karika u procesu varenja hrane.

Uprkos tome, jetra nije neuništiva

Ako se jako preoptereti toksinima, može izazvati dijabetes, reumatski artritis, visok krvni pritisak, ali  i razne hormonske poremećaje. Škodi joj prekomerna upotreba alkoholnih pića, slatkasto- kiselih gaziranih napitaka, kafe, cigareta, jake i masne hrane i naravno belog šećera. S druge strane, možete je sačuvati ako pijete bar osam do deset čaša vode svakodnevno, a meni obogatite zdravim namirnicama..

Koji simptomi odaju bolesti jetre

Česte probavne tegobe 

Otežano varenje i žgaravica praćena viškom želučane kiseline, veoma su česte tegobe s kojima se suočava ogroman broj ljudi. One mogu ukazati na to da jetra više ne obalja svoju funkciju kako bi to trebalo. Ukoliko su i kod vas ovi simptomi prisutni, idite na lekarski pregled.

Malaksalost i jaka glavobolja

Ove tegobe se toliko često javljaju, da skoro i ne obraćamo pažnju na njih, barem dok ne poprime ozbiljniji oblik. Oba simptoma mogu biti znak da je vašoj jetri neophodna detoksikacija, jer je preopterećena raznim toksinima.

Povezano: kako se rešiti glavobolje.

Taman urin 

Ako vam je urin tamniji nego što bi trebalo, a pijete dovoljne količine tečnosti, moguće je da je nastao poremećaj u radu jetre. Isto, obratite pažnju i na stolicu. Na bolesti jetre ukazuju žuta ili zeleno prebojena stolica.

Kada se pravilno dozira i balansira hrana za jetru, stolica će se vratiti na normalu.

Kožne infekcije

Razni osipi i depigmentacije kože, između ostalog, mogu biti i signal da je jetra preopterećena štetnim materijama. Usled toga  ona otežano obavija svoju funkciju. Ukoliko vam se kožne infekcije počnu širiti, obavezno se javite dermatologu.

Zdrava hrana za jetru 

Beli luk je pravi doktor za jetru

Bilo da ga koristite kao začin ili ga katkad samo gricnete, beli luk pomoći će vašoj jetri u pravilnom funkcionisanju. On aktivira enzime koji pospešuju izbacivanje toksina iz organizma.

Pošto sadrži veliku količinu selena i alioina, izuzetna je hrana za jetru jer podstiče njeno čišćenje. Takođe, on je bogat vitaminom B6, koji deluje kao antiinflamatorna supstanca, inhibirajući zapaljenje jetre.

S druge strane vitamin C moćan je antioksidans – štiti naše ćelije jetre od oštećenja. Ova biljka koristi se i u sprečavanju kancera, a smanjuje i akumulaciju nepoželjnih masti u jetri.

Artičoka je dobra hrana za jetru

Pored toga što je prava riznica antioksidansa, artičoka stimuliše izlučivanje žuči. Razna istraživanja potvrđuju kako redovno konzumiranje ovog povrća snižava nivo masnoće i holesterola u jetri, ali i sprečava pojavu karcinoma.

Ipak, iako blagotvorno deluju na čitav organizam, treba voditi računa da se na trpezi nađu isključivo sveže artičoke.  Naime, one marinirane, koje se mogu kupiti u supermarketima, često su štetne koliko i korisne, jer su pune nepotrebnih ulja.

S druge strane, ako kupujete svezu artičoku u prodavnici, obavezno je operite vodom sa malo sode bikarbone. Tako ćete još efikasnije uništiti nataložene pesticide .

Lisnato zeleno povrće za zdravlje jetre

Ako želite zaštititi  jetru, uz ručak obavezno poslužite i zeleniš – spanać, blitvu, zelenu salatu, kupus, kelj… Beta-karoteni, gvožde, kalcijum, cink i magnezijum samo su neki od sastojaka neophodnih za pravilno funkcionisanje našeg organizma.

Ovo povrće podstiče detoksikaciju (hlorofil iz povrća čisti krvotok) i neutrališe teške metale i pesticide. Njih najviše unosimo u organizam hraneći se nezdravo.

Biljna vlakna koja zeleniš sadrži, su više nego korisna i dobra hrana za jetru, bilo da ih jedete u sirovom stanju ili kuvate. Ona podstiču lučenje žuči, pa samim tim poboljšavaju varenje kod osoba koja imaju tegobe sa zatvorom i opstipacijom.najbolja hrana za jetru

Šargarepa poboljšava funkcije jetre

Grickanje sveže šargarepe neće samo ojačati zube i poboljšati vid. Ovo zdravo povrće će blagotvorno delovati na čitav organizam, posebno na jetru.

Naime, šargarepa je veoma bogata sa dragocenim beta-karotenom, biljnim flavonoidima i proteinima koji poboljšavaju njenu funkciju. Ukoliko pak niste ljubitelj šargarepe postoji i dobra alternativa. Funkcije jetre i njenu regeneraciju možete podstaći salatom ili sokom od sveže repe, koja ima gotovo isti efekat kao fenomenalna šargarepa.

Ništa bez paradajza

Paradajz je izuzetno bogat C vitaminom i folnom kiselinom, ali njegov najmoćniji sastojak je svakako likopen. Ovaj crveni pigment izuzetno je bogat antioksidansima. Oni sprečavaju oštećenje jetre i tako joj pomažu da nesmetano funkcioniše.

Osim što je koristan kao zdrava hrana za jetru, likopen je odličan u sprečavanju raka. Važno je znati on neće sprečiti samo karcinom jetre već i kože, pluća i delotvoran je kao prevencija kod raka dojke.

Mada je svež paradajz veoma ukusan, više likopena oslobodićete ako ga skuvate.  Toplota ne umanjuje dejstvo ovog pigmenta, ali razbija ćelijske zidove i tako ga oslobađa u većoj količini.

Agrumi su izuzetne namirnice za jetru

Osim što će vas osvežiti, nekoliko kriški grejpa ili čaša soka od ove voćke usrećiće i vašu jetru. Ovo južno voće gorkog ukusa važi za jednog od najboljih prijatelja najveće žlezde u organizmu, jer je bogato antioksidansima. Zahvaljujući flavonoidima, grejpfrut reguliše metabolički sindrom, pa samim tim sprečava i nastanak masne jetre. Naime, ovo voće snižava nivo masti ne samo u jetri već i u čitavom organizmu. Osim toga, supstance iz grejpa podstiču jetru da proizvodi enzime važne za detoksikaciju organizma.

Limun je takode odlična hrana za jetru. Sadrži mnogo vitamina C, koji pomaže telu da pretvori toksične materije u one koje se mogu apsorbovati vodom. Čaša limovog ili soka od limete uz doručak poboljšaće sve funkcije jetre.

Pojedite svaki dan po jednu domaću jabuku

Samo jedna jabuka dnevno doprineće zdravlju jetre i olakšati joj funkcionisanje. Naime, ova voćka sadrži pektine, koji se vezuju za teške metale u organizmu i eliminišu ih. Tako umnogome olakšavaju posao jetri, a pritom snižavaju nivo LDL holesterola.

Jabuka otklanja osećaj gladi, a sadrži i fruktozu. Upravo ona neutrališe želju za slatkišima, a pritom ne utiče mnogo na koncentraciju glukoze u krvi. Samim tim ne povećava lučenje insulina, koji može izazvati stvaranje masti iz šećera.

Avokado je najbolja hrana za bolesnu jetru

Avokado sadrži vitamine C i E, koji su jaki antioksidansi i  uspešno neutrališu slobodne radikale, štiteći tako ćelije jetre od oštećenja.

Takođe, ukusna voćka ima i antiinflamatorno dejstvo i pomaže telu u proizvodnji glutationa. On je jetri neophodan kako bi izbacila sve štetne materije. Ovo je posebno važno za ljude kojima je jetra već oštećena. Bilo da avokado konzumirate iseckan ili pasiran, on pomaže snižavanju lošeg LDL holesterola i povisuje dobar holesterol. Posebno se preporučuje onima koji imaju dijagnostikovanu masnu jetru.

Orasi su zdrava hrana za jetru

Budući da su bogati važnim amino-kiselinama, orasi pomažu jetri u detoksikaciji  svih štetnih materija, posebno amonijaka. S druge strane, glutation i omega-3 masnoće pospešuju detoksikaciju same jetre.

Proteini koje sadrže orašasti plodovi pozitivno utiču na oštećenu jetru. Za one koji ne vole orahe – odlična zamena su bademi ili lešnici. Međutim, imajte u vidu kako orašaste plodove treba dobro sažvakati pre gutanja.

Jaja su najbolji izbor za doručak

Kad poslužite jaja za doručak, činite veliku uslugu svojoj jetri. Ove namirnice sadrže amino-kiseline, koje pomažu jetri da detoksikuje štetne materije.

Takođe, žumance je bogato holinom, koji je neophodan za normalno funkcionisanje organizma. Osim što pomaže u neutralisanju teških metala on i štiti jetru od širokog spektra toksina.

Međutim, iako mnogi vole pržena jaja, posebno u kombinaciji sa slaninom ili kobasicom, to nikako nije dobar izbor. Radije ih jedite meko kuvana. Tako se lakše vare i puno su zdravija hrana za jetru pripremljena na ovaj način.

Nadamo se da ste saznali koja je to zdrava hrana za jetru, te da ćete predložene namirnice uvrstiti u svoj skvakodnevni jelovnik…