Dijetalna ishrana kod gastritisa i čira recepti

Ishrana kod gastritisa i čira jedan je od najvažnijih faktora za potpuno izlečenje i oporavak obolelih. Veliku ulogu u lečenju želuačnih tegoba imaju i pripravci na bazi lekovitog bilja. U njih ubrajamo kantarion, kičicu, pelin, hajdučku travu, nanu, podubicu i lincuru. Više o njima saznaćete i u ovom tekstu.

Žgaravica, čir, nedovoljno ili preterano lučenje želudačne kiseline samo su neke od tegoba sa kojima se susreće skoro svaka treća osoba na našoj planeti. U nastavku članka saznajte koja se dijetalna ishrana kod gastritisa preporučuje, te kako izgleda pravilno izbalansirani jelovnik. Ostanite sa nama…

Simptomi gastritisa su intenzivniji u proleće

Za obolele od gastritisa proleće i leto nisu nimalo prijatna godišnje doba jer se tada luči više želudačne kiseline. To pokreće čitav niz simptoma:

Jedan od glavnih faktora za nastanak želučanih smetnji jeste loša hrana, pa se samim tim se i ishrana kod gastritisa mora pravilno usmeriti i prilagoditi.

Namirnice koje nisu dozvoljene:

Ono što u širokom luku treba zaobilaziti jesu suhomesnati proizvodi, masna, pržena i gotova jela, konzervansi, slatkiši, soja-sos, kečap, majonez. Treba se izbegavati preslana i prezačinjena hrana, gazirani napici, kafa, alkohol, ali i pušenje cigareta.

Dozvoljena hrana:

Pravilna ishrana kod gastritisa i čira podrazumeva uzimanje biljnih namirnica, s akcentom na svežim sezonskim plodovima. To je ujedno i jednin pravi izbor za vas.

Slobodno jedite voće, povrće, integralne žitarice, semenke, ceđene sokove, hladno  ceđena biljna ulja. Nemojte izostaviti koštunjave plodove, naročito bademe, pijte jogurt, kefir, jedite ribu…

Generalno, preporučuje se hrana za gastritis koja ima alkalna svojstva: sveži plodovi prirode, proso, amarant, kvinoja, med, tofu sir. Jedite  krompir s ljuskom, odličan izbor su dinje, bademi, rogač, biljno mleko, integralna speltina testenina, ovsene pahuljice itd..

Važne smernice i napomene:

  1. Razmaci između obroka ne smeju biti manji od četiri sata, a voda se pije pola sata pre jela ili minimum tri sata nakon njega. Nemojte je nikako piti za vreme ručka, tj. nakon konzumiranja čvrste hrane.
  2. Takođe, ishrana kod gastritisa ne preporučuje večeru nakon 18 sati. Vodite računa da porcije hrane trebaju biti umerene, jer prejedanje donosi velike probleme s varenjem.

Kakva se dijetalna ishrana kod gastritisa preporučuje

Bademi skupljaju želudačnu kiselinu 

Bademi spadaju u alkalne namirnice,  što znači da povećavaju baznost organizma, ali i apsorbuju želudačnu kiselinu. Oni su idealan izbor za zdrav doručak, jer smanjuju neprijatne tegobe nastale prekomernim lučenjem kiseline. Pravilna ishrana kod gastritisa i čira ih oberučke preporučuje ovo ukusno jezgrasto voće, naročito za prvi dnevni obrok.

Takođe i kokosovo ulje je bazno, a pored toga je i prirodni lek za kandidu, ima antibakterijska svojstva i pomaže u slučaju čira na želucu.

Semenke lana sadrže sluz koja podstiče regeneraciju želudačne sluzokože. Ovakav zdrav doručak lako se vari, daje energiju i poboljšava raspoloženje. Osim toga lanene semenke će vam ubrzati metabolizam i umnogome poboljšati peristaltiku creva.

Tofu sir blagotvorno deluje na želudac

Osobe sa želučanim smetnjama ne trebaju preterivati s konzumiranjem životinjskih proteina, koji povećavaju kiselost organizma i teško se vare. Nekima ne odgovaraju ni mahunarke, koje predstavljaju biljni izvor proteina, te je tofu sir odlična alternativa svim proteinskim namirnicama.

Ishrana kod gastritisa i čira ga svakako preporučuje jer se lako vari, spada u bazne namirnice i ne pogoršava  simptome žgaravice. Takođe, hladnoceđeno maslinovo ulje odličan je izbor osobama koje imaju problema sa želucem.

Proso je veliki prijatelj želuca

Proso je žitarica koja se veoma lako vari. Ne sadrži gluten i jedna je od retkih žitarica s alkalnim svojstvima. Kako večera treba da bude najlakši dnevni obrok, on je idealan izbor.

Možete ga spremati u slanim i slatkim varijantama. U slatkim jelima dodajte mu biljno mleko, mešajte ga sa suvim i jezgrastim voćem, medom ili drugim prirodnim zaslađivačem…

Dijetalna ishrana kod gastritisa predlaže njegovo korišćenje u blagim lekovitim čorbama i supama umesto rezanaca. Slobodno ga kombinujte s povrćem, drugim žitaricama i mahunarkama…

Kako izgleda jednodnevni jelovnik za gastritis

Za doručak jedite voće i ovsenu kašu

Pravilna ishrana kod gastritisa preporučuje da dan započnite čašom blendiranog voća – maline, kivi, banana, alfa-alfa klice. Nakon sat vremena pojedite zdravu ovsenu kašu.

Potrebno:

Sedam-osam kašika mlevenih ovsenih pahuljica,
dve kašike pirinčanog mleka u prahu,
voda,
banana,
kašičica mlevenih semenki lana, sušama i bundeve,
kašičica kokosovog ulja,
kašika rogača u prahu,
kašičica kvalitetnog meda
i deset mlevenih  sirovih badema.

Priprema recepta:

Pahuljice stavite u šerpu, dodajte im mleko u prahu i sipajte toliko vode da dobijete tečnu masu. Izmešajte sve žicom (može ona od miksera) i kuvajte  pahuljice uz stalno mešanje, jer smesa će početi da se zgušnjava. Kuvajte minut-dva pa sklonite s ringle. Kad se kaša prohladi, dodajte joj izgnječenu bananu i ostale  sastojke.

Ishrana kod gastritisa – za užinu voćna salata

Iseckajte nekoliko vrsta voća – uključujući i jagode,  iscedite pomorandžin sok i dodajte kašičicu meda, pa time prelijte salatu. Užinajte tri- četiri sata nakon doručka. Ne zaboravite da popijete i čašu vode kako kasnije ne biste bili žedni.

Voćna salata ne treba sadržati dodatke koji često nalaze mesto u ovakvim poslasticama, poput šećera, koštunjavih plodova, šlaga, sladoleda i sl. Voće se dobro kombinuje samo s drugim voćem i suvim voćem, vodom i medom. Bilo koja druga kombinacija može vam poremetiti varenje.

Ishrana kod gastritisa podrazumeva umerenost u svakom obroku pa tako i u užini. Svakako, sezonska voćna salata, odličan je izbor, nemojte preterati sa količinom. Ona je prepuna antioksidansa, povećava baznost organizma i lako se vari.

 Integralna testenina sa pavlakom od tofu sira za ručak

Ishrana kod gastritisa i čira preporučuje ovaj zdrav ručak, za koji vam je potrebno:

Pakovanje integralnih spirala od spelte (da ne sadrže krupicu, belo brašno si.),
250 grama sirovog tofu sira, po mogućstvu – organskog,
5 kašika maslinovog ulja,
so i kašičica limunovog soka.

Priprema ručka:

Testo skuvajte u slanoj vodi s malo maslinovog ulja. Tofu iseckajte i kuvajte osam do deset minuta, a zatim ga stavite u blender i dodajte malo vode u kojoj  se kuvao, maslinovo ulje, so i kašičicu sveže ceđenog limunovog soka. Sve dobro sameljite da dobijete masu nalik pavlaci. Umešajte pavlaku u testo i poslužite sa  zelenom salatom.

Popodnevna užina sok od šargarepe

Možete koristiti kupovni (prirodan napitak od ceđenih šargarepa), ali je bolje da ga sami napravite. Sok može biti samo od šargarepe, ili pak u kombinaciji s jabukom ili cveklom i sve ih rado preporučuje dijetalna ishrana kod gastritisa.

Svi ovi plodovi blagotvorno deluju na želudac i organizam u celini. Ovaj napitak najbolje  je piti ujutru na prazan stomak, ali preporučuje se i tri-četiri sata nakon jela, te je pogodan i za užinu. Posle ispijanja soka nemojte ništa jesti najmanje sat  vremena. .

Griz od prosa je idealna zdrava večera

Skuvajte proseni griz isto kao i palentu – u posoljenoj vodi. Kad ga sklonite s ringle, dodajte mu kašiku lanenog ulja, po kašičicu mlevenih semenki lana, susama i bundeve i pola šolje sojinog ili kravljeg probiotskog jogurta.

pravilna ishrana kod gastritisa

Foto: Unsplash

Kako lečiti gastritis prirodnim putem

Da je pravilna ishrana kod gastitisa izuzetno važna mogli ste se uveriti dosad. Ipak, ponekad ona sama po sebi nije dovoljna, već su nam za pomoć neophodni različiti biljni preparati.

Za lečenje i prevenciju žgaravice travari preporučuju razne biljne mešavine na bazi kičice, pelina, petrovca, hajdučke trave i mnogih drugih biljaka. Treba imati na umu da se čajevi za gastritis gotovo uvek piju najmanje pola sata pre jela.

Gorki lek ublažava želudačne tegobe

Pelin je veoma popularan u narodnoj medicini, a pre svega je poznat kao odličan prirodni lek za čišćenje krvi. Preporučuje se u slučaju svih bolesti želuca, lošeg varenja, mučnine, gorušice, čira, nadimanja, nedostatka apetita…Njegov glavni sastojak je apsintin, koji mu daje specifičan miris i gorak ukus.

Gorki lek se mnogo češće koristi u sklopu mešavina za lečenje bolesti želuca i raznih probavnih tegoba nego samostalno. Podrazumeva se i da je ishrana kod gastritisa pravilno balansirana, kada će i rezultati biti puno bolji.

Nezaobilazna kičica

Jedan od glavnih sastojaka raznih biljnih mešavina za lečenje bolesti želuca jeste i kičica, koja obiluje gorkim materijama. Naročito se izdvajaju  glikozidi eritrocenta, urin i eritaurin. Upravo zahvaljujući ovim blagotvornim sastojcima, uspešno rešava želudačne probleme.

Za čir pomažu i lincura i podubica

Koren lincure

važi za jedan od najmoćnijih prirodnih lekova protiv svih bolesti želuca. Pospešuje apetit olakšava varenje i otklanja mučninu i žgaravicu. Najvažniji  sastojci biljke jesu gorki glikozidi: genciopikrin, genciamarin i gencin, koji pomažu u lečenju bolesti organa za varenje i jetre, kao i anemije i malarije.

Lincurin koren potopljen u domaćoj šljivovici izuzetno je popularan narodni lek za gastritis, koji se često dodaje raznim biljnim mešavinama. Napomena: Čaj od lincure uvek treba piti sat vremena pre jela, nikako za vreme ili nakon obroka.

Podubica je takođe čest sastojak biljnih mešavina protiv bolesti želuca i poremećaja u sistemu za varenje. Ima antimikrobno i protivupalno dejstvo, stimuliše apetit i jača organizam. Kao mirisno, gorko sredstvo koristi se i za lečenje žuči, belog pranja, rana i hemoroida. Upotrebljava se u obliku praška, čaja ili tinkture.

Obe biljke uzimajte samo uz dozvolu lekara, ali se najpre potrudite da vam ishrana kod gastritisa bude uravnotežena kroz dnevne obroke.

Hajdučka trava je prirodni lek za gastritis

Travari je, ne bez razloga, ubrajaju među pet najlekovitijih biljaka, a poznato je i njeno izuzetno blagotvorno dejstvo kada je reč o bolestima želuca i creva. Jača želudac, podstiče apetit, te ubrzava varenje i metabolizam. Hajdučica služi i kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja iz želuca, creva i hemoroida.

Ne zaboravite: Dijetalna ishrana kod gastritisa je jako važna, tako da je važno umereno ali često jesti. Lekovito bilje vam neće puno pomoći, ukoliko nastavite sa nezdravim navikama.

Gorka detelina pomaže kod grčeva u stomaku

Želudac štiti i gorka detelina, čiji se listovi beru za vreme cvetanja (april – jul). Ova biljka obiluje lekovitim gorkim materijama i pravi je melem za probavne organe, naročito želudac. Reguliše izlučivanje želudačne kiseline, otklanja čireve, katar i grčeve.

Moćna trava iva otklanja gastritične smetnje

Ovom spisku treba pridodati i travu ivu, koja pospešuje lečenje želudačnih tegoba, kao i oboljenja žuči i jetre. Svojim snažnim antiseptičkim delovanjem, veoma dobro  uništava patogene mikroorganizme i uspešno odstranjuje štetne materije iz želuca i creva.

Pijte svakodnevno čaj od nane

Za lečenje gastritisa i bolesti želuca fitoterapeuti preporučuju i mentin (nanin) čaj, koja se tradicionalno koristi kod digestivnih tegoba, bola u želucu, zastoja u  varenju i nadutosti stomaka.

Etarsko ulje ove biljke opušta želudac i creva, smanjuje grčeve, mučninu i bolove, te reguliše varenje. Ukoliko je ishrana kod gastritisa izbalansirana, u kratkom roku osećaćete se bolje. Posredno utiče i na normalizaciju funkcije  jetre i žuči.

Nana se u vidu rastvora za ispiranje primenjuje protiv neprijatnog zadaha i u slučaju bolesti desni i zuba.

Napravite top mešavinu protiv gorušice

Pomešati punu kašičicu pelina, sa kašikom nane i kantariona i dve supene kašike hajdučke trave. Uzeti kašiku mešavine i preliti sa dva decilitra proključale vode i ostaviti da stoji poklopljeno najmanje 30minuta. Procediti, po želji zasladiti  prirodnim medom i piti tri puta dnevno, obavezno pola sata pre jela.

Poštovani prijatelji, u ovom članku podelili smo sa vama  više odličnih recepata i rešenja za različite želudačne tegobe. Ipak napominjemo još jednom kako je dijetalna ishrana kod gastritisa osnova za pun opravak.  Izbacite iz vašeg jelovnika životinjske proteine i pravilno alkalizujte organizam.

IZVORI I REFERENCE:

https://www.healthline.com/health/gastritis-diet

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321138.php

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/diagnosis-treatment/drc-20355813

https://www.emedicinehealth.com/gastritis/article_em.htm