Amarant ili štir – drevna žitarica i hrana budućnosti

Jeste li znali da reč amarant  znači besmrtan?

Nije bez razloga ovoj super namirnici dat baš taj epitet. Ona u sebi krije izuzetnu snagu i moć. Hranljivi sastojci sakriveni u samom jezgru biljke su brojni, a za njihova blagotvorna svojstva čuo je čitav svet.

Ova  žitarica, u narodu poznatija kao štir, šćir ili rumenika zdrava je bezglutenska namirnica koju morate uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Razlozi za to su brojni. Ova biljka je prebogata vitaminima i mineralima. Lako je svarljiva te je preporučljivo uvrstiti je i u ishranu mlađe populacije.

Bilo da vas muče problemi sa varenjem, malokrvnost ili ste dekoncentrisani i pospani ova biljka je pravo rešenje za vas. Njeni sastojci su koliko hrana toliko i lek. U nastavku teksta pročitajte za šta je sve amarant dobar, a pripremili smo za vas i mnoštvo zdravih recepata…

Šta sve krije čarobno zrno štira?

Amarant ili štir biljka je izuzetnih hranljivih svojstva. Odličan je izvor kvalitetnih proteina  i minerala. Sadrži jako puno kalcijuma, kalijuma, a bogata je i gvožđem, što je odlično ukoliko želite popraviti krvnu sliku. Iz tih razloga američka Nacionalna akademija nauka ga je toplo preporučila kao deo svakodnevne ishrane svoje populacije.

Kao ni kvinoja ne sadrži gluten, te je idealna ako ste alergični na ovaj sastojak. Dakle, mogu ga koristiti i osobe koje boluju od celijakije.

Bogat je kalijumom, bakrom i fosforom. U njemu ima čak i mangana. On je  jako važan za pravilno funkcionisanje mozga i zdravlje čitavog nervnog sistema.

Sadrži vitamine A i B6 koji su jako bitni za zdravu kožu i kosu. Vitamin K  iz štira je dobar za vašu jetru. Takođe poseduje dobru dozu C vitamina koji je bitan imunostimulator i antioksidans.

Sadrži i folnu kiselinu  koja je od neprocenjivog značaja za razvitak ploda u trudnoći. Njen nedostatak može izazvati ozbiljne probleme sa razvitkom lobanje i kičme bebe (defekt neuralne cevi). Zato je jesti amarant u trudnoći jako bitno.

Sadrži  esencijalne kiseline metionin, cistein i lizin, koji jača vezivna tkiva.

Što se tiče kalorija amarant spada u niskokalorične namirnice, u 100 gr. ima svega 386 cal.

Zanimljivost…

Jeste li znali da postoji i ulje od štira. Ono se dobija hladnim presovanjem biljke. Ima specifičan miris i ukus, a boja mu je intenzivno žutonarandžasta.

Kako se amarant priprema na pravilan način pročitajte u nastavku teksta…

kako se koristi amarant

Besmrtna žitarica je lek za mnoge zdravstvene tegobe

Lekovita svojstva amaranta su brojna.

Gvožđe iz ove žitarice je odlično protiv malokrvnosti

Pored semena koje je bogato ovim elementom za ishranu se koristi i ukusno lišće amaranta. U njemu se nalazi više gvožđa nego u spanaću. I ne samo to već sadrži i velike doze cinka, fosfora i magnezijuma, kao i betakarotena, niacina i riboflamina.

Reguliše krvni pritisak i smanjuje nivo lošeg holesterola. Generalno je dobar za srce i zdravlje krvnih sudova. Biljka štir  sadrži fitosterole i ulja koja dokazano smanjuju loš holesterol i trigliceride. A fitonutrijenti koje sadrži smanjuju krvni pritisak.

Antioksidansi iz amarant semena podižu imunitet i deluju antikancerogeno. Jača telo na prirodan način.

Jako je bitan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema.

Lizin iz ove žitarice je recimo odličan u borbi protiv upornog herpesa. On takođe pomaže telu da lakše apsorbuje kalcijum.

Koristite klice štira za postizanje više snage i energije. One se koriste kao salate ili kao dodatak jelima sa povrćem. U klicama ove žitarice ima najviše hranljivih sastojaka.

Ali to nije sve

Bio amarant zbog osobina svojih proteina poboljšava varenje i sprečava nadutost. Lako je probaljiv pa se preporučuje osobama koje pate od zatvora i koje muče gasovi u stomaku.

Jeste li znali…

Štir u stvari po poreklu i nije žitarica, ali je zbog svojih svojstava svrstana  među njih. Zato je mnogi nazivaju pseudo-žitaricom. Poreklom je iz Amerike i toplijih krajeva Azije, a koristili su je još i drevni Asteci u verskim obredima.

Kako se pripremaju jela od amarantovih semena

Tokom kuvanja štir će sačuvati većinu svojih hranljivih sastojaka. Za razliku od ostalih žitarica vitamini i minerali se kod njega nalaze u jezgru, a ne u omotaču, odnosno ljusci.

Jako je lako pripremiti ovu žitaricu bilo da je služite kao prilog uz jelo, zaseban obrok ili kašu za najmlađe.

Kako skuvati amarant u receptima?

Ako ne znate kako pripremiti amarant da bude mekan i sočan pročitajte par saveta koje smo pripremili za vas:

  • uvek ga pre kuvanja malo natopite u vodi da biste neutralisali fitokiseline
  • pre samog kuvanja ga ocedite od vode u kojoj je odstajao i kratko propržite na ulju ili maslacu
  • kuvajte ga tako što ćete dodati vodu u razmeri 1:3
  • malo posolite
  • za štir priprema nije komplikovana i duga. On će biti skuvan za oko pola sata, ali nek odstoji u toploj vodi još petnaestak minuta.
  • dok se kuva povremeno ga pomešajte da se ne zalepi za dno lonca

Ova žitarica se u receptima odlično slaže sa kvinojom, prosom, rižom pa čak i pasuljem. U slatkim kombinacijama savršeno će se spojiti sa kokosom, rogačem, bademovim mlekom i raznim vrstama voća.

Recept za čokoladni puding od amaranta je takođe jako dobra ideja ukoliko volite kremaste poslastice.

Brašno od amaranta ili štira

Sitna zrna amaranta se mogu kuvati i pržiti ali i sušiti a zatim samleti. Na taj način dobija se fino brašno.

Ovo  brašno od amaranta možete napraviti i vi sami:

Amarant semena prvo dobro operite, pa prosušite. Stavite u mali mlin i sitno sameljite. Ovo brašno je poželjno pomešati sa drugim vrstama. Od krupice napravite ukusnu kašu za vaše mališane. Od brašna možete praviti hlebove, palačinke, testeninu, ukusan puding i još mnogo toga.

Savet plus: Ukoliko želite da zgusnete supu ili sos u  tu svrhu možete koristiti i brašno od štira.

Zdravi recepti sa amarantom u svim prilikama

Smuti od banane i žitarica sa trunčicom cimeta

  • 1 zrela banana,
  • 1 šolja kokosovog ili bademovog mleka,
  • 2 šolje jogurta sa probiotikom,
  • Pola avokada,
  • Malo cimeta,
  • Pola šolje kokica od štira.

Izrada recepta:

Odlična je ideja pojesti amarant za doručak, obezbediće vam sitost i snagu do sledećeg obroka. U blender stavite jogurt, bananu, mleko i avokado, blendajte dok se skroz ne isitne. Dodajte malo cimeta pa promešajte. Prespite u čašu, a preko prespite kokice.

Žitarice kao prilog uz jelo

1 šolja štira

2 šolje vode

1 čen belog luka

Malo maslaca i ulja

So, biber, vegeta, oregano

Postupak pripreme:

U ključalu vodu uspite zrna žitarice pa posolite i dodajte malo vegete. Kuvati oko pola sata, odnosno dok sva voda ne ispari. U tiganj stavite ulja i maslaca pa propržite kratko beli luk. Pa dospite  štir i malo origana, mešajte dok se voda skroz ne upije.

Prilog od štira se odlično slaže uz sve vrste mesa, a možete ga konzumirati i kao zaseban obrok.

Recept za integralni bezglutenski hleb

200 grama amaranta,

100 grama heljdinog ili speltinog brašna,

50 grama semenki bundeve,

50 grama semenki lana,

500 ml vode,

kašičica sode bikarbone,

kašičica soli.

Priprema:

Zrna žitarice preliti vodom da odstoji bar sat vremena. Zatim samleti ili izblendati semenke bundeve i lana u sitan prah. Spojiti heljdino brašno sa žitaricom polako mešajuči, dodati lan i bundevino seme, prašak za pecivo i so.

Ostavite testo da odstoji sat vremena da se, što bi se reklo, odmori.

Stavite u pleh u koji ste prethodno postavili papir za pečenje. Pecite oko 45 minuta na 200 stepeni.

Ovaj hleb od amaranta možete koristiti i ako ste na hrono režimu, čak ako ste na restrikciji.  Speltino brašno u receptu isto tako možete zameniti i nekim drugim vrstama, recimo heljdinim.

Jednostavni recepti za granolu i kokice od amaranta

Šarena granola za zdrav početak dana

jedna šolja ovsa,

jedna šolja amaranta iliti štira,

pola šolje naseckanih badema,

2 kašike organskog kokosovog ulja,

4 kašike javorovog sirupa ili meda,

2 kašike bademovog putera,

pomalo sušenog voća po vašem izboru,

bademovo mleko,

malo soli i cimeta.

Priprema  granole je jednostavna.

Najpre zagrejte rernu na 150 stepeni celzijusa.

U činiji spojite žitarice i bademe sa solju i cimetom. Zatim dodajte kokosovo ulje, javorov sirup ili med i bademov puter. Pomešajte sastojke da se sjedine

Na tepsiju postavite papir za pečenje, izlijte smesu i poravnajte je. Pecite oko pola sata odnosno dok ne porumeni. Ohladite granolu o isecite je na male pravougaonike.

Granola od amaranta je savršena za zdrav početak dana. Bilo da ste školarac ili zaposleni ovo je idealno rešenje za vas. Ukoliko nemate vremena doručkovati pre posla pripremite granolu dan pre i stavite u frižider. Ujutru ili uveče je nasecite na kocke koje ćete umotati u aluminijumsku foliju. U supermarketu kupite neki od voćnih jogurta ili obični sa probiotikom. Upakujte granolu i jogurt u vrećicu za užinu,  sebi i školarcu, i doručak je spreman.

Ako volite nešto gricnuti uz omiljenu tv seriju opredelite se za zdravu grickalicu:

Kokice od amaranta

Priprema je jednostavna. Prepržite amarant u vrućoj tavi onako kao što inače pravite kokice. Tresite poklopljenu tavu oko dvadesetak minuta. Znaćete da je gotovo kad se više ne bude čulo pucketanje. Na kraju ih zasolite.

Ako želite da kokice budu još ukusnije napravite fini preliv od meda  i maslaca. Zajedno ih karamelizujte i kada se smesa malo prohladi prelijte je preko kokica od amaranta. Dobro promešajte i pustite da se skroz ohlade.

Ove kokice možete kupiti i u biobuticima pod nazivom  ekspandirani štir.

Ali to nije sve, obradujte i bebe…

Recepti za slanu i slatku kašicu sa amarantom

Bio amarant za bebe je jako zdrav. Uvrstite ga u ishranu vaših najmlađih i obezbedite im mnoštvo antioksidanasa za jači imunitet već u samom početku. Priprema je jednostavna.

Recept za slatku kašicu sa jabukom

50ml. amaranta,

100ml. vode,

Jedna jabuka,

Malo vanillin šećera.

Kako se pravi:

Kuvati amarant u vodi oko pola sata. Odvojeno skuvati jabuku, ali ostaviti vodu. Žitaricu dokuvati u vodi u kojoj se kuvala jabuka i zašećeriti.  Jabuku izgnječiti ili izblendirati i ubaciti u kašu.

Jabuke u ovom receptu možete zameniti kruškama, bananama ili nekim drugim voćem, u zavisnosti od uzrasta deteta. Savetujemo da upoznate detetov ukus i želje tako što ćete mu pripremiti različite varijacije ove kaše. Ustalite praviti onu koja mu se najviše dopala.

Umesto belog šećera, možete koristiti i zdravije opcije. Isprobajte smeđi ili kokosov šećer. Možete dodati i med ukoliko je dete navršilo prvu godinu života i ako ne postoji alergija na pčelinje proizvode.

Recept za slanu kašicu sa brokolijem i tikvicom

5 cvetova brokolija,

Pola tikvice,

Pola kelerabe,

1 kašika amaranta (sitno samlevenog),

Malo soli.

Recept:

Povrće obariti u slanoj vodi izvaditi sa strane da se ocedi. U malo vode koja je ostala od kuvanja dodati veću kašiku samlevene žitarice. Prokuvati petnaestak minuta, odnosno dok se tečnost ne zgusne.. Povrće izgnječiti viljuškom ili izblendirati i dodati u kašu. Još malo posoliti.

Ova lako svarljiva žitarica je pogodna za bebe strarosti od šest meseci i starije. Jedna od prednosti je ta što amarant za bebe ne sadrži gluten pa se ne morate brinuti zbog alergijskih reakcija.

Mame i bebe su probale amarant

Iskustva mama su pozitivna i uglavnom ko jednom proba recepte za kaše sa amarantom koristi ih svakodnevno. Bebe obožavaju neutralne ukuse žitarica u kombinaciji sa raznim voćkama. Zato pokušajte ponuditi amarant za bebe i starijoj dečici.

Ove jednostavne recepte možete menjati po sopstvenom ukusu i afinitetima vašeg deteta. Koristite različita mleka, kokosovo, bademovo ili sojino ukoliko želite malo obogatiti ukus kašice. Ili dodajte malo maslinovog ulja u recept za slanu kašicu. Dodavajte i oduzimajte do savršene varijante.

Prijatno!

Prenosimo vam iskustvo mama Anje (29) iz Bačkog Petrovca:

Moja beba je jako izbirljiva, uglavnom odbija novu hranu. Na internetu sam pronašla recept za kašu sa amarantom i jabukom. I beba i ja smo oduševljene. U nju umešam malo meda i bademovog mleka i zdrav obrok je spreman.

Cena i gde kupiti amarant

Može se kupiti u prodavnicama zdrave hrane, u supermarketima, online i u apotekama.

Za amarant cena je dosta pristupačna. Za 100 grama potrebno je izdvojiti oko 80 dinara.

A za recimo brašno od ove žitarice cena je oko 400 dinara za kilogram.

Alergije i mere opreza

Alergija na ovu biljku je izuzetno retka, ali se kao što je slučaj i sa svim ostalim namirnicama ipak može pojaviti. Uglavnom se ispoljava u osipima na koži i otežanom disanju, kao i u slučajevima većine alergijskih reakcija.

Ovu namirnicu bi trebali izbegavati osobe koje pate od gihta, reumatoidnog artritisa i osobe koje imaju problema sa bubrezima. Ova namirnica sadrži oksalnu kiselinu koja bi moždda mogla naštetiti ovim bolesnicima.

Dakle, amarant je žitarica koju biste svakako trebali uvrstiti u svoj svakodnevni jelovnik. Ona je dijetalna, hranjiva i zdrava.  Ako volite kvinoju ili proso, svakako probajte recepte s amarantom, sličnog su ukusa i nutritivnih vrednosti. Dopašće vam se!