Sok od limete recept koji osvežava i leči

Počnite koristiti sok od limete i zaboravite na mnoge tegobe

. Šta dobijate kada iscedite ovaj ukusni agrum u čaši mlake vode? Ništa drugo, već jedan fantastični osvežavajući napitak, predivnog ukusa. Baš takav koristi se širom sveta.

Veoma je značajan i pouzdan u smislu zdravstvene koristi i lekovitih namena. Ovaj kiseli agrum može učiniti mnogo što neki lekovi ne mogu. Saznajte u čemu nam može pomoći limeta i zašto bi bilo dobro  započeti dan baš sa ovim zdravim napitkom.

Napravite sok i sirup jedinstvene arome. Upotrebite je u svojoj kuhinji, učinite svoju hranu ukusnijom i privlačnijom. Jako interesantno je to, što ovu egzotičnu voćku možete upotrebiti i  kao prirodnu kozmetiku, koju će te sami pripremiti. Upoznajmo se sa fantastičnim agrumom iz porodice citrusa.

Kako izgleda limeta i kakvog je sastava

Limeta je voće iz velike porodice citrusa, po sastavu i izgledu podseća na limun. Veruje se da su divlje voćke nastale u indonežanskom arhipelagu ili obližnjem kopnu Azije.

Stablo raste oko 5m visine. Grane su nepravilnog oblika i raštrkane sa malim mesnatim listovima i trnjem. Plod je sočnog i ovalnog oblika, prečnika oko 3 do 4 cm. Unutrašnjost ovog citrusa je sočna, opora i kiselkasta.

Limeta najviše u sebi sadrži vitamina C, koji ištiti organizam od slobodnih radikala. Provereno je,  konzumiranje citrusa bitan faktor za jačanje imunog sistema. Zato nam je potpuno jednostavnije i praktičnije svakodnevno popiti čašu ovog prirodnog napitka za osveženje tela.

Sok od limete obiluje vitaminom C sadrži i visok nivo rastvorljivih vlakana koji pomažu u regulisanju šećera u krvi. Vitamin P (flavonoid) koji ima anti-oksidativna i antikancerogena svojstva koja stimulišu proces ozdravljenja. Kalijum nam pomaže u odstranjivanju toksina u bubrezima i mokraćnim kanalima.

Sok ovog egzoticnog voća obogaćen je i mnogim drugim hranljivim materijama. To su: vitamin A, vitamin E, vitamin K, kalcijum, folna kiselina, magnezijum, holin, fosfor i betain.

Nutritivna vrednost

100 g limete sadrži:

  • 30 g  kalorija,
  • 10,6 g šećera (ugljenih-hidrata),
  • 0,75g belančevina (proteina),
  • 0,2 g masti (triglicerida).

gajenje limete u saksijama

Kako i gde možete uzgajati limetu?

Limeta vodi poreklo iz južnog dela Azije. Kao i svim agrumima odgovaraju joj topliji krajevi, a uslovi kao što je suptropska klima.

Ako već želite uzgajati limetu, a ne živite na Mediteranu, onda vam preporučujemo gajenje u saksijama.

Uglavnom se sadi u proleće. Kada dođe vreme vegetacije, stavite je na sunčano i zaštićeno mesto,  gde nema vetra i promaje. Zalivajte je svaka  2-3 dana.

U oktobru unesite saksije u zatvorenu prostoriju i zalevajte je mlakom vodom 2 puta u toku meseca. Kada se temperatura spusti na 5 i manje stepeni, potrebno je napraviti izolaciju sa folijom ili stiroporom. Nakon zime ponovo se iznosi napolje.

Posle cvetanja formiraju se mali zeleni plodovi u obliku elipse. Kada uberete plodove, možete napraviti sok od limete i meda. Uživaćete u aromatičnom i okrepljujućem napitku, proizvedenom u vašoj „maloj bašti“. Započnite svaki dan sa prirodnim sokom!

Prednosti i dobrobiti limete za zdravlje

Kada su u pitanju agrumi limeta je mnogima favorit. Bez obzira da li je jeli kao plod, konzumirali kao sok, ili dodavali raznim jelima. Ona se širom sveta koristi za pravljenje džemova, grickalica, sokova, napitaka i koktela.

Pored potrošnje u ishrani, ulje izvađeno iz kore limete, koristi se u kozmetičke svrhe.

Postoje mnoge prednosti ove zdrave biljke koje smo naveli. Ali, ako govorimo o soku limete, njegove vrednosti su veoma zdrave i zadivljujuće koliko mogu pomoći našem zdravlju.

Ovaj zdravi napitak sadrži kalijum i folat, dve hranljive materije, koje su važne kod žena posle menopauze.

 Limeta kao preventiva kancera

Pokazalo se u novijim istraživanjima pozitivno delovanje limete kod kanacera. Limunoidni spojevi u ovom citrusu sprečavaju nastajanje tumora debelog creva, želuca i krvi.  Limunoidi su aktivni i duže ostaju u našem krvotoku i štiti nas od slobodnih radikala.sok od limete domaći recept

Sprečava stvaranje kamena u bubregu

Sok od limete u sebi ima više kiseline nego što imaju drugi citrusi.  Limunska kiselina je neutralni inhibitor, sprečava nastanak kamena u bubrezima i stvaranje kristala kalcijum oksalata.

Flavonoid koje poseduje ova zdrava biljka, poznat kao hesperidin, snižava holesterol i trigliceride.

Jača imunološki sistem i štiti od groznice

Namirnice bogate vitaminom C pomažu u borbi imunog sistema sa klicama koje uzrokuju prehladu i grip. Ako imate goznicu, sok od limete i meda, može vam puno pomoći. Uopšteno citrusi imaju sposobnost da obore temperaturu.

Konzumiranje ovog zdravog napitka možete primeniti u cilju snižavanja telesne temperature.

Smanjuje rizik od moždanog udara

Unošenjem veće količine citrusa u organizam smanjuje se rizik moždanog udara kod žena. Za ovu namenu prepručuje se prirodni sok od limete , recept za dobro jutro i savršen dan.

Limeta leči skorbut, čireve i rane

Skorbut je bolest prouzrokovana nedostatkom vitamina C, a limeta je poznata kao lek koja ga leli. Karakteriše se čestim infekcijama, ispucalim usnama, prištićima na jeziku i usnoj duplji, otokom i krvrenjem zubnog mesa.

Pošto ima puno ovog esencijalnog vitamina, sok od limete je efikasan u lečenju skorbuta. Dok flavonoidi usporavaju rast mikroba i zajedno sa kalijumom olakšavaju zarastanje čireva i rana.

Sok od limete leči artritis

Artritis je uzrokovan zbog nakupljanja suvišne mokraćne kiseline u telu. Ona predstavlja fekalni proizvod koji se uklanja uriniranjem. Kada se nakupi urinska kiselina u organizmu, izaziva bol i upalu zglobova. Limunska kiselina koja se nalazi u agrumima, kao što je limeta, uzrokuje uklanjanje većih količina kroz urin. Takođe ona uspešno smanjuje bolove.

Ublažava cistitis

Nedostatak higijene ili alergija na neke medikamente, može dovesti do infekcije bešike. Limeta ima visok nivo kalijuma, čime se odstranju otrovi u bubrezima i mokraćnim kanalima.

Kada imate zapaljenje bešike limetin sok pijte na svakih nekoliko sati u toku dana. Olakšaćete sve velike muke, bolovi se povčaće kao i peckanje prilikom mokrenja.

Sok je dobar za lečenje hemoroida

Možete sebi pomoći i ukoliko imate probleme sa hemoroidima i tvrdom stolicom.  Sok od limete ubrzava metabolizam i pokreće usporenu probavu. Budući da omekšava stolicu, nećete imati tegobe sa pražnjenjem creva.

Lakše dišite uz limetinu aromu

Za poremećaj disajnih puteva, ovo citrusno voće se koristi zbog ulja koje je bogato flavonoidima. Upotrebljava se u lekovima kao što su isparivači i inhalatori, zbog prisutnosti kemferola. Struganjem kore limete i udisanjem njenog mirisa, daje trenutno olakšanje pri disanju.

Mršavite zdravo uz sok od limete

Jeste li znali da se limeta koristi za smanjenje telesne težine. Sadrži kalorije u maloj meri, dok njena limunska kiselina, odlično topi masti u organizmu.

Probajte sok od limete za mršavljenje i budite zadovoljni sa svojom figurom.

Recept:

jedna i po kašičica meda,

sveža limeta,

2 dl vode.

Priprema napitka:

Kada pomešate sve sastojke, pijte ih svaki dan pre doručka. Promene na sebi videćete već posle dve nedelje konzumiranja ovog zdravog i svežeg soka.

Moćan je antiseptik i odličan prirodni antibiotik

Limeta se koristi kao hemijsko sredstvo za lečenje raznih infekcija na koži (opekotina i ujeda insekata). Veoma brzo leči i potkožne čireve, i druge slične bolesti na koži.

Kao prirodni antibiotik leči dijareju, trovanje hranom, tifus i koleru. Bakterijske infekcije creva, želuca, debelog creva i urinarnog trakta.

Zdrav sok od limete deluje kao hemikalija koja skuplja tkivo, zbog svoje kiselosti, ovo citrusno voće uspešno leči zubobolju i desne. Isto tako zateže i ublažava bol opuštenih mišića.

Limeta za lice kao prirodni kozmetički preparat

Nekoliko puta smo pomenuli koliko je zdrav ovaj mali zeleni citrus. Upotreba njegovog soka ima prednosti kao sveže voće. Ovaj čarobni napitak može vam pomoći i u kozmetičkim tretmanima za gotovo svaki deo tela.

Zbog svog izvanrednog sastava limeta za lice je veoma efikasna i delotvorna. Bogatstvo antioksidantima pruža vam negovanu i lepu kožu, bez hemijskih preparata.

Sok od limete recept protiv tamnih fleka

Ovaj zdrav citrus smatra se dobrom prirodnim izbeljivačam za fleke na koži.

Sve što trebate uraditi, jeste da iscedite sok iz limete i stavite na tamnu fleku i držite pola sata. Posle ovog tretmana ne smete  se izlagati sunčevoj svetlosti, bar nekoliko sati.

Ovaj zdrav recept pomoći će i kod pega, akni i bubuljica na koži.

Krema od limete protiv pega

Želite smanjiti  ili potpuno eliminisati pege na licu? Uz ovu kremu možete i taj problem  rešiti.

Potrebno:

20 g biljnog meda,

20 g glicerina,

10 g bezvodnog lanolina,

30 g soka od limete,

10 g destilovane vode.

Priprema kreme:

U posudu nad vodenom parom stavite med, bezvodni lanolin i glicerin. Mešajte toliko dugo, dok ne dobijete ravnomernu smešu. Zagrejte je još malo do oko 50 stepeni celzijusa. Posebno, do iste temperature, ugrejte mešavinu soka limete i destilovane vode.

Ovaj rastvor za vreme mešanja dodajte u otopljen med, koji ste prethodno sklonili sa pare.  Mešajte dok se ne ohladi, pa tako hladno stavljamo u posudu za čuvanje.

Krema od limete se upotrebljava za skidanje sunčanih pega. Preporučuje se i za uklanjanje pegica koje se javljaju za vreme trudnoće.

Nanostite je pre spavanja laganim pokretima t. utrljavajte je u kožu lica. Učinak nije odmah uočljiv, ali ako imate strpljenja mazanje ove kreme daje fantastičan rezultat.

Napomena: bezvodni lanolin možete kupiti u dobro opremljenim apotekama, ili preko interneta. Cena za pakovanje od 25 ml  je nešto preko 500 rsd.

Maska od limete za uklanjanje akni

Limeta za lice ima još jednu sjajnu namenu, a to je efikasno uklanjanje akni. One se obično pojavljuju sa  preteranim izlučivanjem lojnih žlezda, a ako su još prisutne i bakterije izazivaju upalu. Nekad se javlja jako crvenilo pa čak i bol.

Antibiotici koji se nalaze u soku limete, sprečavaju pojavu neuglednih akni. Kako biste sprečili njihovu pojavu možete i sami napraviti izuzetnu masku za lice sa limetom i medom. Pokazala se veoma dobro i za bubuljice na licu.

Med sprečava razvijanje bakterija, a prirodna kiselina u limetinom soku višak ulja u našoj koži.

Kako se pravi maska:

Iscedite pola limete sa dve kašičice meda i mutite dok se ne sjedine sastojci. Dobijenu smesu stavite na lice i držite 15 minuta, pa potom isperite mlakom vodom. Postupak možete ponavljati jednom u toku nedelje.

Tamne fleke koje ostaju posle bubuljica možete namazati svežom voćkom. Ceo postupak možete ponavljati svakodnevno dok fleke ne izgube boju.

Limeta uklanja mrtve ćelije i čini kožu zdravom

Preterano izlaganje suncu i UV zračenju, može uzrokovati tamne fleke i druge znakove starenja.  Stoga izbegavajte sunčanje u periodu od 11-17h.  Sok od limete može i te kako smanjiti tamnjenje kože.

Evo kako se priprema recept:

Umesite malo brašna sa kiselim mlekom i u to dodate nekoliko kapi limetinog soka. Ovo pakovanje  stavite na lice. Držite dok se ne osuši (20 minuta). Nakon toga isperite mlakom vodom i stavite vašu kremu koju koristite svakodnevno.

Limunska kiselina koja je prisutna u velikoj količini ovog citrusa, može ukloniti mrtve ćelije na koži. Često selimeta za lice koristi u kozmetičkim salonima u brojnim tretmanima.

Vaša koža će izgledati sjajnije ako svaki dan budete koristili limetu i med. Recept je sledeći:

Pomešajte jednu limetu sa kašikicom meda i pola decilitra tople vode. Lagano smesu utrljajte na kožu.

Pored blistavijeg tena, limetin sok štiti vašu kožu od infekcija zahvaljujući anti-oksidantima i antibioticima. Vitamin C i flavonoidi iz ovog citrusnog voća smanjuju prekomerno znojenje i sprečavaju neugodan miris vašeg tela.

Sa limetom do prirodnog i sjajnog izgleda kose

Ako vam kosa peruta i to baš mnogo, obavezno isprobajte recept sa limetom.

Perut uglavnom nastaje ljuštenjem kože na glavi. Kako bi to sprečili, iscedite sok od limete i namažete na ovu regiju.

Limunska kiselina može isušiti kožu, zato u sok dodajte ulje za kosu (bademovo, maslinovo ili bundevino ulje).

U sprečavanju masne kose takođe nam može pomoći limetin sok. On sa svojom prirodnom kiselinom usisava višak ulja iz nje.

Dok je perete, u vodi za ispiranje ili direktno na kosu iscedite jednu limetu.

Korisna je za brži rast kose, fantastična je u sprečavanju ćelavosti. U tome nam pomaže bogatsvo ovog citrusa, vitamin C ili askorbinska kiselina.

Iscedite limetu u šampon i sa tim perite kosu. Nakon nekoliko nedelja, već možete primetite promene. Kosa će biti savršeno sjajna, meka i svilenkasta.

Limeta kao sredstvo za toniranje svetlije kose

Kao što smo već rekli sok od limete na prirodan način posvetljuje kosu. Želite li sjajne svetle vlasi bez hemikalija i kupovnih skupocenih preparata? Evo jednog korisnog, jednostavnog i prirodnog sredstva za izbeljivanje.

Potrebno je:

osušeni cvetovi kamilice,

limeta.

Priprema i upotreba:

Odlično domaće sredstvo za toniranje plave, pepeljaste i kestenjaste kose je ispiranje čaja kamilice i limete. Tri šake osušenog cveta kamilice prekrijemo ključalom vodom i pokriveno ostavimo neka stoji jedan sat. Procedimo i u tu tečnost dodamo pola iseđene limete (najbolje procedite kroz filter za kafu).  Tečnost odmah izlijemo na opranu glavu i ne ispiramo više. Ako uzmemo sok cele voćkice ova tečnost će delovati kao učvršćivač za kosu.

Limeta za kosu daje odlične rezultate, pri tom je potpuno bezbedna za korišćenje

Limeta recepti koje ne smete izostaviti

Na prvom mestu to je sok od limete, jednostavan je za napraviti, a pri tome je prirodan i svež.

Najjednostavniji recept je:

iscedite limetu i popijete svežu.

Po svom ukusu možete  zasladiti sa šećerom ili prirodnim medom.

Ako želite spremiti sok za duži period, onda možete iscediti voćku u posudice za led i tako ih zaledite. Zaleđene mogu stajati i do pola godine. Kockice limete koristite tako što ih istopite u čaši vode i zasladite po želji.

Napravite fenomenalni sirup od limete i nane

Potrebno je:

Pola litre vode,

500 grama šećera,

60 g mente (sveže),

1 limuntus.

Prirema sirupa:

Vodu i šećer stavite u posudu i kuvajte sve dok se ne rastope. Zatim dodajte iseckane, sveže listove nane i narendajte koru od limete, koju ste prethodno dobro oprali u vrućoj vodi. Ostavite neka odstoji desetak minuta (sklonite sa vatre).

Posle 10 minuta dodajte iseđen sok od limete i limuntus. Mešajte dok se ne rastope. Procedite dobijeni sirup kroz gazu.

Kada ste ga procedili, stavite ga u flašu od stakla. Čuvajte napitak u frižderu.  Pre konzumacije razredite ga sa vodom.

Povezano: kako se pravi zdrav sok od nane.

Koja je cena limete u marketima

Limeta se prodaje u svim dobro opremljenim marketima i piljarnicama. Dosta je skuplja nego ostali agrumi na tržištu.

Cena za jedan kg voćke je 519,00 din. u Tempu, dok je u Univerexportu 650,00 rsd.

Pri kupovini limete obratite pažnju pri odabiru.  Lako ćete prepoznati zdravu voćku, kada je uzmete u ruku treba da je tvrda i bez oštećenja. Kora je tamnije zelena i sjajna je. Ako ne želite veštački sjaj i hemijski tretirane agrume, pre upotrebe je dobro operite.

Čuvajte je u frižderu u kesi, jer tako će sok od limete zadržati svežinu i sva svoja prirodna svojstva.

Blagi i osvežavajući napitak slobodno ponudite i vašoj deci, sigurno će im se svideti.  Smeju ga piti ljudi svih starosnih dobi, pa i trudnice i dojilje.

Ovaj agrum spada u blage alkalne namirnice, ne zakiseljuje organizam, čak naprotiv alkalizuje ga. Ipak, ako imate jaku kiselinu u želucu, konzumirajte ga dozirano u manjim količinama. Dugoročno pomaže u regeneraciji oštećene sluznice.

Ovom prilikom preporučujemo vam članak koji se upravo bavi alkalizacijom i zdravim mršavljenjem. Saznajte kako se primenjuje alkalna dijeta.