Sok od mente za šta je sve dobar

U narodnoj medicini biljka menta je hiljadama godina poznata zbog svojih lekovitih svojstava. Od nje se pravi čaj ako je u sušenom obliku, ali se koristi i njeno esencijalno ulje. Poznata je još kao metvica, metva, nana ili pepermint. Lekovito dejstvo naročito ispoljava na naš digestivni trakt. Eto još jednog razloga da pijete sok od mente.

Pored svega toga nana ima razne blagodeti na naše telo i pomaže kod raznih tegoba. Relaksirajte se posle stresnog dana ili pročistite telo i disajne puteve od infekcija.

Pored očaravajućeg mirisa, ova biljka ima fantastičan ukus! Zahvaljujući tome postoje razni recepti kako za jela tako i za pića sa ovom travkom. Saznajte kako se pravi sok od mente i sa čim ga možete kombinovati, pa obradujte ukućane ovim mirisnim napitkom.

Pogledajte video recept za sok od mente i limuna u koji se ne dodaje šećer i konzervans!

Kako izgleda biljka nana?

Biljka menta ima više vrsta i podvrsta, ali uglavnom se koriste dve. Jedna je Mentha spicata-spermint to je divlja nana, raste uglavnom na vlažnim mestima. A druga Mentha piperita-pepermint je pitoma menta, koja je nešto “ljuća”, odnosno ima jaču aromu. Može se uzgajati u saksiji, a mnogi je vole kao začin u svojoj kuhinji.

Nana je višegodišnja zeljasta biljka, koja naraste visine oko pola metra do 70-ak centimetara. Stabljika joj je četvrtasta, a po površini prekrivena mekim dlačicama. Listovi su naizmenični, tamnozelene boje i sitno testerasto nazubljeni. Cvetovi su u klasolikim cvastima na vrhu stabljike, sitni, ljubičaste boje.

Koristi se kao čaj, začin, možete piti sok od mente. Osim toga,  postoji i etarsko ulje koje ima široku primenu u kozmetičkoj ali I prehrambenoj industiji, kao I farmaciji.

Najbolje vreme za branje nane jeste pre nego što počne cvetati. Ali se ona može brati u period između juna i septembra. Leti se skidaju samo gornji listovi, a u vreme cvata se koristi cela biljka.

Njena lekovitost je neprikosnovena u svakom smislu

Pa da vidimo po čemu je menta posebna i zašto se toliko koristi u farmaceutskoj industriji? Pre svega bogata je mnogim lekovitim supstancama, uz to pruža umirujući efekat, a ima blag i osvežavajuć ukus. Ovo će potvrditi gotovo svaki konzument  čuvenog naninog čaja.

Od vitamina su prisutni A, B6, C, E i K. Zastupljeni su razni minerali: gvožđe, kalijum, magnezijum, kalcijum, bakar i mangan. Zatim beta karoten, flavonoidi ugljeni hidrati, omega 3 masne kiseline, protein i gorke materije. Sadrži još triptofan, mentil acetat, alfa terpinen, beta kariofilen, trans karveol i cineol.

Za ovu biljku su posebno karakteristični mentol, menton, isomenton, limonen i mentofuran, zahvaljujući kojima ima tako specifičnu aromu.  Posebno je interesantan taj blagi ukus koji nam sok od mente pruža. Uz njega će vam sva čula uživati.

Upravo zbog te arome i jeste tako poželjan sastojak. Osim u čaju i soku, koristi se za koktele, voćne salate, pa čak i za jela spremljena od mahunarki.

Esencijalno ulje mente koristi se za zubne paste, šampone, kreme, sapune i razne druge preparate. Takođe može da se nađe u gumenim bombonima, sladoledu, pa i gumama za žvakanje…

Pruža pomoć organima za varenje

Koliko često pijete čaj ili domaći sok od mente?

Ovaj dar prirode itekako može doprineti zdravlju vašeg stomaka. Blagotvorno dejstvo iskazuje kod pojačane kiseline, bolova u želucu ili ako vam je varenje usporeno. Isto tako pomaže kod nadimanja, dijareje i u slučaju mučnine.

Samo nekoliko kapi ulja mente se razblaži u čaši vode, tako je jednostavno i rešićete probleme sa varenjem. Možete piti čaj od nane protiv nadutosi i gasova, kao i za umirenje stomaka.

Kao što smo rekli nana sadrži mentol i menton što su zapravo ulja koja uspešno opuštaju glatke mišiće. Baš iz tog razloga pozitivno deluju kod sindroma iritiranih creva, zatim na grčeve u stomaku, kao i menstrualne bolove.

Zbog antioksidativnog svojstva ima pozitivan efekat na oči i vid. A kao antiseptik pozitivno utiče na akne, gljivične kožne infekcije i ekcem. Svoje blagotedi iskazuje još u slučaju gastritisa, reumatskih bolova, neuralgija, ili problem sa cirkulacijom.

Kakve još prednosti ima menta za naše zdravlje

Menta sadrži aktivnu supstancu triptofan u većim količinama. Zahvaljujući tome podstiče dobro raspoloženje, jer stimuliše stvaranje hormona sreće u našem telu. Dakle vrlo dobro pomaže kod psihičke napetosti i nervoze, jer smiruje i jača otpornost na stres. Deluje i u slučaju da vas muči nesanica.

Kod migrene i glavobolje, samo je potrebno utrljati malo mentinog ulja na slepoočnice. Nakon kraćeg perioda bol se počinje povlačiti. Uz ovu terapiju poželjno je svakodnevno piti i sok od nane i limuna, barem 2 čaše dnevno.

Pepermint (mentino) ulje ima antiseptička svojstva pa je vrlo zgodno prirodno sredstvo za održavanje higijene usne duplje. Čini zube i desni zdravim, a pruža pomoć čak i kod zubobolje. Ublažava neprijatan zadah, pa čak i jači smrad iz usta, koji se neretko javlja  usled usporenog varenja.

Aktivna supstanca mentol iz ove biljke deluje protivupalno i neutrališe slobodne radikale. Zato je dobra ukoliko patite od alergije, astme ili prilikom otežanog disanja. Kao i u slučaju prehlade i suvog kašlja i infekcije resiratornih organa. Pročišćava disajne puteve, razgrađuje sluz iz pluća pa je dobra kod bronhitisa.

sok od mente i koprive

Najbolji recept za gusti sok od mente

Donosimo recept za sirup od mente koji će Vam se sigurno svideti. Veoma je popularan, naročito sad kada kreće sezona ove mirišljave biljke.

Trebaće Vam:

400 do 500 g sveže biljke,

3 kg šećera i posebno još 5-6 kašika,

4 do7 kesica limuntusa (po 10 g),

i 4 litre vode.

Izrada gustog soka:

Listove biljke dobro operate pa zatim iseckajte. Pomešajte ih sa šećerom i limuntusom i rukama izgnječite što snažnije. Potom zalijte sa 3 litre vode, pa ostavite sve nek odstoji jedan dan. Nakon toga iscedite kroz gazu pa dodajte u dobjenu tečnost 3 kg šećera. Ponovo ostavite tako jedan dan uz povremeno mešanje dok se šećer skroz ne rastopi.

Nakon toga gusti sok od mente se čuva u staklenim flašama, ako se drži u zamrzivaču može biti i platična boca. Držite ga na tamnom i hladnom mestu. Bez ubacivanja ikakvog konzervansa, traje oko dva meseca. Meša se sa vodom pre nego što se pije.

Drugi način pripreme

Domaći sirup od mente u drugoj varijanti pripreme uključuje pola sata kuvanja vode i šećera. Zatim se dodaje limuntus, dobro  se promeša  i sačeka se sve dok se  ne prohladi. Dok je tečnost mlaka ubacite grančice nane, promešatjte lagano i ostavite tako ceo jedan dan.. Potom trebate  procediti. Čuva se isto kao i prethodni recept, najbolje u frižideru.

Ovaj sok je veomaukusan i praktičan. Osveženje daje sam po sebi zbog bogatog mirisa. Međutim, pored leda možete dodati prilikom serviranja krišku narandže, limuna ili malo cimeta.

Kako se pravi sok od mente i limuna

Za sok od mente i limuna uglavnom su potrebne proporcionalne količine sastojaka. Na 10 grančica nane, ide litra vode, kilogram šećera, pola limuna koji je oguljen i isečen na kriške, 10g limuntusa. Za veće doze svega po duplo ili trostruko.

Evo kako se sok od nane priprema

Potopiti mentu u vodu, dodati limuntus i limun. Posle jednog dana procediti i dodati šećer pa opet držati jedan dan. Na kraju ga stavite u stakleni sud i čuvajte na hladnom i mračnom mestu.

Za jaču aromu postoji varijanta sa 30  grančica ove biljke, 2 litra  vode, 1,5k g šećera, jednim limunom i kesicom limuntusa.

A evo ga  i najbrži recept za sok od mente bez šećera!

  • Uzmete četiri šolje vode, pola šolje listova nane, tri kašike limunovog soka i dve kašike meda. Sve potpuno izmiksate u blenderu i gotovo! Pije se bez dodatnog razblaživanja. Drži se u frižideru, poželjno je potrošiti ga za jedan dan.

Još nekoliko kombinacija sa nanom

Za ukusni sok od mente i koprive potrebno je:

  • Po 30 listova nane i koprive, kilogram šećera, kašičica/kesica limuntusa i litra vode.

Postupak pripreme:

Vodu prokuvajte pa nakon što se malo rashladi ubacite listove biljki i ostavite tako jedan ceo dan, ali promešajte ponekad. Posle toga ubacite šećer i limuntus pa dobro izmešajte. Ovaj sok se čuva  u staklenim flašama, a pre konzumacije razblažuje se sa vodom.

Za sok od mente i matičnjaka trebaće vam:

400g nane,

200g matičnjaka,

6 kesica limuntusa,

5 litara vode,

i 1.5kg meda ili šećera.

Pravljenje soka (sirupa):

Vodu prokuvajte i prohladite. Stavite u nju limuntus. Zatim ubaciti biljke koje ste prethodno oprali. Ostavite jedan dan. Kada izvadite listove, procedite sok i dodajte med (odnosno šećer) uz stalno mešanje dok se fino ne istopi.  Napitak mešajte se sa vodom u srazmeri 1 prema 2 prilikom pripreme za piće. U frižideru može stajati do 10 dana.

Druga mogućnost je sok od mente i matičnjaka,

Potrebno je:

22 struka melise i 12 nane, dužine oko 20 cm.

Sve stavite u posudu i prelijte sa 3 do 4 litra vode. Ostavite nek  prenoći. Sutradan procedite, pa dodajte šećer. (na 1 litar tečnosti ide 1kg šećera). Dobija se sirup.

Postoji i domaći liker od mente

Sok od mente i limuna je vrlo ukusno osveženje koje mogu baš svi piti. Dok je liker ipak samo za one koji vole alkoholna pića. Daćemo Vam recept za tri vrste ovog čarobnog napitka.

Za prvi su potrebni sledeći sastojci:

oko 200 g listova mente,

175 g šećera,

pola litre votke,

2,5dl vode,

i 200ml alkohola (90 procentni iz apoteke).

Kako napraviti:

Listove dobro operite i prosušite na kuhinjskoj krpi, zatim iseckajte na trakice. Smestite ih u staklenu posudu i prelijte alkoholom, pa ostavite neka stoji tako jedan dan. Skuvajte vodu sa šećerom, neka isparava dok se ne zgusne na 200 ml, zatim ohladite. Sutradan sirup sa šećerom pomešajte sa vodkom i ubacite listiće metvice. Treba odstojati neko vreme, zatim procedite. Čuvajte liker na hladnom, valjanost mu je oko 3-4 meseca.

Drugi domaći liker od mente je još jednostavniji!

Potrebno je 1 šolja listova nane (listovi sa svežih zelenih izdanaka s proleća), 300g šećera, litra domaće rakije. Za bolju aromu može se dodati koja kap ekstrakta mente.

Lišće detaljno oprati, pa sve sastojke pomešati u teglu i ostaviti najmanje mesec dana. Poželjno je držati je napolju. Posle se samo procedi i spreman je za degustaciju.

Treći je za one koji vole eksploziju ukusa

.

Ako želite eksperimentisati ukusima i isprobati nešto novo, možete dodati koru narandže i karanfilić. Priprema se nešto drugačije, ali nije komplikovano.

Listove mente oprati i iseckati. Staviti u teglu mentu, karanfilić i koru narandže te preliti rakijom. Treba da odstoji 8 dana a povremeno treba promućkati. Nakon toga ocediti tečnost. Posebno napraviti sirup od vode i šećera, pa ohladiti. Zatim pomešati sirup sa dobijenom tečnošću.

Kako se nana pravilno dozira i pije

Što se tiče ograničenja, za prirodni sok od mente ona ne postoje! Dozvoljeno ga je piti koliko puta Vam je volja, pa i svaki dan. Nije važno ni u odnosu na obroke kada ga pijete.

Jednostavno je sadržaj iz biljke dovoljno razblažen u samom sirupu, pa još dodatno sa vodom. U takvom obliku ne može biti štetan, već naprotiv pomaže boljem zdravlju. Izuzev ako je neko dijabetičar, u tom slučaju nije poželjno piti sok od nane u većim količinama. Ukoliko izbegavate unos belog šećera u organizam, tada ga pravite po receptu sa medom.

Liker koji sadrži dosta alkohola, svakako ne smete davati deci ni trudnicama. Nije poželjan ni osobama koje imaju problema sa jetrom.

Što se tiče upotrebe u lekovite svrhe, u obliku ulja je veoma koncentrovana pa treba biti oprezan. Pojedini stručnjaci ukazuju na to da može doći do predoziranja i imati negativne efekte. U tom slučaju postoji mogućnost za osip, alergiju ili otok.

Preporučujemo vam još jedan proveren recept, izuzetno tražen ovih dana – domaći sok i sirup od zove.