Kako ukloniti bubuljice na licu prirodnim putem

Bubuljice na licu kod tinejdžera u pubertetu su prilično česta pojava danas. Mali je broj srećnica koje se u mladim godinama nisu srele sa neprijatnim i ružnim aknama ili bubuljicama. Na veliku na sreću, one uglavnom nestaju s izlaskom iz puberteta.

Ipak, postoje i oni slučajevi kod kojih kožna upala lica iz raznih drugih razloga traje i decenijama nakon toga. Tako se pomenuti problemi javljaju i kod žena i muškaraca u zreloj dobi .

Najčešći oblik – obične akne, pojavljuju se na našem licu, ramenima, poprsju ili leđima kao crne, bele ili crvene tačke. Sa druge strane cistične akne su one u obliku bolnih cista ili čvrstih, bezbolnih izbočina.

U nastavku ćemo vam dati par odličnih predloga kako ukloniti bubuljice na licu prirodnim putem ..

Šta je uzrok za bubuljice na licu?

Uzročnici ove neestetske upale kože uglavnom su:

Naime, sva ova stanja dovode do pojačanog lučenja sebuma koji zatvara pore stvarajući idealnu podlogu za bakterijske infekcije.

Kineska medicina ima svoje tumačenje za bubuljice i akne. Naime, oni smatraju da nam mesta na kojima se događaju ove promene, kao i sam raspored bubuljica, govore puno više. Takoreći ove izrasline na koži ukazuju na unutrašnje stanje našeg organizma.

Tako, na primer ako se akne i bubuljice na licu javljaju naglo, pri čemu su i dosta udaljene jedna od druge (proređene),smatra se da je u pitanju stres i posledice istog.

Dosta često je i slabija higijena lica uzročnik za njihov nastanak. Ukoliko bubuljica ima baš dosta, ako su gusto grupisane jedna pored druge,to nam govori da je vreme da se pored kozmetike i raznih preparata ,moraju preduzetu i druge konkretnije mere. Za početak obavezan vam je odlazak kod dermatologa..

Bubuljice na licu lečenje kremama

Ukoliko nam bubuljice na licu i akne samo povremeno izbijaju, to nije tako velik problem. Naročito ako nestanu tri meseca nakon početka primene preparata protiv bubuljica koji se mogu danas naći u slobodnoj prodaji.

Međutim, ako se koža jako upali ili postane bolna ili se pojave izbočine ispunjene tečnim sadržajem, obavezno se treba posavetovati sa dermatologom i stručnim licem.

Prvo sredstvo protiv bubuljica i akni jesu losioni i gelovi na bazi benzil—peroksida. Oni uspešno uklanjaju oštećenja uzrokovana upalom, a mogu se kupiti u apotekama i  bez lekarskog recepta. Ovi preparati blago nadražuju kožu i podstiču uklanjanje mrtvih ćelija, a samim tim dolazi i do otvaranja začepljenih pora.

Slično dejstvo imaju i preparati koji sadrže i alfa- hidroksilne kiseline (AHA). Međutim, ne deluju svi ovi proizvodi na svakog od nas isto, ne postužu iste rezultate na svakom tipu kože. Kod nekog će u potpunosti raščistiti lice, za razliku od drugih kod koje se neće videti nikakve promena na bolje. U svakom slučaju ne očajavajte, frustracija je nešto što vam najmanje treba. Ovaj savet ne važi samo za bubuljice na licu već i za sve drugo u životu.

Verujte da za svaki problem postoje rešenja, pa i za vaše bubuljice i akne.

Kako se rešiti bubuljica sa lica?

Dermatolozi se slažu u tome da akne i bubuljice ne treba istiskati i dodirivati neopranim rukama. Toga se nažalost skoro niko ne pridržava, što se naročito odnosi na tinejdžere i mlade ljude. Ako ste se već odlučili da istisnete bubuljice na licu, onda to učinite na način koji odobravaju i stručnjaci.

Evo kako u praksi izgleda pravilno istiskanje bubuljica:

Dobro operite ruke i očistite predeo oko akne, a potom vrh obične igle za šivenje sterilišite iznad plamena nekoliko sekundi ili je očistite 90-procentnim alkoholom. Lagano probušite vrh bubuljice, a sadržaj istisnite pomoću vate, nikako golim prstima. Zatim aknu i predeo oko nje očistite hidrogenom.

Utvrdili smo koliko je bitna i važna pravilna higijena kože lica,  evo još nekih pravila kojih se trebamo pridržavati a naročito važe za tinejdžere i pubertetske bubuljice na licu:

  • Nikada nemojte dodirivati lice sa prljavim rukama.
  • Vodite računa o higijeni i održavajte kožu čistom, ali vodite računa o tome da ne preterate. Umivanjem ili čišćenjem lica pet puta dnevno možete izazvati više štete nego koristi. Preterano čišćenje lica podstiče žlezede da luče više loja, što zatvara pore i predstavlja idealnu podlogu za razvoj infekcije i akni.
  • Izbegavajte agresivne pilinge za bubuljice na licu i koristite blaga sredstva za čišćenje i negu lica.
  • Koristite mekane peškire za lice koje redovno treba menjati, kao i jastučnice.
  • Tretirajte kožu losionom koji je dermatološki ispitan. Nikako nemojte onim na bazi alkohola koji isušuje kožu i može da učini više štete nego koristi .

    bubuljice na licu kako ukloniti

    Foto: Unsplash

Hrana za akne i bubuljice

Da bi ste se rešili bubuljica i akni iz ishrane trebate isključiti:

  • prezačinjena i masna jela,
  • rafinisana ulja,
  • sosove,
  • kečap,
  • majonez,
  • čips,
  • masno meso i mesne prerađevine,
  • punomasne sireve,
  • slatkiše,
  • grickalice,
  • brzu hranu,
  • kafu
  • i gazirane napitke.

Trebate jesti:

  • što više voća i povrća jer sadrže obilje dijetalnih vlakana,
  • integralne žitarice,
  • mlečne proizvode sa niskim procentom masnoća (ovo važi naročito ako imate sitne crvene bubuljice na licu ali i za sve druge tipove).

Piti najmanje dva litra vode dnevno i izbegavati industrijske sokove jer su puni aditiva, boja i veštačkih zaslađivača.

U ishranu treba uvrstiti namirnice koje obiluju kalcijumom, fosforom, kalijumom, hromom, sumporom, selenom, cinkom i vitaminima A, B, C i PP. Kalcijuma ima u mlečnim proizvodima, voću i povrću, fosforom su bogati riba, sir i jaja, a hromom -grašak, pasulj i soja. Nedostatak kalijuma može se nadoknaditi redovnim konzumiranjem suvog grožđa, suvih šljiva i kupusa. Vitamina A, B, C i PP ima u mleku, paradajzu, limunu, paprici, džigerici, morskoj ribi, šargarepi, ribizlama, šipku i kiselom kupusu.

Kako ukloniti bubuljice sa lica prirodnim putem

Za bubuljice na licu i leđima postoji veliki broj prirodnih domaćih recepata. Mi smo se potrudili da vam damo one najefikasnije i provereno delotvorne…

Propolis protiv bubuljica 

Nekoliko puta dnevno akne mazati propolisom. Ponavljati najmanje 5 dana.

Bokvica i kopriva 

Iscediti sok iz svežih listova koprive i bokvice, nakvasiti komadić vate i kvasiti akne nekoliko puta u toku dana.

Divlji origano za bubuljice na licu 

Ovaj najdelotvorniji biljni antiseptik iz prirode ubrzaće postupak lečenja  bubuljica i akni.  U sredstvo za čišćenje lica ubacite samo nekoliko kapi ulja divljeg origana.

Ranjenik protiv akni

Nekoliko puta dnevno mazati akne sveže isceđenim sokom iz lista ranjenika.

Kamilica i neven uklanjaju sitne bubuljice na licu

Pomešati po kašiku sušene kamilice i nevena sa 2 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti neka odstoji najmanje 3 sata. Procediti i uveče pred spavanje namočiti vatu u caj i tapkati lice najmanje 15 minuta. Ostaviti da se osuši, pa tek ujutru isprati. Ponavljati 15 dana.

Sok od krastavca protiv bubuljica i akni 

Nekoliko puta na dan namazati celo lice sveže ceđenim sokom od krastavca. Terapija traje 10 dana.

Med i cimet za kožu

Svako veče, pre spavanja, bubuljice na licu  namazati mešavinom meda i cimeta. Terapija traje nedelju dana.

Aloe vera čisti fleke od bubuljica

Svakodnevno akne mazati sveže isceđenim sokom od aloje ili aloja gelom koji se može naći u apotekama. Ova biljka se pokazala kao veoma efikasna u lečenju svih kožnih tegoba.

Ulje čajevca za akne

Natapkajte akne uljem čajevca, 2-3 puta na dan, jer ima izuzetno jako antisepticko dejstvo, pa ce znatno ubrzati njihovo izlečenje.

Maska za bubuljice na licu od kvasca

Evo jedne odlične maske za bubuljice na licu

Pomešati kašiku svežeg kavasca sa malo tople vode tako da se dobije gušća pasta i naneti na oprano lice. Držati sve dok se maska potpuno ne osuši, a zatim licem isprati mlakim čajem od kamilice. Ponavljati najmanje nedelju dana.

Peršun za lice 

Kašiku samlevenog svežeg lista peršuna preliti sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Potom dodati 1 dl belog vina i ostaviti da odstoji poklopljeno još pola sata. Procediti, natopiti vatu i blago natapkati celo lice. Ostaviti  nek deluje najmanje jedan sat, sve vreme kvasiti lice. Zatim isprati mlakom vodom. Neiskorišćeni losion za bubuljice može se čuvati u frižideru nekoliko dana.

Pored losiona, maski i krema za bubuljice na licu, kao dodatna terapija preporučuju se i sledeći efikasni napici i čajne mešavine za unutrašnju upotrebu:

Najbolji čajevi protiv bubuljica

Čaj od čička i hajdučke trave

Pomešati 3 supene kašike usitnjenog korena čička i kašiku lista i cveta hajdučke trave, pa sve preliti sa 7 dl provrele vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji 120 minuta. Procediti i piti po jednu šolju pre doručka, ručka i večere.  Terapija za bubuljice na licu se drži 5 dana.

Čaj protiv akni i bubuljica

Pomešati po kašiku cveta i lista kičice,lista icveta hajdučke trave i lista koprive, pa sve preliti sa 7 decilitara proključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji naredna dva sata. Procediti i piti po jednu šolju pre doručka, ručka i večere. Trajanje terapije 5 dana.

Recept br.3

Pomešati po kašiku lista pelina, lista peršuna i korena maslačka, pa sve preliti sa 7 dl proključale vode preklopiti i pustiti da odstoji najmanje 2 sata. Procediti i piti po 2 dl pre svih glavnih obroka. Terapija za akne i bubuljice na licu traje do 5 dana.

Preporučujemo da pročitate: maska za lice od krompira