Koža vam je beživotna i iziritirana? Ne znate kako se rešiti akni i mitisera? A i bore su sve izraženije? Ne brinite, priroda ima rešenje za vas. Pčele, mali krilati farmaceuti u svojim žlezdama kriju jedan moćni eliksir mladosti – pčelinji vosak.
Ovim 100 odsto prirodnim proizvodom izbrisaćete bore i koži vratiti mladalački sjaj. Njegovom upotrebom zaštitićete kožu i obezbediti joj dugotrajnu hidrataciju.
Jeste li ste znali kako je vosak pčela jedan od glavnih sastojaka karmina? On odlično povezuje sve sastojke u njemu i daje mu strukturu I formu.
U nastavku teksta pronaćićete proverene recepte sa pčelinjim voskom u kombinaciji sa negujućim uljima i lekovitim biljem. Ostanite sa nama!
Misteriozni sastojci pčelinjeg voska
Pčelinji vosak sastoji se od skoro 300 jedinjenja od kojih mnoga i dan danas predstavljaju misteriju. Naučnici se slažu oko toga da u njegovu strukturu ulaze eterične masne i slobodne kiseline. Prisutne su mineralne materije, ugljeni hidrati kao i aromatične i obojene komponente. Upravo od njih zavisi boja voska i njegov miris.
Kako prepoznati prirodni vosak?
Vosak koji proizvode pčele je tvrda, žilava materija svetložute boje. Ali nijansa može varirati u zavisnosti od supstanci koje iz polenovih zrnaca prelaze u njega. Dok ga još luče on je bele boje, no u kontaktu sa vazduhom prelazi u svetliju nijansu žute.
Razlikujemo žuti (Cera flava) i beli vosak (Cera alba), on se izbeljuje prirodnim putem na suncu, ili hemijskim putem.
Pčelinji vosak ima E-broj: E901.
Kako razlikovati čist organski proizvod od falsifikata?
Vosak se najviše falsifikuje parafinom, cerezinom, stearinom, kalafonijumom i biljnim vrstama voska. Ako primetitie išta sumnjivo natopite ga vodom, otprilike za oko dva dana će se na vosku ako je pravi uhvatiti skrama, a na lažnom neće.
Jeste li znali?
Pčelinji vosak stvaraju mlade pčele lučeci ga iz žlezda na donjem delu stomaka. Kada dođe u kontakt sa vazduhom on se stvrdnjava u vidu tankih, sitnih pločica. Zamislite, samo jedan kilogram voska sastoji se od 4 000 000 takvih listića!
Upotreba voska u lekovite svrhe?
Priroda nam je poklonila pregršt recepata koji nas zaceljuju iznutra i spolja. Nezaobilazan sastojak svih tih lekovitih pripravaka jesu pčelinji proizvodi. Blagotvorna svojstva pčelinjeg voska prepoznata su od davnina, te se isti koristio u ishrani, ali i u narodnoj medicini.
Ukoliko vodite računa o svom zdravlju i želite uraditi nešto dobro za svoj organizam, uključite pčelinji vosak u ishranu.
Možda niste znali ali on ima ogromnu lekovitu vrednost i leči veliki niz tegoba. Naročito je poznat po svojim antibakterijskim, antiupalnim, antiseptičkim i hranljivim svojstvima.
On takođe uspešno izvlači toksine iz vašeg organizma!
Pčelinji vosak kao lek, najviše se koristi kao prirodni antibiotik. Zaštitiće vas u sezoni gripa od virusa. Takođe, on je odličan i u borbi protiv upornih gljivica gde god se one nalazile.
Njegovi sastojci leče jako puno tegoba kao sto su želudačni problemi, upala sinusa, gljivična oboljenja i karijes. Pomažu kod reume, nezaobilazni su u lečenju hemoroida, čira i drugo.
Med u saću sa pčelinjim voskom protiv infekcija
Uvrstite u svoju ishranu med sa saćem i izbegnite prehlade i infekcije! Saće je izuzetno zdravo, pčele u njega donose nektar, cvetni prah i propolis.
Žvakanje saća, te ujedno meda i voska, je jako korisno za higijenu usne duplje. A na taj u organizam unosite i hranljive materije. Takođe, na taj način čistite zube i sprečavate pojavu karijesa.
Zanimljivo o vosku
Moskovska fabrika bombona Crveni Oktobar pravi medene karamele “Pčelka” I “Zlatna košnica”. Ove bombone su izuzetno zdrave. Sastoje se iz ušećerenog meda i obložene su pčelinjim voskom. U nadev su dodati jos i vitamini A, B i C i sok iz korena biljke rute.
Top 9 razloga za korišćenje prirodnog voska
Pčelinji vosak pre koršićenja trebate otopiti, a ukoliko je pretvrd dodajte mu malo voštanog ulja u srazmeri 4 prema 1.
- Žvakanje voska sprečava pojavu karijesa i štiti I ojačava vaše desni.
- Pomaže kod upale krajnika.
- Blagotvorno deluje na vaš želudac i ždrelo (smiruje žgaravicu).
- Preventivno deluje kod gripa i prehlade, poželjno ga je konzumirati uz saće i uz kašičicu meda uveče i ujutru.
- Odličan je kao obloga kod upaljenih sinusa. Obložite sinusnu regiju voskom sedam dana. Tako ćete ublažiti sve postojeće upalne procese.
- Pomaže kod reume tako što poboljšavava cirkulaciju – upotrebite pčelinji vosak i maslinovo ulje u vidu obloge, te privijte na obolelo mesto.
- Umanjuje tegobe kod astme – potrebno više puta u toku dana žvakati pola kašičice voska.
- Kod čestih sezonskih alergija, najbolja preventiva je inhaliranje pčelinjim voskom.
Iskustvo čitateljke
:
Godinama sam se borila sa upalama sinusa. Ništa nije pomagalo. Kapu sam nosila od kraja leta pa sve do kasnog proleća. Srećom na jednom domaćem forumu o zdravom zivotu pronašla recept sa pčelinjim voskom. Od tada ga redovno privijam na čelo i to ponekad nekoliko puta na dan. Bol je u potpunosti nestala.
Zorica (56)
Pčelinji vosak u kozmetici je nezaobilazan sastojak krema
Sve više svestan štetnosti hemikalija čovek se ponovo okreće prirodi. Teži se tome da kozmetika, odnosno kozmetička industrija omogući mladalački ten upravo organskim, prirodnim sastojcima.
Uporno se traga se za supstancama koji će obnoviti i zaštiti kožu, nahraniti je i hidrirati. Svuda u svetu polako se na prva mesta probijaju kompanije čiji je primat prirodna, organska kozmetika (Logona, dr. Hauschka, Sante…).
Pčelinji vosak u kozmetici se koristi za davanje čvrstine kremama i ostalim proizvodima. Takođe on je tu i da nahrani kožu jer je pun vitamina (posebno vitamina A) i minerala.
Trošite li na hiljade dinara na razne kozmetičke tretmane i kremice koje obećavaju puno a daju tako malo? Nudimo vam mnogo efikasnije, prirodnije i svakako jeftinije rešenje!
Kao prvo, naglasićemo to da je komercijalna kozmetika veoma štetna po zdravlje!
Kod upotrebe pčelinjeg voska u kozmetičke svrhe treba posebno naglasiti da je koža naš najveći organ! Sve što nanesemo na nju prodire direktno u krvotok! Na ovu činjenicu posebnu pažnju trebaju obratiti trudnice zbog vlastite bezbednosti i zdravlja svoje bebe.
Šta sve sadrže skupe luksuzne kreme?
Glavni sastojci kupovnih krema su veštačkog porekla. Veoma mali postotak ovih preparata čine prirodni sastojci. Najčešće u njihov sastav ulaze
– parafin i vazelin (naftni derivati),
– parabeni (oponašaju hormone i tako dovode do hormonskog disbalansa),
– formaldehidi (kancerogeni!),
– glikol.
Drugo, najčešći sastojci organskih, prirodnih krema su negujuća ulja kao što su kokosovo i bademovo, pčelinji vosak i razni puteri. Oni ce razmaziti vašu kožu, nahraniti je i zaceliti. Njihovim korišćenjem koža će blistti, jer ce biti hidrirana i zdrava, a redovnom upotrebom sprečićete nastanak novih bora i ublažiti postojeće.
Zbog čega se odlučiti baš za prirodnu kozmetiku?
Čovek je deo prirode, a priroda je deo čoveka! Kozmetika kojom se negujemo takođe treba biti prirodna, kako bi poštovala funkcionisanje našeg organizma! Ne sme stvarati zavisnost našoj koži, niti joj dozvoliti da se ulenji. Treba je treba podstaći da se prirodno regeneriše! Pritom prirodni konzervansi iz njenih preparata neće joj naštetiti.
Nažalost prirodna, organska kozmetika je dosta skupa. Jeste li znali da takva krema sa pčelinjim voskom može biti vaša za mnogo manje novca?
Sve što vam je potrebno da izgledate lepo i negovano jeste blagotvorna krema koju možete i sami napraviti. Donosimo vam nekoliko recepata sa pčelinjim voskom za različite tipove kože.
Napravite sami svoju kremu!
Nanesite je na lice (može i telo)i telo svakog dana i primetićete značajnu promenu. Unosite dovoljne količine vode i boravite što više vremena na svežem vazduhu. Biće vam potrebno svega nekoliko dana dok ne uočite prve razlike. Koža će vam i te kako biti zahvalna!
Još jedno iskustvo:
Imam rosaceu od sedme godine, pa čim izadjem na vetar, sunce ili hladnoću odmah se upalim i zacrvenim . Godinama sam išla kod dermatologa i probala stvarno svasta dok nisam otkrila recept sa pčelinjim voskom i uljem čajevca…
Marija (33)
Kako se koristi za negu lica?
Zamislite, rok trajanja pčelinjeg voska je u suštini neograničen! Pronađen je u egipatskim piramidama i mnogim starim grobnicama širom sveta. Verovalo se kako on osigurava večni život.
Snagom prirode protiv bora
Maslinovo ulje je puno minerala i vitamina ( posebno A,D,E i K). Ono omekšava kožu, a vosak je štiti. Zajedno su barijera štetnim uticajima iz spoljašnje sredine.
Pčelinji vosak i maslinovo ulje su sjajan antiejdž tandem jer hrane kožu, štite je i regenerišu.
Čudesni ruski melem za kožu koja blista
Sastojci:
400 ml maslinovog ulja,
1 žumance (poželjno je da se radi o domaćem jajetu),
60 grama voska.
Priprema kreme:
- Pčelinji vosak otopite u emajliranom lončiću u ulju, na laganoj vatri, još bolje na pari. Skuvajte jaje, odvojite žumance i izgnječite ga viljuškom.
- U smesu sa voskom ubacite žumance i mešajte dok smesa ne poprimi tamnosmeđu boju. Zatim procedite smesu kroz gazu. Ohladjenu mast stavite u staklenu teglicu i čuvajte u frižideru. Rok trajanja ove masti je deset meseci.
Napomena: ovako napravljena mast upotrebljava se i za lečenje bronhitisa, gnojne angine, upale jajnika, čireva po telu, mastitisa, fibrioma.
Prirodna nega za mekšu kožu
Pitate se kako se slažu pčelinji vosak i kokosovo ulje? Oni udruženo veoma uspešno prodiru u dublje slojeve kože I tako je hrane i hidriraju. Lice će izgledati zdravije, koža mekana i blistava. Kokos će obezbediti kontrolu sebuma te se nećete morati brinuti da će vaše lice biti masno.
Kokosovo ulje je izuzetno lekovito i hranljivo. Ono deluje antibakterijski, steriliše površinu vaše kože, a ujedno je i zaceljuje sitne ranice na vašem licu. Već nakon nekoliko dana primetićete kako vam je koža mekša na dodir i da naprosto blistate!
Domaća negujuća krema – recept
četvrt šoljice destilovane vode,
četvrt šoljice ulja prema vašem tipu kože,
2 kašičice gela od aloje vere,
2 kašike kokosovog ulja,
malo lanolina,
1 kašičica voska,
nekoliko kapi eteričnog ulja – prema tipu vaše kože,
staklena teglica.
Kako se pravi domaća krema:
Sastojke otopite kao u prethodnom receptu, na kraju u prohlađenu smesu dodajte eterična ulja. Da bi ste lakše umutili kremu možete koristiti recimo štapni mikser.
A znate li zasto se u ovom receptu nalazi lanolin, tj ovčija mast? Ona je tu kako bi povezala vodene i uljne komponente. Služi i kao zaštitna barijera vaše kože ali prodirući u dublje slojeve on i omekšava vašu kožu . Zbog tih svojih osobina on je sastojak poznate Pavlovićeve kreme, Welledine kozmetike.
Med i pčelinji vosak protiv bora oko očiju
Med je idealna namirnica za vašu kožu. Lako je propustljiv pa hrani dublje slojeve epiderma. On obiluje vitaminima i mineralima. Ujedno će je dezinfikovati te je pogodan za upotrebu kod upaljene i osetljive kože.
Kleopatrina krema za večnu mladost sa medom
Sastojci:
70 ml maslinovog ili bademovog ulja ako vam je koža suva ili kokosovog ukoliko imate masnu/mešovitu kožu lica.
2 kapi tinkture propolisa,
pola kašičice polena,
kašika meda,
20 grama voska.
Priprema recepta:
Pčelinji vosak i ulje otopite u lončiću. Umešajte ostale sastojke dok se ne stvori gusta pasta. Zatim trebate dodati par kapi eteričnog ulja prema svom tipu kože.
Kleopatrina krema učiniće vašu kožu elastičnijom i blistavom, a bore će nestati ko rukom odnešene.
Lavanda i čajevac za akne i bubuljice
Zbog svog antibakterijskog dejstva vosak je idealan za kožu sklonu aknama i bubuljicama. Lavanda čisti i smiruje, a njeno eterično ulje jedno je od retkih koje se sme nanositi direktno na kožu.
Evo kako se pravi krema :
Sastojci:
80ml tinkture lavande,
50ml hidrolata lavande,
20 grama voska,
30 kapi eteričnog ulja čajevca.
Izrada kreme:
Na pari istopite pčelinji vosak, maknite ga s vatre, malo prohladite. Dok još mešate dodavajte hidrolat i eterično ulje lavande. Kremu čuvajte na hladnom i tamnom mestu i upotrebite u roku od tri meseca.
Kap što vidite pčelinji vosak za lice je više nego dobar i odlično se slaže uz druge sastojke. Ako su Vas zainteresovali ovi domaći recept pročitajte i kako da napravite svoju voštanu sveću.
Domaći dezodorans sa kokosovim uljem i sodom bikarbonom
Otkrićemo Vam kako se pravi potpuno prirodni dezodorans sa pčelinjim voskom!
Korišćenjem ovog preparata primetićete da Vam je pazušna regija meka na dodir, hidrirana i glatka. A uz sve to mirisaćete božanstveno i sprečićete prekomerno znojenje.
3 kašike organskog kokosovog ulja,
2 kašike kakao putera,
2 kašike voska,
2 kašike kukuruznog skroba,
1-3 kašike sode bikarbone,
kapsula vitamina E,
20-30 kapi eteričnog ulja po izboru,
Metalna ili staklena teglica (plastična se ne preporučuje zbog upotrebe eteričnih ulja koja su u takvim ambalažama nepostojanija).
Izrada dezodoransa:
Pčelinji vosak, kokosovo ulje i kakaov puter otopite na pari. Umešajte skrob, sodu i vitamin E, koji će vam poslužiti kao prirodni konzervans. Kad se smesa malo prohladi dodajte eterična ulja. Kombinacija lavande i limuna recimo učiniće da vaš pazuh ceo dan miriše na svežinu.
Komercijalni dezodoransi su izuzetno škodljivi
2003.god. sprovedena je studija na temu raka dojke. Učestvovalo je više od 400 žena koje su obolele od ove strašne bolesti. Ustanovljeno je da se kod devojaka koje su dezodoranse počele koristiti u ranijim godinama, kancer pojavio dosta ranije. Naročito je važno napomenuti da njegovo nanošenje odmah nakon brijanja pazuha povećava šanse za karcinom.
Savremena medicina ih vezuje za niz bolesti kao što su kancer dojke, reproduktivnih organa Toksini iz takvih dezodoransa godinama se gomilaju u telu i predstavljaju veliku opasnost za naš organizam.
Zato je svako domaći dezodorans, a naročito ovaj savršena alternativa kupovnim preparatima.
Kako da napravite organski balsam za usne
Ovaj balsam sa pčelinjim voskom je nešto najefikasnije što sam ikada probala, usne su mi mekane i hidrirane. Uvek izgledaju dobro i sjajno, nisu više sklone pucanju kao pre.
(Nevena 33)
Potrebni sastojci:
1,5 kašika kokosovog ulja,
4 kašike maslinovog ulja
1,5 kašika kakaovog putera,
1 kašika nerafinisanog shea putera,
2 kašike voska,
Metalna ili staklena posuda u koju ćete presuti sadržaj nakon što sve sastojke otopite na pari i prohladite.
Kako se pravi prirodni balzam za usne
:
U ovaj balsam svakako možete dodavati sastojke koji će mu menjati strukturu, boju ili ukus. Tako recimo umesto maslinovog ulja dodajte bademovo i malo meda, vitamine. Pazite samo na njegovu konzistenciju, ne sme biti previše mekan, već onako osrednje čvrst radi lakšeg nanošenja.)
Kako iskoristiti pčelinji vosak za redukciju stresa?
Sigurno se pitate kako to on može da smanji stres? Možda će zvučati banalno, no kao savršen recept za opuštanje poslužiće vam upravo voštana sveća. Ona zahvaljujući svojim eteričnim uljima, uz blagi, slatki miris meda opušta živce i donosi nam mir i spokoj.
Voštane sveće su izuzetno zdrave. Njihova isparavanja su prirodna i lekovita, za razliku od parafinskih koja su veštački produkti. One u svom sastavu imaju razne hemikalije koje negativno uticu na naše zdravlje.
Zadovoljstvo ce biti jos veće ukoliko ovu “eco friendly” sveću napravite sami.
Kako se izdepilirati pčelinjim voskom
Da je pčelinji vosak u kozmetici neizostavan, uveriće vas i naredni recept. Naime, on je veoma nežan prema koži, stoga se i koristi za depilaciju.
Pre depiliranja na čistu kožu nanesite malo baby pudera u prahu, zatim zamažite regiju voskom. Preko pritisnite pamučnu tkaninu ili one male viskozne papiriće koji su sad popularni za brisanje beba nakon kupanja. Zatim naglo potegnite tkaninu. Uradite to u smeru suprotnom od rasta dlačica.
Nemojte raditi ovu vrstu depilacije ukoliko ste alergični na pčelinje proizvode ili vam je koža iziritirana ili sklona osipima. A nakon skidanja dlačica tuširanje je dozvoljeno samo umereno toplom vodom. Takođe, noge pokušajte sakriti od sunčevih zraka bar jos 24h dok se koža malo ne smiri.
Depilacija pčelinjim voskom učiniće vašu kožu predivnom i glatkom. Nakon nedelju dana preporučljivo je uraditi piling kako biste izbegli urastanje dlačica. Njega možete napraviti od kukuruznog brašna I pavlake, a takođe za tu namenu može vam poslužiti I kokosovo ulje sa sodom bikarbonom.
Povezano: depilacija šećernom pastom.
Pčelinji vosak cena i gde ga kupovati?
Ovaj prirodni preparat možete kupiti kod lokalnih pčelara i medara, u prodavnicama zdrave hrane, apotekama i online.
Za pčelinji vosak cena nije baš mala. Kreće se od oko 1000 do 1800 dinara po kilogramu. Međutim, ako vam treba za kozmetiku kada uzme u obzir gramaža (za jednu kremu potrebno je svega nekoliko desetina grama) i nije neki bauk.
Uz malo sreće možete ga nabaviti i na Limundu/Kupindu i za manje novca.
Smeju ga koristiti i vaši mališani
Za kraj da napomenemo da pčelinji vosak mogu koristiti i deca, kao i trudnice i dojilje ukoliko nisu alergični na pčelinje proizvode. Čak štaviše kod ovih kategorija stanovništa njegova upotreba je i preporučljiva.
Kako je to supstanca 100 posto prirodnog porekla mozete biti sigurni da nećete u vas ili u organizam vašeg deteta uneti štetne hemikalije.
Ukoliko vam se ovaj tekst dopao, preporučujemo vam i jedan naš raniji članak o upotrebi pčelinjeg polena u ishrani.