Kako lečiti akutni bronhitis kod odraslih

Početak jeseni je jako dobra podloga za razvoj gripa i nazeba, koji, ukoliko se ne leče, mogu izazvati različite komplikacije. Jedna od njih je akutni bronhitis, koji najčešće prati prehladu, mada ga mogu uzrokovati i bakterijske infekcije nosa, ždrela, grla ili dušnika.

Da bi ste sprečili ovo neprijatno oboljenje obavezno ostavite cigarete i jedite više namirnica bogatih vitaminom C i masnim kiselinama. a. Istovremeno izbegavajte masnu i industrijski prerađenu hranu.

U nastavku članka saznajte kako se sprovodi lečenje bronhitisa prirodnim putem – zdravom ishranom i preparatima od lekovitog bilja..

Očistite pluća i zaustavite kašalj na prirodan način! Posle ovoga vam neće trebati nikavi sirupi i antibiotici! 

Koji su simptomi bronhitisa kod odraslih

U pitanju je  zapaljenje sluznice disajnih puteva, zahvaljujući kojima vazduh dopire do pluća. 

Prvi simptomi akutnog bronhitisa jesu:

  • Uporni kašalj, na početku je suv i nadražajan.
  • Kasnije je kašljanje praćeno sekretom,  kao i „sviranje“ u grudima.
  • Javlja se neprijatan osećaj gušenja,
  • Jak pritisak u predelu bronhija i pluća,
  • Neretko bronhitis prati i blago povišena temperatura.

Akutni bronhitis kod odraslih karakteriše i sekret iz pluća (ispljuvak) koji je bledo-žućkaste boje. Temperatura retko prelazi 38 stepeni C. Oboleleli se oseća izmoreno i malaksalo, osim kašlja i kijavice, javlja se i drhtavica, probadanje u leđima, grčevi u mišićima i slično.

Ovo su gotovo  sigurni znaci oboljenja poznatog kao akutni bronhitis, koje uz mirovanje, dosta tečnosti, pravilnu ishranu i lekove što razmekšavaju sekret i podstiču iskašljavanje – obično prolazi za nekoliko dana, ne ostavljajući posledice.

Kako prepoznati akutni bronhitis koji je bakterijski?

U slučaju da ispljuvak promeni boju i postane intenzivnije žut i gnojan, tada se radi o jakoj bakterijskoj infekciji. Ukoliko primetite da su vam pluća topla (užarena) prilikom naprezanja i kašljanja, obavezno se javite lekaru. Samo tako ćete dobiti pravovremenu terapiju i određeni antibiotik za bronhitis.  Lečenje u tom slučaju može da potraje i više sedmica.

akutni bronhitis simptomi kod odraslih

Foto: Pixabay.com

Ostavljanje cigareta je prvi korak u prevenciji

Akutni bronhitis kod dece i odraslih osoba najčešće nije alarm za uzbunu, ali problem može nastati u slučaju hroničnog oblika bolesti. Tada tegobe obično ne prestaju nekoliko nedelja do tri meseca, i to najmanje dve godine zaredom.

Glavnim okidačima hroničnog brohnitisa smatraju se pušenje i izloženost zagađenom vazduhu.

Lekaru se obavezno treba javiti ukoliko kašalj traje duže od tri nedelje ili utiče na san, a prate ga čest gubitak daha i šištanje prilikom udisanja i izdisanja. To je naročito izraženo u jutarnjim satima, pre izbacivanja sekreta koji neretko može sadržati i krv.

Preduslov za ublažavanje tegoba hroničnog bronhitisa jeste prestanak pušenja i izbegavanje duvanskog dima. Tokom lečenja najčešće se pribegava inhalacijama uz poseban aparat – inhalator.

Inhalacija dva-tri puta dnevno lek za pluća

Hronične plućne bolesti, kao što su astma i bronhitis znaju da se pojačaju u jesen i to zbog pojačane vlage i hladnoće. Pogoršanje stanja se, navodi može sprečiti pravilnom ishranom, odgovarajućim vežbama, ali i tretmanom biljnim preparatima, koji služe kao dopuna redovnoj terapiji.

Kako bi se sprečile moguće komplikacije bolesti, hroničnim pacijentima se preporučuje inhalacija biljkama. Evo kako to treba da se inhalirate kod kuće.

U posudu — veoma praktične posude za ovu svrhu mogu se naći u apotekama — stavite kašiku lista majčine dušice ili nane. Sve prelijte  sa ključalom vodom.  Anatomski oblikovan otvor posude omogućiće dobro inhaliranje. Udisanjem tople vodene pare omekšaće se nagomilana sluz u plućima, a mirisna ulja, osim što deluju antiseptično, opuštaju bronhije.

Inhaliranje pomaže da se iskašlje sekret i olakšava disanje. Zbog toga je najbolje da se u jesenjem periodu inhalacija praktikuje dva do tri puta dnevno.

Saznajte: kako se osloboditi vode u plućima!

Koje namirnice u slučaju bronhitisa treba izbegavati

Pržena hrana

puna je zasićenih masnih kiselina, te može pogoršati akutni bronhitis. Stoga radije jedite barene ili sveže namirnice.

Mleko i sirevi s visokim procentom mlečne masti takođe se ne preporučuju, kao ni jela i slatkiši koji ih sadrže. Sa druge strane obrano mleko se može konzumirati u umerenim količinama. Jogurt bi, s druge strane, trebalo uvrstiti u ishranu, jer on deluje kao probiotik i može ublažiti simptome bronhitisa, naročito onog akutnog.

S liste poželjnih namirnica treba precrtati one bogate rannisanim šećerom, ali i drugim veštačkim zaslađivačima. Posebno izbegavajte industrijski prerađene sokove i slatkiše.

Sklonite kuhinjsku so s trpeze

Mada ispiranje rastvorom soli i vode može pomoći u slučaju bronhitisa, ne bi trebalo jesti hranu koja je previše začinjena kuhinjskom solju ili industrijskim začinskim mešavinama.

Naime, natrijum povećava zapreminu krvi, a dok se vi borite da udahnete malo kiseonika, srce mora raditi još jače da bi se izborilo s povećanim dotokom krvi.

Takođe, stvarajući teret srcu i plućima, so zadržava vodu u bronhijama, pa akutni bronhitis kod odraslih duže traje. S druge strane, u spravljanju jela obavezno koristite đumbir, te crni i beli luk, koji smiruju upalu.

Kao zamenu za kuhinjsku koristite morsku ili pak ružičastu himalajsku so.

Akutni bronhitis lečenje balansiranom ishranom

Akutni bronhitis kod dece i odraslih možete pobediti uravnoteženom ishranom.  Trebate obogatiti jelovnik složenim ugljenim hidratima i čistim proteinima, kojih ima u belancima i živinskom mesu bez kožice.

Masna hrana ne treba da vam bude saveznik, pa konzumiranje crvenog mesa svedite na minimum ili ga izbegavajte, bar dok tegobe ne prođu. Alkoholna pića takođe se ne preporučuju, jer mogu pospešiti dehidrataciju. Takođe slučaju gubitka tečnosti iz tela – sluz u disajnim putevima postaje čvršća, pa samim tim i teža za iskašljavanje.

Jedite sveže voće i povrće

Bronhitisu, naročito onom hroničnom, možete stati na put ako uzimate dovoljne količine vitamina C. On je posebno važan pušačima, budući da ga njihov organizam troši u ogromnim količinama, pokušavajući da neutrališe dejstvo toksičnih materija iz duvanskog dima. Isto važi i za „pasivne“ pušače.

Optimalnu količinu vitamina C obezbedićete ako jedete sveže voće i povrće, naročito citruse, kivi, paprike, kupus i drugo zeleno lisnato povrće. Zapamtite – jedite slobodno kuvani, ali ne i konzervirani paradajz. Ako koristite povrće iz turšije, pre jela ga potopite u vodu, koja bi trebalo da upije višak soli.

Masna riba i bademi smiruju upalu bronhija

Omega-3 masne kiseline deluju protivupalno i mogu vam pomoći da prodišete punim plućima. Zato se trudite da vam se na trpezi bar dvaput nedeljno nade masna riba, poput skuše. Njeno dejstvo ćete pojačati ako je spremite u ljutkastoj marinadi.

Losos i tunjevina takođe vam mogu pomoći za akutni bronhitis, ali treba biti oprezan pri kupovini. Naime, divljeg lososa na našem tržištu gotovo da i nema, a onaj koji se uzgaja u ribnjacima često je pun toksina.

Bademi su još jedan izvor dragocenih masnih kiselina, a osim kao grickalica između obroka, mogu se jesti u kombinaciji s ribom.

Najbolji lek za akutni bronhitis – topla pileća supa

Vruća pileća supa, koja se uzima lagano u malim gutljajima, jedan je od najboljih lekova protiv bronhitisa. Pileće meso bogato je amino-kiselinom cistein, koja se oslobađa kuvanjem i razblažuje sluz u disajnim putevima. Stoga se smanjuje otok sluzokože i iskašljavanje postaje lakše.

U supu je najbolje dodati beli ili crni luk i ljuti biber, s obzirom na to da ljuta hrana i začini pomažu u borbi protiv bronhitisa, naročito hroničnog. Naime, komad ljute papričice ili malo senfa pokrenuće lučenje tečnosti u disajnim putevima. Upravo to će dovesti do razblaživanja sluzi, a samim tim i lakšeg iskašljavanja.

Kako se pravi pileća supa?

  1. Stavite u šerpu celo usitnjeno pile bez kostiju, 2 oljuštene šargarepe, 2 veze celera, l veću glavicu crnog luka, malo iseckanog svežeg peršuna, 5 čenova belog luka, malo soli i bibera.
  2. Prelijte to vodom.
  3. Nakon što se meso skuva, izvadite ga, a supu procedite.
  4. Odvojte malo supe, dodajte joj 4 kašike maslaca i 2 kašike brašna pa mešajte dok ne dobijete penušavu smesu, koju ćete potom vratiti u supu. Nakon toga dodajte usitnjeno pileće meso i začinite ga svežim peršunovim listom.

Ovo je izvanredan lek za akutni bronhitis i dolazano je delotvoran..

Skuša u marinadi protiv zapaljenja disajnih puteva

Za akutni bronhitis odrasilih ovaj recept je više nego dobar, evo kako da ga pripremite:

U blenderu napravite marinadu od 2 kašike senfa, 1 kašike kuvanog paradajza, 3 čena belog luka, 2 ljute papričice, malo limunovog soka, malo crnog bibera i svežeg đumbirovog korena. Time premažite 4 manje skuše, koje potom treba da odstoje 24 sata.

Sutradan ih pecite pola sata u remi na 250 stepeni u posudi obloženoj aluminijumskom folijom. Po želji, pospite mlevenim bademima i služite uz salatu od lisnatog povrća po izboru.

Piletina s paprikom i lukom

Takođe odličan recept, evo kako se pravi:

Začinite himalajskom solju i biberom veće pileće grudi podeljene napola. Dinstajte ih u tiganju na 2 kašike maslinovog ulja oko 8 minuta, a potom izvadite odatle. U tiganj sipajte još 2 kašike maslinovog ulja, ubacite 4 šolje seckanih paprika i 1 usitnjenu glavicu crnog luka. Mešajte dok povrće ne omekša, a onda dodajte 4 istucana čena belog luka i mešajte oko minut. Zatim ubacite 4 kašike balzamiko sirćeta i 1/4 šolje seckanog svežegbosiljka. Vratite pile u tiganj i mešajte sve na tihoj vatri dok ne bude spremno za jelo.

Narodni lek protiv larignitisa i bronhitisa

Za uporni kašalj, akutni bronhitis i laringitis ovaj narodni lek se pokazao kao izvanredno rešenje. Koristite ga nekoliko dana i rezultati neće izostati:

Prokuvati punu šolju mleka (2,5dl) i pustiti da prohladi neko vreme. Nakon toga izručite u njega punu supenu kašiku meda i jednu kašiku putera. Sve izmešajte što bolje i zatim mešavini pridodajte četvrt kašičice sode bikarbone i jedno žumance( prethodno umućeno).

Ovaj prirodni lek sa uspehom leči najuporniji kašalj, laringitis i akutni brohitis kod dece i odraslih osoba. Preporučuje se da ga uzimate pet dana za redom, dok upala traje i to obavezno pred spavanje.

Pogledajte odličan video sa još boljim melemom za lečenje bronhiitisa 

Da li je bronhitis zarazan?

Odgovor na ovo pitanje nije jedinstven, jer on može ali i ne mora biti zarazan. Naime kako razlikujemo hronični i akutni bronhitis kod dece i odraslih, treba napomenuti da je on dosta često virusnog porekla. Tada jeste prenosiv, te se treba načelno pridržavati određenih pravila, kako se ova respiratrorna infekcija ne bi  širila i dalje:

  • Pravilno pokrijte usta prilikom kijanja (laktom, a ne šakama).
  • Izbegavajte rukovanje sa zaraženom osobom, ili ukoliko vi imate infekciju.
  • Redovno perite ruke i održavajte dobru higijenu.
  • Nemojte upotrebljavati zajedničke predmete, čaše i escajg sa vašim ukućanima…

Akutni bronhitis kod odraslih je veoma čest u ovom periodu godine, tako da se svih navedenih pravila trebate pridržavati da se ne bi zarazili.

Reference:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505629/

https://www.ucihealth.org/health-library/content?contentTypeID=85&contentID=P01299

https://www.lung.org/lung-health-and-diseases/lung-disease-lookup/acute-bronchitis/