Propolis kapi upotreba za mršavljenje i zdravlje

Tradicionalna medicina vekovima ga koristi za lečenje brojnih infekcija. Savremena medicina  nam je otkrila zašto je propolis  lekovit i u kojim oblastima se može primenjivati. Koristimo ga za unutrašnju i spoljašnju upotrebu  u raznim oblicima. Propolis kapi kao i sprej  su samo neki od proizvoda koji su našli mesto u svim kućnim apotekama.

Tinktura u alkoholnom ili uljanom rastvoru je drugi naziv za propolis kapi. Pročitajte naš tekst i otkrijte sve detalje o ovom dragocenom proizvodu .

Šta je propolis?

Propolis je smolasta  supstanca kojom pčele prekrivaju unutrašnjost košnice  kako bi je zaptile, učvrstile i izolovale od štetnih uticaja mikroorganizama. Prave ga skupljaući cvetove različitog bilja i drveća i dodajući vosak i izlučevine svojih žlezda.

Na temperatuti do 15 °C ovaj pčelinji proizvod je čvrst , na oko 30 °C postaje mek,  a na većim temeraturama  tečan i lepljiv. Boja mu varira od svetlo žute to tamno braon, skoro crne, preko svih nijansi braon boje u zavisnosti od vrste cveta sa kojeg je skupljan.

Ukus mu je opor čak i gorak, a miris zavisi opet od vrste cvetova koji preovladavaju. Pčele njime popunjavaju pukotine na košnicama , posebno u zimskom periodu i koriste ga kao antiseptik.

Terapeutska svojsta su mu antibakterijska, antiseptična i antioksidativna i potiču od  visokog sadržaja flavonoida. Činjenica je  da sastav propolisa zavisi od mesta na kome se pčele drže, od sezonskih uslova …

No bez obzira na te varijacije sastav propolisa čine:

  • Smola  od 50 do 55%
  • Vosak od 30 do  35%
  • Eterična ulja od 5 do 10%
  • Polen 5%
  • Razne druge supstance  5%
  • Vitamini B1, B2 , C , E
  • Gvožđe, fosfor, bakar, mangan

Stari Egipćani su koristili ga za balsamovanje. U antičkom svetu je takođe bio poznat. Aristotel, u knjizi  „Istorija životinja „, piše da je propolis lek za kožu. Posebno popularan je postao u 19.  veku, tokom burskih ratova u Južnoj Africi,  kada su engleski lekari počeli da upotrebljavaju ovaj preparat za dezinfekciju rana i njihovo brže zarastanje.

Čuveni graditelj violina Stradivarijus je koristio ovaj dragoceni preparat za pravljenje premaza za svoje instrumente.

Šta se sve može napraviti od propolisa

Ušao je u široku upotrebu i danas postoje mnogi proizvodi sa njim. Ređe se koristi u prirodnom , sirovom obliku a mnogo češče se od njega prave tablete, sprejovi, masti , kreme, vaginalete, eksktrakti, tinkture ili propolis kapi.

  • Sprej  se koristi za grlo i nos.
  • Gel za površinske rane, posekotine, ekceme, akne.
  • Propolis mast za suvu kožu , protiv žuljeva i kurjih očiju.

Ovako široku primenu duguje činjenici da je ovo prirodni antibiotik sa višestrukim korisnim dejstvom na ljudski organizam.

U našem tekstu ćemo se prvenstveno baviti tinkturama.  Saznaćete kako se prave domaće proplis kapi. Kako se one koriste kao lek, koje su im prednosi  kako se doziraju, imaju li neželjenih efekata i još mnogo zanimljivih detalja.

Kako napraviti propolis kapi kod kuće

Ne želite da koristite već gotove kupovne kapi.  Pitate se kako napraviti propolis tinkturu u kućnim uslovima.  Da li je pravljenje tinkture komplikovano jesu li jednako delotvorne kao one iz apoteke. Ne brinite mi imamo odgovore.

Priprema tinkture

Potrebni sastojci:

  • 10 g propolisa
  • 100 ml alkohola jačine  70 %.

Pripremite još i jednu  staklenu flašicu ili teglicu.

Postupak  pripreme

  • Zaledite propolis jer ćete ga tako lakše usitniti ili istucati.
  • Uspite ga u teglicu i nalijte alkohol. Dobro zatvorite teglicu .
  • Prva tri dana je ne dirajte, a nakon toga promućkajte teglicu s vremena na vreme. Nemojte jako da tresete da se ne bi stvarala pena pri vrhu posudice. Dužina otapanja zavisi od toga koliko ste usitnili proplis, ali računajte otprilike 20 dana.
  • Kad se smesa sasvim otopi, procedite tečnost.  Dobićete tinkturu propolisa.
  • Uspite je flašicu, dobro zatvorite i držite na suvom, prohladnom  i tamnom mestu.

Koliko kapi propolisa dnevno smemo piti

Upotreba tinkture je jednostavna. 20 -ak kapi nakapajte na kockicu šećera, ili ako više volite u pola kašike vode, meda, čaja . Uzimajte triput dnevno, najbolje između obroka. Ovo je uobičajeni način upotrebe, ali u zavisnosti od tegobe doziranje propolisa može biti i drugačije, o čemu ćemo govoriti u nastavku teksta.

Doziranje tinture

Ako koristite veće koncentracije, od uobičajenih 10 % , onda smanjite dozu i uzimajte 2 puta po 8  kapi dnevno.

Kapi propolisa za jačanje imuniteta se mogu piti preventivno. Obično se uzimaju pred zimu.

Tretman traje 28 dana i to tako što

  • Prvog dana uzmete jednu kap,
  • drugog dana 2, 3.
  • I tako  sve do 14. dana kada uzimate 14 kapljica.
  • Nakon toga smanjujete dozu 15. dana 13 kapi,  14 dana 12 i tako do kraja.

Pre upotrebe promućkajte dobro tinkturu.

Za šta su sve dobre propolis kapi – zdravstveni benefiti

Kapi propolisa efikasno deluju protiv:

  • bakterija
  • gljivica
  • virusa

Dodajmo tome i da je ovaj pčelinji proizvod dobar:

  • antioksidans
  • anestetik
  • imunostimulator

Sva ova svojstva preporučuju propolis kao lek :

Kako se koristi propolis za grlo i disajne puteve

Propolis kapi  za infekcije disajnih puteva su se pokazale kao veoma delotvorne kako kod dece , tako i kod odraslih. Istraživanje koje je obuhvatilo 50 osoba koje su redovno koristile tinkturu pokazalo je značajno smanjenje simptoma ove infekcije .

Recept za kućnu inhalaciju

Dodajte 10 kapi u čaj od kamilice ili majčine dušice. Uspite u duboku posudu i inhalirajte se nekoliko puta dnevno po 5 minuta. 

Propolis sprej za grlo se direktno naprska na bolno mesto.

Ako želite možete same da  napravite domaći rastvor za ispiranje grla. Evo kako glasi recept:

Dodajte 30 -ak kapljica propolisa u 2 dcl destilovane vode. Ispirajte grlo nekoliko puta dnevno 

Pomaže kod paradentoze, afti, zubobolje, herpesa i upale desni

Propolis kapi protiv infekcija usne duplje izazvane bakterijama ili gljivicama daju brze i trajne rezultate. Efikasnost tinkture protiv upale desni, afti i paradontoze je odavno poznata.

Na forumima smo otkrili upotrebu  ove lekovite tinkture za prevenciju karijesa i protiv osetljivosti zuba.

U apotekama možete pronaći zubne paste sa  njim kao i sredstva za ispiranje usta na bazi propolisa. Procenat ovog pčelinjeg preparata u njima varira. Za ispiranje usta koristite domaći propolis rastvor.

 Preporučuje se da ispirate usta jednom do dvaput dnevno od 60 do 90 sekundi.

Za lečenje zubnog mesa možete takođe koristiti tinkturu. Upaljene desni mažite kapima triput dnevno , nakon što pažljivo i temeljno operete zube.

Sprej za usta od propolisa naprskajte na ranice ili afte u usnoj duplji.

Upotreba kapi propolisa kod gastritisa i heliko bakterije

Podaci dobijeni in vitro istraživanjima govore da s propolis kapi za heliko bakteriju imaju dejstvo slično uobičajenoj terapijiji, koje se sastoji od 3 leka. Istraživanja su takođe pokazala da ova tinktura pojačava dejstvo antibiotika protiv salmonele.

Iskustva sa  propolisom su više nego dobra!

Na forumu smo pronašli priču jednog gospodina koji kaže da je bio netolerantan na lekove prepisane mu za heliko bakteriju i da je odlučio da primeni propolis kapi. Nakon 15 dana nestale su želudačne tegobe, a na sledećem pregledu ustanovljeno je da više nema ni bakteriju .

Drugi čitalac tvrdi kako je istom ovom tinkturom izlečio čir na želucu i da je uspeo da se reši i neprijatnog zadaha iz usta.

Za ove i slične tegobe preporučuje se uzimanje 20  do 30 kapljica propolisa, triput dnevno dnevno.

Kako se koristi propolis protiv kandide?

Ovaj pčelinji proizvod ima jako antigljivično dejstvo i stoga se primenjuje u lečenju kandide ali i ostalih gljivica. Ako su gljivična oboljenja na površini kože nanesite propolis kapi il mast na obolelo mestu. Ponavjajte ovaj postupak nekoliko puta dnevno.

Za vaginalna gljivična oboljenje preporučuju su vaginalete  propolisa. One se koriste kod pojačanog vaginalnog sekreta i kao vaginalni antiseptik.

Kapi propolisa protiv gljivica u crevima koristite tako što ćete triput dnevno utimati po 30 kapljica sa pola kašike vode ili čaja.

Propolis kapi za mršavljenje

U apotekama se mogu naći specijalno napravljene kapi propolisa za mršavljenje. Obično su im dodate druge lekovite biljke koje doprinose aromi ali i glavnom cilju a to je gubitak kilograma.

Propolis kapi ubrzavaju metabolizam, doprinose bržem tranzitu hrane i pražnjenju creva. Omogućiće vam redovne stolice. Uz to pomažu eliminaciju toksina iz organizma.

Primena tinkture je jednostavna

Ova tinktura za mršavljenje se uzima  tri puta dnevno. Važno je pridržavati se proposanih doza.

Dakle za mršavljenje se 20 do 25 kapi rastvori  u malo vode i pije se  posle jela.

Napomena

: Ne očekujte ravan stomak i savršenu liniju ako samo ispijate ove kapljice. Bez prilagođenog jelovnika i svakodnevnih fizičkih aktivnosti, rezultati će izostati.

Sprečava opadanje kose

Zahvaljujući moćnim prirodnim sastojcima proplis blagotvorno deluje kosu. Može da stimuliše njen rast i spreči opadanje. On pojačava lokalnu cirkulaciju, doprinosu jačanju i regeneraciji vlasi, štiti je  od isušivanja i pojačava ishranu kože glave.

Na tržištu su se pojavili šamponi i regeneratori sa propolisom.

Umesto njih možete da koristite tinkturu za masiranje glave i vlasišta.

Evo kako se pravi ovaj recept:

Napravite blagi rastvor kapi i vode u odnosu 1 : 5 i time, nežno utrljavajući, masirajte vlasište.

Propolis kapi za decu kako se pravilno doziraju i koriste

Ove kapi doprinose očuvanju prirodne otpornosti organizma i pomažu u ublažavanju tegoba kod mnogih bolnih stanja. Ovo se odnosi kako na odrasle tako i na decu stariju od 3 godine .

Doziranje za decu je drugačije.

Rastvorite 5 kapljica u malo vode ili nakapjte na kocku šećera i dajte deci 3 puta dnevno. Preporočujemo vam da kupite specijalne kapi  za decu  jer one ne sadrže alkohol.

Vodite računa o tome da deci ne dajete kapi propolisa, ako su alergična na med i pčelinje proizvode.

Upotreba propolisa u kozmetici

Antioksidativno i antibakterijsko dejstvo izdvaja ovaj pčelinji proizvod kao jedan od nezaobilaznih preparata za negu kože, posebno problematične.

  • Poboljšava obnavljanje kože  i čini je čvršćom.
  • Štiti je od loših spoljnjih uticaja. tako što stvara zaštitini sloj na površini kao prepreku za mikroorganizme.
  • Bori se protiv slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje kože.
  • Propolis mast je delotvorna protiv protiv akni, ekcema, bubuljica, kao i za rane koje teško zarastaju.

Recept:

Namažite problematična mesta na koži ovom nekoliko puta u toku dana. On isušuje akne i ubrzava proces obnavljanja ćelija kože.

Propolis kapi za akne i bubuljice možete jednostavno naneti na lice i ostaviti da odstoji. a zatim isperite lice .

Možete dodati nekoliko kapi u dnevnu ili noćnu kremu, a možete se opredeliti za neki od brojnih kozmetičkih proizvoda  na njegovoj bazi. Na raspolaganju su vam kreme, gelovi, maske, ampule za lice…

Propolis kapi za šta su još dobre

Bradavice  – 

Istraživanje sprovedeno u Egiptu koje je obuhvatilo 135 osoba pokazalo je da je propolis za bradavice efikasnij od drugih lekova. Ispitanici su uzimali 500 mg dnevno tokom 3 meseca.

Za opekotine – uzmite gazu namažite je proplois mašću i stavite na opekotinu.

Mast za hemoroide se koristi lokalno.  Propolis kapi za hemoroide  se moriste tako što se 3 puta na dan popije po 15 kapljica.

Korišćenje u trudnoći da ili ne?

Ne postoje istraživanjao o njegovom uticaju na trudnoću. Iskustva govore da mnoge trudnice koriste propolis u trudnoći i za vreme donjenja. Vi budite na oprezu i uvek se posavetujte sa lekarom o načinu ishrane i o suplementima u vreme trudnoće.

Propolis kapi kontraindikacije i neželjena dejstva

Ukoliko ste alergični na med i pčelinje proizvode, ne koristite ni ovaj prirodni preparat.

Rizik od razvijanja alergije  se povećava ukoliko duže vremena koristite proplis. Ne bi trebalo da ga koristitie duže od 2 do 3 nedelje. Savetujemo vam da ne prekoračujete predviđenu dnevnu dozu.

Na forumima se često postavlja pitanje smeju li se kapi koristiti uz lekove ili ne. Naš odgovor je  da ako koristitie određenu terapiju nikad ne preduzimate ništa na svoju ruku, bez saglasnosti i odobrenja lekara.

Ako ste dobrog zdravlja i niste alergični na pčelinje proizvode slobodno koristite kapi propolisa svaki dan.

Koji je rok trajanja propolisa

Čuvajte ih na suvom mestu i hladnom mestu, dalje od izvora svetlosti i van domašaja dece.  Neki smatraju da je rok trajanja neograničen, ali proizvođači na etikatama stavljaju najbiše do 2 godine.

Gde je najbolje kupiti propolis kapi i cena?

Sve ove preparate možete naći  u apotekama ali i u zdravoj hrani, kod pčelara. Paleta proizvoda je široka  pastile, oriblete, gelovi, sprejovi, kreme, kapi za decu i za odrasle.

Na internetu smo pronašli  porodična pčelarska domaćinstva koja prave domaće proizvode kao što su melemi od propolisa, kapi , kreme itd.

Svi ovi proizvodi su veoma pristupačni. Tako na primer cena za propolis kapi u pakovanju od 20 ml je oko 200 dinara.

Od ostalih preparata izvojićimo mešavine za jačanje imuniteta koji se sastoje od meda , propolisa i matične mleči…Pročitajte na zdravailepa.com i naše tekstove o pčelinjem vosku, matičnom mleču i polenu.

Naši izvori:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-390/propolis

https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer

https://wellnessmama.com/366380/propolis/