Bosiljak kao lek za sinuse i kašalj

Bosiljak kao lek pominje se u našim krajevima još od ranog srednjeg veka, kada su ga sa svojih putovanja na ovo područje doneli monasi. Britanci ga zapisuju u receptima od 17 veka, dok Hindusi i Egipćani puno duže. Naime u Indiji ova blagotvorna začinska biljka ima posebno mesto i smatraju je svetom.  U Egiptu vezuju je za prve faraone.

Na Balkanu se bosljak kao začin dosta koristi u pripremi brojnih domaćih jela, tako da slobodno možemo reči da se ovde i odomaćio. Da biste u potpunosti iskoristili dragocene lekovite sastojke ove začinske biljke, konzumirajte je isključivo u svežem stanju. Jednostavno je dodajte salatama i jelima od povrca, ili ubacite nekoliko listica u omiljeni frape od povrća.

Ako se odlučite i za druge pripravke, najbolja preporuka je da napravite blagi čaj od bosiljka. On je za sinuse i prehlade više nego dobar, slobodno ga pijte i inhalirajte se sa njim.

Kako uzgajati bosiljak u saksiji

Danas postoji više od 40 vrsta bosiljka, od kojih svaka poseduje karakterističnu boju s mirisom.  U zavisnosti od vrste može podsećati pomalo na limun, detelinu, cimet, anis, kamfor ili lekovitu majčinu dušicu.  Uzgaja se ili divlje raste u raznim delovima sveta. Prvi pisani trag o njegovoj upotrebi datira još iz vremena starog Egipta. Tamo  se i pominje bosiljak kao lek za mnoge boljke.

Ukoliko planirate uzgajanje bosiljka u stanu u saksijama, o sledećim stvarima povedite računa:

izaberite što kvalitetnije seme, kao i zemjišni supstrat (ispitan i dezinfikovan) – preporuka je tamniji treset (PH6)

Kada zasadite bosiljak u saksiji, najbolje je da ga postavite pokraj prozora ili ako ste u prilici na terasi. Ovoj biljci potrebne su veće količine dnevnog svetla, da bi se u potpunosti razvila. Sa dolaskom hladnijih jesenjih dana premestite ga u zatvoren prostor, jer slabo podnosi niske temprerature.  Uvek proveravajte prstima da li je dovoljno vlage u zemlji, jer je prilično zahtevan.

Osim u saksijama možete ga gajiti i na otvorenom, gde će između ostalog ulepšati vašu baštu. Tako takođe zahteva kvaliteno zemljište koje je dobro nađubreno i redovno ga morate polivati.

Reč bosiljak bila je poznata i starim grcima, jer „basilicon“ označava kraljevsko poreklo. Oslikava pri tom način na koji su drevni narodi doživljavali ovu biljku. U Indiji se bosiljak i dan-danas smatra svetom biljkom i univerzalnim lekom. Poput drugih aromatičnih biljaka, i on sadrži esencijalna ulja i fitohemikalije koje igraju veoma važnu ulogu u očuvanju zdravlja.

Aromatični začin ima brojna lekovita svojstva

Naučna istraživanja su pokazala da isparljiva ulja koja ova začinska biljka  sadrži u visokom procentu pomažu u suzbijanju hroničnih upala. Stoga je bosiljak kao lek odličan saveznik u borbi s autoimunim oboljenjima poput reumatoidnog artritisa.

Naime, ova biljka sadrži dragoceni eugenol (vrstu ulja), koji pomaže pri blokiranju enzima ciklooksigenaze (COX). On je odgovoran za formiranje prostanoida – važnih bioloških posrednika u organizmu. Oni mogu uzrokovati hronične upalne procese.

Bosiljak kao lek stimuliše imunološki sistem da luči citokine, koji takođe suzbijaju upalu i ublažavaju njene simptome. Budući da ekstrakt ove biljke uspešno suzbija patogene, može biti od velike pomoći u lečenju bakterijskih infekcija urogenitalnog trakta.

Upotreba bosiljka u lekovite svrhe

Zahvaljujući moćnim antibakteriskim svojstvima, bosiljak se pokazao jako dobro za lečenje sinusitisa, raznih upala, prehlada, kao i kod povišene temperature. Odlična je pomoć kod sezonskog gripa ali i hroničnih stanja poput astme i bronhitisa.

Redovna konzumacija bosiljka poboljšaće varenje i peristaltiku creva, ublažiće stomačne tegobe i štaviše pojačaće apetit. Nezamenljiv je u terapiji različitih bolesti respiratornih organa. Naročito se dobro pokazala kombinacija bosiljak + đumbir + med. Ovaj moćni trio omogućiće vam da ponovo normalno dišete, raskrčiče Vam blokirane disajne puteve i rešiće vas nagomilane sluzi.

Čaj od bosiljka je nezamenljiv u lečenju grla, naročito ako vas ono pecka i grebe i stalno imate neugodan nadražaj na kašalj. Sve što treba da radite jeste da u čaj koji inače pijete dodate i ukuvate par listića bosiljka.

Recept za lečenje grla

Potopite bosiljak u vodu (toplu) i pustite neka odstoji 60 minuta. Dobro procedite napitak i sa njim potom ispirajte grlo – grgljanjem.

Osim što ćete ublažiti tegobe sa bolnim grlom, na ovaj način sprečićete i sve ostale tegobe u usnoj duplji. Sprečićete upalu i krvarenje desni, isto tako uklonićete neprijatan zadah iz usta.

Još jedna od velikih prednosti bosiljka za celokupno zdravlje jeste regulacija nivoa holesterola u krvi. Dokazano snižava njegov nivo, pa samim tim smanjuje rizike od infarkta i drugih kardiovaskularnih oboljenja.

Čaj od bosiljka osnažuje bubrege i umnogome pospešuje njihov rad. U kombinacijui sa medom ulazi u čajne mešavine za razbijanje i topljenje bubrežnih kamenaca.

Obiluje vitaminom A te je veoma pogodan za očuvanje vida i zdravlja očiju. Jača otpornost oka kod različitih bolesti i infekcija. Ako vam se oči brzo zamaraju usled prekomernog gledanja u monitor, slobodno možete nakapati par kapi čaja od bosiljka.

Sprečava kardiovaskularna oboljenja

Istraživanja su pokazala da eterično ulje bosiljka snižava nivo glukoze u krvi, kao i nivoe triglicerida i holesterola. Naime, glukoza je jedan od glavnih nutrijenata potrebnih za normalnu i neometanu funkciju organizma. Dobija se varenjem hrane (naročito voća), te se nakon razlaganja dostavlja ćelijama kroz krvotok.

Čitav proces počinje od pankreasa, koji luči insulin, važan za regulaciju i dostavljanje glukoze do ćelija. Kad je nivo glukoze visok, insulin se neprekidno luči u pokušaju kontrolisanja nivoa šećera u krvi. Samim tim rizik obolevanja od dijabetesa raste.

U studiji koju je objavio popularni časopis „I.J.O.C.P.“  u septembru 1996. godine – potvrđeno je da ekstrakt bosiljka snižava nivo šećera u krvi. Naučnici pretpostavljaju da je to zato što ova namirnica sadrži urzolinsku kiselinu. Ona reguliše nivo šećera u krvi, te se s pravom tvrdi da je izuzetno važan za dijabetičare.

Sprečava maligne bolesti

Bosiljak kao lek je višestruko koristan, naime on sadrži fenole, koji poseduju snažno antioksidansno dejstvo. Stoga se, kako smatraju stručnjaci, ova biljka pokazala kao odlična prevencija kad je reč o malignim oboljenjima.

Treba napomenuti i to da ljubičasti bosiljak sadrži mnogo više fenola od zelenog, koji se mnogo češće koristi. Ova biljka obiluje i flavonoidima, uključujući vicenin, orientin, eugenol i antocijanine. Takođe u sebi ima moćne antioksidanse koji štite ćelije od oksidativnog stresa.

Sveži listovi bosiljka su odličan izvor vitamina A. On čuva zdravlje očiju, kao i vitamina C i K, te gvožđa, kalijuma, magnezijuma i mangana.

Kako se koristi bosiljak u receptima

Napravite pesto od bosiljka vrlo lako

Osim što se bosiljak kao lek upotrebljava već stotinama godina u tradicionalnoj medicini, u kulinarstvu se koristi čak i duže.  Ovom prilikom podelićemo sa vama recept za pesto od bosiljka, izvanredno jelo koje se lako priprema za svega  desetak minuta. Evo i šta će vam za njegovu izradu biti potrebno:

šaka svežeg bosiljka,
3 do 4 čena belog luka,
20 grama parmezana,
oko 50 grama pinjola ili indijskog oraha (propržiti u suvom tiganju oko 5 minuta),
5 do 6 kašika maslinovog ulja,
so i biber po ukusu.

Način pripreme:
Sve sastojke, osim ulja, sipajte u avan i dobro izgnječite. Možete koristiti i blender umesto avana. Dodajte so, biber, maslinovo ulje, pa sve zajedno lepo promešajte. Dobijeni pesto od bosiljka sipajte u sterilisanu suvu teglicu i dolijte maslinovo ulje da biste sprečili oksidaciju. Držite ga uvek dobro zatvoreno u frižideru. Može stajati najviše oko nedelju dana.

Važna napomena:

Sušenjem se ne menjaju samo specifičan miris i aroma bosiljka . Tako se gubi i najveći deo dragocenih esencijalnih ulja, koja imaju lekovito dejstvo. Stoga prvenstvo dajte uvek svežim listićima.

Čaj od bosiljka dobar za sinuse

Ako ste se odlučili da isprobate bosiljak kao lek, odlično će poslužiti biljka u svežem stanju. Slobodno je dodavajte vašim salatima i omiljenim jelima. Isto tako za brojne tegobe preporučuje se lekoviti čaj od bosiljka naročito kod sezonskih prehlada i upaljenih sinusa. Ovaj topli napitak u mnogočemu vam može olakšati muke.

bosiljak kao lek za sinuse

Foto: Pixabay/ZdravaiLepa

Priprema čaja od bosiljka krajnje je jednostavna.

 Dobro prosušene listove prelijte sa tek proključalom vodom, posudu zaklopite i sačekajte da miruje desetak minuta.  Procedite napitak i konzumirajte dok je još topao.

Bosiljak kao lek se u obliku čaja koristi kod svih respiratornih problema, upaljenih sinusa, virusnih infekcija, kod kašlja, upale desni, ali poznato je da uspešno ublažava glavobolju kod migrena, eliminiše nadutost i gasove, poboljšava pažnju i koncentraciju.

Ako imate velikih problema sa disanjem i sinusima, preporučuje se uz čaj i inhalacija bosiljkom, koja će uspešno eliminisati tegobe.

Važno: Nemojte konzumirati čaj od bosiljka u kontinuitetu duže od 8 dana. Napravite obavezno pauzu od dve sedmice, pre nego što ga ponovo planirate upotrebiti.

Takođe bosiljak kao lek se ne bi smeo koristiti u trudnoći, može da uzrokuje prevremene grčeve materice.  Budite oprezni kada čaj od bosiljka dajete i deci, ukoliko su ona još mala pripremite im neki drugi topli napitak.

dopuna teksta maj 2017. god.

Bosiljak recepti iz svih krajeva sveta

Američke palačinke od spanaća, bosiljka i koprive 

Sastojci:

100 g spanaća,
50 g koprive,
50 g bosiljka,
50g švapskog sira,
1 jaje,
150 g brašna,
150 ml mleka,
2 češnja belog luka,
prašak za pecivo,
so,
ulje za pečenje.

Priprema američkih palačinki:

Kratko blanširajte spanać i koprivu pa ih zajedno s iseckanim bosiljkom izblendajte na krupnije komade. Dodajte sir, jaje, brašno, mleko, prašak za pecivo, rendani beli luk i so. Sve dobro promešajte  kako bi se formirala kompaktna smeša za palačinke.

Masa treba ispasti malo gušća nego za obične palačinke. Kada  je stavite u srednje ugrejan tiganj, trebate formirati palačinku prečnika sedam do deset centimetara, debljine oko pet milimetara. Pecite po minut sa svake strane.

Fenomenalni punjeni paradajz sa bosiljkom

Potrebno:

4 paradajza
šolja leblebija
1/2 šolje semena golice
praziluk
šargarepa
2 češnja belog luka
50 g tofua
šolja listova bosiljka
biber
so
ulje

Priprema recepta:

Natopiteleblebije preko noći, pa ih ujutro isperite, osušite i sameljite u blenderu zajedno sa semenom golice. Oštrim nožem paradajzu odsecite vrhove, pa ga izdubite, posolite i okrenite naopako kako bi iscurio suvišni sok.

Na malo ulja propržite izrendani beli luk, praziluk isečen na kolutiće i rendanu šargarepu. Kad povrće omekša, pomešakte  ga s leblebijama i golicom. Zatim dodajte začine i sitno seckani bosiljak (ostaviti desetak listova za dekoraciju). Ovom masom punite paradajz, pa u svaki staviti komad tofua i vratiti mu odsečeni vrh.

Punjeni paradajz poredajte u vatrostalnu posudu i 15 minuta pecite na 180°C.

Jeste li već čuli za zeleni kapkejk

Bosiljak kao začin prisutan je u kuhinjama širom sveta. Sve popularniji  i traženiji je recept za zeleni kapkejk, evo šta vam  je od sastojaka za njega potrebno.

4 kore,
200 g spanaća,
50 g bosiljka,
2 čena belog luka,
1 glavica crnog luka,
50 g maslaca,
2 kašike heljdinog brašna,
1 jaje,
biber,
so.

Priprema kapkejka:

Na malo maslaca ispržite seckani crni i beli luk pa dodajte spanać i bosiljak. Nakon dva minuta sipajte heljdino brašno, dobro promešajtepa skinute s vatre. Kad se masa ohladi, umešajte jedno jaje i začinite po želji. Isecite kore tako da se dobiju jednaki kvadrati po tri za svaku porciju.

U modlu podmazanu maslacem stavite koru, premažite  je maslacem i to ponovite i s drugom i trećom korom. Na to staviti nadev pa pecite 20 minuta na 180°C. Uživajte u prdivnom ukusu zelenog kapkejka.

Kao što vidite bosiljak je izuzetno korisna i lekovita biljka. Neprikosnoven kao začin u kuhinji i još bolji prirodni lek. Ovom prilikom preporučili bi vam još jedan odličan članak u pitanju je lekoviti prazilluk i njegova primena u narodnoj medicini.

Reference:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/266425.php

https://www.healthline.com/nutrition/basil#side-effects

Dr.Axe

https://www.rxlist.com/basil/supplements.htm