Šta je miso pasta i zašto je tako popularna?

Miso pasta je nezaobilazan deo makrobiotike i makrobiotičke ishrane. Ova namirnica se u zemljama poput Kine i Japana od davnina smatrala lekovitom.

Miso se dobija fermentacijom soje i daje pozitivne efekte na probavni sistem. Deluje blagotvorno na digestivni trakt, jer obiluje enzimima koji poboljšavaju varenje. Sprečava posledice kardiovaskularnih oboljenja, ateroskleroze i visokog krvnog pritiska. Široku primenu ima u azijskoj kuhinji, naročito u Japanu i Kini.

Osim u ishrani, miso pasta koristi se i u lekovite svrhe, saznajte kako se pravi i zašto je toliko cenjena i dobra. Više u nastavku članka…

Šta je miso pasta i kako se dobija?

Miso pasta dobija se nakon dugotrajnog procesa fermentacije sojinih zrna, pirinča, ječma, soli, kao i pšenice. Tokom ovog postupka zrna soje potpuno se razgrađuju, pa je ovaj proizvod lako svarljiv.

Lekovita pasta od soje dobar je izvor vlakana i proteina, sadrži ugljene hidrate. U njenom sastavu su i  esencijalna ulja, 18 amino-kiselina, kao i fenolne kiseline poput ferulne, kumarinske, siringinske, vanilinske i kojičine  Bogata je mineralima bakra, cinka i mangana, kao i vitaminima B, E te saponinima.

Kakvog je ukusa miso?

Ukus dosta varira, zavisno od samog sastava paste. Laganije, blaže i mekše su svetlije paste, dok je tamni miso dosta slan, jake i intenzivne arome. Dakle, veoma je bogatog ukusa i uglavnom se koristi kao dodatak salatama i marinadama.

Koje vrste miso paste postoje?

Mugi miso

Priprema se od ječma, brže se fermentiše od soje i ima najviše minerala od svih vrsta. Odlično se slaže uz žitarice, kao umak, ali dodaje se i supama. Ima bogat ukus i potpuno će okrepiti vaš organizam jer jača krv, blagotvorno deluje na stomak i varanje.

Kome miso 

Pored soje u svom sastavu sadrži i pirinač. Koristi se za pripremu supa i soseva, veoma cenjen u japanskoj i ostaloj azijskoj kuhinji.

Hačo

Ova tradicionalna miso pasta priprema se od sojinog zrna i najbogatija je belančevinama. Suvlja je od ostalih vrsta i pravi se s najmanjom količinom soli. Jako dobro alkalizuje organizam, jer smanjuje njegovu kiselost. Sprečava razvoj bakterijskih i gljivičnih infekcija, preventivno deluje kod virusnih infekcija.

šta je miso pasta

Pasta od susama čuva kardiovaskularni sistem

Miso pasta obiluje natrijumom – jedna kašičica sadrži 200 do 300 mg tog minerala. Međutim, istraživanja su pokazala da, uprkos visokom nivou Na, ona ne šteti kardiovaskularnom sistemu, iako mnogi misle suprotno.

Isto tako, zahvaljujući linoleinskoj kiselini i lecitinu koji rastvara holesterol,  miso sprečava posledice brojnih kardiovaskularnih oboljenja. Među njima je i ateroskleroza, a takođe ova lekovita sojina pasta i reguliše krvni pritisak.

Neki naučnici smatraju da je sojin protein medu ključnim faktorima za očuvanje zdravlja kardiovaskularnog sistema. Takođe, rezultati desetogodišnjeg istraživanja, u kojem je učestvovalo preko 40.000 ispitanika potvrdili su ove tvrdnje. Naime, brojni testovi su pokazali da miso pasta smanjuje rizik od moždanog udara, pa se preporučuje u preventivne svrhe.

Pospešuje dobro varenje

Miso pasta poboljšava rad probavnog sistema, ubrzava metabolizam i samim tim omekšava stolicu.

Sadrži visok procenat bakterija Lactobacillus, kao i enzima koji podstiču izlučivanje probavnih sokova i potpomažu varenje. Tokom fermentacije koriste se mikroorganizmi što razlažu proteine, ugljene hidrate i masti. Svi oni  nalaze se u soji, te ih transformišu u lakše svarljive, puno manje molekule.

Sprečava razvoj raka i najtežih bolesti

Brojni antioksidansi u sastavu miso paste neutrališu dejstvo slobodnih radikala, što su potvrdila i  nova istraživanja sprovedena u Japanu. Naime, naučnici antioksidansna svojstva tog sojinog proizvoda pripisuju njegovom tamnom pigmentu.

Osim toga, studija sprovedena na Univerzitetu Šizuoka pokazala je da miso pasta sadrži i dragocene aktivne antioksidanse daidzein i alfatokoferol. U njenom sastavu nalazimo i kodži, veoma moćnu supstancu u borbi protiv slobodnih radikala.

Istraživanja rađena devedesetih godina prošlog veka potvrdila su još nešto što je prodrmalo zdravstvenu zajednicu. Naime, osobe koje redovno konzumiraju ovaj sojin proizvod imaju daleko manje šanse da obole od karcinoma. Sve to je potvrđeno kod raka jajnika, bubrega, materice, debelog creva i karcinoma prostate.

Pasta miso sadrži biljni izoflavon genistein, antikancerogeni agens koji sprečava napredovanje ćelija raka. Usporava rast određenih enzima koje stvaraju onkogeni.

Takođe, naučnici s Univerziteta Alabama u Birmingemu dokazali su da je učestalost karcinoma dojke za 40 odsto manja kod žena koje svakodnevno konzumiraju miso supu.

Uzrokuje li neka neželjena dejstva

Alergiju na soju uzrokuju proteini koji se nalaze u samom zrnu. Pored toga što se tokom fermentacije nivo proteina smanjuje, miso pastu ne bi trebalo da konzumiraju osobe koje su alegične na soju.

Takođe, studija sprovedena u Japanu pokazala je da bi ovu namirnicu trebale izbegavati majke odojčadi obolelie od atopijskog dermatitisa. U takvim slučajevima zdravstveno stanje dece se pogoršalo nakon što su dojilje konzumirale miso pastu.

Miso pasta recepti za najpoznatija jela

Miso sa kombu algom

Za 2 osobe potrebni su vam sledeći sastojci:

1 osušena alga (široka oko 3 cm i dugačka oko 15 cm),
1 manja šargarepa,
nekoliko šitake pečuraka,
1 mladi crni luk,
oko 150 ml vode,
oko 120 ml miso paste.

Priprema recepta:

Kombu algu staviti u hladnu vodu i ostaviti je 10 minuta da odstoji, a zatim iseckati na uske trake. Šargarepu iseći na štapiće, šitake na tanke listiće, a mladi luk na kolutove. U vodu staviti algu i kuvati 15 minuta. Potom dodati šargarepu i šitake, pa kuvati još 15 minuta. Pred kraj se dodaje miso pasta i mladi luk.

Za ovaj recept biće vam potrebno 40-tak minuta i spada u lakše zahtevna jela za pripremu..

Miso sa surimi štapićima

Potrebni sastojci za dve osobe:

4 surimi štapića,
1 mladi crni luk,
1 čen belog luka,
oko 150 ml vode,
oko 120 ml miso paste,
1 kašičica,
soka od limuna,
1 kašičica ulja.

Kako napraviti:

Na malo ulja propržiti sitno iseckan crni i beli luk. Miso pastu razmutiti u kipućoj vodi. Potom u nju dodati luk, pa skloniti sa šporeta. Na malo ulja propržiti surimi štapiće i ubaciti ih u supu pre serviranja. Na kraju dodati sok od limuna. Ova miso pasta priprema se 20 minuta i spada u lakše zahtevna jela

Jeste li probali miso sa svinjetinom

Za 2 osobe vam je potrebno:

manji komad svinjskog mesa od buta (do 100 g),
1 manja šargarepa,
1 komad celera,
malo kupusa,
kašičica susamovog ulja,
oko 150 ml vode,
oko 120 ml miso paste.

Priprema recepta:

Svinjsko meso iseckati na trake, celer, kupus i šargarepu na štapiće. Na malo susamovog ulja kratko propržiti svinjetinu. Potom naliti vodom i kuvati 15 minuta. Zatim dodati iseckano povrće, pa kuvati još 15 minuta. Pred kraj dodati miso pastu.

Ovaj recept se priprema lako, a za celokupnu izradu trebaće vam oko 40 minuta.

Koja je cena miso paste u Beogradu

Danas se miso pasta može puno lakše pronaći u slobodnoj prodaji nego ranije. Pronaćićete je u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane, ali i na drugim mestima. Cena varira zavisno od vrste i ambalaže samog proizvoda.

Popularna mugi miso pasta može se pronaći u pakovanju od 200 grama po ceni od 400-600 rsd. Pored nje na internetu su dostupni i drugi proizvodi, ali se najpre prvo dobro informišite…

Savet plus

Prilikom kupovine najbolje je potražiti sporo fermentisani miso pripremljen bez dodataka veštačkih aditiva.

Miso nije još uvek dovoljno poznat niti rasprostranjen proizvod u našem regionu. Najbolje ga je kupiti u specializovanim makrobiotičkim prodavnicama. Ono na šta trebate obratiti pažnju jeste način čuvanja. Pastu miso morate po otvaranju držati u frižideru i njegov maksimalan rok trajanja je 2 meseca. Znajte i to da se svetliji beli miso puno brže kvari od tamnijih vrsta, stoga povedite računa o tome.

Nadamo se da Vam se svideo naš tekst, a mi vam preporučujemo i jedan naš raniji članak: kako napraviti namaz tahini?