Artičoka kapi snižavaju nivo lošeg holesterola i leče jetru

Artičoka se u ovom periodu može naći na našim pijacama i u supermarketima, tevam preporučujemo da se upoznajte s blagotvornim dejstvom ove zanimljive i ukusne biljke. Osim kao svežu možete je upotrebljavati i kroz brojne preparate koji su danas lako dostupni u apotekama i bio buticima.

Među najtraženijima su artičoka kapi za mršavljenje, koje su itekako popularne. Osim njih tu su i tablete i razni čajevi koji detoksikuju organizam i olakšavaju varenje.

Ipak pre nego što krenete da se raspitujete o njima, generalna preporuka je da najpre ovo lekovitio povrće uvrstite u ishranu. U nastavku saznajte više o artičokama…

Najbolji napitak za snižavanje holesterola i čišćenje krvnih sudova

Lekovita svojstva i sastav artičoke

Iako je kod nas relativno malo poznata, ova mediteranska višegodišnja biljka izuzetno je lekovita. Artičoka je jedna od prvih biljaka koje je čovek uzgajao. Stari Egipćani veoma su cenili njene dragocene gorke materije, naročito njihovo afrodizijačko dejstvo.

Listovi artičoke obiluju lekovitim materijama, prvenstveno cinarinom, specifičnim flavonoidnim jedinjenjem, a sadrže i hidroksi-kiseline. Ova jedinjenja vrlo su osetljiva na toplotu, pa je biljku najbolje koristiti u svežem stanju. Osim toga, odličan je izvor folne kiseline, vitamina C i K, bakra, magnezijuma, mangana, dijetetskih vlakana, luteina i beta-karotena.

Koliko kalorija ima artičoka?

Energetska vrednost artičoke veoma je niska – sadrži svega 47 kalorija u 100 grama, a najveći deo čine ugljeni hidrati, zatim proteini i vrlo malo masti. Izvanredna je namirnica za mršavljenje, zbog čega je naročito cenjena i sastavni je deo jelovnika kod mnogih dijeta.

Još tridesetih godina 20. veka istraživanja su dokazala višestruku lekovitost artičoke: zapaženo je da podstiče širenje žučnih kanala, istovremeno pospešujući izlučivanje žuči. Stoga ukoliko imate pomenutih tegoba, obavezno je uključite u ishranu.

Takođe, primećeno je da artičoka kapi poboljšavaju prokrvljenost i regenerišu tkiva jetre. Istovremeno, smanjuju mogućnost za zastoj protoka žuči te zadržavanja toksina u jetri.

Artičoka kao lek kako se koristi

Ovo ukusno mediteransko povrće krije brojna lekovita svojstva, može se upotrebiti kod različitih zdravstvenih tegoba

Detoksikacija i čišćenje organizma

Artičoka se od davnina koristila za prolećno čišćenje organizma, a tad je i najukusnija. Ovaj tretman primenjuje se i danas, a naročito se preporučuje osobama koje duže vreme uzimaju lekove, ljudima izloženim toksičnim materijama na radnom mestu, kao i obolelima od raznih vrsta alergija.

Starijima pomaže u slučaju azotemije – trovanja toksinima iz organizma izazvanog oslabljenom funkcijom bubrega ili zastojem mokraće.

Snižava LDL holesterol
Redovnim konzumiranjem artičoke ili preparata na bazi ove biljke snižava se nivo ukupnog i lošeg (LDL) holesterola, a raste vrednost dobrog (HDL) holesterola.

Za razliku od lekova statina, artičoka kapi ne smanjuju sintezu holesterola, već samo poboljšavaju njegovu razgradnju. Ovaj mehanizam presudan je u završnici takozvanog rezervnog transporta masnoća, kad se organizam oslobađa viška ove materije.

Protiv probavnih tegoba

Zahvaljujući visokom sadržaju dijetetskih vlakana, luteina i prebiotika inulina, artičoka smanjuje rizik od pojave raka, dok preparati na bazi ove biljke poboljšavaju apetit.

Artičoka kapi pomažu i u slučaju poremećaja varenja, uključujući nadutost, mučninu, bolove u stomaku, grčeve u crevima, zatvor stolice.

Artičoka čaj za jetru i žuč

Kad je u pitanju povrće, prema rezultatima više istraživanja sprovedenih poslednjih godina, artičoka je među prvima po povoljnom učinku na jetru. I zbog toga se može meriti s pojedinim lekovitim biljkama.

Utvrđeno je da:

  • Ekstrakt artičoke obnavlja tkivo oštećeno hepatitisom i drugim oboljenjima.
  • Snižava nivo holesterola i masnoća u krvi.
  • Smanjuje štetno dejstvo alkohola.

Štaviše, ukoliko se redovno koriste kapi i  čaj od artičoke, delovaće i preventivno, tj. mogu sprečiti oštećenja jetre. Poboljšavaju funkciju  i ubrzavaju njenu regeneraciju.

Zbog ovih svojstava artičoku često nazivaju “balzam za jetru”. Od velike je koristi u lečenju hepatitisa različitog porekla zbog prisustva antioksidansa. Oni smanjuju upalne reakcije, poboljšavaju regeneraciju i ubrzavaju proces obnove oštećenih hepatocita.

Treba naglasiti da se u svrhu lečenja prvenstveno koriste listovi artičoke, od kojih se može praviti čaj ili tinktura.

Blagotvorni sastojci biljke podstiču i protok žuči, sprečavaju pojavu žučnih kamenaca. Kao što smo već rekli ova blagotvorna biljka štiti jetru od infekcija i upala, a korisna je i u terapiji za hepatitis. Naročito su cenjene artičoka kapi .

Kako pripremiti artičoke kod kuće

Najpre ćemo vam skrenuti pažnju na to kako izabrati najkvalitetnije povrće i na koji način ga trebate čuvati kod kuće:

  1. Uvek birajte zelene, čvrste i kompaktne primerke artičoke, čiji su unutrašnji listovi čvrsto prilepljeni za središnji deo biljke.
  2. Ako je ne pripremate odmah, poprskajte je vodom i stavite u plastičnu kesicu, a zatim u frižider, u deo predviđen za čuvanje povrća, gde se može držati najviše tri dana.
  3. Artičoka je pogodna i za zamrzavanje, ali je prethodno treba blanširati nekoliko minuta – u vodi s malo limunovog soka. Kad se ohladi, stavite je u plastičnu kesicu i odložite u zamrzivač.

Način upotrebe

Nakon što joj odsečete vrhove, artičoku operite i kuvajte oko 35 minuta u vodi s dodatkom limunovog soka. Kad se listovi počnu odvajati, artičoka je kuvana, nakon čega joj se odstranjuje stabljika, koja nije jestiva.

Artičoka je čest sastojak italijanskih specijaliteta – raznih salata, testenina, pica, rižota, namaza (u kombinaciji s tunjevinom i maslinama), a dobro se kombinuje i s kuvanim jajima i začinskim biljem poput bosiljka ili peršuna.

Pogodna je za punjenje, ali i za pripremanje musaka, pita, pirea i sličnih jela. U nastavku smo pripremili nekoliko odličnih recepata..

Kako se koristi artičoka kao lek

Foto: Unsplash

Najbolji recepti sa artičokama na jednom mestu

Artičoke pizza 

Sastojci:

Testo za picu (može i kupovno),
2 kašičice maslaca,
2 češnja belog luka,
artičoka (listovi i srce),
300 ml masnog kravljeg mleka,
parmezan,
crvena paprika,
150 g spanaća,
2 kašike belog pšeničnog brašna,
začini..

Priprema:

U tiganju na maslacu pomešajte mlevenu papriku i beli luk. Umešajte brašno i začinite. Naribajte malo sira i dodajte spanać pa promešajte. Sipajte mleko i mešajte nekoliko minuta. Razvaljajte testo za picu, prelijte sosom pa poslažite artičoke iz limenke (ili sveže prokuvane).

Pecite šest do deset minuta na 220 stepeni C. Malo ohladite i to je to, artičoke pizza je spemna za posluženje..

Lazanje s artičokama – recept

Potrebni sastojci – za 6 osoba:

8 većih artičoka,
100 g iseckane pancete,
1/2 litra mleka,
5 kašika brašna,
1/3 maslaca,
1/2 kg testenine za lazanje,
1 šaka parmezana,
so,
limun.

Priprema lazanja:

Očistite artičoke i odstranite im tvrde listove. Iseckajte ih sa srcem i držite u vodi s limunom. U tiganj stavite pancetu i ocedene artičoke, posolite i sipajte vodu da pokrije artičoke. Kuvajte na laganoj vatri dok ne ispari sva voda.

Spremite lagani bešamel: istopite maslac i dodajte mu pet kašika brašna, a zatim pola litra mleka. Kad se sos sjedini, dodajte mu šaku parmezana.

Ređajte redom: testenine, bešamel pa zatim artičoke, a možete dodati i parmezan. Poslednji sloj čine bešamel i parmezan. Pecite pola sata u rerni, dok ne porumeni.

Zdrava supa od artičoke

Neophodni sastojci (za 4 do 6 osoba):

40 g maslaca,
2 kašike naseckanog crnog luka,
2 zgnječena češnja belog luka,
500 g artičoka,
200 g krompira,
2 kašike mešavine začina,
1 I vode,
100 ml pavlake za kuvanje,
2 kašike limunovog soka

Priprema lekovite supe:

U posudi koja ima šire dno, najpre otopite maslac pa kratko propržite crni i beli luk. Dodajte očišćene artičoke, krompir iseckan na kockice, kašiku začina i vodu. Kuvajte na laganoj vatri oko pola sata, dok artičoke ne omekšaju. Potom povrće s malo tečnosti izmiksajte u blenderu i procedite. Procedeni sadržaj vratite u posudu s preostalom tečnošću u kojoj se kuvalo povrće. Dodajte joj  još vrlo malo vode, kašiku začina, pavlaku i limunov sok. Kratko prokuvajte.

Kome se preporučuju preparati na bazi artičoke

U većini slučajeva u dražejama artičoke nalazi se ekstrakt listova ove biljke iz organskog uzgoja, koji se beru samo u prvoj godini nakon cvetanja.

Količina aktivnih sastojaka, to jest gorkih materija – cinarin (alkaloid) i flavonoidi – iznosi od 260 mg do 400 mg suvog ekstrakta lista artičoke po dražeji. Da biste iz svežeg ploda dobili istu količinu aktivnih sastojaka, morali biste u jednom obroku pojesti najmanje 500 g svežih artičoka.

Prednost suvog ekstrakta jeste u tome što prerada započinje odmah nakon branja, te se tako maksimalno iskorišćavaju aktivni sastojci, koji inače stajanjem već nakon 24 sata izgube oko 75 odsto svojih svojstava.

U kojim se slučajevima ne smeju koristiti 

Artičoka negativno utiče na laktaciju, pa se ne savetuje trudnicama i dojiljama, lako je preporučljiva u sprečavanju nastanka žučnih kamenaca, preparate na bazi ove biljke ne bi trebalo uzimati ukoliko su se oni već formirali,
jer mogu izazvati njihovo pokretanje. Upotreba se ne preporučuje  ni ukoliko postoji ozbiljnije oštećenje bubrega i jetre.

Koja je cena kapi i čajeva od artičoke

Artičoka kapi su dostupne u biljnim apotekama, kao i na internetu po ceni od 170-200 rsd u 30ml pakovanju u bočicama.

Lekoviti čaj možete nabaviti na istim mestima i on košta oko 400 rsd. (500 grama).

Kapsule artičoke u pakovanju od 50 kom imaju cenu od 650 rsd..

Napomena: Pre upotrebe bilo kog od pomenutih preparata konsultujte se sa vašim lekarom

Ukoliko imate problema sa masnoćama u krvi, preporučujemo vam naš tekst: kako smanjiti trigliceride i holesterol.

IZVORI I REFERENCE

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711308000305

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290539/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10715769800300281

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf020792b