Bagremov med lekovita svojstva i recept

Iako na svetu postoji oko 300 vrsta, bagremov med je ubedljivo najzdraviji i najukusniji. On se pravi od cvetova akacije, koji dokazano imaju lekovito svojstvo. Pčelinje košnice se prinose stablima, kako bi napravile ovu prirodnu poslasticu.

Med od bagrema preporučuje se pre svega deci koja imaju respiratorne smetnje ili astmu. Višestruko je korisran i kada se jave stomačni problemi u vidu grčeva ili dijareje. Kod odraslih se koristi za tretiranje nesanice i štetnih posledica stresa po organizam. Sveobuhvatno gledano, štiti organizam od bakterija, infekcija i virusa.

Ako biste želeli podići imunitet na prirodan način, ili se rešite upornog kašlja, saznajte u nastavku kako da to postignete uz pomoć bagremovog meda..

Bagremov med, đumbir, limun i beli luk za jačanje imuniteta (VIDEO)

Kakav je sastav bagremovog meda

Bagremov med se pravi od bagrema, koji se naziva američka ili lažna akacija, a na latinskom je poznat kao Robinia pseudoacacia.  Ovo drvo originalno potiče iz Severne Amerike, a sadi se i širom Evrope. Raste u visinu i do 20 metara, a cveta od maja do juna meseca. U ovom periodu na granama se pojavljuju beli cvetovi koji šire predivan miris koji privlači vredne pčele.

Svetle je boje, žuto-zelenkaste, a ponekad je potpuno providan, poput tečnog stakla ukoliko nema nikakvih primesa. Ukus je blago kiselkast, i u određenoj meri podseća na vanilu, zbog čega se često jede sa sirom, pekorinom, ili gorgonzolom. Zahvaljujući visokom procentu fruktoze nije previše sklon kristalizaciji.

Važna napomena: drvo bagrema je otrovno (osim cvetova) pa treba biti veoma oprezan sa njim.

Zasađena stabla daju mnogo više nektara od onog iz šume, jer dobijaju veću količinu sunca. U vreme cvetanja, jedna pčelinja košnica može proizvesti  i do 50 kg ovog ukusnog meda.

Med od bagrema lekovitost i prednosti za zdravlje

Ovaj pčelinji proizvod sadrži supstance poput flavonoida i fenola, koji imaju antioksidantno dejstvo. Naime, oni štite telo od slobodnih radikala koji svakodnevno napadaju naš organizam. Naučnici su utvrdili kako tamni med sadrži mnogo više ovih lekovitih supstanci od običnih vrsta.

Kako tvrdi „Med u tradicionalnoj i modernoj medicini“ bagremov med za dijabetes je jako dobar, jer ima nizak glikemijski indeks. Sva hrana koja ima ovako niske vrednosti GI dokazano snižava nivo šećera u krvi.

Ruska medicina ga recimo koristi za lečenje bolesti respiratornih organa, kao što su astma, bronhitis i upala pluća. Zatim, uspešno se koristi za lečenje insomnije, jer snižava nivo stresa i tenzije u telu.

Bagremov med je zdrav za sve, jer se ne tretira inskticidima i pesticidima. Sadrži nizak nivo polena, što je dobro za one koji pate od različitih alergija.

Zbog svog specifičnog mirisa povećava apetit i nadoknađuje izgubljenu energiju u kratkom roku. Uz to reguliše i nivo želučane kiseline, pa se preporučuje onima koji imaju problema sa ovim organom.

recept za bagremov med

Kako se pravi med od bagrema protiv astme

Obzirom kakva sve bagremov med lekovita svojstva ima, svakako ga trebate uvrstiti u vaš jelovnik. Stoga,ukoliko imate respiratorne tegobe, obavezno koristite ovaj  ukusni prirodni lek. Naročito se preporučuje astmatičarima. Njega slobodno možete upotrebljavati i uz redovne medikamente.

Evo šta vam je potrebno za njegovu izradu:

Kilogram domaćeg meda od bagrema,

100 grama kafe,

100 grama šipka,

20 grama matične mleči.

Priprema bagremovog meda:

Šipak prosušite i izmrvite te mu dodajte kafu. Njih sjedinite sa kilogramom bagremovog meda i na kraju pridodajte 20 grama matičnog mleča. Uzmite mikser i mutite sve dok ne dobijete glatku smesu. Tako dobijen prirodni lek za astmu sipajte u staklene tegle i čuvajte u špajzu. Obavezno pre konzumacije što bolje promešajte smesu. Konzumirajte po jednu kašiku pre glavnog obroka.

Recept za bagremov med  preporučljiv je i anemičnim osobama kao i svima sa oslabljenim imunitetom. Pored toga, konzumacija se podrazumeva i ako ste savršeno zdravi. Preporučuje se jedna kašičica dnevno svako jutro pre doručka. Može se i umutiti u mleku, čaju ili jabukovom sirćetu. Najbolje je koristiti ga sa čajem od kamilice.

Kako se pravi čaj od bagrema

Ukusni i zdravi napitak dobija se od bagremovih cvetova, a njih nije baš lako nabaviti. Ukoliko uspete u tome onda svakako trebate isprobati ovaj prirodni lek.

Sve što trebate uraditi jeste preliti punu kašičicu cveta sa 250 ml ključale vode i ostaviti nekih 10 minuta. Proceditite i dok je još toplo lagano ispijajte čaj. Ovaj napitak možete piti u neograničenim količinama tokom dana.

Da li je kristalizacija meda dobra?

Bagremov med mesecima ostaje u tečnom stanju i kristališe veoma sporo, jer sadrži mnogo više fruktoze nego glukoze. Najbolje je čuvati ga na sobnoj temperaturi, bez izloženosti sunčevim zracima.

Ušećereni med je savršeno dobar za upotrebu i možete ga koristiti bez ikakve bojazni. Ukoliko primetite da se kristalizovao, dovoljno je zagrejati ga kako bi se vratio u normalno stanje. Najbolji način za postizanje toga jeste postavljanje tegle u posudu sa toplom vodom.

Kvalitetan med od bagrema ćete najlakše prepoznati po boji. Što je nijansa svetlija, tada ima i znatno manje ostalih dodataka u njemu.

Upotreba bagrema u kulinarstvu

Napravite ukusno slatko od bagrema

Za ovaj recept trebaće vam bagremov cvet, i to 60 grama. Stavite latice u ključalu vodu pa kuvajte 10 minuta. Dodajte kilogram šećera i kuvajte dok se ne zgusne smesa. Kada se to desi dodajte limun isečen na kolutove.

Slatko sklonite sa šporeta, uklonite penu pa pokrijte mokrom krpom. Pustite neka tako stoji preko noći pa ga sutradan sipajte u tegle. Poklopite i ostavite na tamno i suvo mesto.

Mekani medenjaci sa bagremovim medom

4 jajeta,

250 gr šećera,

6 kašika bagremovog meda,

600 gr brašna,

2 kašičice soda bikarbone,

puna kašičica cimeta,

jedno belance,

150 gr šećera u prahu,

1 kašika soka od limuna,

2 kašike vode.

Kako se prave medenjaci:

Umutite jaja sa sećerom, dodajte im bagremov med i cimet, pa napravite testo dodavajući sodu i brašno. Ostavite sve u frižideru na dva sata a potom formirajte kuglice. Kada ste ih napravili poređajte ih na pleh za pečenje. Pecite ih 15 minuta.
Za glazuru treba umutiti belance sa sećerom u prahu pa mu dodati limunov sok i vodu. U nju umakajte medenjake pa ih ostaviti nek se suše. Potom ih vratite u rernu na jedan sat , na temperaturu od 100 stepeni.

Namaz od bagremovog meda za imunitet

Potrebno:

125 g bagremovog meda,

125 g maslaca,

50 g čokolade.

Priprema namaza:

U manjoj posudi umutite maslac a potom mu  pridodajte domaći bagremov med.

Tako pripremljeni maslac možete odmah koristiti kao namaz ,ili ga čuvati u staklenoj posudi u frižideru.

S obzirom na to da ovaj namaz ima rok trajanja kao i maslac, preporučujemo da ga ne pravite u velikim količinama.

Ako vaša deca ne vole med, a vole čokoladne namaze, u gore pripremljeni namaz možete dodati 50 g otopljene čokolade, tako će ga sigurno pojesti.

Gde kupiti bagremov med cena u prodavnicama

Med  od bagrema možete kupiti na obližnjoj pijaci, kod orginalnih proizvođača, ili preko interneta. Većina sajtova koji se bave prodajom zdrave hrane u svojoj ponudi imaju baš ovaj pčelinji proizvod. Ipak pre kupovine, kao i dosad, najpre se informišite o proizvođaću.

Kada je u pitanju bagremov med cena varira između 600 i 800 dinara po kilogramu. Njega ćete najčešće naći u staklenim ili plastičnim teglama. Uzimajte ga isključivo plastičnom ili drvenom kašikom.

Najpoželjnije je da ovaj prirodni proizvod jedu deca, jer je neophodan za njihov razvoj i otpor prema infekcijama. To se naravno odnosi i na bebe nakon što navrše godinu dana.

Kako prepoznati kvalitetan med?

Ako želite biti sigurni da je med koji ste kupili pravi, odnosno prirodan, umočite šibicu u njega. Ako je nakon toga ne budete mogli zapaliti, znajte kako se sigurno radi o veštačkom proizvodu.

Sada ste videli zašto je bagremov med ubedljivo najbolji, on se uspešno kombinuje i sa drugim lekovitim biljem. Ukoliko vam se dopada njegov ukus pročitajte i recept za pravljenje koprivnog sirupa.