Upala mokraćnih kanala i bešike
jedna je od najčešćih infekcija, javlja se kod osoba oba pola. Ipak, ona je zbog anatomske grade znatno češća kod žena. Iako su urinarne infekcije kod muškaraca ređe, kada se jave mogu biti ozbiljne i komplikovane za lečenje.
Ukoliko se infekcija mokraćnih puteva leči na vreme i adekvatnom terapijom, ona nije opasna. Međutim, ako se zapusti može se proširiti na bubrege i uzrokovati njihovo trajno oštećenje.
Koji su uzročnici cistitisa i kako se manifestuju simptomi oboljenja? Saznajte koji je najefikasniji prirodni lek za mokraćne kanale u daljem tekstu…
Kako nastaje infekcija mokraćnih puteva i glavni uzroci
U gotovo 80 odsto slučajeva upala mokraćnih kanala kod žena i muškaraca je uzrokovana bakterijama. One su inače korisne, jer u našem debelom crevu pomažu razgradnju hrane. Međutim, kada se one probiju do bešike i mokraćnih puteva, umeju da izazovu teške i neprijatne upale.
U normalnim okolnostima naši organi su otporni na spoljne infekcije jer se one izbacuju mokraćom. Ipak, zaraza nastupa kada se urin suviše dugo zadržava u organizmu.
Jedan od najčešćih izazivača infekcije bešike i nimalo prijatnih upala mokraćnih kanala je ešerihija koli. Ova bakterija, je inače uobičajeni stanovnik u našem digestivnom traktu. Pored nje postoji još velik broj tipova i podtipova drugih bakterija koje mogu izazvati urinarne infekcije.
Mikroorganizmi poput mikoplazme i hlamidije, koji su inače polno prenosivi, takode mogu uzrokovati upale mokraćnih puteva. One ipak mnogo češće zahvataju samo mokraćnu cev i genitalni sistem.
Kada je lečenje u pitanju, u čak oko 90 odsto slučajeva dovoljno je trodnevno uzimanje antibiotika. U oko deset odsto slučajeva kao komplikacija može se javiti hronična upala mokraćnih kanala i bešike- To je veoma neprijatan i trajan problem.
U slučaju blažih zapaljenja ponekad je dovoljna primena biljnih čajeva, koje priznaju čak i lekari zvanične medicine. U težim slučajevima čajevi se kombinuju sa ciljanom medikamentoznom terapijom.
Pogledajte jako koristan video:
Upala mokraćnih kanala simptomi kod muškaraca i žena
Simptomi upale mokraćnih kanala
mogu biti vrlo blagi, ili čak da potpuno izostanu. Ako se jave, najčešće se manifestuju kao izuzetno jak nagon za mokrenjem.
Kod obolelih dolazi do pojava učestalog mokrenja koje je neretko praćeno i neprijatnim peckanjem. Urin je tada specifičnog, pomalo neprijatnog mirisa, beličaste boje, neretko mutan, pa čak se javlja i sa crvenkastim primesama ukoliko sadrži malo krvi.
Pored toga, javlja se i neprijatan tup bol u mokraćnoj bešici, koji ume da prati i blago povišena telesna temperatura.
Žene koje muči česta upala mokraćnih kanala i bešike obično imaju osećaj neprijatanog pritiska iznad svoje pubične kosti. Za razliku od muškaraca koje prati osećaj punoće u predelu oko analnog otvora.
Ako je reč o zapaljenju bešike ili mokraćovoda, tada se groznica praćena temperaturom obično ne ispoljava. Ona će se javiti onda kada se infekcija mokraćnih puteva proširi i na bubrege. To može predstavljati vrlo ozbiljnu komplikaciju.
Proširenost infekcije na bubrege prepoznaje se po snažnom bolu u leđima ili u boku, kao i neposredno ispod rebara. Javlja se gađenje i povraćanje.
Osoba ima stalnu potrebu da mokri, a mokraću pritom dosta teško izbacuje. Mokraćna cev u tom slučaju jako peče, a kod težih upala mokraćnih kanala, ona je pri kraju i krvava.Koji su najbolji prirodni lekovi za mokraćne kanale?
Fenomenalni čaj od peršuna protiv urinarnih infekcija
je odlično sredstvo za lečenje učestalih upala mokraćnih kanala jer ima izvanredno diuretsko dejstvo. On ispira uspešno bakterije iz urinarnog trakta.
Kako se priprema čaj od peršuna?
Malenu kašićicu korena ili lišća peršuna preliti šoljom vrele vode. Nakon desetak minuta trebate ga procediti i konzumirati tri puta dnevno. Lečenje ovim čajem traje samo dva dana, nakon čega bi trebalo doći do poboljšanja.
Lekovita brusnica protiv infekcija mokraćnih puteva
Čaj od brusnice vrlo je efikasan prirodni lek za mokraćne kanale, naročito ukoliko je infekcija izazvana bakterijom ešerihijom koli. Dok nam jaka upala mokraćnih kanala još uvek traje, ali i nakon nje, korisno je piti i prirodni sok od brusnice. On znatno smanjuje rizik od ponavljanja ovih infekcija.
Priprema čaja:
Kuvati 30 grama brusnice u pola litra vode, dok ne ispari polovina ove tečnosti. Zasladiti domaćim medom i piti više puta dnevno.
Uvin čaj – nezamenjivo sredstvo protiv upala mokraćnih kanala
Većina osoba koja prepozna simptome upale mokraćnih kanala i bešike prvo posegne za čajem od uve. To je jedan od najpoznatijih narodnih lekova za ove tegobe.
Uva ima fenomenalno antibakterijsko dejstvo i vrlo lako uništava bakterije, a potpomaže u velikoj meri i bolje izlučivanje mokraće. Čaj od uve treba piti uz sodu bikarbonu, jer on deluje samo u alkalnom urinu.
Kako napraviti uvin čaj?
- Supenu kašiku osušenog lišća uve prelili sa 250 ml tek proključale vode. Ostaviti da stoji dobrih 15 do 20 minuta. Procediiti dobro i lagano piti bez dodavanja šećera, uz obaveznih pola kašičice sode bikarbone. Sveže pripremljen uvin čaj piti tri puta dnevno.
Čaj od koprive za lečenje urinarnih infekcija
Zahvaljujući visokoj koncentraciji minerala kalijuma, lekovita kopriva predstavlja više nego poželjan prirodni diuretik. Odlična je za čišćenje mokraćnih kanala i ostalih organa našeg urinarnog trakta.
Iako je list više nego bogat korisnim sastojcima, fitotrerapeuti, lekari i drugi stručnjaci smatraju da ova biljka svoje najsnažnije antiinfektivno dejstvo ispoljava kroz UDA protein i sterole , latinski Urtica dionica aglutinin.
Priprema lekovitog čaja od koprive:
Mladi listovi koprive kuvaju se petnaestak minuta u vodi. Dobijeni koprivin čaj se zatim dobro procedi, po želji se zasladi sa malo domaćeg meda, Pije se lagano tokom čitavog dana.
Čaj protiv upale mokraćnih kanala od kukuruzne svile
U narodnoj medicini kukuruzna svila je poznata kao dobar diuretik i lek. Naročito delotvoran kod jakih i čestih upala mokraćnih kanala i bešike. Osim toga, lekoviti čaj od kukuruzne svile pomaže i u izbacivanju mulja, peska i rastvaranju kamenaca iz bubrega.
Kako spremiti čaj od kukuruzne svile?
Supenu kašiku osušene kukuruzne svile kuvati u tri decilitra vrele vode oko tri minuta. Zatim poklopiti od gore, skloniti sa ringle i ostaviti da stoji i miruje dok se dobro ne ohladi. Pije se tri puta na dan po jedna šolja ohlađenog čaja.
Pirevina sanira infekcije mokraćnih puteva
Lekovita svojstva ove biljke pomažu u lečenju i prevenciji velikog broja različitih bolesti. Pirevina se najčešće upotrebljava za saniranje upalnih procesa bešike, kod čestih upala mokraćnih kanala. Dobra je za izbacivanje kamena iz bubrega, kao i u slučaju lečenja kardiovaskularnih bolesti.
Priprema čaja:
30 grama pirevine prelijte sa litrom vode, kuvajte jedan minut, a potom vodu prospite. Pirevinu izgnječite, preliti sa 1200 ml vode i kuvajte dok ne ostane oko litar tečnosti. Na kraju kuvanja dodajte sitne komadiće opranog limuna. Ostavite neka se malo ohladi, procedite i konzumirajte 2-3 puta na dan.
Tintura od ehinacee za zdrav urinarni trakt
Jedna je od najpoznatijih lekovitih biljaka na svetu i uglavnom se upotrebljava za jačanje imuniteta. Ehinacea sadrži aktivne sastojke koji efikasno deluju i protiv upala mokraćnih kanala i drugih infekcija urinarnog trakta.
Leči uspešno vaginalnu i crevnu kandidijazu i upale urogenitalnog trakta. Stimuliše proizvodnju antitela koja zaustavljaju širenje štetnih mikroorganizama. Može se korisliti u obliku čaja, ali je efikasnija ukoliko se uzima u vidu lekovite tinkture.
Lečenje upale mokraćnih kanala narodnim lekovima
Vino i beli luk – proveren narodni recept
Napitak se priprema tako što se četvrt kilograma neoguljenih čenova belog luka kuva oko pola sata u litar domaćeg belog vina. Radite to na laganoj i tihoj vatri.
Šerpa tokom kuvanja treba da bude uvek poklopljena. Nakon predviđenih pola sata šerpu skloniti sa šporeta, ostaviti da se napitak malo ohladi. Zatim dobro procediti i sipati u odgovarajuću tamnu flašu, dobro zatvoriti čepom i čuvati na umerenoj – sobnoj temperaturi.
Ovaj lek prirodni lek za upalu mokraćnih kanala se uzima tri puta na dan po pola decilitra.
Čudesna čajna mešavina protiv urinarnih infekcija
Natapati 20 g belog sleza u hladnoj vodi 8 sati, odnosno ostaviti da stoji preko cele noći. Ujutru dobro procediti, pa čaj lagano zagrejati.
Iste večeri napraviti mešavinu od po 20 grama breze, žalfije, uve i rastavića. Zatim 5 kašika od ove mešavine preliti litrom tek proključale vode, ostaviti da prenoći, pa ujutru što bolje procediti.
Pomešati čaj od belog sleza sa čajem od mešavine bilja, podeliti u 5 podjednakih doza i piti tokom dana. Najbolje ga pijte u razmacima od po par sati.
Narodni lek za mokraćne kanale
Pomešati jednu kašiku stuckanog ploda peršuna sa istom količinom kima i komorača. Sada je prelijte sa pet decilitara vruće vode, ostavite poklopljeno najmanje 2 sata. Napitak pijte tri puta na dan, uvek pre jela.
Protiv zastoja mokraće
Napraviti mešavinu od po 20 grama lista peršuna, korena peršuna, korena zečjeg trna, ploda kleke i
slatkog korena. Sve dobro promešati, a potom kašiku mešavine bilja preliti sa 250 ml ključale vode.
Ostaviti da se potpuno ohladi pre konzumiranja.
Ako vas vas muči jaka upala mokraćnih kanala u trudnoći, obavezno se posavetujte sa ginekologom i urologom. Tako ćete dobiti odgovarajuće smernice za dalji tok lečenja. Neke od pomenutih čajnih mešavina mogu biti vrlo opasne za trudnice kao i za bebe. Zbog toga, ništa ne uzimajte sami od sebe, bez dogovora sa stručnim licem..
Dopuna članka jun 2017. god.
Sokovi od voća i povrća koji smiruju cistitis
Uporni cisititis kojeg prati upala mokraćnih kanala, i te kako nam može narušiti kvalitet života. Na sreću postoji puno alternativnih metoda koje pomažu u eliminisanju tegoba.
Napravite smuti od borovnice
Borovnica je bogata cijaninom, antioksidansom koji neutralizuje patogene bakterije u urinarnom traktu. Pirinčano mleko sadrži vitamine grupe B, koji su korisni u borbi sa stresom.
Izrada recepta:
Izblendirajte 100 g borovnica i čašu pirinčanog mleka. Pijte jednom do dvaput dnevno, najbolje kao užinu.
Ukusni sok od šargarepe i limuna
Šargarepa sadrži moćne antioksidanse, glutation, vitamin E, A i vitamine grupe B. Oni su korisni za odbranu organizma od toksina, kao i za jačanje imunosistema i ublažavanje stresa.
Limun je bogat vitaminom C, koji deluje antibakterijski.
Evo kako glasi recept:
Sok od tri šargarepe pomešajte sa sokom od pola limuna – i odmah to popijte. Pijte čašu soka dnevno, i to isključivo ujutro dok vam je stomak još prazan.
Moćno sirće od pirinča
Korisno je zbog antibakterijskih svojstava. Podstiče varenje i revitalizuje organizam. Ako je posredi upala mokraćnih kanala, dovoljno je uzimati kašičicu do dve dnevno.