Peruanska jagoda – fizalis, recepti za zdravlje

Jeste li ikad čuli za biljku fizalis, kod nas je poznata kao peruanska jagoda. Ne, nije u pitanju obična jagoda, ni po obliku, ali delimično podseća po ukusu. Ova zanimljiva voćkica nam dolazi iz Južne Amerike gde se koristi u velikim količinama.

Dosta je hranljiva, sadrži veliki broj antioksidansa, minerala i vitamina, a uz to daje odličan ukus kako slatkim, tako i slanim jelima.

Nastavite sa čitanjem i daćemo dovoljno razloga da poželite da probate plodove ove specifične slatko-kisele biljke. Otkrićemo vam koji su zdravstveni benefiti, daćemo vam najukusnije recepte i otkriti sve trikove koji će vam pomoći da uzgajate peruansku jagodu u saksiji ili u sopstvenoj bašti.

A zbog specifičnog izgleda mnogi fizalis koriste i kao ukrasnu biljku.

Kako izgleda fizalis?

Ova izuzetna biljka nosi nekoliko naziva. Latinski naziv je Physalis peruviana, odatle potiče i naš prevod fizalis. U upotrebi su  i sledeći nazivi: peruanska vučja jabučica, astečka bobica, zlatna bobica ili ljubav u kavezu zbog neobičnog oblika biljke. Ipak pored svih ovih naziva najviše se upotrebljava peruanska jagoda iako izgledom uopšte ne liči na jagodu.

Fizalis potiče iz Južne Amerike gde se upotrebljava kao povrće u salatama, ali se može jesti i kao voće. Kod nas se od ove biljke pravi domaći džem. Ukus je negde između narandže i jagode, i prilično je neobičan i egzotičan za naše podneblje.

Biljka može da naraste i do 1,5 metara, u obliku manjeg žbuna. Ima nekoliko grana. Listovi su mekani i prekriveni sitnim dlačicama. Plod raste u malim lampionima, veličine od dva, tri centimetra. U mekim lampionima se skriva peruanska jagoda.

Dok fizalis sazreva lampioni su zelenkaste boje, kako sve više budu vukli na žuto, to je biljka biti zrelija. Boja lampiona odgovara boji samog ploda. Te na taj način možete proceniti je li je zrela za branje ili ne.

Ona je zlatno-narandžaste boje. Oblikom spolja podseća na trešnje, iako su malo veće od njih. Kada se zagrizu po rasporedu semenki pomalo podsećaju na paradajz.

peruanska jagoda ovako izgleda

Photo: Pixabay

Važno!

Morate znati da su svi delovi peruanske jagode otrovni sem ploda.

Sastav i nutritivna svojstva peruanske jagode

Na dnevnoj bazi ne treba jesti više od šest bobica, što ujedno čini i jednu porciju. Andske jagode su bogate vitaminima i mineralima, a imaju i manji broj kalorija, što ih čini odličnim izborom za bilo koju dijetu.

Jedna porcija ukupno ima oko 140 grama i prema porciji ćemo vam i dati podatke o njenoj nutritivnoj vrednosti i sastavu.

Dakle, 140 grama peruanske jagode sadrži 74 kalorija, kalorije uglavnom dolaze od ugljenih hidrata. 15 grama od ukupne porcije i čine upravo ugljeni hidrati. Vlakna čine svega 6 grama, a proteina 2.7 grama. U sastavu ovih bobica se nalazi veoma sadržaj masti, svega jedan gram.

Generalno gledano sa porcijom ovih bobica se nećete preterano najesti. Ipak, ono što ih čini hranljivim jeste visok procenat vitamina i minerala u njihovom sastavu.

  • 140 grama bobica čini petinu dnevnog unosa vitamina C.
  • Sa istom količinom ćete uneti 14 posto dnevne doze vitamina B1
  • 5 posto vitamina B2,
  • 28 odsto vitamina B3,
  • 7 procenata vitamina A.

Kada su minerali u pitanju, jedna porcija će zadovoljiti 18 procenata dnevnog unosa gvožđa za muškarce i 8 posto  za žene i 8 odsto dnevnih potreba za fosforom. U manjim procentima se kod njih može naći i beta karoten, vitamin K i kalcijum.

Složićete se sa nama da je peruanska jagoda prilično hranljiva u odnosu na gramažu koja je potrebna za dnevni unos.

Uzgoj i sadnja peruanske jagode na našem podneblju

Zlatne bobice, kao što smo već spomenuli, potiču iz daleko toplijih krajeva Južne Amerike, gde se uzgajaju kao višegodišnja biljka. Međutim, kod nas zbog hladnih zima i jakih mrazeva to nije moguće, jer fizalis ne može izdržati toliku hladnoću. Iz tog razloga se uzgaja kao jednogodišnja biljka.

Peruanska jagoda se uzgaja iz semena. Preporučuje se da se sadi u rano proleće, možete je zasaditi već početkom marta i držati u saksijama na prozoru. Može se saditi i do kraja aprila, ali vam preporučujemo da to odradite što ranije jer postoji mogućnost da vam prve sadnice ne uspeju. Sade se plitko u zemlju, dovoljno je staviti seme jedan do dva centimetra u zemlju.

Kada prestane mraz možete ih na par sati iznositi napolje na sunce. No, budite pažljivi sa tim jer su mlade sadnice dosta osetljive, pa mogu izgoreti na suncu. Biljka se od ovog može oporaviti, ali je najbolje da to izbegnete. Lagano povećavajte broj sati iznošenja na sunce, da biste ih onda presadili napolju u dvorište.

Smatra se da jagodi sa Anda treba dosta vode, ali ume i lepo da se izbori sa sušom. U periodu bez kiše je dovoljno da ih zalijete do dva puta nedeljno.

Plodovi se beru u jesen, možete i sačekati do kasne jeseni, bitno je da bude pre pvog mraza. Jagode se mogu i kasnije brati jer plodovi naknadno još narastu. Uzmite grančicu, ili odvojite seme i sačuvajte biljku za sledeću sezonu.

Peruanska jagoda, lekovitost i prednosti za zdravlje

Prirodni antioksidant

Peruanska jagoda za zdravlje je odlična jer je prirodni antioksidant. Oni nas štite od napada slobodnih radikala koji narušavaju naše zdravlje i čest su uzrok bolesti. Ova jedinjenja održavaju imunitet jakim i čuvaju zdravlje i mladost.

Rađeno je nekoliko studija u kojima je dokazano da fenolična kiselina koja se nalazi u sastavu zlatnih bobica može usporiti rast i razvoj ćelija raka. Sušene bobice imaju još jača dejstva od svežih, zato što se dve trećine antioksidativnih svojstava nalazi u njihovoj kori.

Treba odraditi još više ozbiljnijih eksperimenata da bi se moglo otkriti do koje mere ova biljka utiče na rak. Ipak, ono što je sigurno jeste da ih njihova antioksidantna svojstva čine odličnim za zdravlje.

Jačaju imunitet

Peruanska jagoda vam može obezbediti dobro zdravlje zbog vitamina i minerala i drugih hemijskih jedinjenja koja se nalaze u njenom sastavu. Od svih vitamina najprisutniji je vitamin C, koga ima najviše u kori.

Već smo spomenuli da jedna porcija bobica, od 140 grama sadrži petinu dnevnih potreba za vitaminom C. A kao što je već opšte poznato, ovaj vitamin je od ključnog značaja za jačanje imuniteta.

Skrećemo vam pažnju na to da ne možete sačuvati zdravlje samo sa bobicama. One nisu svemoguće. Ključ zdravlja jeste izbalansirana ishrana. Zato preporučujemo da vam bobice budu deo slatkog doručka ili zdrave užine. Možete ih kombinovati sa drugim voćem, kao što su jabuke, banane, kruške ili maline, da biste povećali unos vitamina C u jednom obroku.

Andska jagoda za zdravlje kostiju

Fizalis u sebi sadrži i dosta vitamina K koji je dobar za očuvanje zdravlja kostiju. Dovoljne doze vitamina K su najviše potrebne deci, tinejdžerima, ženama u menopauzi, trudnicama i starijim ljudima, jer su u tim periodima njihove kosti najosetljivije. Nedostatak vitamina K, kalcijuma ili fosfata može dovesti do krtih kostiju koje se lakše lome. To je osteoporoza koja se nažalost dosta teško leči.

Na gustinu kostiju možete uticati optimalnom ishranom i fizičkom aktivnošću. Takođe, ne sme se nikako zanemariti ni izlaganje suncu, jer je za zdrave koseti neophodan i vitamin D, koji se pravilno apsorbuje upravo na ovakav način.

Mogu održati vid

Još jedan bitan sastav fizalisa jeste beta karoten koji je ključan za zdravlje očiju. No, već je poznato da ga ima mnogo više u šargarepi, pa vam preporučujemo da vam šargarepe budu primaran izvor ovog vitamina. U svakom slučaju ne treba zanemariti ni peruansku jagodu, koja je daleko ukusnija i egzotičnija.

Mišići oka vremenom postaju sve slabiji kao i vid. Međutim, izbalansiranom ishranom koja u sebi sadrži vitamin A i beta karoten možete sasvim izbeći nošenje naočara sa dioptriom i razne druge bolesti očiju.

Povezano:  kako popraviti vid na daljinu!

Peruanska jagoda upotreba u ishrani

Kod nas se smatraju egzotičnim i jedinstvenim, ali u državama Južne Amerike peruanske jagode se mogu dodati u skoro svaki obrok. Koriste se kako u slanim tako i u slatkim jelima. Pošto zlatne bobice nisu toliko poznate u nas, verovatno nemate ideju kako biste ih mogli koristiti.

Evo par predloga kako se jedu u Latinskoj Americi.

  • Slatka užina. Između obroka možete pojesti jednu porciju jagoda. Iako su ukusne, nemojte prekoračivati dnevnu dozu. Ovakva užina će vas zasladiti, ali neće napuniti stomak.
  • Dodajte ih u voćnu salatu. Ništa bolje od voćne užine koja će vam omogućiti da tog dana unesete dosta vitamina u organizam.
  • Stavite ih u smuti. Doručak će vam biti još ukusniji ako svoju dnevnu smuti kombinaciju oplemenite sa fizalisom. Dobro se kombinuje peruanska jagoda sa raznim voćem, pa ne morate brinuti za ukus. Da bi vas doručak duže držao dodajte ovsenih pahuljica ili ovsene mekinje.
  • Ako ste ljubitelj egzotičnih ukusa preporučujemo vam da napravite slatko-ljuti ili slatko-slani sos koji se odlično slaže sa ribom ili junećim mesom.
  • Od peruanske jagode se pravi odličan džem, tako se najčešće i koristi kod nas
  • Dodajte ih u obrok salatu. Predlog: kinoa, paradajz, belo pileće meso, feta, masline, sveži spanać i sos od peruanskih jagoda.

Preuanska jagoda – recepti

Sirovi čizkejk od peruanskih jagodaSastojci za koru

:

Sastojci za fil

:

Pola šolje sirovog indijskog oraha koje je prethodno bio potopljen par sati u vodi,

  • 2 kašičice kokosovog ulja,
  • 2 kašičice javorovog sirupa,
  • 20 peruanskih jagoda,
  • 1 kašičica vanilinog ekstrakta,
  • Prstohvat soli.

Toping

: sitno iseckane peruanske jagode i izmrvljeni pistaći

Priprema čizkejka

  1. Prvo se pravi kora da bi se što pre stvrdnula. Svi sastojci se ubace u secka, sitnite sastojke dok se ne sjedine, pa onda smesu prelijte u manji kalup za čizkejk i ravnomerno rasporedite. Ostavite koru u zamrzivač na sat ili dva.
  2. Sastojke za fil stavite u dobar blender. Smesa najbolje ispada sa štapnim blenderom. Ne treba biti previše retka smesa, nešto gušća od smutija. Smesu stavite u kalup preko stvrdnute kore. Dodajte toping i ostavite u frižideru da prenoći.

Marmelada od fizalisa je prefinjenog ukusa

Sastojci:

  • 500 grama tikve,
  • 200 grama sirovih peruanskih jagoda,
  • 500 grama šećera,
  • 3 štapića vanile.

Prirpema marmelade:

Iseckajte tikve na sitne kockice, isto učinite i sa jagodama. Štapiće vanile prerežite na pola i sve pospite šećerom. Ostavite ih neka tako odstoje u povećoj šerpi do dva sata. Nakon toga kuvajte sastojke na laganoj vatri i često mešajte. Kuva se otprilike 40 minuta. Povremeno skidajte semenke i penu koja se pojavljuje na vrhu. Kada se marmelada od peruanskih jagoda skuva, sve potom trebate prebaciti u staklene sterilizovane tegle.

Recept za sušene peruanske jagode

Sastojci

  • 2  trećine šolje šećera,
  • 2 kašičice cimeta u prahu,
  • 2, 5 kile sirovih peruanskih jagoda.

Priprema recepta:

Iseckajte peruanske jagode na pola, a možete i na sitnije delove. Po njima pospite šećer i cimet. Dobro ih rasporedite po plehu i stavite u rernu na 100 stepeni. Neka se suše celu noć u rerni, a sutradan ćete dobiti ukusne sušene peruanske jagode. Možete ih ubaciti u musli za doručak ili dodati nekom dezertu.

Peruanska jagoda ko ne sme da je jede?

Ne postoji baš ciljna grupa ljudi koja ne sme da jede peruanske bobice, jer nije dokazano da mogu negativno uticati ni na trudnice ni na dojilje. Mada, da bi se to dokazalo treba odraditi još detaljnije studije.

Ono na šta treba da obratite pažnju kada jedete jagode sa Anda jeste da nipošto ne budu zelene. Ne sme biti zelena čak ni u tragovima. Budite strpljivi, sačekajte jesen kada će plod da požuti. Tek je to znak da su spremne za jelo. U suprotnom možete imati bolove u stomaku i problema sa dijarejom. No, i to će proći nakon dan dva.

Takođe, nemojte preterivati sa količinom, preporučena dnevna porcija je 6 bobica dnevno. U eksperimentima na miševima je otkriveno da prevelika doza bobica može uticati na zdravlje srca kod mužjaka, dok ženke nisu imale nikakve posledice. Za sad nisu urađene nikakve studije koje bi potvrdile da li peruanska jagoda može imati ovakav uticaj na ljude.

Peruanska jagoda gde kupiti sadnice i cena

Peruanska jagoda sadnice možete lako naći u poljoprivrednim apotekama ili na internetu. Pakovanje od pedeset semena košta se može naći na internetu i za 100 dinara, ali ne odgovaramo za njegov kvalitet.

Provereno dobro seme prodaje sajt Svet biljaka gde 10 semena peruanske jagode možete kupiti po ceni od 120 dinara. Preporučujemo vam da uzmete više pakovanja, s obzirom na to da postoji mogućnost da vam sadnice ne uspeju iz prvog puta.

Uzgoj je relativno lak, već smo opisali ranije u tekstu kako tačno on izgleda. Bitno je samo da sačuvate seme ploda, da ne biste morali svake sezone da kupujete novo seme.

IZVORI:

Physalis Publications

https://www.crfg.org/pubs/ff/cape-gooseberry.html

https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Physalis+peruviana

https://hort.purdue.edu/newcrop/morton/cape_gooseberry.html

http://en.hortipedia.com/wiki/Physalis_peruviana