Pčelinji polen sadrži gotovo sve zdrave hranljive materije neophodne za rast, razvoj i zdravlje ljudskog organizma. Upravo zbog toga ga je i Svetska zdravstvena organizacija proglasila supernamirnicom. U nekim razvijenim zapadnoevropskim zemljama kao što su, recimo, Nemačka i Belgija i zvanično je priznat kao lek.
Je li vam ikad palo na pamet da dodate pčelinji polen u hranu? Nije? Ne ustručavajte se, slobodno to učinite, nećete zažaliti, naprotiv uradićete puno za vaše zdravlje. U nastavku saznajte kako se koristi moćni cvetni prah, pripremili smo i nekoliko odličnih domaćih recepata.
Kako nastaje polen i kakav mu je sastav
Pčele sakupljaju polen iz cvetnih tučaka, mešaju ga s pljuvačkom i odlažu u specijalne korpice. One su smeštene na njihovim zadnjim nogama, a kasnije kad se vrate u košnicu, skladište ga u saću. Potom ga prekrivaju slojem meda i voska kako bi se pokrenula anaerobna fermentacija. Na ovaj način dobija se takozvani pčelinji hleb, osnovni izvor proteina za ove vredne, korisne insekte.
Pčelinji polen varira od svetložute do crne boje. Zrnca se razlikuju po obliku, veličini i težini, u zavisnosti od biljne vrste s čijih su cvetova pčele sakupljale prah.
Jedna kolonija pčela proizvede oko sedam kilograma polena godišnje. Svakodnevno skupi od 50 do 250 grama ove neverovatne supstance.
Šta sadrži cvetni polenov prah
Polen u svom sastavu ima oko 250 supstanci. Među njima i obilje složenih ugljenih hidrata, kao i šećera (glukoza i fruktoza).Cvetni prah obiluje vitaminima (A, B1, B2, B6, C, D i E), kao i mineralima. U njih ubrajamo kalcijum, natrijum, fosfor, kalijum, magnezijum, cink, gvožđe, bakar, mangan, selen, silicijum.
Prisutni su i enzimi, kao i belančevine (uključujući i esencijalne amino-kiseline). Zastupljene su i masnoće (esencijalne masne kiseline) i antioksidansi karotenoidi i bioflavonoidi.
Pčelinji polen sadrži više proteina nego bilo koja namirnica životinjskog porekla – meso, jaja ili mleko.
Pčelinji polen upotreba za zdravlje
Pomaže u lečenju najtežih bolesti
Rezultati nedavnih studija potvrdili su da enzimi iz polena imaju izrazito antioksidativno dejstvo. Oni suzbijaju razvoj teških oboljenja kao što su kancer, kardiovaskularni poremećaji, dijabetes i hipertenzija. Uz to, pokreću odbrambene mehanizme tela i jačaju imunološki sistem.
Uništava bakterije, viruse i gljivicu kandidu
Pre dve godine sprovedeno je istraživanje koje je nepobitno dokazalo ono što je u narodnoj medicini odavno poznato. Pčelinji polen deluje antivirusno, antibakterijski i antigljivično. Štaviše, on uništava i najopasnije mikroorganizme, poput stafilokokusa aureusa. Protiv ove smrtonosne bakterije nemoćni su i najjači antibiotici.
Takođe, polen protiv kandide donosi odlične rezultate, jer suzbija širenje ove uporne gljivice. Lečenje kandidijaze uz primenu konvencionalnih lekova, ume potrajati mesecima, pa i godinama. Stoga, primenite ovaj narodni lek.
Uz to pčelinji polen kao lek pokazao se vrlo dobro i u slučaju alergija.On potiskuje aktiviranje mastocita, ćelija odgovornih za imunološku reakciju na alergene.
Regeneriše jetru
Studija objavljena 2013. godine pokazuje kako pčelinji polen iz kestenovog cveta pomaže regeneraciju jetre. Naročito one oštećene toksinima. Predstavlja izvanrednu alternativa lekovima koji se primenjuju u slučaju takvih oboljenja.
Pritom, preporučuje se i u tretmanu čišćenja jetre.
Polenov prah ublažava simptome menopauze
Dve trećine učesnica studije sprovedene 2015. u Nemačkoj potvrdile su da su im se nakon tretmana polenom znatno smanjile tegobe izazvane menopauzom. Istraživači ističu kako ovaj pčelinji proizvod svakako treba ponuditi ženama koje ne reaguju na konvencionalnu terapiju.
Pomoćiće za suzbijanje neprijatnih simptoma, tim pre što flavonoidi iz polena smanjuju rizik od pojave raka dojke.
Bolji je od sedativa
Pčelinji polen poboljšava dotok krvi u mozak, podstiče mentalne aktivnosti i jača nervni sistem oslabljen stresom. Ukratko: predstavlja jedno od najefikasnijih prirodnih sredstava za oslobađanje od napetosti i nervoze. Istovremeno, podiže nivo energije što je naročito važno za starije osobe. Poboljšava raspoloženje i fizičku izdržljivost te, shodno tome, jača želju za životom.
Moćan eliksir mladosti
Kempferol iz polena suzbija aktivnost enzima koji se aktiviraju nakon opekotina. On ublažava upalnu reakciju, otok i bol, ubrzava zaceljivanje rana i sprečava nastanak infekcije. Pošto stimuliše dotok krvi u ćelije i detoksikuje telo, usporava formiranje bora, podmlađuje kožu i čini je zdravom i sjajnom.
Pročitajte: Za šta su sve dobre kapi propolisa
Polen i med recept za pravu energetsku bombu
Kada iskombinujete pčelinji polen sa medom, dobićete veoma moćan prirodni lek. Ukoliko im pridružite i sledeće sastojke, učinak po zdravlje biće još bolji.
Potrebno:
šolja sveže isceđenog soka od narandže,
jedna banana,
1 prepeličje jaje,
kašika domaćeg meda meda,
i velika kašika zrna polena.
Priprema recepta
Stavite sastojke u blender i miksajte ih dok ne dobijete finu ujednačenu masu. Umesto banane, možete staviti nekoliko kuvanih suvih šljiva (bez koštica). Po želji, dodajte malo limunovog soka i kašiku mlevenog lanenog semena.
Kiselo mleko i polenov prah za prostatu
U dobi iznad 50 godina, mnogi muškarci muku muče sa uvećanom prostatom. Savremena fitoterapija nam nudi rešenje za ovaj problem.
Umešajte punu kašičicu polenovog praha u šolju kiselog mleka. Sačekajte nek lek odstoji tridesetak minuta, pa ga popijte odjednom. Terapija se primenjuje 2x tokom dana.
Napravite salatu od banana
Potrebni sastojci:
2 banane,
2 kašike samlevenih badema,
1 kašika kokosovog ulja,
jedna kašika već nabubrelih zrna polena.
Priprema salate:
Iseckajte banane na kolutiće, a pčelinji polen, bademe i kokosovo ulje izmešajte pa pospite preko banana. Na kraju ih malo izgnječite viljuškom.
Kako napraviti voćno mlečni krem sa polenom
Sastojci:
1/4 šolje grčkog jogurta,
pola banane,
šolja borovnica (sveže ili smrznute),
1 kašika nabubrelih zrna polena,
1/2 kašičice cimeta,
puna kašika mlevenog lanenog semena,
1 kašika kakaoa,
jedna kašika spiruline,
po želji malo meda ili javorovog sirupa.
Priprema krema:
Sve sastojke miksajte u blenderu dok ne dobijete glatku smesu, potom sipajte u činije i poslužite. Uživajte
Egzotični mix ostavlja bez daha
Neophodni sastojci:
5 smokava,
5 urmi,
jedna kašićica kokosovog ulja,
1 kašicica hladne crne kafe,
1/2 šolje ovsenih pahuljica,
pola šolje samlevenih badema,
jedna kašika kakaoa,
malo vanile u prahu,
puna kašika nabubrelih zrna polena.
Priprema miksa:
Iseckajte smokve i urme pa ih zajedno s ostalim sastojcima u blenderu miksajte dok ne dobijete ujednačenu smesu. Ako vam se učini suviše gusta, dodajte još kafe.
Smuti s bosiljkom
Pčelinji polen nalazi svoju primenu u brojnim recepturama, među njima je i smuti sa bosiljkom.
Evo šta vam za njega treba:
Šolja bademovog mleka,
5 velikih listova bosiljka,
2 kašike meda,
1 kašika nabubrelih zrna polena,
3/4 šolje grčkog jogurta.
Priprema smutija:
Blendirajte sve sastojke dok ne dobijete kompaktnu smesu. Sipajte u činije i odozgo ukrasite kriškama voća.
Medeni tart
Sastojci:
1 kašika meda ,
1,5 šolja ovsenih pahuljica,
jedna puna i 1/3 šolje mlevenih lešnika,
kašika suncokretovog semena,
1 kašika semena bundeve,
puna kašika kokosovog ulja.
Za nadev:
250 g grčkog jogurta,
puna kašika meda,
1 šaka svežih ili smrznutih borovnica,
pčelinji polen cela supena kašika nabubrelih zrna.
Priprema medenog tarta:
Izblendirajte ovsene pahuljice i semenke zajedno s kokosovim brašnom. Dodajte med i ulje pa ponovo izmiksajte. Podmažite kalupe za tari i u svaki sipajte smešu. Pecite na 180°C oko 10 minuta. Ostavite nek se testo ohladi, izvadite ga iz kalupa i prelijte mešavinom meda, jogurta, borovnica i polena.
Gde kupiti cvetni prah i koja je cena?
Za pčelinji polen cena varira od 250 do 350 rsd zavisno od proizvođača. Možete ga nabaviti u gotovo svakoj biljnoj apoteci i prodavnicama zdrave hrane. Dosta dugo je prisutan i na internetu, u popularnim bio shopovima, gde se kupuje bukvalno na 2 klika. Pre kupovine, informišite se dobro, kako bi imali sve potrebne infomacije o proizvođaču i proizvodu.
Ko ne sme uzimati polen?
Za većinu ljudi cvetni prah je potpuno bezbedan i ne izaziva nikakve nuspojave. No, problem može nastati u slučaju alergija na polen i pčelinje proizvode, pa treba započeti s manjim dozama.
Ukoliko se nakon konzumiranja cvetnog praha jave svrab, otok na licu i telu ili otežano disanje, neophodno je odmah zatražiti lekarsku pomoć. Pošto može izazvati kontrakcije materice, pčelinji polen u trudnoći se ne preporučuje. Trudnice mogu uzimati samo male doze, ali pod strogom kontrolom lekara.
Važno je znati i sledeće:
Pčelinji polen se može nabaviti u većini prodavnica zdrave hrane, ali dobro bi bilo da bude u sirovom stanju. Sušeni cvetni prah s vremenom gubi vrednost (u oba slučaja treba ga odložiti u zamrzivač). Pre konzumiranja potopite ga u vodu na nekoliko sati kako bi zrno nabubrilo. nakon toga će opna koja ga obavija prsnuti i osloboditi korisne materije.
Naš probavni sistem nije u stanju razbiti ovaj omotač pa uzimanje polena, ukoliko se prethodno ne drži u vodi – nema nikakvu svrhu.
Preporuka za naredni članak: zašto treba piti sok od koprive..