Konopljin protein je predmet brojnih debata prvenstveno zbog svog porekla. Da, u pravu ste, ako ste pomislili da se dobija od semena konoplje koja potiču od marihuane. Ipak, ne brinite! Sadrži minimalne, skoro beznačajne količine THC-a koje uopšte ne mogu uticati na stanje duha. Ali su blagotvorna za telo.
Otkrijte zašto sportisti rado dodaju protein konoplje svojoj ishrani. Pročitajte nekoliko inspirativnih recepata kako biste ga uveli u svoju kuhinju. Saznajte kako konopljin protein utiče na zdravlje, da li podstiče gubitak kilograma, kakva su iskusta korisnika, ima li neželjenih dejstava. Krenimo!
Upotreba konoplje kroz istoriju
Kažu da je konoplja jedna od prvih biljaka koju su naši preci uzgajali. Od nje se dobijao papir i platno, pravila se užad i ribarske mreže. Koristila se u ishrani i kao pogonsko gorivo. U našim krajevima se gajila kao industrijska biljka, tako je naša zemlja posle 2. svetskog rata bila jedan od glavnih svetskih proizvođača.
Konoplja je biljka iz roda cannabis sativa. Reč je o industrijskoj ili poljoprivrednoj konoplji čiji je uzgoj legalan jer sardži manje od 0,3 procenta THC-a.
Kako se danas koristi konoplja?
- Medicinska upotreba – zbog brojnih blagotvornih sastojaka.
- Za ishranu– od nje se dobija brašno, konopljin protein, ulje, maslac, pa čak i mleko.
- Za negu tela – se uglavnom koristi konopljino ulje. Od njega se prave sapuni, kreme, šamponi, losioni…
- Tekstil – dobija se od stabljike konoplje. Idealan je za pravljenje sportske odeće pošto diše i ima antibakterijska svojstva.
- U razvijenim, ekološko odgovornim zemljama se razvija proizvodnja plastike od konoplje.
- Za stanovanje- stabljike konoplje se koriste za izolaciju domova.
Kakav je sastav konopljinog proteina
Ovaj protein se dobija od semena konoplje. Iz njh se najpre iscedi ulje i ostaje samo zrno puno proteina, koje se dalje obrađuje da bi se dobio konopljin protein u prahu.
Koje su njegove prednosti?
- Bogat omega 3 i omega 6 masnim kiselinama,
- 17 posto nerastvorljivih vlakana,
- Stopa svarljivosti 90 procenata,
- 50 odsto proteina,
- Bogat vitaminima i mineralima.
Protein konoplje u prahu sadrži jedinstvenu i moćnu kombinaciju 2 proteina i to albumina i edestina. Oni sadrže esencijalne masne kiseline u savršenom odnosu, neophodne našem organizmu.
Seme konoplje sadrži dosta masnoća, i to uglavnomdobrih. 10 posto čine zasićene masne kiseline, 13 posto mono nezasićene i čak 77 procenata polinezasićene, među kojima se ističu omega 3 i omega 6 masne kiseline. Odnos između ovih kiselina je presudan za dobro funkcionisanje organizma. Konopljino seme ima uravnoteženen odnos omega 3 i omega 6 masnih kiselina.
Konopljin protein je čist i kompletan jer sadrži veliku količinu biljnih, lako svarljivih i visoko kvalitetnih proteina.
Ostali hranljivi sastojci:
- Vitamin E
- Kalcijum
- Gvožđe
- Bakar
- Magnezijum
- Kalijum
- Riboflavonoidi
- Natrijum
- Cink
Protein od konoplje – dobrobiti po zdravlje
- Poboljšava imuni sistem i povećava otpornost organizma.
- Utiče na zdravlje kardiovaskularnog sistema.
- Doprinosi dobrom varenju i normalnom radu creva.
- Sprečava gasove i nadimanje.
- Koristi se u bezglutenskoj ishrani
- Smanjuje resorpciju ugljenih hidrata i masti iz creva,
- Utiče na razvoj mišićne mase,
- Umanjuje bolove posle jakih fizičkih napora,
- Pomaže u borbi protiv suvišnih kilograma.
Kako se koristi protein od semenki konoplje
Kao i svaki drugi suplement, konopljin protein se koristi isključivo ako ga kombinujete sa zdravom hranom i redovno se bavite fizičkom aktivnošću. Način upotrebe zavisi i od cilja koji želite da postignete.
Za povećanje mišične mase koristite 1 do 3 šejkera dnevno, sa mlekom ako se to uklapa u vaše navike u ishrani. Možete ga pomešati i sa vodom radi brže apsorpcije.
Konopljin protein u prahu se dodaje sokovima i smutijima. Neki ga stavljaju u supe i variva kako bi povećali sadržaj proteina u hrani. Dnevna doza je 2 supene kašike, a postepeno je možete i pojačavati. U nastavku možete naći razne recepte sa proteinom konoplje.
Sa druge strane semenke konoplje možete dodati salatama, salatnim prelivima za hrskaviji ukus, zatim pahuljicama, smutijima, kolačićima.
Energetska vrednost proteinskog praha konoplje za 100 g je 370 kcal/1540 KJ.
Kakvog je ukusa?
Prvi utisak je da je protein konoplje blago biljnog ukusa, a sledeći je ukus sličan orašastim plodovima. Najviše podseća na lešnik. Na forumima smo pročitali tvrdnje mnogih korisnika da je ukus proteina od konoplje neprijatan, jak i da ga je teško zamaskirati i kad se pomeša sa voćem. Drugi pak misle da je ukus prihvatljiv, čak neutralan. Ostaje vam da probate i sami prosudite, jer kao što znamo o ukusima se ne rapspravlja.
Konopljin protein u prahu za vegetarijance i vegane
Ako izbegavate životinjske proteine iz etičkih razloga ili ste pak alergični na njih – protein od konoplje je pravi izbor za vas. Ovde su mišljenja nepodeljenja. Morate svom organizmu obezbediti dovoljno proteina, neophodnih za njegovo normalno funkcionisanje.
Proteinski prah od konoplje je za vegetarijance i vegane vrlo interesantan jer je najbolja alternativa za proteine životunjskog porekla. Ne izaziva alergije, bogat je aminokiselinama i drugim nutrijentima, blagotvornim za one koji su na biljnom režimu ishrane.
Neki nutricionisti savetuju ovaj protein deci u periodu intezivnog razvoja, kao i osobama koje imaju manjak proteina.
Konopljin protein u prahu se preporučuje osobama koje se pridržavaju paleo i hrono ishrane.
Adut za sportiste i ljubitelje fitnesa
Proteinski prah konoplje će omogućiti dobijanje i jačanje mišićne mase uz pravilnu upotrebu i redovno vežbanje. Neki korisnici su u nedoumici zbog njegovog biljnog porekla. Ali stručnjaci i iskusni sportisti uveravaju da nema bojazni i da ovaj protein osigurava vašem organizmu dovoljne količine potrebnih sastojaka za povećanje mase mišića. Već smo rekli da je ovaj protein blagotvoran za oporavak posle upale mišića izloženih velikim naporima.
Konopljin protein za mršavljenje
Kao što znate konzumiranje veće količine proteina može podstaći gubitak kilograma. Seme konoplje u prahu , celo ili samleveno je odličan izvor proteina. Niskokalorično je, poboljšava varenje i produžava osećaj sitosti. Vrlo je korisno kao grickalica, sadrži vlakna. Upravo vlaknasta hrana umanjuje potrebu za šećerom, glavnim neprijateljem dijeta.
Kako ga upotrebljavati tokom dijete?
U početku u malim količinama kako bi se organizam navikao. 3 supene kašike proteina konoplje imaju oko 170 kalorija.
Evo nekoliko ideja:
- Pomešajte protein konoplje sa sirovim kakaom, dodajte malo stevije i biljno mleko. Ovo je vrlo ukusan napitak.
- Uzmite tanjir sirovog povrća i dodajte porciju konoplje. Pazite sirova hrana može imati neobičan uticaj na creva, ali samo u početku. Posle desetak dana ćete se navići.
- Imajte na umu da protein konoplje ima moć ne samo da topi masnoće, već i da pospeši detoksikaciju organizma. Poznato je kako je on bogat hlorofilom.
Kako se koristi konopljin protein recepti
Doručak sa zelenim proteinima
Potrebno:
2 supene kašike konopljinog proteina,
2 supene kašike čija semenki,
1 jogurt od soje.
Pola čaše bademovog mleka,
1 kafena kašičica mača (matcha) čaja ili spiruline u prahu.
1 supena kašika mlevenih lešnika.
Priprema:
Uveče, u činiji pomešajte konopljin protein sa čija semenkama. Dodajte jogurt i promešajte. Uspite mleko. Dodajte mača čaj ili spirulinu u prahu i opet ih sjedinite. Promešajte još jednom nakon 5 minuta, a zatim stavite preko noći u frižider. Ujutro dodajte lešnike i uživajte.
Date su količine za 1 osobu.
Milk šejk od čokolade i proteina konoplje
Sastojci:
150 ml biljnog mleka ( mi smo koristili bademovo),
1 supena kašika sirovog kakaoa,
1 supena kašika ksilitola,
1 supena kašika proteina od konoplje u prahu.
Priprema:
Pomešajte sastojke u šejkeru ili u blenderu. Za kremastiju strukruru možete koristiti ghee maslac i kokosovo mleko.
Palačinke sa proteinskim prahom konoplje i heljdom
Slatke ili slane.
Sastojci:
40 g konopljinog proteina,
40 g heljdinog brašna,
1 supena kašika ksilitola,
1 kafena kašika beglutenskog praška za pecivo,
300 ml organskog, biljnog mleka.
Priprema:
Pomešajte sve sastojke najbolje bi bilo u blenderu, a možete i ručno. Pecite u tiganju za palačinke, podmazanim kokosovim uljem. Okrenite pomoću špatule pošto se na površini pojave balončići. Posužite sa lešnicima, bademima, sušenim bobicama, svežim voćem …
Čokoladni kolačići sa konopljinim proteinskim prahom
Sastojci:
40 g badema u prahu
30 g konopljinog proteina
2 supene kašike sirovog kakao praha
90 do 100 g kompota od jabuke bez dodatog šećera
Po izboru prirodne arome vanile, badema…
Priprema:
Izmešajte sve sastojke. Uspite smesu u kalupe za mafine ili u četvrtasti pleh. Pecite na 180° između 10 i 12 minuta. Vreme pečenja zavisi od kalupa. Proverite da li je gotovo tako što ćete staviti vrh noža u sredinu kolača. Pazite da ga ne prepečete, sredina treba da bude vlažna.
Smuti od maline i konopljinog proteina
Sastojci za 1 osobu:
200 dl kokosovog ili bademovog mleka,
1 šaka zaleđenih malina,
1 supena kašika ksilitola,
1 kafena kašika konopljinog proteina.
Priprema:
Pomešajte sastojke u šejkeru ili u blenderu, uspite u čašu, dobro zatvorite i ponesite na posao. Uzmite kada osetite pad energije.
Pesto sos sa semenkama konoplje
Sastojci:
2 šolje listova bosiljka
četvrt šolje konopljinog semana
četvrt šolje oraha
2 čena belog luka
2 supene kašike soka od limuna
četvrt šolje ekstra devičanskog maslinovog ulja
pola kafene kašike morske soli
Priprema:
Potrebno je da sve sastojke stavite u blender dok ne dobijete teksturu koja vam odgovara. Pesto sos namažite na hleb, stavite na picu ili dodajte pastama.
Gde kupiti konopljin protein u prahu?
Protein od konoplje se kupuje u prodavnicama zdrave hrane i u online shopovima. Nije jeftin, jer mu je proizvodnja skupa. Organski proizvod od pola kilograma je oko 2000 dinara. Dok je protein iz neorganske proizvodnje mnogo jeftiniji.
Proverite rok trajanja. Budući da mu se ne dodaju konzervansi podložan je kvarenju. Proizvode od konoplje čuvajte daleko od izvora toplote i vlage, u dobro zatvorenim posudama.
Konopljin protein u poređenju sa drugim proteinima
Whey protein
- Biološka vrednost: 104-110
- Dnevna doza: 1,8-2,5 g/kg telesne mase
- Poreklo : mleko / surutka
- Aminokiseline: bogat esencijalnim aminokiselinama
- Alergen: bez glutena
Sojin protein
- Biološka vrednost: 84-86
- Dnevna doza: 20-40 g
- Poreklo: seme soje
- Aminokiseline:širok spektar aminokiselina
- Alergen: bez glutena , bez laktoze
Protein od pirinča
- Biološka vrednost: 70-80
- Dnevna doza: 20-40 g
- Poreklo: celo zrno pirinča
- Aminokiseline: bogat esencijalnim aminokiselinama
- Alergen: bez glutena , bez laktoze
Protein konoplje
- Biološka vrednost: 65
- Dnevna doza: 20-40 g
- Poreklo: seme konoplje
- Aminkiseline: bogat aminokiselinama, masnim kiselinama, vitaminima i mineralima
- Alergen: bez glutena , bez laktoze
Neželjena dejstva i mere opreza
Usled nedostka naučnih studija ne može se pouzdano tvrditi da konopljin protein nema neželjenih dejstava. Naročito u slučaju autoimunih bolesti ili oboljenja creva. Ali svakako deluje kao dobra alternativa za životinjske proteine.
Nutricionisti uglavnom daju prednost biljnim proteinima. Obratite pažnju na reakcije organizma kada počnete da koristite ovaj protein. Ako želite pojačati unos proteina, postarajte se da vaša ishrana bude zdrava i prirodna. Sočivo, pasulj, pirinač ne predstavljaju nikakvu opasnost po zdravlje. Imajte na umu da je svaki protein u prahu samo zamena za čvrstu hranu.
Proteini se lako nalaze u hrani u mesu, ribi, jajima, orašastim plodovima, mlečnim proizvodima. Uravnotežena ishrana sadrži potrebne proteine. Zato pre nego što posegnete za onima u prahu, obratite pažnji na način i kvalitet ishrane.
Šta kažu korisnici – kakvi su komentari?
Iskustva korisnika potvrđuju dobrobiti proteina konoplje. Primećujemo da ga najčešće koriste sportisti i oni koji redovno vežbaju. Naglašavaju da sama upotreba proteina od konoplje neće povećati mišićnu masu dok se dobro ne oznojite u teretani ili na terenu.
Mnogi koriste konopljin protein u prahu posle treninga za oporavak tela.
Naišli smo i na pozitivna iskustva žena koje su ga uključile u svoje obroke tokom borbe sa viškom kilograma. Takođe se nalazi na tanjiru onih koji su se opredelili za zdravu ishranu. Međutim, većina se žali na ukus i miris ovog proteina. Tako da smišljaju razne načine kako da ublaže taj ukus, koji neki opisuju kao vrlo neprijatan. Najčešće ga mešaju sa drugim napicima, dodaju u smutije i proteinske miksove.
Mnogi su ga izabrali zbog njegovog biljnog porekla, ističući važnost ekološke svesti i odgovornog odnosa prema drugim živim bićima.
Verujemo da i vi imate dovoljno razloga da probate konopljin protein u prahu.
IZVORI:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp_protein
https://www.all-musculation.com/forum/topic/17177-prot%C3%A9ine-de-chanvre/
https://www.blog-cannabis.com/2017/05/04/avantages-poudre-proteines-chanvre/