Semena konoplje upotreba u ishrani

Semena konoplje smatraju se za izuzetno moćan prirodni lek, kao i ulje i brašno od istoimene biljke. Ne samo što će sačuvati srce i kosti već će poboljšati i rad vaših moždanih vijuga. Uz to uspešno ćete se rešiti  zatvora i lakše prebroditi PMS.

Ako ste skeptični, nemate razloga za  to jer semena industrijske konoplje, nemaju dodirne tačke s marihuanom. Njih rado ubacuju u svoja jela domaćice širom sveta. Štaviše, iako spada u porodicu kanabisa, ova supernamirnica gotovo uopšte ne sadrži THC. U pitanju je psihoaktivna supstanca zbog koje je marihuana na lošem glasu.

Industrijska konoplja, zapravo, može biti čuvar zdravlja, a evo zašto bi trebalo da se nađe i u vašoj kuhinji.

Semena konoplje za besprekoran rad srca i mozga

Sigurno ste već čuli kako su omega 3 masnoće dobre za kardiovaskularni sistem, ali niste neki prevelik ljubitelj ribe? Ni orašasti plodovi vam ne deluju naročito primamljivo? Ako je to tako, onda su semena konoplje pravi izbor za vas.

One sadrže sve kiseline koje obaraju nivo LDL holesterola i triglicerida u krvi. Smatraju se odličnim oružjem protiv povišenog krvnog pritiska.  Zahvaljujući njima, industrijska konoplja osim što smanjuje rizike od srčanih bolesti, uspešno ublažava i različite upale.

Konopljino seme je važno i za zdravu i negovanu kožu, naročito ako imate psorijazu,u čijoj je osnovi, zapravo, upalni proces. Posredi je veoma teško i uporno kožno oboljenje, te su vam konsultacije sa dermatologom obavezne.

S druge strane, omega-3 masne kiseline neophodne su i za normalan rad mozga. Stoga dodajte seme industrijske konoplje u vaše obroke i poboljšaćete koncentraciju i kognitivne sposobnosti.

Konopljino seme obiluje mineralima

Tri kašike konopljinog semena dnevno obezbediće vam polovinu preporučene dnevne doze magnezijuma. Takoreći, ova biljka osim što čuva zdravlje srca i krvnih sudova, može biti efikasna u prevenciji osteoporoze, ali i migrene.

Magnezijum pomaže i u slučaju nesanice, a sprečava i oštećenja jetre i bubrega. No, to nije jedini mineral kojim semena konoplje obiluju. Ona su bogata i fosforom, gvožđem i cinkom.

Pored toga što jača odbrambeni sistem organizma, smatra se jednim od najboljih saveznika jačeg pola u očuvanju zdravlja prostate.

Seme konoplje u ishrani sportista

U svojoj kuhinji sigurno imate semenke lana i susama. Između obroka bar ponekad, ne biste li zavarali glad, grickate bundevino ili suncokretovo seme, koje dodajete i  salatama. Ali, jeste li probali specijalitete od konopljinog semena? Koristite li ulje od ove biljke u ishrani? Ili možda brašno?

Industrijska konoplja nepresušni je izvor složenih proteina, satkanih od dragocenih aminokiselina. Ova biljka sadrži apsolutno sve neophodne amino-kiseline koje naše telo ne može proizvesti. Stoga se ove dragocene semenke svakodnevno moraju naći u našem tanjiru.

Proteini su naročito važni u ishrani sportista, jer oni potpomažu obnavljanje povređenog mišićnog tkiva. Uz to obezbeđuju i neophodnu energiju za svaki fizički napor. Ukoliko osetite umor, čak i ako niste radili ništa, tada vam gotovo sigurno nedostaju pomenute amino-kiseline. Najbolji izbor u tom slučaju su semena konoplje.

Ona će vam dati puno više energije od bilo kog industrijski prerađenog slatkiša, koji je prepun nezdravih sastojaka. Pored toga, proteini iz konoplje su važni za zdravu kožu, kosu i jake nokte. Oni će vas učininiti sitim dugo nakon obroka. Što naročito pogoduje profesionalnim sportistima, ali isto tako i rekreativcima.

semena konoplje u ishrani

Ublažavaju neprijatne PMS simptome

U jednom trenutku se smejete na glas i sve je divno, a već u sledećem grcate u suzama i svi vam idu na živce? Upravo to je PMS, a kad hormoni podivljaju – semena konoplje su tu da ih smire.

Gama-linolenična kiselina (GLA), kojom obiluje konopljino seme, smanjuje aktivnost hormona prolaktina. On je odgovoran za česte promene raspoloženja u PMS-u. Dakle, recite zbogom depresiji, razdražljivosti, ali i nakupljanju tečnosti u telu uoči menstruacije.

Takođe, seme konoplje u ishrani,  preporučuje se ženama u menopauzi, kao i ulje i brašno istoimene biljke. Specijaliteti s dodatkom ove biljke mogu biti dragoceni saveznici i u godinama nakon poslednje menstruacije.

Eliminišu zatvor i omogućuju redovno pražnjenje creva

Mnogi od nas su već iskusili koliko može biti neprijatno dugo zadržavanje u toaletu prilikom pražnjenja creva. Spas možete pronaći u vlaknastoj hrani, koja jeste dobar izbor, ali su neljuštena semena konoplje još bolji.

One sadrže 20 odsto rastvorIjivih i 80 posto nerastvorljivih vlakana. Prva su važna za ishranu dobrih bakterija u crevnoj flori i i regulaciju nivoa holesterola. Druga imaju veliku ulogu u borbi protiv zatvora, pošto stimulišu prolazak stolice kroz creva. Pored toga, nerastvorljiva vlakna mogu pomoći u prevenciji dijabetesa, ali i olakšati život onima koji su se suočili s tom dijagnozom.

Konopljino seme recepti koje morate probati

Mafini od jabuke i konopljinog semena 

Potrebno:

  • 1,5 šolja brašna od spelte,
  • 1 šolja ovsenog brašna,
  • 3/4 šolje konopljinog semena,
  • 2 kašičice praška za pecivo,
  • 1 kašičica sode bikarbone,
  • 1 /4 kašičice morske soli,
  • 1,5 kašičica cimeta,
  • 1 /4 kašičice muskatnog oraščića,
  • 1 šolja nezaslađenog pirea od jabuka,
  • pola šolje javorovog sirupa,
  • 3/4 šolje mleka,
  • 1,5 kašičica ekstrakta vanile,
  • 1 /3 šolje suvog grožđa.

Priprema mafina:

Semenka konoplje i ostale suve sastojke pomešajte u jednoj činiji. U drugoj sjedinite pire od jabuka, javorov sirup, mleko i ekstrakt vanile. Potom pomešajte obe smese. Ulijte sve u kalup za mafine (smesa je dovoljna za 12 mafina) i pecite dvadesetak minuta na 175°C.

Kikiriki štanglice s konopljom

Neophodni sastojci:

1,5 šolja ovsenih pahuljica,

3/4 šolje semenki bundeve,

2 kašike semena konoplje,

2 kašike čija semenki,

1 /4 šolje sirovog kakaoa,

1/2 kašičice ekstrakta vanile,

1 /4 šolje putera od kikirikija,

1 /4 šolje otopljenog meda ili javorovog sirupa,

malo himalajske soli.

Kako napraviti štanglice:

Pomešajte ovsene pahuljice, semenke bundeve, konopljino seme, čija semenke, kakao, so i vanilu. U posebnoj posudi sjedinite puter i javorov sirup, pa vlažne sastojke dodajte suvim. Sve dobro izmešajte i smesu rasporedite na pleh ili tacnu. Stavite u frižider nek se stvrdne, pospite čokoladnim mrvicama po želji i secite na štanglice.

Smuti od krušaka i konoplje

Potrebno:

1 šolja vode,

1/2 šolje konopljinog semena,

1 kašičica meda

3 oljuštene iseckane kruške.

Pripremanje smutija

Zagrejte vodu do ključanja i njome prelijte  semna konoplje. Poklopite i stavite u frižider na 30 minuta. Potom smesu ubacite u blender, dodajte kruške i med i miksajte tri četiri minuta, dok se sve ne ujednači.

Humus s konopljom

Potrebno:

1,5 šolja kuvanih leblebija,

dve kašike tahinija,

1 /4 šolje konopljinih semena,

kašika maslinovog ulja,

1,5 kašika belog luka u prahu,

trećina  šolje sveže ceđenog limunovog soka,

3/4 kašičice morske soli,

1 /2 kašičice aleve paprike.

Priprema:

Ubacite semena konoplje i  sve ostale sastojke u blender i dobro izmiksajte.

Kako se prave palačinke od konoplje

Uz blagotvorna semena konoplje u ishrani se često upotrebljava brašno i ulje pomenute biljke. Evo kako ga sve možete iskoristiti.

Recept za palačinke sa konopljinim brašnom

Potrebno:

1/2 šolje speltinog brašna,

pola  šolje brašna od smeđeg pirinča,

1/2 šolje konopljinog brašna,

jedno jaje,

kašičica praška za pecivo,

šolja konopljinog ili drugog biljnog mleka,

1/3 šolje semena konoplje.

Priprema palačinki

U blenderu izmiksajte jaje i mleko. Dodajte sve ostale, prethodno sjedinjene sastojke. Sve dobro izmiksajte i pecite palačinke na tihoj vatri.

Hleb od povrća i konopljinog brašna

Potrebno:

5 jaja,

seckana crvena paprika,

šaka seckanog spanaća,

1/2 šolje mlevenih oraha,

1 /4 šolje brašna od konoplje,

1/4 šolje maslinovog ulja,

1 kašika tahini paste,

1 kašičica praška za pecivo,

malo crnog bibera,

začinsko bilje po izboru.

Izrada hleba:

Umutite jaja, maslinovo ulje i tahini.  Dodajte brašno i prašak za pecivo, a potom i seckanu papriku, spanać i ostale sastojke. Sipajte smesu u kalup za pečenje, po želji pospite semenkama bundeve, konoplje i čija semenkama. Pecite oko sat vremena na 180°C, a služite pošto se ohladi.

Preliv za salatu s konopljinim uljem

Neophodni sastojci:

1/4 šolje konopljinog ulja,

četvrt šolje vinskog sirćeta,

4 sitno iseckana čena belog luka,

1 /8 kašičice crnog bibera.

Priprema recepta:

Najpre promešajte sve sastojke. Ostavite neka odstoji oko sat vremena, kako bi preliv za salatu poprimio šmek belog luka.  Dobro promućkajte i nanesite na željenu salatu od svežeg povrća.

Gde kupiti konopljine semenke i koja je cena

Danas su ove dragocene semenke dostupne u gotovo svim bolje opremljenim biljnim apotekama i tkz. „zelenim“ prodavnicama.  Za neoljuštena semena konoplje cena je 450 do 500 dinara, za količinu od 500 grama. Popusti su veći ukoliko uzimate veće pakete.

Situacija sa oljuštenim semenima je nešto drugačija, naime ona su dosta skuplja. Izdvojićete i do 1200 rsd za ambalažu od pola kilograma.

Osim toga možete kupiti brašno i konopljino ulje, koje je naročito popularizovao sada već čuveni Rick Simpson. Gotovo svaki bio butik imaće ponešto od pomenutih proizvoda.

Ukoliko semena konoplje poručujete online, putem webshopova,  prvo se dobro raspitajte o proizvođaču. U obzir uzmite samo proverene sertifikovane proizvode. Prevare su nažalost i dalje česte, tako da nije na odmet  informisati se što bolje. Čitajte forume, pratite komentare na društvenim mrežama i svešćete mogućnost greške na minimum.

Ako smatrate kako još uvek niste spremni za konopljino seme, preporučujemo vam članak o fenomenalnim čija semenkama.