Borovnica kao lek izuzetno je cenjena u tradicionalnoj medicini gotovo svih evropskih naroda. Kiselkasto-slatka i sočna bobica, predstavlja najbolji prirodni izvor antioksidanasa. Ovo bobičasto voće, izvrsnog ukusa reguliše krvni pritisak, snižava nivo LDL holesterola i triglicerida.
Redovnom konzumacijom zaštitićemo krvne sudove od oksidativnog stresa, koji može uzrokovati njihovo začepljenje. Zahvaljujući takvom dejstvu ona blagotvorno deluje na celokupni kardiovaskularni sistem.
U narodu je borovnica kao lek protiv šećerne bolesti naročito cenjena, naziva se čak biljnim insulinom. Osim toga pomaže kod tegoba u menopauzi, sprečava razvoj karcinoma, te nas štiti od Alchajmerove bolesti. O tome koliko je lekovita, te kakve su njene dobrobiti po zdravlje, saznajte u nastavku teksta…
Snizite šečer i holesterol na prirodan način (VIDEO)
Sastav i lekovita svojstva borovnice
Male, a veoma moćne bobice borovnice su izuzetni prirodni antioksidansi. Za to su najzaslužniji antocijani, koji joj daju karakterističnu modrocrnu boju. U zavisnosti od veličine žbuna i ploda, razlikuje se više vrsta ovog bobičastog voća. Brojne sorte borovnica potiču iz različitih delova sveta. One koje rastu na višim žbunovima potiču iz Severne Amerike, dok su niže sorte iz Evrope.
Borovnica kalorije sadrži u maloj količini. Svrstava se u niskokalorične namirnice jer ima nizak glikemijski indeks. Izuzetno su bogate vitaminom K. Takođe sadrže vitamine C, E, A i one iz B-grupe, kao i magnezijum, kalijum, mangan, bakar, gvožđe i cink.
Bobice su izuzetno ukusne i sazrevaju u 7 pa sve do 9 meseca (jul – septembar) . Mogu se koristiti za pravljenje soka, sirupa, likera i vina. Osim njih velika lekovitost se krije u listovima borovnice. Oni se beru nešto pre sazrevanja plodova, a potrebno ih je dobro osušiti na promajnom mestu. Najčešće se upotrebljavaju za spravljanje lekovitog čaja koji pogoduje obolelima od šećerne bolesti.
Uzgoj borovnice u Srbiji i isplativost
Uzgoj borovnice nije nimalo lak, jer je ovaj žbun dosta zahtevan po pitanju tipa zemljišta i staništa. Prirodno uspeva ne većim visinama, u planinskim krajevima. Ukoliko je berete u prirodi, takođe možete imati dosta poteškoća. Naime sitni plodovi su vešto skirveni ispod listova, te je branje dosta otežano. Potrebno je i do nekoliko časova, čak i iskusnom beraču, kako bi nabrao kilogram svežih bobica.
Ukoliko ispunjavate ove uslove za gajenje borovnica, isplativost je svakako velika. Cena joj je u zadnjih desetak godina udvostučena na svetskom tržištu, a sve je traženija i kod nas. U Evropi su tek u 20. veku počele masovnije da se gaje, a SAD su najveći proizvođač i izvoznik ovog voća.
U našim krajevima dobro uspeva divlja borovnica i to u području Kopaonika, Vlasine i Tare.
Prinos borovnice po hektaru može iznositi i preko 4 tone, u idealnim uslovima. Ovo svakako uz maline i jagode predstavlja velik potencijal za Srbiju, ali i celu regiju.
Borovnica kao lek za šta se sve upotrebljava
Sprečava kardiovaskularne bolesti
Zahvaljujući visokom sadržaju antioksidansa, borovnica kao lek je blagotvorna za kardiovaskularni sistem. Povoljno deluje na krvne sudove, reguliše krvni pritisak i nivo holesterola.
Istraživanja su pokazala kako su osobe koje su tokom tri meseca dnevno uzimale do dve šoljice borovnica imale manje masnoća u krvi. Zabeležen je i smanjen nivo lošeg, LDL holesterola i triglicerida. Osim toga, redovno konzumiranje ovog voća štiti krvne sudove od oksidativnog stresa, koji može uzrokovati začepljenje krvnih sudova.
Prevenira Alchajmerovu bolest
Veoma veliku pažnju privukla su istraživanja o uticaju borovnica na kognitivne funkcije. Rađeno je istraživanje koje je trajalo 12 nedelja i na njemu su učestvovale osobe prosečne starosti 76 godina. Oni koji su svakodnevno konzumirali ovu super-namirnicu imali su daleko bolje rezultate. Ovo potvrđuju dva različita testa kognitivnih funkcija, uključujući i memoriju.
Naime, ispitanici su svakodnevno pili dve do tri šolje soka napravljenog sa 250 g svežih bobica. Sok od borovnica kao lek pokazao se više nego dobro u ovom slučaju.
Ohrabreni rezultatima, autori istraživanja uvereni su kako on nije koristan samo za poboljšanje memorije. Naime moćne bobice odlažu početak drugih kognitivnih problema povezanih sa starenjem. Sve ovo izuzetno je značajno za prevenciju Alchajmerove bolesti.
Reguliše šećer i poboljšava dejstvo insulina
Mnoga istraživanja su otkrila kako je borovnica supernamirnica za osobe s dijabetesom tipa 2, metaboličkim sindromom i insulinskom rezistencijom. Sadrži antocijan, koji kontroliše i poboljšava dejstvo insulina te stabilizuje nivo šećera u organizmu.
Rezultati studije objavljeni u časopisu „Journal of Nutrition“ dokazuju ovakve tvrdnje. Kod obolelih od dijabetesa tipa 2 koji su tri meseca uz glavne obroke konzumirali borovnice uočen je znatan napredak u regulaciji šećera.
Borovnica kao lek protiv šečera se može korisiti i u obliku čaja koji se spravlja sa njemim osušenim listovima.
Pripremite ga na sledeći način:
Izručite u litar vode 60 grama osušenih listova borovnice. Sačekajte nek prokuva, sklonite sa vatre i procedite.
Čaj od borovnice za dijabetičare dozira se tri puta na dan.
Sprečava razvoj raka
Mnoga istraživanja potvrdila su kako borovnice smanjuju rizik od raka dojke, debelog creva i jednjaka. Ovo su potvrdili naučnici s Univerziteta Ratgers u Nju Džerziju i iz Ministarstva poljoprivrede SAD. Oni ističu da borovnica sadrži pterostilben, moćno organsko jedinjenje koje sprečava rak debelog creva.
Naime, on sprečava umnožavanje ćelija debelog creva i blokira gene odgovorne za upalne procese. Upravo ovo je glavni faktor rizika za razvoj ove opake bolesti. Takođe, istraživanjima sprovedenim na laboratorijskim miševima utvrđeno je kako borovnice pozitivno deluju i na prevenciju raka dojke.
Ublažava tegobe u menopauzi
Već smo rekli kako borovnica kao lek deluje preventivno kod mnogih bolesti i stanja. Ono što je manje poznato je njeno delovanje u menopauzi. Naime, pošto obiluje antocijanima (cijanidin, malvidin, peonidin, definidin i dr.) ona ima vrlo moćno dejstvo. Ojačava zidove krvnih sudova, ublažava upale i stabilizuje kolagen, čime pozitivno utiče na ženski reproduktivni sistem. Tradicionalna medicina prihvatila ju je kao vrlo važnu dopunu i potporu medikamentnoj terapiji.
Recepti sa borovnicama koje morate isprobati
Kako se pravi pita od borovnica
Neophodni sastojci:
400 g borovnica,
6 kašika žutog šećera,
2 kašike čija semenki,
3 jajeta,
3 kašike speltinog brašna,
1 kašika maslinovog ulja.
Priprema ukusne pite:
Borovnice i 3 kašike žutog šećera izmiksati pa kuvati na srednjoj vatri. Kada provri, dodati čija semenke i uz neprestano mešanje kuvati još 2 minuta. Odvojiti belanca od žumanaca pa ih umutiti sa 3 kašike šećera u čvrst sneg. Potom postepeno dodavati jedno po jedno žumance i maslinovo ulje pa dobro umutiti.
Na kraju ubaciti speltino brašno i promešati varjačom. Polovinu pripremljene smese sipati u nauljen i brašnom posut pleh i peći na 200 stepeni C dok se ne uhvati korica. Potom izvaditi iz rerne, preliti filom od borovnica i preostalom smesom za testo. Vratiti u rernu i peći dok ne dobije zlatnu boju.
Napravite ovsene palačinke s borovnicama
Potrebno:
1 šolja ovsenih pahuljica,
1/2 šolje nemasnog sira,
2 jajeta,
1 kašičica ekstrakta vanile,
1 šolja borovnice,
1 šolja grčkog jogurta,
1 kašika javorovog sirupa.
Priprema palačinki:
U blender staviti pahuljice od ovsa, sir, jaja i ekstrakt vanile, pa miksati dok ne dobijete glatku smesu. Potom dodati borovnice i lagano promešati varjačom. Od pripremljene smese peći palačinke na tihoj vatri. Pomešati javorov sirup i grčki jogurt te služiti uz palačinke.
Sok od borovnice kako se pravi i priprema
O brojnim zdravstvenim dobrobitima koje nam nudi borovnica kao lek pisali smo u prethodnim redovima. Fitoterapeuti preporučuju ispijanje čaja i to 3 puta dnevno, koj naročito pogoduje dijabetičarima. Osim tog toplog napitka preporučuje se i pravljenje prirodnog soka ( šećeraši ga trebaju pripremati sa medom).
Evo kako ga možete napraviti:
Nad jačim mlazom vode operite sveže bobice, koje prethodno trebate očistiti od peteljki. Izručite ih lagano u staklene litarske flaše (dezinfikovane). Popunite flašu borovnicama do jedne trećine. Na tu količinu dodajte mešavinu rastopljenog šećera i vode. Lagano usipajte do vrha i zatvorite sve poklopcem.
Kada ste to uradili spustite flašu u veliki lonac napunjen sa vodom. Voda treba doći do samog grla. Stavite sve zajedno na vatru i zagrevajte do ključanja. Smanjite temperaturu i kuvajte još sat vremena sve zajedno. Nakon toga sklonite sa ringle, stavite na stranu i umotajte sa ćebetom (sa loncem).
Pustite nek tako odstoji ceo jedan dan. Posle svega izvadite flašu i smestite na hladno i tamno mesto. Ovako napravljen sirup bez dodataka konzervansa poput limuntusa je izuzetno zdrav. Mogu da ga konzumiraju svi od dece do starijih osoba. Sok od borovnice u trudnoći se takođe preporučuje.
Napravite zdrav smoothie od borovnice sa kefirom
Evo još jednog odličnog recepta, potrebni su vam sledeći sastojci:
1 šolja borovnica + nekoliko bobica za dekoraciju,
1 banana,
1 šolja kefira ,
nekoliko kapi soka od limuna.
malo cimeta.
Priprema recepta:
U blender staviti borovnice, kefir, bananu, sok od limuna i cimet po želji pa dobro izmiksati. Odozgo staviti nekoliko celih bobica. Uživajte u izvanrednom ukusu!
Smoothie od borovnica i grožđa
Takođe odlična kombinacija, veoma ukusna i lekovita.
Potrebno:
1/2 šolje borovnica,
1 šolja crnog grožđa,
1/2 šolje kokosove vode.
Priprema smoothija:
Sve sastojke ubacite u blender i dobro izmiksajte. U zavisnosti od željene gustine, sipajte više ili manje kokosove vode.
Salata od spanaća i borovnica
Fenomenalna borovnica kao lek pokazala se kao izvanredan zaštitnik krvnih sudova. U kombinaciji sa spanaćem osim što preventivno deluje ona i popravlja krvnu sliku.
Sastojci za salatu:
200 g spanaća,
1 veća jabuka,
5 oraha,
1 šaka semenki suncokreta.
150 g borovnica,
kašičica meda,
kašičica ljutog senfa,
ceo limun ,
kašičica jabukovog sirćeta,
maslinovo ulje,
so i biber.
Priprema salate:
Jabuku iseći na tanke kriške, preliti sokom od limuna i ostaviti nek odstoji. U teglu sipati 4-5 kašika maslinovog ulja, dodati jabukovo sirce, med, suncokret, senf, so i biber, zatvoriti i dobro protresti. Jabuke ocediti i staviti u činiju za salatu, dodati borovnice, spanać i krupno iseckane orahe. Sve preliti pripremljenim prelivom i dobro promešati.
Ukoliko vam se članak borovnica kao lek dopao, preporučujemo vam još jedan izvanredan antioksidans – lekovitu aroniju.