Kako se leči paradentoza zuba prirodnim putem

Paradentoza zuba u najvećem broju slučajeva nastaje kao posledica upale desni, kojoj se ne posvetimo kako treba. Ovo oboljenje nije nimalo bezazleno i uzrokuje najpre krvarenje i klimanje a naposletku i ispadanje zuba. Sve to uveliko narušava naš izgled, ali i zdravlje u celini.

Upravo je rana dijagnoza paradontopatije od izuzetne važnosti za dalji tok lečenja. Stoga se preporučuje odlazak stomatologu najmanje dva puta godišnje. On će vam tom prilikom ukloniti sav karijes, zubni kamenac i meke naslage sa zuba.

Takođe, paradentoza zuba se može sprečiti i uz pomoć brojnih prirodnih preparata, sa kojima treba preventivno ispirati usta i desni. Saznajte više o tome kako da pripremite pomenute recepte kod vaše kuće..

Koji su prvi simptomi paradentoze

Nekoliko minuta četkanja ujutru i uveče ono je što većina nas čini za zdravlje usta i zuba. A da li je to dovoljno? Verovatno nije, jer zdravlje usta ne zavisi samo od toga imamo li zubni karijes ili ne, nego i od našeg opšteg zdravstvenog stanja.

Sve počinje od naslaga koje se tokom dana talože na zubima i desnima. Ako se ne uklanjaju, otvrdnu i pretvore se u kamenac koji se može ukloniti samo tretmanom u zubarskoj ordinaciji.

Upala desni javlja se kad se bakterije počnu hraniti kamencem, izazivajući infekciju na mestu spoja desni i zuba.

Ako se upaljene desni  ne leče na pravilan način,  infekcija se postepeno se širi. Pre ili kasnije, u zavisnosti od imuniteta „domaćina“, progresivno zahvata dublja tkiva paradonta i nastaje paradontoza zuba.

Iako upala desni započinje bezbolno, kako se bolest pogoršava, simptomi paradentoze  postaju izraženiji. Manifestuju se na sledeći način:

  • Promena izgleda: crvena boja, sjaj i otečenost desnih.
  • Desni često krvare kad se zubi peru ili se koristi konac za čišćenje.
  • Konstantno loš zadah.
  • Nelagodni metalni ukus u ustima.
  • Preosetljivost ili klimanje zuba.
  • Bolovi pri žvakanju.
  • Povlačenje desni.

paradentoza zuba simptomi i rani znaci

U krajnjim stadijumima zubi polako gube potporu, počinju da se klimaju, migriraju i pomeraju. Na samog kraju dolazi i do ispadanja zuba iz vilice.

Kako sprečiti povlačenje desni na vreme

Svakodnevna higijena zuba prvi je i osnovni način odbrane od neprijatne bolesti kakva je paradentoza zuba. Neophodno je držati se jednostavne dnevne rutine

  1. Prati zube i jezik dvaput dnevno i koristiti konac za čišćenje prostora između zuba.
  2. Svaki zub treba dobro četkati.
  3. Posebnu pažnju obratiti na čišćenje dela na kom se zubi spajaju s desnima, gde se taloži najviše naslaga.

Najbolje je koristiti četkicu s mekanim dlakama i zubni konac koji ne grebe i ne haba površinu desni. Tako će se sprečiti prodiranje bakterija u meso, što za posledicu ima povlačenje desni.

Kojih se loših navika moramo rešiti?

U prevenciji paradontopatije veoma je važno izbegavanje loših navika što pospešuju razvoj bolesti. To su: pušenje cigareta, disanje na usta, škriputanje zubima. Takođe, ova pojava se stručno naziva bruksizam i dešava se u snu.

Ono što mnogi ne znaju je činjenica da meka i kašasta hrana doprinosi nastanku zubnog plaka. Stoga se u prevenciji ovog oboljenja savetuje konzumiranje čvršćih i abrazivnijih namirnica te žvakanje na obe strane zubnog niza. Na ovaj način paradentoza zuba se drži pod kontrolom.

Unošenje potrebne količine vitamina C u organizam od velikog je značaja (manjak vitamina C prouzrokuje razvoj paradontoze). Zato, što češće jedite salatu od paprike – koja je odličan izvor vitamina C. Dovoljno ju je naseći na kolutove, začiniti morskom solju, maslinovim uljem i jabukovim sirćetom.

Zdrava ishrana kao prevencija paradontopatije

Zdrava i uravnotežena ishrana, zasnovana na prirodnim namirnicama bogatim hranjivim sastojcima, umnogome doprinosi boljem zdravlju usta i zuba . Za zdrava usta usvojte sledeće navike u ishrani:

  1. Koristite namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama (masna riba, riblje ulje i laneno seme), koje štite desni od upala.
  2. Žvaćite hrskavo povrće i voće s korom. Tako ćete lakše očistiiti naslage i na taj način se paradentoza zuba najbolje prevenira .
  3. Jedite mlečne proizvode i prerađevine s visokim sadržajem kalcijuma i fosfora. One će vaše zube i kosti snabdeti neophodnim mineralima.
  4. Treba izbegavati „neprijatelje zuba“, namirnice s visokim sadržajem šećera, prostim ugljenim hidratima. Isto tako izbegavajte sve namirnice  koje se lako lepi za zube. To su: karamele, peciva, zaslađena bezalkoholna pića, voćni (industrijski) sokovi i suvo voće.

Recept za jačanje desni 

Više puta dnevno grgoljiti rastvor morske soli u vodi. Upaljene i otekle desni uveče masirati maslinovim uljem. Nekoliko puta na dan usta ispirati čašom mlake vode u koju se dodaju tri kašičice sirćeta.

Ukoliko vam je paradentoza zuba već počela, tj ako je u svojoj ranoj fazi, slobodno upotrebite ovaj recept

Mučkanje ulja u ustima donosi dobar rezultat

Ova ajurvedska tradicija, duga preko 2.500 godina, zasniva se na stanovištu da ulje čisti tkiva u telu. Dobrobiti mućkanja ulja u ustima jesu bolji zadah, lečenje upale desni i prevencija paradontopatije.

Rezultati jednog istraživanja u Indiji pokazali su da ispiranje usta susamovim uljem umanjuje mogućnost pojave upale. Samim tim se i paradentoza zuba ređe javlja.

Laboratorijskim istraživanjem koje je potom sprovedeno otkrilo se da je ovo posledica mehaničkog dejstva ulja na desni.  Naime, ono stalnim „kretanjem“ po njima lakše izvlači bakterije, mikroorganizme, ostatke hrane i sva strana tela između zuba i iz desni.

Devičansko kokosovo ulje pokazalo se kao jako prirodno sredstvo za sprečavanje karijesa. Istraživanje sprovedeno u jednoj laboratoriji u Irskoj pokazalo je kako ovo ulje gotovo potpuno sprečava razvoj Streptococcus mutansa.  Ova bakterija je česta u usnoj duplji i dolazano izaziva zubni karijes.

Studija na Univerzitetu u Torontu pokazala je da devičansko kokosovo ulje podstiče lučenje pljuvačke. Samim tim ono smanjuje broja mikroba u ustima, što je značajan podatak kada je paradentoza zuba posredi. Osim njega odlično se pokazalo i nerafinisano suncokretovo ulje (hladnoceđeno) kao i sve popularnije susamovo.

Kako pravilno mućkati ulje?

Ujutru, odmah nakon buđenja, uzmite kašiku hladnoceđenog suncokretovog ili susamovog ulja i mućkajte u ustima. Činite to bez prekida, minimum deset minuta. Nakon toga, ulje ispljunite – ni slučajno ga nemojte gutati jer sadrži toksine i štetne mikroorganizme. Usta dobro isperite i temeljno operite zube.

Efekat mućkanja će biti još bolji ako se prethodno jezik dobro očisti pomoću čistača koji se može kupiti u apotekama i marketima.

Za mućkanje, pored navedenih možete koristiti i maslinovo ili kokosovo ulje.  U ajurvedi se najviše ceni susamovo. Ako se izvodi u preventivne svrhe, ponavljati dva-tri puta nedeljno.

Još malo o efektima

Prilikom mućkanja, temeljno se čisti usna duplja i uklanjaju se svi toksini, mikroorganizmi i ostaci hrane između zuba. Ovo se naročito preporučuje osobama kod kojih je već dijagnostikovana paradentoza zuba. Mućkanje ulja u ustima će umnogome pomoći, jer uklanja sav sadržaj iz paradontalnih džepova. Pritom se takođe izbeljuju zubi i sprečavaju karijes, gingivitis i zadah.

Ako imate kandidu u ustima, ovo je veoma dobar način za njenu eliminaciju. Mućkanje ima povoljan efekat i na limfne žlezde i podstiče njihovo čišćenje.

Ako se koristi u terapijske svrhe, mora se izvoditi svakodnevno mućkanje tokom četiri do šest nedelja kako bi se videli rezultati. Na ovaj način se iz usne duplje i grla eliminišu sve štetne bakterije i gljivice.

Paradentoza zuba lečenje lekovitim napicima

Da paradentoza zuba može uzrokovati velike tegobe, uverili su se mnogi. Od velike pomoći u lečenju i prevenciji paradontopatije mogu biti preparati na bazi lekovitog bilja.

Čajevi i tinkture od troskota, hajdučke trave, žalfije, virka, zove i kamilice dezinfikuju usnu duplju. Ovi napici jačaju desni i sprečavaju razvoj gingivitisa.

Blagotvorna vodica protiv paradentoze

Od velike pomoći u lečenju upale desni i prevenciji paradontoze jeste i sok od borovnice (bez šećera). Ovaj blagotvorni napitak jača gingivu, dezinfikuje usnu duplju i ublažava upale.

Desni je moguće ojačati i čajem od rastavića.

Tečnost za ispiranje usta možete napraviti tako što ćete u 5 dl ključale vode staviti 1,5 kašiku seckanog rastavića i kašiku morske soli. Poklopite i ostavite neka stoji 30 minuta, pa procedite, ohladite i koristite više puta u toku dana . Ispirajte svakodnevno čak i i ako vam je paradentoza zuba već dijagnostikovana.

Napravite čaj od žalfije za ispiranje desni

Tri supene kašike svežeg ili osušenog lista žalfije izaičiti u pola šolje (1 dl) mlake vode. Poklopiti i ostaviti neka odstoji dva sata. Nakon ručka i večere žvakati po dvadeset minuta (sok gutati, a listove žalfije na kraju izbaciti iz usta). Na krajtu trebate isprati usta mlakom vodom, kako bi se paradentoza zuba držala pod kontrolom.

Fenomenalna tinktura od propolisa

Čist propolis potopiti u 70-procentni alkohol, u srazmeri 1:4. Ostaviteda odstoji najmanje dva dana na tamnom mestu uz povremeno mućkanje. Tinkturu propolisa sipati u tamne, dobro zatvorene staklene bočice. Uzima se 20-90 kapi dnevno između obroka, sa pola kašike meda, mlake vode ili čaja.

Tinktura propolisa je efikasna za dezinfekciju usne duplje. Ukoliko je paradentoza zuba već uzela maha, posavetujte se sa vašim stomatologom, oko upotrebe ove lekovite tinkture.

Moćna čajna mešavina protiv paradentoze

Pomešati jednake delove bokvice, žalfije, hajdučke, petrovca, majčine dušice i lista kupine. Potom kašiku čajne mešavine prelijte s pola litra ključale vode, poklopiti i ostavite neka se hladi 20 minuta. Zatim procediti i piti tokom dana na prazan stomak.

Jedite hranu bogatu vitaminom C, a više puta dnevno ispirati zube i desni mlakim čajem od žalfije i jakom, nezaslađenom, limunadom

Kako sprečiti krvarenje desni suplementima

Iako u ustima ima na stotine različitih vrsta bakterija, samo mali broj njih izaziva otečene desni oko zuba. Ostale su veoma važne za zdravlje usta i zuba.

Antibiotici koji se koriste za lečenje upale desni ubijaju i dobre i loše bakterije, stoga su dugoročno štetni. Biljke, biljni preparati i pravilno odabrani suplementi na nežan, ali učinkovit način održavaju zdravu sredinu u usnoj duplji. Osim što su neškodljivi po zdravlje, oni sprečavaju komplikacije kakva je i paradentoza zuba.

Antioksidansi i minerali od posebnog su značaja za lečenje i negu desni. Nizak nivo vitamina C, flavonoida i beta-karotena doprinosi tome da se paradentoza zuba proširi u kratkom vremenskom roku.

Od suplemenata i preparata na bazi lekovitog bilja, trebate izabereti one koji odgovaraju vašim specifičnim potrebama. Njihova osnovna namena je da uništavaju patogene bakterije, leče ili sprečavaju upale i remineralizuju zube i kosti. Oni se mogu piti ili nanositi lokalno. Ako niste sigurni koji vama trebaju, obratite se za savet lekaru.

Suplementi koje možete koristiti su sledeći:

• Probiotici,
• Kombinacija kalcijuma i vitamina D, sa sojinim izoflavonima ili bez njih.
• Omega-3 masnoće,
Aloe vera,
• Gel na bazi likopena,
Koenzim Q10
Cink.

Dodatni saveti za dobru higijenu usne duplje:

Pre odlaska na spavanje zubnim koncem očistite prostor između zuba. Naime, desni su tokom noći, zbog smanjenog lučenja pljuvačke, mnogo osetljivije. Ako ne koristite zubni konac, šanse da se paradentoza zuba javi mnogo su veće.

Takođe prilikom odabira vodice, tečnosti za ispiranje usta obavezno konsultujte stomatologa. U apotekama ćete pronaći veći broj različitih brendova – Listerine, Paradontax, Colgate, Lacalut, Oral B itd… Znajte samo jedno, ti kupovni preparati nisu rešenje na duge staze. Osim loših ubijaju i one dobre bakterije u ustima. Dugoročno nisu dobro rešenje kod paradentopatije.