Šta je meningitis simptomi i prirodno lečenje

Meningitis kod odraslih i dece ozbiljno je oboljenje koje najčešće zahteva hospitalizaciju.  U lečenju bolesti osim brojnih medikamenata kao pomoćna terapija mogu se koristiti i biljni preparati. Oni provereno ublažavaju nimalo bezazlene tegobe. Upala moždane ovojnice razvija se naglo, a može biti virusna ili bakterijska.

Jačanje imuniteta i sprovođenje higijenskih mera najvažniji su oblici prevencije. Uzimanje antibiotika na svoju ruku najstrože je zabranjeno! Bolest se uvek leči u bolničkim uslovima, ali se prirodni lekovi mogu koristiti kao pomoćna terapija. U nastavku teksta saznajte šta je meningitis i kako se prenosi, te na koji način možete prepoznati prve simptome. 

Koje su vrste meningitisa i šta ih razlikuje

Napomenuli smo na samom početku da upalu moždane ovojnice mogu uzrokovati bakterije i virusi. Shodno tome i razlikujemo ove dve vrste oboljenja.

Virusni meningitis ima nešto blažu kliničku sliku i lakši je za lečenje i praćenje. Obično se javlja u ovo doba godine. Naime, njemu kasni letnji meseci i rana jesen i te kako pogoduju. Tada se šire enterovirusi, adenovirusi i herpes. Oni su ujedno i najčešći okidači za nastanak  ove neugodne bolesti.

Bakterijski meningitis je znatno ozbiljniji oblik i nosi veći rizik od mnogobrojnih komplikacija. Prisutniji je tokom zime i prvih prolećnih meseci. Od njega najčešće obolevaju bebe, mala deca i osobe s oslabljenim imunitetom.

Posledice meningitisa su brojne, stoga je važno bolest prepoznati i lečiti na vreme. U suprotnom može doći do komplikacija poput gluvoće, glavobolja, epilepsije i drugih ozbiljnih posledica. Poslednjih godina puno se ulaže na edukaciju i prevenciju. Pravovremen odlazak lekaru je od ključne važnosti za sve.

Kako se prenosi infekcija?

Najčešći izazivači virusnog meningitisa su enterovirusi (eho i koksaki). Osim njih tu su virusi malih i velikih boginja, kao i zauški. Infekcija se prenosi preko zagađenih ruku i predmeta,  putem zaražene vode (npr. na bazenima), hrane i vazduha.

Virusni meningitis kod dece je čest i uglavnom prolazi bez komplikacija, spontano, bez neke posebne terapije. Antibiotici, kao ni u slučaju drugih virusnih infekcija, ne daju rezultate u lečenju. Virusi ulaze u organizam uglavnom preko organa za varenje i disanje.

Bakterijski meningitis je mnogo ozbiljniji i spada u urgentno stanje, koje se mora lečiti antibioticima u strogim bolničkim uslovima. Prenosi se direktnim kontaktom s obolelom osobom, preko kapljica koje se izbacuju pri govoru, kijanju ili kašljanju.

Da li je meningitis zarazan?

Prenošenje infekcije sa osobe na osobu je svakako moguće. Do indirektnog inficiranja može doći preko zagađenih ruku i predmeta koji je oboleli dirao. Uzročnici bakterijskog meningitisa najčešće ulaze u čovekov organizam preko sluzokože nosa i ždrela.

Pošto sada znate kako se prenosi meningitis, izbegavajte prisne kontakte sa obolelim. Držite odstojanje ukoliko kašlje ili kija, a nemojte se previše ni grilti, nikako ljubiti.

Kako prepoznati meningitis simptomi kod dece i odraslih

Kada je reč o virusnom ili bakterijskom obliku bolesti, prvi simptomi meningitisa kod odraslih prilično su slični. Javljaju se u vidu jake glavobolje, visoke temperature, povraćanja i bola u mišićima. Neretko dolazi i do ukočenosti vrata, koja onemogućava doticanje grudne kosti bradom.

Ostale tegobe sliče dosta onima koje izazivaju nešto teža prehlada ili  sezonski grip, lako ih je zameniti. Međutim, ukoliko ih prate učestale nesvestice i dezorijentisanost, neophodno je što pre potražiti pomoć lekara. Odlaganje lečenja može samo uzrokovati još ozbiljnije posledice.

meningitis kod odraslih kako prepoznati

Meningitis kod beba manifestuje se kroz povišenu temperaturu praćenu groznicom koja traje više dana. Ručice i stopala su hladni, dete intenzivno plače, odbija hranu i povraća. Osim toga mališanima koža ume biti veoma bleda, ali i osuta. Ukoliko primetite ove znake obavezno vašu bebicu vodite pedijatru.

Kod dece simptomi meningitisa mogu uključiti i umor, razdražljivost, loš apetit, groznicu. Najopasniji rezultat meningokokne bakterije jeste sepsa ili infekcija krvi, koja može imati i fatalan ishod.

Dobra higijena je najbolja prevencija

Kao i u slučaju većine virusnih oboljenja, higijena je najbolji saveznik u prevenciji bolesti. Za meningitis kod dece  to je izuzetno važno. Zato, perite deci ruke temeljno, što češće tokom dana, naročito pre jela. Naučite ih da obavezno stavljaju ruku na usta kad kašlju i kijaju.

Ukoliko redovno posećujete gradske bazene, glavni savet epidemiologa jeste obavezno tuširanje.  Svi moramo proći  kroz tkz.dezinfekcionu barijeru. Deca svoje fiziološke potrebe trebaju obavljati isključivo u toaletima, nikako u javnim bazenima.

Virus meningitisa može se onesposobiti čišćenjem svih zaraženih površina. To najpre treba činiti blagim deterdžentima i vodom, a zatim se primenjuju blaža sredstava za dezinfekciju koja sadrže hlor. Provetravajte prostorije što češče , a osobe koje boluju od ove bolesti trebaju se se izolovati i lečiti.

Zašto je važno hraniti se zdravo?

Virusni meningitis kod odraslih najčešće pogađa osobe s oslabljenim imunitetom. U cilju prevencije potrebno je poraditi na jačanju odbrambenih snaga organizma. Zdrava ishrana je u svemu tome neprikosnovena. Zato unosite namirnice bogate flavonoidima, proantocijanima, taninima i vitaminima . Jedite beli luk, šargarepe, brokoli, borovnice, kupine i nezaobilazne crne ribizle.

Obavezno koristite i namirnice i biljke koje imaju antivirusno dejstvo poput crnog luka, aloje, kleke, matičnjaka, žalfije i sladića. Sve one od davnina se primenjuju u tradicionalnoj medicini protiv infekcija. Takođe u odlične imunostimulanse spadaju i ehinacea, đumbir, pčelinji proizvodi, kurkuma i divlji origano

Prirodno lečenje upale moždanih ovojnica

Zova protiv virusne infekcije

Ova lekovita biljka sadrži fenole, flavonoide, biljnu sluz i kalijum. Bobice su bogate antocijanima, folnom kiselinom i vitaminima A i C. Sve zajedno veoma je korisna kada je meningitis kod odraslih posredi. Ipak zbog cijanidina, otrovnih supstanci sadržanih u plodu, ne treba preterivati s njihovom upotrebom.

Cvet bazge koristi se u slučaju groznice jer podstiče rad znojnih žlezda i snižava povišenu telesnu temperaturu. U te svrhe najčešće se priprema kao čajni napitak, u kombinaciji s lipom.

Čaj od zove se dozira najviše po tri šolje dnevno. Prekomerna i dugotrajna upotreba može uzrokovati gubitak kalijuma iz organizma.

Pripremite čaj od zovinih cvetova na sledeći način:

Prelijte 3 do 5 g cveta ove biljke sa 150 ml proključale vode. Nakon 30 minuta procedite i pijte toplo.

Ukoliko je meningitis kod odraslih već nastupio, neophodno je posavetovati se sa stručnim licem.  Može se koristiti i 10 ml do 25 ml tinkture, te 3 ml do 5 ml etanolnog ekstrakta cveta zove dnevno.

Mak kao lek

Semenke maka izdrobite u avanu, sipajte u termos, prelite vrućim mlekom i ostaviti neka prenoće. Ujutru je ovaj prirodni lek spreman za upotrebu. Koristi se triput na dan po kašika infuzije oko sat vremena pre jela.

Ako se lek pravi za decu, važno je držati se uputstva o razmeri prilikom njegove pripreme. Na šolju mleka ide kašičica maka, dok za odrasle na istu količinu ide velika kašika maka.

Čaj od lavande olakšava tegobe

Lavanda ima važno mesto u lečenju meningitisa – i to kao sedativ, analgetik i antikonvulziv.

Dve kašike lavande prelijte sa 5 dl tek provrele vode i  poklopiti. Nakon što odstoji pola sata, procediti i zatim lagano piti u gutljajima tokom dana.

Osim toga, za meningitis kod odraslih preporučuje se i sledeća mešavina:

Pomešajte srazmerne količine cvetova lavande, korena jagorčevine, lista nane, ružmarina i korena valerijane. Ravnu kašiku čaja prelijte sa dva i po decilitra ključale vode. Sklonite posudu sa šporeta, poklopite sa vrha i ostavite nek miruje, otprilike pola sata. Nakon toga kroz cediljku prespite u šolju.  Pijte ujutru i uveče po 2 dl pripremljenog napitka.

Lipa i šipak ublažavaju glavobolje Čaj od lipe

pomaže u ublažavanju glavobolje izazvane meningitisom.

Prelijte  4 kašike usitnjenog cveta lipe litrom ključale vode i ostavite poklopljeno 30 minuta nek miruje. Procedite napitak i dok je topao pijte. Pripremajte do tri puta u toku dana.

Čaj od plodova šipka

, naročito u kombinaciji sa zelenim čajem, takođe ublažava glavobolju. Za osobe kojima je dijagnostikovan virusni ili bakterijski meningitis, može biti od velike pomoći. Osim toga, osnažuje organizam.

Prelite dve supene kašike usitnjenih plodova šipurka s pola litra ključale vode.  Poklopite i stavite sa strane na mirovanje. Nakon dva sata čaj od šipka procedite. Konzumirajte toplo više puta dnevno.

Lečenje meningitisa na prirodan način

Da bi se izlečio meningitis kod dece i odraslih, obavezna je medikamentozna terapija. Upravo zbog toga je važan odlazak lekaru na redovne kontrole i praćenje toka bolesti. Ipak, gotovo svaki stručnjak iz ove oblasti preporučiće i poneki prirodni preparat za olakšanje postojećih tegoba.

Ukoliko su simptomi meningitisa, poput snažnih glavobolja već prisutni, pripremite sledeću tinkturu.

Pomešajte po 20 g samlevenih plodova korijandera, listova nane i matičnjaka. Sve prelijte mešavinom od 100 ml 96-postotnog alkohola i 20 ml vode. Pustite nek odstoji minimum 4-8 sati. Procedite i koristiti kao oblogu u slučaju glavobolje.

Najefikasnije biljne mešavine protiv glavobolje

Usitnite 20 g cvetova i listova majčine dušice, stabljike bele gorčice, cvetova hajdučke trave, listova matičnjaka i cvetova vreska. Četiri kašike mešavine prelijte ključalom vodom (1l) i ostaviti poklopljeno nek se ohladi. Nakon toga ocedute i pijte po pola decilitra napitka na svakih pola sata.

Ovako dobijen čaj za meningitis možete zasladiti medom i dodati mu malo limunovog soka.

Na isti način može se pripremiti i sledeća mešavina:

40 g listova muške bokvice, 30 g stabljike timijana, 20 grama peršunovih listova, 20 g stabljika valerijane i 10 g stabljike kilavice.

Postupak pripreme je identičan kao u prethodnom receptu.

Dodatne napomene i saveti plus

Meningitis simptomi nisu nimalo bezazleni, i samo onaj ko je preležao bolest zna tačno o čemu se radi. Upala moždane ovojnice nije za šalu i morate preduzeti sve neophodne korake na putu ka izlečenju.

Evo na koji način možete ublažiti tegobe:

  1. Lezite u poluzamračenoj prostoriji u potpunoj tišini.
  2. Ruke i noge obmotajte vlažnim krpama.
  3. Na čelo stavite hladne obloge – najbolje led.
  4. Pijte što više tečnosti, ponajviše vode i blage biljne čajeve i to nezaslađene.
  5. Za glavobolje kod meningitisa, preporučljivo je sprovesti post u vidu gladovanja u trajanju od jednog do tri dana.
  6. Takođe, poželjno je za vreme posta raditi klistir i čišćenje creva dvaput na dan.
  7. U slučaju konvulzija, treba vas umotati u čaršav prethodno potopljen u slanu vodu sa sirćetom. Nakon toga preko čaršava obmotatjte ćebe.

Verujemo da ste iz ovog teksta saznali šta je meningitis kod odraslih i kako se leči pomoću efikasnih lekova iz prirode. Preporučujemo vam još jedan koristan članak o sistemskom eritemskom lupusu.