Ljute papričice su namirnice koje nikako ne biste trebali izostaviti iz vaših jelovnika – evo i zašto. One nas zagrevaju i leče od prehlada preko zime i hladnijih perioda godine. Istovremeno, dobre su za svako godišnje doba(naročito za prelaze), jer jačaju imunitet i telu vraćaju preko potrebnu energiju. One preventivno deluju kod sezonskih bolesti i osnažuju organizam.
Danas se čili papričica smatra za drugi najpopularniji začin na svetu i to odmah nakon soli. Vodi poreklo iz centralne Amerike i još od davnina je nezaobilazan sastojak meksičke kuhinje. Zahvaljujući svom izvanrednom ljutom ukusu i dragocenom kapsaicinu njena lekovitost je višestruka.
Meksička crvena paprika je neizostavan deo kulinarskih recepata. gde je i te kako zastupljena i tražena. U nastavku našeg teksta saznajte kako sve možete koristiti ljute papričice, te zašto su nam upravo one korisne za dobro zdravlje.
Izlečite bol u zglobovima pomoću ljutih papričica i maslinovog ulja
Crvena ljuta paprika kao lek za brojne tegobe
Pošto sadrže brojna lekovita svojstva, crvene ljute papričice su naročito cenjene u tradicionalnoj narodnoj medicini. Isto tako zastupljene su i savremenoj fitoterapiji, što potvrđuju različite studije.
Brojna istraživanja pokazala su kako snažna antioksidativna svojstva kapsaicina, glavnog sastojka ove začinske biljke, uništavaju između ostalog i maligne ćelije. Pored toga on obara visok pritisak, ublažava bol, balansira dobar i loš holesterol u krvi. Samim tim smanjuje rizike od srčanog i moždanog udara.
Bogat su izvor vitamina C , imaju oko 143,7 miligrama u 100 grama namirnice. To predstavlja oko 20 procenata preporučene dnevne vrednosti – to su daleko veće količine od npr. citrusnog voća.
Takođe, u ljutim papričicama nalaze se i značajne količine vitamina B-kompleksa. Među njima se posebno ističu vitamini B1 i B2 izuzetno korisni za naše zdravlje.
Crvena ljuta paprika sadrži i dragoceni vitamin E, kojem se čak pripisuju i antikancerogena svojstva, tu je i vitamin A, pantotenska kiselina, a od minerala najviše ima kalijuma, fosfora, mangana, gvožđa i magnezijuma.
Odličan je izvor beta-karotena – antioksidansa koji ublažava simptome astme, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa, ali i folne kiseline.
Koliko su ljute papričice za mršavljenje dobre
Da je konzumiranje ljute hrane efikasno u skidanju kilograma, uverili smo se više puta. Naime, glavni „adut“ ove začinske biljke jeste kapsaicin, koji joj daje upravo tu ljutinu i predstavlja savršen antiseptik. Pošto čili papričica sadrži vrlo malo kalorija i natrijuma, ona je idealna namirnica za dijetu.
Takođe, ova ljutkasta aktivna komponenta sprečava razvoj bakterija u digestivnom traktu. Samim tim poboljšava varenje hrane draženjem sluzokože creva. Ljute papričice podstiču njihovo brže pražnjenje, te se preporučuju ljudima koji pate od zatvora stolice. One će ubrzati probavu, olakšati defekaciju i posledično, pomoći brže mršavljenje.
Još ranije je dokazano da ljuta paprika kao lek uspešno snižava krvni pritisak i nivo lošeg holesterola u krvi. Takođe, čili smanjuje rizike od srčanog, ali i moždanog udara.
Istraživanja sprovedena na Univerzitetu Merilend pokazala su da ljutkasti kapsaicin utiče na razlaganje ugljenih hidrata. Stoga, telu omogućava daleko efikasniju potrošnju kalorija i veću proizvodnju energije. Što je njegova ljutina veća to on bolje ubrzava metabolizam i pomaže varenju.
Crvena papričica u Meksiku poznatija kao čili, koristi se uz gotovo svako poznatije jelo. Kao začin se dodaje u variva, supe, umake, rižoto, testeninu , kajganu i izuzetno se ceni. Stoga ako želite da smršate uvrstite je u vaš dnevni meni, ali svakako ne preterujte sa konzumacijom.
Kapsaicin je odličan prirodni analgetik
Danski istraživači otkrili su da se kapsaicin kojeg sadrže ljute papričice, može koristiti kao analgetik nakon hirurške intervencije. Naime, utrnulost, koju izaziva, sprečava prenošenje bola do moždanih centara.
U praksi se pokazalo da su pacijenti koji su posle operacije slepog creva dobili dozu kapsaicina osećali znatno manju bol. Za razliku od njih oboleli koji ga nisu nisu primili, znatno su teže podnosili bol nakon hirurškog zahvata.
Pored toga ovaj dragoceni sastojak reguliše lučenje adrenalina i dopamina, kao i hormona štitne žlezde. Ubrzava metabolizam, leči prehladu i snižava temperaturu.
Ljuta paprika suzbija kancer prostate
Snažna antioksidativna svojstva kapsaicina pomažu u borbi protiv raka prostate. Američka asocijacija za ispitivanje raka sprovela je istraživanje u kome je dokazano da ova aktivna komponenta uništava ćelije karcinoma prostate. Ona izaziva apoptozu (programiranu ćelijsku smrt).
Rezultati eksperimenata vršenih na obolelim miševima pokazali su da su se tumori kod glodara tretiranih kapsaicinom smanjili čak za petinu. To svakako nije bio slučaj sa miševima koji nisu podvrgavani terapiji.
Da su ljute papričice izuzetno zdrave govori nam i istraživanje sprovedena na Univerzitetu u Notingemu. Naime tamo je potvrđena još jedna dobra strana kapsaicina, čija lekovitost se uopšte ne dovodi u pitanje. Naime, on izaziva apoptozu ćelija raka pluća. Rezultati istraživanja sprovedenih u Japanu i Kini ukazuju da ovaj sastojak inhibira rast ćelija odgovornih za nastanak raka krvi – leukemije.
Zimnica ljute papričice u tegli – recept
Ovaj recept za zimnicu je veoma tražen, evo šta vam je za njega potrebno:
Kilogram i po ljute papričice,
Litar vode,
2,5 decilitra vinskog sirćeta,
30 grama soli (kasnije se dodaje još 20 grama za rastvaranje),
30 grama šećera,
pola kesice konzervansa,
pola kesice vinobrana.
Priprema recepta:
Sve navedene sastojke izručite u poveću šerpu i lagano kuvajte dok ne provri, nakon čega ih ostavite još najviše 5 minuta. Posle toga sklonite. Ohlađene ljute papričice sada dobro operite, odsecite im drške i pustite neka se dobro procede u odgovarajućoj rupičastoj posudi. Slažite ih lagano u teglu i malo usolite.
Pustite ih celu noć nek odstoje tako usoljene u teglama, a tek sutradan ih prelijte prohlašenim sirupom. Nakon jednog do dva dana, proverite jesu li upile dovoljni tečnosti, te po potrebi ih prelijte sirupom od sirćeta. Na kraju sve dobro zaklopite zatvaračem i odložite na odgovarajuće hladno mesto.
Sada kada znate kako ostaviti ljute papričice za zimu u obliku turšije, odlučili smo da podelimo sa vama još tri izvanredna recepta. Njih biste svakako trebali uvrstiti u jelovnike, jer su veoma zdravi..
Ulje od ljutih papričica za bolove u zglobovima
O lekovitosti ulja od čili prapričica govori se na gotovo svim društvenim mrežama. One naročito pogoduju osobama sa obolelim zglobovima, artritisom i gihtom.
Evo kako se pravi recept za čili papričice u maslinovom ulju.
Oprati deset ljutih papričica, odstraniti peteljku i samleti na mašini za mlevenje mesa. Potom ih sipati u staklenu teglu i preliti sa dve čaše hladno- ceđenog maslinovog ulja.
Zatvoriti teglu i ostaviti je nek odstoji na toplom i tamnom mestu nedelju dana. Procediti kroz gazu i sipati ulje u staklenu flašicu, a crvenu papriku iskoristiti kao dodatak jelima.
Nekoliko puta u toku dana masirati bolne zglobove, a nakon masaže obavezno ih trebate dobro utopliti. Crvene ljute papričice u ulju pripremljene na ovaj način, efikasno su prirodno sredstvo za ublažavanje simptoma reumatoidnog artritisa.
Napravite melem za bolne zglobove
Sipati u veliku staklenu teglu 100 g tucane ljute papučice, 50 g seckanog ružmarina, 25 g cveta kantariona i 25 g arnike. Sve to sa vrha preliti maslinovim ili nerafinisanim suncokretovim uljem. Ostavite nek odstoji na sobnoj temperaturi šest nedelja.
Zatim sve dobro procediti kroz gazu. Sipati ulje u šerpu, dodati 50 g narendanog pčelinjeg voska i kašiku đumbira u prahu. Zagrevajte sve to na pari uz stalno mešanje dok se svi sastojci ne sjedine. Presuti melem u staklene teglice.
Kada se potpuno ohladi, zatvoriti i čuvati na mračnom i hladnom mestu.
Kada napravite melem, sa njim mažite bolne zglobove dva-tri puta dnevno, a zatim ih utopliti.
Još dva recepta protiv reume i artritisa
Varijacija na osnovni recept ima dosta, vi ako ste u mogućnosti isprobajte svaki, pa odaberite koji vam najviše odgovara. U narednoj recepturi u čili papričice u tegli se dodaje osim maslnovog ulja i kurkuma, đumbir u prahu i arnika..
Evo kako se priprema:
Sipati u šerpu šolju maslinovog ili nerafinisanog suncokretovog ulja, i staviti kašiku tucane ljute papričice. Dodajte po kašiku đumbira i kurkume u prahu i tri kašike sitno iseckanih cvetova arnike. Sve to trebate zagrevati na pari oko dva sata.
Skloniti šerpu sa šporeta, poklopiti i ostaviti nek ostoji 48h. Nakon toga blago zagrejati i dobro procediti kroz gazu. Sipati ulje u šerpu i dodati 50 g pčelinjeg voska. Podgrevajte sve zajedno na pari uz stalno mešanje dok se svi sastojci ne sjedine.
Prespite melem u staklene teglice. Kada se potpuno ohladi, zatvorite i čuvajte na mračnom i hladnom mestu.
Mažite bolna mesta dva-tri puta dnevno, a zatim se dobro utoplite.
Još jedna kombinacija sa pčelinjim voskom
Sipati u šerpu decilitar maslinovog ulja i kašiku ljute papričice u prahu. Zagrevati na pari najmanje dva sata, a zatim skloniti sa šporeta i ostaviti dva dana nek odstoji. Potom procediti kroz gazu i sipati ulje od papričica u šerpu.
Tome dodajte 15 g pčelinjeg voska i zagrevajte na pari uz stalno mešanje dok se svi sastojci ne sjedine. Dobijeni melem izručite u staklenu teglicu. Kada se potpuno ohladi, zatvorite i čuvajte na nekom hladnom mestu.
I sa ovim melemom tretirajte vaše bolne zglobove, nakon što oobavite tretman, sledi utopljavanje.
Tinktura za rast kose sa čili papričicama
Još jedan odličan recept namenjen svima vama kojima kosa dosta opada.
Sipati u staklenu teglu 2 5 grama iseckane sveže ljute papričice i preliti sa 5 decilitara domaće rakije. Zatvoriti i ostaviti nek odstoji 10 dana. Potom procediti i svakodnevno masirati teme glave, dok ne dođe do poboljšanja..
Rakija i ljuta paprika su odlična kombinacija, a ako je vaš problem alopecija areata preporučujemo članak kako sprečiti opadanje kose.
Piling za ubrzavanje cirkulacije
Noge su vam stalno hladne, imate lošu cirkulaciju – obavezno pročitajte sledeći recept
U plastičnoj posudi pomešati po 80 g žutog šećera i bademovog ulja. Potom dodati 1 kašičicu mlevene ljute paprike, 6 kapi eteričnog ulja narandže i 2 kapi ulja đumbira, pa dobro promešati. Piling utrljati u stopala, ostaviti nek deluje 15 minuta, a zatim ga isprati mlakom vodom.
Na koji god način da uključite crvene ljute papričice u vaš jelovnik, učinićete mnogo toga za vaše zdravlje. Stoga ih nemojte nikako igorisati, već ih obavezno koristite u ishrani.