Čaj od divljeg origana
ima izuzetna antibakterijska svojstva i upotrebljava se kao lek protiv ešerihije koli, salmonele , stafilokoke i drugih bakterija . Uspešan je borac i protiv gljivice kandide koja se javlja u crevima.
Pored toga divlji origano je i moćan prirodni antiseptik, veoma aromatičan i rado upotrebljavan kao začin u kulinarstvu. Prava je šteta ne koristiti ga u domaćinstvu kao dodatak omiljenim specijalitetima , a prednosti za zdravlje su mu višestruke.
Osim lekovitog čaja uveliko se upotrebljava i ulje od divljeg origana koje uz pomoć izuzetnog sastojka karvakrola eliminiše štetne mikroorganizme u telu i ne dozvoljava dalji razvoj infekcija.
Šta je zapravo vranilova trava?
Vranilovka
(Origanum vulgare Lat.), poznata još i kao vranilova trava, divlji origano se u fitoterapiji ubraja u jednu od najlekovitijih i najmoćnijih biljaka. Fitoterapeuti ističu da se ona mora naći u svakoj bolje opremljenoj kućnoj fitoapoteci.
Taj status zaslužila je pre svega zahvaljujući svojstvu da suzbija razne bakterije a između ostalog i veoma upornu ešerihiju koli. Pomenimo samo čaj od divljeg origana koji je čak mnogo efikasniji od kupovnih sintetičkih antibiotika.
U pitanju je višegodišnja, zeljasta i aromatična biljka sa čvrstom stabljikom koja može dostići visinu do pola metra. U gornjem delu je veoma razgranata, zelene ili crvenkaste boje. Ima ovalne listove, koji su zašiljeni i po obodu blago nazubljeni, dok su cvetovi purpurno-crveni, ređe beli. Raspoređeni suu klasje, koje se zajedno sjedinjuje u štit.
Vranilova trava cveta od juna do avgusta meseca , kada se i bere nadzemni deo biljke i suši na promaji, u senci. Možemo je naći po obodima i periferijama šuma, na livadama, duž cesta, od ravnica pa sve do podalpskih zona. Takođe ima je i na kamenitim i suvim mestima.
Čaj od divljeg origana je smrt za bakterije
Naučno je dokazano da je vranilova trava najjači prirodni antiseptik i antibiotik, te da efikasno uništava viruse i bakterije. Pokazalo se da čaj od divljeg origana kao i esencijalna ulja mnogo bolje od antibiotika eliminišu ešerihiju koli. Uništava salmonelu, stafilokoke i velik broj drugih drugih bakterija, kao i upornu gljivicu kandidu koja pravi probleme ogromnom broju ljudi.
Tajna je u sastojku ulja iz lista divljeg origana, koje sadrži dragoceni sastojak karvakrol. Prednost esencijalnih biljnih ulja kod suzbijanja mikroorganizama jeste ta što bakterije ne razvijaju otpornost prema njima, za razliku od klasičnih kupovnih antibiotika.
Drugi važni sastojci divljeg origana, tanini i biteri, smanjuju nadutost stomaka i pomažu u slučaju dijareje. Pored toga podstiču sekreciju i izbacivanje viška telesnih tečnosti.
Esencijalno ulje divljeg origana leči infekcije usne duplje i grla, ublažava kašalj i nelagodan bol u grlu pri gutanju. U fitoterapiji se koristi čaj od divljeg origana za lečenje bolesti disajnih organa, te želudačnih i crevnih tegoba.
Takođe, divlji origano se pokazao kao veoma delotvoran i efikasan u slučaju ekcema, grčeva mišića, nedostatka apetita. Ublažava tegobe kod neredovnih menstruacija. Bori se protiv patogenih mikroorganizama i parazita u crevima, poremećaja metabolizma i dobar je za lečenje reume.
Kako se pravi origano čaj kod kuće
Brojne su lekovite recepture u koje se uključuje i vranilova trava kao lek. Bilo da se priprema samostalno – kao već pomenuti i poznati čaj od divljeg origana, blagotvorno esencijalno ulje ili tinktura. Pronalazimo ga i u sklopu drugih čajnih mešavina i preparata od lekovitog bilja.
Izuzetno velik broj narodnih recepata uključuje i vranilovku u svoje lekovite kure i pripravke. Sve njih i pored najbolje volje ne možemo nabrojati u ovom članku. Potrudili smo se da vam damo sve one neizostvane, pa da krenemo..
Divlji origano čaj protiv ešerihije
Pomešati 500 grama lista ili korena belog sleza i po 100 g lista vreska, lista ruže, cveta divljeg origana i osušenih peteljki trešnje. Sada 2 kašike mešavine preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji jedan sat. Procediti i piti u gutljajima u toku dana. Piti 21 dan.
Takode, još jedan odličan recept za čaj od divljeg origana koji eliminiše ešerihiju:
Pomešati jednake delove breze, divljeg origana,vreska, kukuruzne svile, preslice i koprive. Dve kašike mešavine preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji jedan sat. Procediti i piti u manjim gutljajima u toku dana. Piti 21 dan.
ČAJNA MEŠAVINA PROTIV KOLITISA
Pomešati 6 kašika vranilovke, 3 kašike dupčca, tri kašike od kantariona i po kašiku kamilice, korena gaveza i kičice. Kašiku mešavine preliti sa 2 dl proključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji najmanje pola sata. Procediti i piti po jednu šolju ujutru nakon ustajanja i uveče pred spavanje. Pijte uvek sveže pripremljen čaj.
Vranilova trava protiv bolova (lekoviti melem)
Evo kako se pravi:
Preliti 2 kašike sitno seckane vranilovke sa 4 kašike alkohola i ostaviti poklopljeno da odstoji jedan sat. Zatim dodati 4 kašike maslaca i zagrevati desetak minuta uz stalno mešanje. Skloniti sa šporeta, ostaviti sa strane da se malo prohladi . Zatim procediti kroz gazu i sipati u staklenu teglicu koju treba držati u frižideru. Hladan melem nanositi na bolno mesto i lagano masirati.
ČAJ DIVLJEG ORIGANA ZA STOMAČNE TEGOBE
Preliti kašiku vranilovke sa dva decilitra provrele vode i ostaviti poklopljeno da odstoji tridesetak minuta. Procediti i piti do tri puta dnevno čaj od divljeg organa i to po jednu šolju uvek sveže pripremljenog.
DIVLJI ORIGANO PROTIV UPALE GRLA I SINUSITISA
Preliti po supenu kašiku majčine dušice i vranilove trave sa pola litra proključale vode i kuvati par minuta. Zatim skloniti sa šporeta, prekriti se preko glave sa velikim peškirom i inhalirati najmanje desetak minuta.
Preporučujemo vam članak: kako se pravilno inhalirati kod kuće.
RECEPT PROTIV ASTME I BRONHITISA
Pomešati jednake delove vranilovke, lista sleza i podbela, pa supenu kašiku mešavine preliti sa 2 dl proključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji makar pola sata. Procediti i piti 2-3 šolje čaja dnevno. Piti naredne 2 nedelje.
VRANILOVA TRAVA LEČI GASTRITIS
Sipati u staklenu teglu kašiku vranilovke sa 2 dl belog vina, dobro zatvoriti i držati na tamnom mestu
nedelju dana uz povremeno mućkanje. Procediti i piti po kašičicu ujutru, obavezno pola sata pre doručka.
ČAJNA MEŠAVINA ZA URINARNE INFEKCIJE
Pomešati po 100 grama vranilove trave i uve, pa 3 kašike mešavine preliti sa 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Procediti i piti u manjim gutljajima u toku dana.
ČAJ OD DIVLJEG ORIGANA ZA LEČENJE DIFTERIJE
Pomešati po 20 grama vranilovke, podebela, suvog ploda od maline. Dve supene kašike mešavine preliti sa 4 dl proključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji barem pola sata. Procediti i piti origano čaj što dok je još topao.
Dopuna (edit): maj 2017 god.
ULJE DIVLJEG ORIGANA PROTIV POLENSKE ALERGIJE
Vreme cvetanja i buđenja prirode za vas je pravi košmar? Ukoliko patite od polenske alergije, iz prirode stiže pomoć u vidu moćnog ulja divljeg origana. Naime, ono sadrži ruzmarinsku kiselinu ili pikrosalvin – prirodni polifenolni antioksidans. To je snažan antihistaminik i moćniji je antioksidans od vitamina E. Ovo jedinjenje koristi se za lečenje alergijskih reakcija, bronhijalne astme, pa čak i reumatoidnog artritisa i gingivitisa.
Već samo inhaliranje uljem od origana pomaže usled alergije. Ulje je delotvorno i u slučaju ujeda insekata i alergijskih reakcija koje nastaju tom prilikom.
Ne treba zaboraviti ni drugu izuzetno lekovitu supstancu u ulju origana – karvakrol – sastojak koji ima snažna antibakterijska svojstva.
Engleski naučnici potvrdili su da je ulje origana učinkovito protiv 25 različitih bakterija koje uzrokuju infekcije debelog creva i urinarnog trakta. Sprečava kožne infekcije.
Ima snažno antivirusno dejstvo te efikasno štiti od gripa i prehlade.
Poznato je da deluje i protiv gljivica, pa se ovo ulje koristi u terapiji kandidijaze, gljivica na noktima i vlasištu, te atletskog stopala.
Koja je cena origano čaja u apotekama
Kao što se vidite čaj od divljeg origana priprema se za lečenje najrazličitijih bolesti i zdravstvenih tegoba. Sastavni je deo mnogih lekovitih pripravaka bilo da su u pitanju čajevi, melemi, tinkture,i slično.
Isto tako ulje divljeg origana, čaj i origano vodu moguće je kupiti i kao gotov proizvod. Pronaćićete ga u specijalizovanim biljnim apotekama, prodavnicama sa zdravom hranom i na drugim mestima.
Na internetu je takođe prisutan i možete ga poručiti online. Ono o čemu morate povesti računa kod online kupovine je da se dobro raspitate i informišete o proizvodu ali i o distributeru. Da li je sertifikovan, kakav je proizvod u pitanju, jer samo 100% organski divlji origano dolazi u obzir.
Za vas smo malo istražili kako se kreću cene u Srbiji : do 500 dinara ćete trebati izdvojiti za čaj od divljeg origana (pakovanje od 50-75 grama).
Origano voda (250 ml) ima cenu od 770-800 rsd , a najskuplje je ulje od divljeg origana cena mu je 1880 dinara za 10 ml zavisno od proizvođača.
Pored nabrojanog divlji origano se upotrebljava i kao ukusan začin u kuhinjama širom sveta. U kozmetici je nezaobilazan za spravljanje preparata za negu kože, a često se primenjuje i u aromaterapiji.