Povrće na roštilju sa šampinjonima i ribom – recepti

Koliko god vam to zazvučalo neobično i roštilj može da zamiriše na zdravlje.  Mnogima se ove ideje možda i ne dopadne jer za ovakak način pripreme hrane vezuju isključivo svinjsko i ostala „teža“ mesa. Na malo drugačiji način možete pripremiti pastrmku, piletinu, ćuretinu i razno povrće na roštilju.

Budite mudri i pripremite jela sa roštilja po našem uputstvu, kako biste zaista uživali ne samo u ukusnom, već i u zdravom obroku.Podelićemo sa vama najbolje recepte i ideje kako da napravite savšeno zdrav roštilj, krenimo….

Da li je roštilj opasan po zdravlje?

Iako omiljeno, spremanje hrane na roštilju nosi izvestan rizik po vaše zdravlje. Naime, visoke temperature prilikom pečenja mesa na otvorenoj vatri dovode do stvaranja potencijalno kancerogenih jedinjenja. Tome doprinosi i sagorevanje uglja koji se koristi za pečenje. Najopasnija su zapravo ona jedinjenja koja nastaju kada otopljena mast sa hrane kaplje na izvor toplote, a potom se talože na površini mesa i ribe.

Visoke temperature plamena s otvorenog roštilja takođe dovode do reakcije između kreatina i aminokiselina u mesu i ribi . Na taj način uzrokuju stvaranje druge grupe kancerogenih jedinjenja poznatijih kao heterociklički amini (HCA). Ove potencijalne opasnosti možete smanjiti ukoliko se pridržavate sledećih saveta…

Kako napraviti zdrav roštilj – 12 korisnih saveta

  1. Nemojte koristiti masno meso – kombinacija zasićenih masti i visoke temperature je kancerogena.
  2. Izbegavajte meso koje nije zdravstveno ispravno – proverite mu miris ne sme biti kiselkast.
  3. Pecite ribu, manje masno meso i povrće  na roštilju (tikvice, papriku, paradajz, kukuruz…)
  4. Obavezno marinirajte meso, ribu i povrće pre pečenja. Ostavite ga da odstoji 30 minuta u ulju, limunovom soku i začinima, kao što su ruzmarin, kadulja, nana…
  5. Meso izvadite iz frižidera neposredno pre stavljanja na roštilj.
  6. Nemojte koristiti ugalj i drva bogata smolom prilikom paljenja roštilja, jer se gorenjem smole stvaraju štetna hemijska jedinjenja.
  7. Namastite rešetku roštilja kako biste sprečili da se zagoreli delovi zalepe za hranu.
  8. Nemojte peći hranu na otvorenom plamenu.
  9. Pecite meso što duže na što nižim temperaturama i često ga okrećite.
  10. Uklonite one delove mesa koji su se prepekli ili ugljenisali.
  11. Meso možete prethodno skuvati ili delimično ispeći u rerni, te na taj način skratiti vreme roštiljanja.
  12. Hranu dobro ispecite kako biste smanjili mogućnost zaraze bakterijama i drugim uzročnicima bolesti.

Kako se sprema povrće na roštilju

Za početak delimo sa vama naš omiljeni recept za šarene ražnjiće od povća. Od sastojaka će vam trebati:

Kako se pripremaju ražnjići od povrća na roštilju?

Povrće isecite na jednake komade pa ga stavite u činiju i začinite hladnoceđenim maslinovim uljem, mediteranskim biljem, himalajskom solju i biberom. Nakon petnaestak minuta nabodite povrće naizmenično na štapiće za ražnjiće, tako da budu šareni. Pecite povrće na roštilju 10-ak minuta sa svake strane (možete ga i prekriti aluminijumskom folijom).

Ovako pripremljeno povrće na žaru savršeno će odgovarati svima vama koji preferirate vegetarijansku ishranu (može i bez šampinjona). Isto tako razlog više da se družite sa prijateljima koji vole da zaroštiljaju na klasičan način sa mesom.

Savet plus, vi uvek možete na takve skupove poneti po koju tikvicu, papriku, krompir, patlidžan ili nešto drugo.  Spremite povrće na roštilju na ovaj ili sličan način i uživajte u fenomenalnom ukusu i lepom druženju.

raznjici od povrca

Foto: Pixabay

Patlidžan topi masne naslage

Evo jedne zanimljivosti koju bismo slobodno mogli smestiti u rubriku jeste li znali. Da, istina je plavi patlidžan sadrži visoke koncentracije vlakana. Zahvaljujući tome plodovi ovog povrća imaju nekoliko prednosti  za zdravlje:

  • dobro regulišu nivo šećera u krvi,
  • podstiču varenje i štite želudac i creva, a pritom doprinose osećaju sitosti.
  • Gorke materije u i patlidžanu suzbijaju „grčeve“ želuca i sprečavaju probleme sa crevima.

Pošto sadrži malo ugljenih hidrata i nimalo masti, jedan plod plavog patlidžana ima svega 20 kalorija. Prema nekim istraživanjima doprinosi smanjenju masnih naslaga, snižava nivo lošeg (LDL) holesterola, a povećava nivo dobrog (HDL) holesterola. Veoma korisna namirnica, stoga se potrudite da je uvrstite u vaš jelovnik.

Obrok salata sa patlidžanom – recept

Osim što se može fino zapeći u roštilju, patlidžan se može poslužiti i kao zdrava obrok salata bez ikakvog pečenja

Sastojci:

  • 3 patlidžana.
  • 200 g sira.
  • paradajz,
  • so,
  • maslinovo ulje,
  • veza svežeg peršuna.
  • rukola.

Priprema salate:

Patlidžan operite, isecite na kolutiće i osušite papirnim ubrusom. Paradajz isecite na kolutove, pa ga zajedno sa kolutovima patlidžana posolite i zapecite sa obe strane u dobro zagrejanom tiganju. Pospite ih narendanim sirom i prelijte maslinovim uljem. Dekorišite peršunom i rukolom.

Pastrmka na roštilju koja se ne lepi

Za sve vas koji inače volite pečenu ribu sa roštilja, pripremili smo pravi specijalitet.

Evo koji su vam potrebni sastojci:

Priprema:

Pre pečenja, u trbušnu šupljinu ribe stavite vezicu ruzmarina, majčinu dušicu, list lovora ili grančicu divljeg komorača. Pastrmku dobro namažite maslinovim uljem i stavite je na već zagrejani roštilj.

Nauljena riba se obično sama odvoji od rešetke kada je donja strana pečena. Ako ne možete da je odvojite od rešetke, sačekajte malo, a zatim je okrenite i zapecite i sa druge strane.

Napomena: Još je lakše peči ribu u foliji, koju onda možete staviti direktno u vreo žar. Da vam se pastrmka ne bi raspadala niti lepila za roštilj,  uvek je pripremajte u marinadi.

pastrmka na rostilju sa povrćem

Foto: Unsplash

Piletina i povrće na roštilju – prste da poližeš!

Uz povrće na roštilju jako se lepo slažu i „lakša“ mesa poput piletine, ćuretine i već pominjane pastrmke i ostale ribe.  Delimo sa vama još nekoliko izvanrednih recepata..

Piletina sa komfleksom

Sastojci:

  • jedna cela pileća prsa,
  • 100 grama kukuruznog brašna,
  • 2 jajeta,
  • 120 g smrvljenog kornfleksa,
  • so i sveže mleveni crni biber.

Najpre pripremite piletinu

:

Isecite je na manje komade, stavite ih u plitku posudu i začinite dobro solju i biberom. Uvaljajte meso u kukuruzno brašno, otresite višak, pa je umočite u umućena jaja. Ravnomerno je pospite izmrvljenim kukuruznim pahuljicama, a zatim pecite na roštilju 15 minuta, povremeno okrećući.

Ako želite još bogatiji obrok uz piletinu poslužite i povrće na roštilju (naš prvi recept)

Ukusni mini burgeri od ćuretine sa roštilja

Biće vam potrebno_

  • 500 g ćuretine
  • 4 kašike tahini paste
  • veza korijandera, fino iseckana na sitno.
  • 2 mlada luka, sitnije iseckana
  • 2 kašike susamovog ulja
  • 1 kašika jabukovog sirceta
  • kašičica ribljeg sosa
  • 1 kašika domaćeg meda
  • semenke susama.

Priprema ćuretine na roštilju

U velikoj posudi pomešajte sve sastojke, osim semenki susama. Supenom kašikom uzimajte deo po deo smese i na radnoj površini oblikujte loptice, pa ih blago pritisnite dok ne dobiju izgled hamburgera. Svaki burger pospite susamom i malo ih pritisnite kako ne bi otpali. Pecite burgere na roštilju 16-18 minuta, ili dok ne dobiju zlatnu boju na ivicama. Na pola pečenja ih okrenite. Možete ih i peći u zagrejanoj pecnici 20-25 minuta.

Kao što vidite najbolje meso za roštilj ne mora biti isključivo svinjetina, ćuretina pripremljena na ovaj način ostaviće vas bez daha.

SAVET PLUS

Mariniranje za 96% smanjuje stvaranje štetnih jedinjenja u zagorelim delovima mesa, koja povećavaju rizik od raka debelog creva i raka želuca.