Jeste li znali da možete spojiti dva savršena zadovoljstva u jednu čašu toplog lekovitog napitka? Sezona gripe i dosadnih prehlada je počela, zato se dobro naoružajte tzv. bakinim savetima i primenite ih na vreme. Neka vas izbor i ove zime bude kuvano vino kao lek za prehladu u grlobolju. Dodajte u njega i par štanglica čokolade za još potpuniji efekat. Zgodan trik zar ne?
Ovaj topli zimski napitak greje i dušu i telo, popijte ga pred spavanje. Jedna šolja biće dovoljna. Ne samo što ćete se zaštiti od virusa vec ćete popraviti krvnu sliku. A ujedno i opustiti umorne mišiće i nerve posle napornog dana.
A začini koje ste dodali delovaće na vaš organizam antibakterijski i antifugalno. Čak i ukoliko niste prehladjeni naša topla preporuka je uživanje uz ove predivne lekovite arome. I ovaj put smo se zaista potrudili da pronađeno nabolje od najboljeg samo za vas. U nastavku teksta pronaćićete mnoštvo zanimljivih recepata. Pročitajte odgovor na to kako se pravilno kuva vino kao lek i još mnogo toga.
Lekoviti sastav kuvanog vina
Vino se sastoji od preko čak 600 različitih hemijskih jedinjenja. Ono se dobija fermentacijom soka, uglavnom od grožđa. O ovom opojnom napitku postoji i čitava nauka koja se naziva enologija.
Kuvano vino kao lek je na dobrom glasu najviše zbog polifenola. To su hemijska jedinjenja izuzetnog antioksidativnog dejstva koji su višestruko korisna za naš organizam. Oni povoljno utiču na kardiovaskularni sistem i jačaju srce i krvne sudove. Takođe, oni potpomažu cirkulaciju krvi kroz mozak i poboljšavaju pamćenje.
Popijte čašu ovog napitka pred spavanje i smanjićete rizik od Alchajmerove bolesti i staračke demencije.
Polifenoli takodje regulišu nivo glukoze u krvi te se konzumacija preporučuje i kod obolelih od dijabetesa.
Flavonoidi iz vina čuvaju srce i krvne sudove, smanjuju rizik od srčanih oboljenja ali i nivo loseg holesterola u krvi. Takođe, umanjuje se i rizik od pojave tromba u krvi. Ovaj čudotvorni sok od grožđa ima tu sposobnost da razređuje krv.
Resveratrol koji sadrži ima antikancerogeno dejstvo. Sprečava rast tumorskih ćelija i deluje preventivno na nastanak malignih oboljenja. Posebno se preporučuje kada je u pitanju rak jajnika. Istraživanja su pokazala da se šanse za oboljenje smanjuju čak i za 50 odsto.
Takođe sadrži vitamine A, B i C i čak 13 minerala. A važno je i da napomenemo da vitamin B iz vina ne nestaje starenjem.
Da li se treba bojati kalorija iz vina
Kada su u pitanju kalorije crno vino u 100 grama ima otprilike 66, a belo 82 kalorije. Taj broj dosta varira, sve zavisi od sorte grožđa, dodavanja sećera i mnogih drugih faktora. Što se tiče procenata alkohola on isto nije ujednačen, kreće se od 90 do 150 grama po litri.
Proporučljivo ga je piti umereno, najbolje samo jednu čašu dnevno, tada ce ono imati zaista pozitivne efekte na orgnizam. Svako preterivanje negativno ce uticati na zdravlje jetre.
Pijte ga uz dobar obrok.
Crvena vina se dobro slazu uz pečenja. Čak štaviše ovaj napitak ce pomoći razgradnji hrane i boljem varenju.
Takođe, piceatanol iz vina redukuje masne naslage u telu, što je još jedan razlog da ga koristite. Negativna stvar kod kalorija iz vina je jedino ta što one nemaju nikakvu hranljivu vrednost. No pored svih zdravstvenih benefita ovu malu zamerku možemo i zanemariti. Bitno je samo da se u konzumiranju ne pretera!
Jeste li znali …
Kuvano vino kao lek se moze koristiti i za spoljnu upotrebu kod problema sa kožom…
Za ovaj recept potrebno vam je 200 grama sušenih listova bijke petrovca i litar vina. Prokuvajte osušene listove u vinu oko pet minuta. Procedite i ostavite neka se ohladi. Dobijena tečnost se koristi za ispiranje rana, za bubuljice, ali i za ispiranje čireva.
Blagotvorno dejstvo vina i začina
Tanini koji se nalaze u košticama i semenkama grožđa su izuzetno lekoviti. Ali oni su ujedno krivci za onaj suv i opor osećaj u ustima nakon konzumiranja crvenog vina. Kako vino sazreva oni postaju blaži i vino gubi oporost.
Doprinosi boljem varenju
. U umerenim količinama doprinosi efiksnijem radu probavnog trakta utičući blagotvorno na želudačne sokove. Sve preko litre dnevno ne smatra se umerenim i može izazvati stomačne probleme, dijareju pa i povraćanje.
Resvreratol kojim je naročito bogato kuvano vino jača srce i krvne sudove. Čaša – dve ovog napitka nakon obroka smanjiće rizik od srčanog udara.
Moćan je prirodni afrodizijak
I te kako pojačava libido i kod muškaraca i kod žena. Pripremite večeru za dvoje a na meniju neka vam obavezno bude čaša ovog aromatičnog afrodizijaka. Uz pravu atmosferu i zanimljiv meni ono je odlična uvertira za romantično druženje.
Antikancerogeno dejstvo. Kuvano crveno vino obiluje antioksidansima te sprečava stvaranje tumora. Polifenoli uspešno eliminišu dejstvo slobodnih radikala. Uvedite kuvano vino kao lek za imunitet u ishranu i nećete zažaliti.
Recept opatice Hildergard i njeno slatko kuvano vino kao lek
Recept opatice Hildergard već duže vreme kruži internetom kao čudesni lek za srčana oboljenja. Ova učena i mudra žena zahvaljujući modernoj tehnologiji nije zaboravljena, isprobajte njen recept.
Sastojci:
10 stabljika peršuna,
litar vina,
300 grama meda
i malo vinskog sirćeta, oko dve kašike.
Kako se priprema Hildegardino vino:
Desetak minuta kuvajte stabljike i lišće peršuna sa sirćetom u litri vina, na laganoj vatri. Dodajte med i kuvajte još pet minuta. Procedite još vruć napitak i uspite u prethodno sterilisane staklene flaše. Konzumirajte jednu do dve kašike svakodnevno.
Kuvano vino za upalu grla, prehladu i kašalj
…u nordijskim zemljama kuvano vino se naziva glog, u njega se ponekad dodaje i votka. Ono je Mulled wine u engleskom govornom području, Nemci ga zovu gluhwein, Francuzi vin chaud…
Ako vas muči grlobolja kuvano vino kao lek je prava stvar. Postoje razni recepti koji uspešno leče ovaj problem.
- Zasladite ga sa medom ili zaljutite biberom. Kako god da ga spremite ono je izvrstan borac i protiv prehlade i gripa. Popijte čašu ovog toplog napitke pred spavanje, a preko dana pojedite pileću supicu, pijte što više čaja i utoplite se. Karamelizovano mleko je isto jako dobar lek za prehladu, posebno za najmlađe.
Kuvano vino kao lek protiv gripa i prehlade se sprema na razne načine. Ako u njega dodate karanfilić ili cimet dodatno ste pojačali efekat jer ovi sastojci imaju antivirusno dejstvo.
Milica (32) odusevljena je ovim zimskim napitkom:
Volim slatka vina koja je jako teško pronaci u radnjama. U najboljem slučaju ona su samo blago slatkasta. Zato čim krenu hladniji dani pripremam kuvano vino sa začinima. Meni su omiljene arome vanilije i cimeta. Ugrejem času vina sa pola case vode, zašećerim, začnim i prespem u veliku šolju za čaj. Osećam kako sva napetost nestaje u trenu, a ovaj topli napitak me istovremeno i leči.
Kako se pravi kuvano vino za prehladu?
Za osnovni recept za kuvano vino priprema je jednostavna. Svodi se na to da:
Skuvate čašu vina sa čašom vode, sve zašećerite i ubacite začine. Za začinjavanje se najčešće koriste karanfilic, klinčić i cimet. Dobar izbor je i đumbir, koji će vašem toplom napitku dati posebnu aromu. Na kraju možete staviti i malo limuna, radi vitamina C i jačeg dejstva na imunitet.
Podelićemo sa vama nekoliko najboljih recepata…
Aromatični napitak bas po vašoj meri
Najbolji recept za kuvano vino kao lek, formula za opuštanje tela i duha
Za ovaj recept potrebno vam je litar vina. Dodajte i 250 ml vode i nekoliko kašika šećera ili meda, količinu odredite prema ličnom ukusu. Neko šećer stavlja direktno u tečnost, a neko pusti da se prvo karamelizuje pa zatim dodaje vino i vodu. Ako volite miris karamela opredelite se za drugu varijantu. Od začina ubacite po jedan klinčić i karanfilić i pola kašičice cimeta.
Kuvajte na šporetu oko 20 minuta, neka temperatura bude kao pred ključanje. Na kraju iseckajte narandžu ili limun na kolutove i dodajte napitku. Sipajte u šolje i pijte čim se malo prohladi.
Kuvano vino sa komadićima voća
Potrebno za recept:
Litar crvenog vina (T’ga za jug, Vranac, Medvedja krv…)
300ml soka od narandže
kesica vanilin šećera
po jedna kruška i jabuka naseckana na komadiće
zaćine stavite po želji, a možete staviti i gotovu mešavinu
Priprema napitka:
Kao i u prethodnom receptu skuvajte sastojke, pa na kraju sve procedite. U ovaj napitak mozete dodati i kesice nekog od voćnih čajeva radi sto intenzivnijeg ukusa . A slobodno dodajte i par kapi ruma za interesantniju aromu.
Sa cimetom i biberom protiv prehlade i kašlja
Karamelizujte pet kašika šećera i prelijte sa 7,5dcl vina. Dok se tečnost kuva dodajte i dva štapića cimeta, klinčić, karanfilić i nekoliko zrna bibera. Kuvati oko pola sata na umerenoj temperaturi, procediti i poslužiti. Mozete dodati i đumbir, on je odličan borac protiv prehlade i gripa.
Možete ga kuvati i sa čokoladom
Iskusne domaćice uvek imaju još poneki kec u rukavu. Njihova specijalnost nisu samo ukusne đakonije i recepti za prirodne lekove prenošene sa naraštaja na naraštaj. One takođe znaju i spojiti lepo i korisno. Isti napitak može vam poslužiti kao lek za prehladu i kao melem za opuštanje u hladnijim danima. Pomoći će kod jačanja imuniteta i poboljšanja krvne slike. Znate li da je u kombinaciji sa čokoladom ovaj idealan prilog uz romanticnu veceru…
Treba vam jako crno vino, recimo neko makedonsko intenzivnije arome. Koristite blaže začine koje ce se stopiti sa nežnim ukusom crne čokolade. Pripremite ovaj ukusni aperitiv prema receptu koji inace primenjujete. Ako zelite jači napitak smanjite vodu. Želite li slatkastiji ukus dodajte meda, ako volite jače mirise dodajte malo vanile…
Savet plus: ukoliko vam je potrebno dodarno zagrevanje dodajte malo bibera ili đumbira. Ali nemojte preterati, budite pažljivi sa količinom da ne biste pokvarili slatki ukus čokolade.
Pridržavajte se ovog odnosa: na 2 dl tečnosti dodajte po štanglu crne čokolade, i to pred kraj kuvanja. Mešajte dok se u potpunosti ne otopi. I ne zaboravite se malo više potruditi oko aranžiranja. Ovaj topli napitak to sigurno zaslužuje, a vaš trud će sigurno biti nagrađen.
Kako se pravi kuvano vino sa konjakom ili viskijem
Za ovaj recept potrebno vam je:
litra kvalitetnoj crnog vina,
4 kašike meda,
začini
i 150ml konjaka ili viskija.
Priprema je jednostavna.
Ako hoćete malo blaži napitak dodajte i 2dl vode. Dok se tečnost kuva ubacite klinčić i vanilu, kuvajte oko pola sata, procedite i sklonite sa ringle. Tek kada je sve fino skuvano dodajte konjak ili viski i ukrasite kolutovima narandže.
Savet plus: Pred kraj kuvanja neko voli izvesti i mali performans. Kada je mešavina već skuvana i proceđena možete je i zapaliti da par trenutaka gori onako u šerpi…Naravno zahteva se vešta ruka i dodatan oprez!
Začini za kuvano vino se mogu kupiti u većini supermarketa
Kompanije kao sto su Dr.Oetker, Kotanyi, Millford i mnoge druge dosetile su se jednog veoma praktičnog rešenja. Oni su se odlučili da proizvode i pakuju gotove mešavine za kuvano vino…
Cena ovih začina i nije velika. Recimo Kotanyi mešavina nije ni 100din, a dovoljna vam je za čitavu litru toplog napitka.
Nije loša ideja napraviti i neku poslasticu sa kuvanim vinom, recimo jabuke ili kruške u vinu. A ako ovaj napitak pravite za praznike nemojte zaboraviti ni na keksiće od đumbira ili štanglice od limuna. One se odlično slažu uz arome zrelog grožđa.
Dzejmi Oliver i praznični recept za kuvano vino
Za ovaj recept potrebne su vam:
- 2 klementine, 2 limuna, nekoliko karanfilica, 200 grama šećera, po štapić vanile i cimeta i anis. Dodajte i 3 lista lovora…Svi ovi začini dodaju se na količinu od dve litre vina.
Ovaj recept priprema se tako što se prvo napravi svojevrstan aromatični karamel pa se tek onda dodaje preostala tečnost. Prvo zagrejte šećer dok se ne karamelizuje, pripazite da ne zagori. Narendajte limunovu koru i klementine u karamel a zatim dodajte i sok od citrusa. Uspite i začine pa neka se krčkaju određeno vreme…Na kraju dodajte i crveno vino. Poslužute uz praznične specijalitet i uživajte!
Recept za belo kuvano vino kao lek
7dl belog vina skuvajte sa 7 kašika meda. Zatim dodajte 7 karanfilića da se polako kuvaju… Po želji dodajte i malo narendane korice limuna i prstohvat djumbira u prahu.
Da li ste znali da belo vino ima vise polifenola u sebi nego crveno? Ono sadrzi i moćne antioksidante tirosol i kofeinsku kiselinu. Ali negativna strana je što u sebi ima supstancu tiramin koja moze biti uzročnik glavobolje.
Mere opreza za pojedine kategorije lica
Trudnoća i kuvano vino kao lek se baš i ne slažu najbolje. Alkohol nikako nije preporučljivo konzumirati u drugom stanju niti dok dojite bebu. Zato ukoliko vas muči prehlada ili grlobolja radije se ugrejte se toplom čorbicom ili popijte šolju šerbeta.
Ni starijim osobama i hroničnim bolesnicima ovaj narodni lek se nikako ne preporučuje. A ta se zabrana svkako se odnosi i na decu.
Vino i antibiotici, analgetici i generalno lekovi se nikako ne smeju mešati. U nekim slučajevima može doći do dekoncentracije pažnje koje mogu imati fatalne posledice, a u nekim do smanjenog dejstva medikamenta.
Kada je u pitanju kuvano vino iskustva korisnika su uglavnom poprilično pozitivna. Čak i ako ne volite ukus vina sa obzirom na razne arome u njemu ovaj napitak mora vam se svideti. Izuzetak su naravno ljubitelji oporih i kiselijih aroma, međutim sigurni smo da i za njih postoji odgovarajuca slatka varijanta. Pokušajte otkriti koja je to prava formula samo za vas.
Ako vam se svideo ovaj tekst pročitajte i odličan članak sa zdravailepa.com – kako regulisati krvni pritisak.