Seboreja vlasišta je hronično zapaljensko oboljenje kože koje se javlja usled pojačanog lučenja sebuma (masti). Ova kožna bolest poznata je kao seboreični dermatitis i pogađa razne delove tela. Najčešće se manifestuje kroz perutanje kože glave, obrva, lica, puno ređe se javlja u predelu grudi, prepona i pazuha.
Saznajte šta je seboreja i kako se leči na prirodan način. Pobedite je pomoću žalfije, peršuna i drugog lekovitog bilja. Kako bi efekat lečenja bio dugotrajan, potrebno je jačati imunitet i pravilno se hraniti. Osim toga, važna je pravilna nega kose i kože uz proverene prirodne preparate. Više o njima pročitajte u nastavku…
Seboreični dermatitis simptomi bolesti
Kao što smo u uvodu napomenuli, seboreja vlasišta je najčešći oblik ovog oboljenja. Na licu je nešto manje zastupljena, a veoma retko zahvata pazuh, prepone i grudi. Stres, pad imuniteta, loša ishrana, genetska predispozicija i vremenski uslovi poput hladnog vremena takođe mogu pogodovati nastanku seboreičnog dermatitisa.
Simptomi seboreje manifestuju se pojavom crvenila kože glave koja je prekrivena žućkastim ljuspicama. Neretko je prati bol uz neprijatan svrbež vlasišta. Nastanak ovog oboljenja povezuje se s gljivicom koja je inače normalni stanovnik naše kože. Njeno bujanje i patogeni uticaj javljaju se kad su narušeni određeni faktori.
Blaži oblik seboreičnog dermatitisa jeste perutanje kose. Ona ne stvara znatne kliničke promene, ali utiče na izgled i ostavlja utisak neurednosti. Ponekad je i pojačano znojenje uzročnik nastanka ovog neugodnog oboljenja.
Lečenju se treba pristupiti i iznutra i spolja. Da bi efekat bio dugotrajan, potrebno je jačati imunitet i jesti zdravo. Pravilna nega kose i kože je izuzetno važna i to isključivo uz prirodne preparate.
Seboreični dermatitis vlasišta puno je češći kod muškaraca nego kod žena. Takođe, može se javiti i seboreja kod beba, dece i mladih osoba.
Lečenje seboreje započnite uz proverene prirodne preparate
Perutanje vlasišta, seboreja na licu, obrvama i telu pogađa velik broj populacije danas. Kako bi ste se izborili sa ovom neprijatnošču, morate se u potpunosti posvetiti pravilnoj nezi. Ona podrazumeva upotrebu mleka za čišćenje kože ili blagog sapuna. Nakon tretmana, kožu je potrebno obilno isprati mlakom vodom, nikako ne hladnom, jer ona pojačava lučenje masnoće.
Kad je nega kose posredi, šampon protiv seboreje treba biti pre svega veoma blag. U suprotnom će oštetiti zaštitni omotač koji reguliše vlažnost kože.
Osnovna uloga preparata za lečenje i negu seboreične kože jeste uklanjanje i smanjenje sebuma, kao i ostataka kozmetičkih proizvoda i medikamenata. Uz to oni trebaju ukoniti sve nečistoće sa površine tretiranih regija, te eliminisati patogene mikroorganizme. Posebno je važno što ti preparati ne deluju agresivno na kožu i ne oštećuju njen zaštitni sloj.
Seboreja vlasišta ne može se pobediti nakon samo nekoliko dana i tretmana, u pitanju je veoma neugodan protivnik. Naoružajte se strpljenjem, budite izuzetno uporni i verujte u pozitivan ishod.
Detoksikacija jetre važan korak u lečenju
Čišćenje organizma, naročito jetre, važan je deo terapije za seboreični dermatitis vlasišta. Veoma je bitno sprovesti detoksikaciju tela, jer seboreja na glavi može nastati usled previše toksina u organizmu. Oni najčešće dolaze iz hrane, vode i okoline. Za savršen detoks vam mogu koristiti biljni čajevi, sauna, post, klistir i dr.
Čišćenje jetre je važno jer se većina alergija i kožnih tegoba dovodi u vezu s nepravilnim funkcionisanjem upravo ovog organa.
Najbolji saveti za lečenje seboreje i peruti
Ako vam probleme zadaje perut i seboreični dermatitis poslušajte sledeće savete:
- lzbegavajte hemikalije i toksine. Korišćenje svih proizvoda koji dolaze u dodir s kožom, a koji sadrže štetne hemikalije – treba svesti na minimum. Tu se ubrajaju deterdženti, sredstva za čišćenje, sapuni, jaki kozmetički proizvodi, parfemi i šminka koji mogu izazvati iritaciju. Naročito vodite računa o tome da u preparatima koje birate ne bude parabena i sulfata.
- Pređite na prirodne šampone. Blagi, organski šamponi i regeneratori smanjuju rizik od pojave seboreje, a ako se oboljenje javi, pomažu da promene na kožu brže nestanu. Pored toga, kosu treba odmoriti od agresivnih gelova i lakova, koji pojačavaju upalu.
- Ne dozvolite da vam kosa bude predugo masna. Jer kao takva je „plodno tlo“ za razvijanje neprijatnih i upornih simptoma.
- Održavajte kožu čistom i suvom. Na rizične delove tela ne nanosite previše masne kreme, već blaže tonike. Takođe, nemojte predugo prati i trljati kožu, jer će je to dodatno nadražiti.
- Uzimajte dovoljno cinka. Svrab i iritacija kože spadaju u simptome koji se često javljaju kad organizmu nedostaje cink. Zato je ovaj mineral deo recepture nekih od topikalnih lekova za seboreični dermatitis. Ipak, treba pojačati i njegov unos oralnim putem.
- U slučaju raznih vrsta dermatitisa ponekad se preporučuje i primena ribljeg ulja. Suplementi s ribljim uljem održavaju zdravlje digestivnog trakta, sprečavajući širenje loših bakterija i gljivica.
- Pravite obroke sa što manje namirnica koje izazivaju upale. Tu spadaju rafinisana ulja, pržena hrana. industrijske prerađevine, kao i poznati alergeni, poput orašastih plodova, mlečnih proizvoda, školjki…
- Koristite ovlaživače vazduha. Ako je vazduh u domu ili prostoriji u kojoj radite previše suv, biće više peruti.
Ishrana kod seboreje se mora korigovati
Šećer, masna i prezačinjena hrana, rafinisana ulja, so, mleko i mlečni proizvodi dokazano povećavaju lučenje sebuma. Oni otežavaju kliničku sliku osoba kod kojih je dijagnostikovana seboreja vlasišta. Opšta preporuka je potpuno izbacivanje takvih namirnica iz ishrane.
S druge strane, jelovnik je potrebno obogatiti svežim povrćem i voćem, mahunarkama, integralnim žitaricama. Uz njih vaš dnevni meni upotpunite semenkama, hladnocedenim uljima, te ribom bogatom omega-3 masnim kiselinama. Nju trebate pripremati bez prženja, npr. u foliji.
Upotreba napitaka poput zelenog čaja, nane, žalfije, kamilice i koprive – takođe može pomoći u lečenju. U vašu ishranu uvrstite i što više antiupalnih namirnica i začina, kao što su kurkuma, đumbir, mediteranski začini, gljive, biljni čajevi, heljda, voće i povrće.
Za seboreični dermatitis na licu i vlasištu mogu itekako pomoći i hladno presovana ulja. Stoga koristite kokosovo, laneno, konopljino i maslinovo ulje u ishrani. Unosite preko potrebne vitamine i to naročito A,E,C i dragocene minerale poput cinka i gvožđa.
Kako sprečiti perutanje kože glave
Jeste li znali da su dodaci ishrani odlični saveznici kada su seboreja i perut u pitanju? Evo i nekih od njih.
Biotin (vitamin H)
Nalazimo ga u soji, pivskom kvascu, žitaricama, karfiolu, bananama i pečurkama. Reguliše metabolizam masnih kiselina, što je vrlo važno za zdravlje kože. Upravo masne kiseline štite njene ćelije od gubitka vode i oštećenja. Ukoliko vas muči seboreja vlasišta, peruta vam se koža na licu, obrvama, znate šta vam je činiti.
Mineral sumpor
Jedan od esencijalnih minerala u ljudskom telu, takođe je značajan za očuvanje zdravlja kože. Ovaj mineral čini kožu mladolikom i čvrstom, usporava starenje i smanjuje upalne procese na njoj. Nedostatak sumpora u organizmu može biti i uzročnik seboreje. Izvori ovog minerala su zelene špargle, luk, fermentisane namirnice i kelj.
Prirodni probiotici
Oni su takođe vrlo korisni kada je seboreja vlasišta posredi. Uspešno umanjuju alergijske reakcije u telu i dovode naš imunitet u ravnotežu. Obnavljaju i štite crevnu floru, pa samim tim pozitivno utiču na celokupnu otpornost organizma. Posebno su korisni kod atopijskog dermatitisa.
Adaptogene biljke
Deluju tako što pomažu telu u borbi protiv stresa i uravnotežuju njegove funkcije. Najznačajniji su
sibirski adaptogeni (ženšen, rodiola…), koji imaju veoma retka svojstva revitalizacije i usporavanja starenja kože. Kada se leči seboreja vlasišta, mogu se koristiti pomešani s baznim uljima.
Kako izlečiti seboreju prirodnim putem
Soda bikarbona – jednostavan a efikasan lek
Napravite pastu od sode bikarbone i vode pa je nanesite na zahvaćene delove kože. Ostavite neka deluje 10-15 minuta, pa isperite toplom vodom.
Naročito je efikasna za crvenilo na obrazima, koje se javlja kod seboreje lica.
Jabukovo sirće ublažava svrbež vlasišta
Pomešajte jabukovo sirće s vodom u razmeri 1:10, nanesite na kožu zahvaćenu seborejom i ostavite nek stoji desetak minuta, a zatim isperite toplom vodom.
Moćna kopriva regeneriše kosu i kožu
Seboreja vlasišta i opadanje kose često idu jedno s drugim. Na svu sreću ova lekovita biljka pomaže u oba slučaja. Radi se o dobro poznatom narodnom leku za negu kose i kože glave. Dovoljno je napraviti čaj od koprive i koristiti ga za ispiranje.
Prelijte kašiku usitnjenog lista i korena koprive sa 2,5 dl ključale vode i ostavite poklopljeno neka se ohladi. Zatim procedite i koristite za ispiranje.
Žalfija kao prirodni lek za seboreju
Nezaobilazna je u lečenju seboreičnog dermatitisa. Poznata je i kao tonik za kosu, sprečava stvaranje peruti i isušivanje kože glave, a ima i protivupalno dejstvo te podstiče novi rast vlasi.
Kašiku usitnjenog lista i korena žalfije prelijte sa 2,5 decilitra provrele vode i poklopite. Kada se dovoljno prohladi procedite i koristite za ispiranje kože glave.
Neverovatna aloja vera
Održava normalan pH nivo kože, hidrira je i smanjuje neprijatan svrbež vlasišta. Lečenje alojom traje nekoliko meseci. Sprovodi se tako što se nekoliko puta dnevno na seboreično područje nanese gel od ove biljke. Uz to možete obolelo mesto tretirati i sa sveže isceđenim sokom iz biljke.
Seboreja vlasišta lečenje prirodnim preparatima
Danas se na tržištu reklamiraju različiti šamponi za seboreični dermatitis, kreme, losioni i dr. Međutim, oni su često dosta agresivni i ne odgovaraju svakom tipu kože. Pre kupovine takvih proizvoda obavezne su konsultacije sa dermatologom. Opšta preporuka je da isprobate neko blago prirodno sredstvo, pre nabavke pomenutih preparata.
Losion od peršuna
U 150 ml ključale vode stavite kašiku peršuna i desetak listova zelene salate pa kuvajte 15 minuta. Nakon toga sklonite s ringle i ostavite nek se potpuno ohladi. Ovako dobijen losion protiv seboreje koristite odmah nakon pranja kose. Stavite ga na vlažnu kosu, i pustite nek deluje 10 do15 minuta, a zatim dobro isperite.
Maska od kvasca sprečava perutanje vlasišta
Pomešajte 2 kašike kvasca sa 6 kašika vode i ostavite nek odstoji pola sata, a zatim utrljajte u kožu glave. Pustite je 30 minuta , pa potom isperite. Ukoliko je seboreja vlasišta, lica ili obrva i vaš problem, praktikujte masku jednom nedeljno.
Mešavina bilja
Pomešajte po 15 g korena čička, korena omana i cveta kantariona, prelijte šoljom ključale vode i ostavite tako neka prenoći. Ujutru preparat dobro procedite. Posle svakog pranja kose isperite kožu glave ovim losionom i nemojte je nakon toga sapirati vodom.
Čičkovo ulje protiv seboreje i peruti
Za seboreju vlasišta naročito se dobro pokazalo ulje čička u kombinaciji sa maslinovim . Evo kako se priprema:
Šaku suvog i sitno iseckanog semena čička prelijte s malo 90-postotnog alkohola. Pustite nek odstoji 14 dana, a zatim dolijte pola litra maslinovog ulja. Ostavite još četiri nedelje na toplom mestu, uz povremeno mućkanje.
Da bi alkohol ispario, flašu s uljem ne treba zatvarati čepom već gazom ili pamučnom krpom.
Korom hrasta protiv peruti
Prelijte 25 g kore hrasta s dve šolje ključale vode i ostavite poklopljeno pet minuta, a zatim procedite i dodajte kašičicu meda. Mešavinu ovako dobijenog losiona i meda u odnosu 1:1 utrljajte u kožu glave. Pustite nek stoji sat vremena, operite kosu šamponom i toplom vodom. Obično je potrebno deset tretmana da bi se postigli rezultati u lečenju.
Melem od zelene gline i preslice
U litar vrele vode sipajte 7 kašika suve preslice, kuvajte na umerenoj vatri sve dok ne ispari polovina tečnosti. Zatim dodajte zelenu glinu, dok ne dobijete gustu masu. Melem nanesite na kožu i pustite neka se osuši, oko 15 minuta. Isperite mlakom vodom ili ostatkom čaja od preslice.
Poštovani čitaoci, kao što vidite pripremili smo velik broj domaćih preparata i recepata. Nadamo se da ste saznali šta je seboreja vlasišta i kako se leči potpuno prirodnim metodama. Ove šampone, losione, kreme i meleme mogu koristiti i osobe koji nemaju pomenuti problem. U slučaju ozbiljnijih tegoba obavezno se javite dermatologu. Ovom prilikom preporučujemo vam i tekst kako lečiti psorijazu.
Beli luk i med ubijaju mikrobe
Kao jedan od najpoznatijih prirodnih antibiotika u narodnoj medicini, beli luk od davnina se primenjuje kao „ubica“ najrazličitijih mikroba. I to onih koji napadaju organizam, koji loše utiču na zdravlje kose i kože. U sebi sadrži antigljivični agens alicin, koji povoljno utiče na ublažavanje znakova seboreičnog dermatitisa.
Neki ljudi ne podnose miris belog luka, ali oni hrabriji mogu ga isprobati na sledeći način:
Pet do deset čenova belog luka očistite i iseckajte što sitnije, a zatim ih ubacite u pola čaše vode. Smesu zagrejte tako da bude topla, nikako vruća, a zatim je nanesite na problematične delove. Što vam duže ostane na glavi, bolje će prodreti u kožu, pa je najbolje ostaviti je da deluje ćelu noć.
Preparat od belog luka i kokosovog ulja
Oko osam čenova belog luka sameljite u blenderu i pomešajte s pola šolje kokosovog ulja. Zagrevajte smesu dok ne porumeni, a zatim je sklonite s vatre i ostavite da se prohladi. Dve kašike ulja lagano utrljajte u kožu glave. Nakon pola sata operite kosu blagim šamponom.
Slična antibakterijska i antigljivićna svojstva kao beli luk ima i prirodni, organski med. Isceljujuće deluje na kožu oštećenu seborejom i pomaže joj da se brže obnovi i ostane hidrirana.
Dve kašike meda razblažene u tri četvrtine vode nanesite direktno na skalp. Njegovo umirujuče dejstvo osetićete već posle nekoliko, nakon čega treba da isperete masku. Udružen s belim lukom, med će pomoći da se uništi većina štetnih bakterija i gljivica koje napadaju kosu i kožu glave. Kašiku meda dobro izmešajte s kašikom soka iscedenog iz belog luka. Količina sastojaka pove ćava se u zavisnosti od dužine kose. Smesu utrljajte u skalp i ostavite je da deluje bar 20 minuta. Posle tretmana operite kosu šamponom.
Pogledajte i odličan video na ovu temu kako se koriste beli luk i med u prirodnoj medicini: