Kako zaustaviti opadanje kose kod žena

Opadanje kose kod žena

 je prilično slabije zastupljeno nego kod muškaraca. Kod svega 30 odsto dama beleži se alopecija areata. Ono što je karakteristično za ovo oboljenje jeste to što kosa opada u pečatima.

Na značajniji gubitak vlasi  utiču mnogi faktori, počev od genetskih predispozicija, emocionalnog stresa ili pak autoimunih bolesti. Ukoliko gubite više od 60-100 dlaka dnevno, najverovatnije imate problem s pojačanim opadanjem kose.

Pre nego što započnete s primenom odgovarajućih mera, neophodno je otkriti uzrok ove pojave. U nastavku teksta saznajte kako sprečiti opadanje kose bez upotrebe hemije, potpuno prirodnim putem. Ostanite sa nama….

Uzroci opadanja kose kod žena

Ponekad uzroci za naglo opadanje kose kod žena mogu biti sasvim bezazleni. To su hormonalne promene, starenje, suviše hlorisana voda, stres i umor, neadekvatna ishrana, manjak gvožda u ishrani. Sve su to razlozi zašto kosa opada.

No, gubitak kose može biti i znak nekog ozbiljnijeg oboljenja, pa je utvrđivanje porekla poremećaja najvažniji korak u određivanju adekvatne terapije.

Opadanje kose nakon porođaja

Kada je žena u drugom stanju, jajnici luče veliku količinu progesterona i dlaka koja „redovno“ opada ostaje u takozvanoj telogenoj fazi. Nakon porođaja dolazi do naglog pada ženskih hormona u organizmu, samim tim i do masivnog opadanja kose. Ponekad se stiču uslovi i za nastanak ćelavosti na pojedinim delovima poglavine. Ipak, nema razloga za zabrinutost, jer vlasi posle nekog vremena ponovo izrastaju.

Sezonsko opadanje kose kod žena

Kod čak 20 odsto populacije javlja se tkz.sezonsko opadanje kose. Ono se naročito intenzivira  tokom septembra i oktobra, i u prolećnim mesecima. Na sreću,to kratko traje i ne ostavlja ozbiljnije posledice po zdravlje. Jako je važno da tokom tih meseci u potpunosti prilagodite vašu ishranu, kako biste sprečili značajniji gubitak vlasi

Gubitak kose je čest nakon dijeta

Danas se sve veći broj ljudi podvrgava rigoroznim instant dijetama kako bi brzo redukovali telesnu težinu. To svakako predstavlja veliki stres za organizam. Zbog toga često dolazi do manjka proteina i, posledično, gubitka kose.  U  ovom slučaju deficit je nepovratan, a do sličnog problema može dovesti i nedostatak cinka i vitamina B grupe.

Znatan gubitak kilograma ume poremetiti menstrualni ciklus i uzrokuje gubitak kose kod žena. Neretko se kao posledica javlja i pojačana maljavost na licu. S druge  strane, zdrava, izbalansirana i raznovrsna ishrana znatno poboljšava kvalitet dlake.

Policistični jajnici kao uzrok opadanja kose

Kod žena koje imaju sindrom policističnih jajnika i višak muških hormona neretko se javlja takozvana androgena alopecija. U pitanju je proređenost kose muškog tipa. Vlas postaje slabija i kosa je proređena u čeonom delu.

Ukoliko se terapija započne na vreme, proces se može zaustaviti blagovremeno.  Ako kojim slučajem dođe do potpune atrofije korena, opadanje kose je neminovno jer se vlasi tada nepovratno gube.

Opadanje kose kod žena kako sprečiti

Kao prvo i najvažnije, nikako nemojte paničariti kad primetite da gubite kosu,  jer je to ubedljivo najgore što možete sebi napraviti. Saberite se, pokušajte ostati staložene i mirne, koliko god to delovalo teško, jer samo tako ćete moći rešiti ovaj problem.

Šta trebate uraditi u slučaju alopecije?

Čim primetite da vam kosa pojačano opada, trebalo bi da se konsultujete s dermatologom koji će utvrditi uzrok i uključiti potrebnu terapiju. U terapiji se mogu koristiti hormoni, vitamini, minerali, ali potrebno je lečiti i osnovno oboljenje. Nužna je promena ishrane i uvođenje zdravih životnih navika.

Postoji čitav spektar preparata za poboljšanje kvaliteta vlasi, ali znajte kako šamponi protiv opadanja kose nisu naročito efikasni. Oni ne predstavljaju zvaničnu medicinsku terapiju, kako to obično biva, najčešće je u pitanju dobar marketing i skupo plaćena reklama.

Naravno, opadanje kose  kod žena može se sprečiti i brojnim prirodnim sredstvima koja istovremeno jačaju vlasi i ubrzavaju njihov rast. O svima njima imaćete prilike saznati više u nastavku teksta…

opadanje kose kod žena kako sprečiti

Najbolje ulje protiv opadanja kose

Neki protiv opadanja kose koriste amla ulje, koje se  danas može nabaviti u apotekama. Potrebno je da se umasira u kosu s vremena na vreme,a za bolji efekat pravi se mešavina od jednakih delova ekstrakta amle i svežeg limunovog soka.

Takođe, dobre rezultate u lečenju opadanja kose imaju i eterična ulja poput žalfije, lavande i ruzmarina. Ova ulja uspostavljaju dobar balans i sprečavaju zgušnjavanje membranskog tkiva oko folikula dlake. To svakako može biti jedan od uzroka gubitka kose.

Pre nanošenja ulja, kosa se mora dobro oprati  kako bi se eliminisali ostaci šampona i drugih sredstava. Stoga, u tu svrhu preporučljivo je vlasi isprati je jabukovim sirćetom.

Rastvor za ispiranje kose se pravi tako što se:

Decilitar jabukovog sirćeta pomeša s litrom vode. Kosa se potom ispere i osuši, a zatim se nanose ulja, pojedinačno ili u kombinaciji.

Takođe, dobro se pokazalo i ricinusovo ulje protiv opadanja kose.

Od ostalih preparata jako dobro se pokazalo ulje pšeničnih klica, avokadovo, i laneno ulje. Sva tri obnavljaju vlasi u kratkom roku.

Za ulje od semenki lana se mnogi odlučuju kad je nega kose u pitanju. Naime ono će momentalno popraviiti kvalitet vlasi, obezbediće vašoj kosi savršenu negu. Odlično se kombinuje i sa drugim uljima poput avokadovog, ricnusovog, sojinog, pa i sa uljem kamilice.

Svakako u nezi kose nezaobilazno je kokosovo ulje. Ono obiluje lipidima, fitohormonima i proteinima. Pojačano hidrira kosu, vraća joj živost i sjaj.

Jednostavno se nanosi:

Pola kašike kokosovog ulja rastrljajte najpre na dlan a zatim i na vlažnu kosu. Nežno prolazite prstima duž vlasi od korena ka vrhovima. Ostavite sat vremena na glavi, a zatim isperite.

Povezano: za šta je sve dobro ulje kokosa?

Koja je hrana protiv opadanja kose dobra?

Pojačano opadanje kose kod žena, zahteva i potpuno drugačiji pristup ishrani. Tako da je u slučaju problema sa gubitkom kose, poželjno jesti što više svežeg sezonskog voća i povrća i piti sveže oceđene sokove. Naročito se preporučuje prirodni sok od šargarepe.

Jedite što više zelene salate i alfa-alfa klica (stručnjaci smatraju ovaj napitak najboljom hranom za kosu).

Za preventivu je najbolja preporuka je jesti ekološki uzgojenu hrana, dok se industrijska potpuno treba izbaciti iz jelovnika. Ekstrakt lista korijandera preporučljivo je redovno utrljavati u vlasište, na mesta s proređenom kosom. Slično deluje i kokosovo mleko.

Nahranite kosu vitaminom E koji je neophodan za brzi rast kose jer podstiče cirkulaciju u vlasištu. Najbolje je uzimati ga kroz hranu (bademi, biljna ulja, kikiriki, semenke).

Unosite dovoljno vitamina C koji pozitivno utiče na zdravlje vlasišta. Agrumi, narandže i limun, posebno su bogati vitaminom C, kao i zelena i crvena paprika.

Izbegavajte alkoholna pića jer podstiču opadanje kose kod žena tako što usporavaju rast vlasi..

Top namirnice koje sprečavaju opadanje kose kod žena

Jedite orašaste plodove

Bademi su odličan izvor proteina, a istovremeno su i puni magnezijuma. Ovaj mineral deluje smirujuće u slučaju nervne napetosti i stresa. To je u mnogim situacijama uzročnik za opadanje kose kod žena.  Osim toga, nedostatak Mg u organizmu može uzrokovati i pojavu vertikalnih linija na noktima.

Ipak, ove tegobe mogu se sprečiti povremenom konzumacijom manjih količina badema. Recimo, preporučena dnevna doza jeste manja šaka ove namirnice.

Dobar način da se postigne efekat jake i sjajne kose jeste i povremena konzumacija oraha. Ova namirnica obiluje vitaminom E, koji popravlja oštećene folikule kose, ali i bakrom. On održava prirodnu boju kose i sprečava preranu pojavu sedih.

Napravite moćni proteinski smuti

Sastojci:

2 do 3 kašike svežih ili smrznutih borovnica.

banana,

1 do 2 kašike oraha,

šolja bademovog mleka,

kašika kakao praha.

Priprema smutija:

Bananu iscekajte na kolutiće, a zatim pripremite i ostale čvrste sastojke pa ih stavite u blender. Dodajte kakao prah i sve prelijte mlekom. Miksajte dok se svi sastojci ne sjedine.

Uvrstite krastavac u jelovnik

Ovo povrće obiluje silicijumom, koji je značajan za rast i hidrataciju kose, kao i za njeno jačanje. Idealan je sastojak za spravljanje nutritivno bogatih smutija.

Kako se pravi hranljivi sok od krastavca

Potrebno:

pola krastavca

limun

3 struka celera

jedna  jabuka srednje veličine.

Priprema recepta

Krastavac, celer i jabuku oljuštite, limun iseckajte na kolutiće, a zatim sve sastojke ubacite u sokovnik te ih iscedite. Konzumirajte svakodnevno.

Jedite hranu bogatu omega 3 masnim kiselinama

Tunjevina i sardine protiv alopecije

Ključ za hidriranu kosu jeste ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama. Njih u velikim količinama ima u tunjevini i sardinama, kao i u  blagotvornom ribljem ulju.

Ove kiseline nalaze se u epidermu, gornjem sloju kože, a njihov nedostatak najčešće se ispoljava u vidu suve kože glave i pojave peruti.

Omega-3 energetska salata

Za salatu vam je potrebno:

1 konzerva tunjevine,

1 šolja suncokretovog semena,

2 paradajza,

2 kašike peršunovog lista,

1 manji praziluk,

pola šolje jabukovog sirćeta,

so i biber po ukusu,

jaje za dekoraciju.

Priprema:

Pre pripreme salate, potopite suncokretovo seme u mlaku vodu i ostavite ga nek odstoji pet do šest sati. Paradajz isecite na kockice, praziluk na kolutove, a peršunov list usitnite. Otvorite konzervu tunjevine, procedite ulje, pa sadržaj prespite u činiju za salatu i iskombinujte ga s ostalim sastojcima.

Na kraju dodajte jabukovo sirće, pobiberite i posolite po ukusu, pa ostavite nek sve odstoji na hladnom da se ukusi povežu. Na kraju dekorišlte kolutićima jajeta.

Obavezno pijte surutku

Kosa je jaka zahvaljujući proteinu keratinu. Ukoliko ga nema dovoljno, funkcije unutar vlasi se narušavaju. Tada ona prelazi u privremenu fazu „mirovanja“, te se proređuje i opada. Pušto surutka obiluje proteinima visokog kvaliteta, nije zgoreg povremeno je uvrstiti u ishranu.

Može se koristiti u vidu suplementa, kao dodatak smutijima ili musliju, u tečnom stanju ili u vidu praha. Ovaj metod osim što će sprečiti novo opadanje kose, pozitivno će se odraziti i na izgled noktiju.

Najbolji prirodni preparati protiv alopecije

Danas je na tržištu prisutno izuzetno puno preparata za ovu namenu. Cene su raznolike od pristupačnih i jeftinih do veoma skupih. Mi ćemo vam ovom prilikom dati nekoliko proverenih prirodnih recepata protiv opadanja kose..

ISPIRANJE KOSE SA ČAJEM OD KAMILICE SMANJUJE OPADANJE KOSE KOD ŽENA

Posle svakog pranja kosu isperite čajem od kamilice:

4 kašike sušenih cvetova preliti litrom vrele vode i nakon 10 minuta procediti. Kada se čaj prohladi, isperite kosu.

Osim kamilice protiv alopecije može se koristiti i kopriva, naizmenično list i koren.

KOPRIVA PROTIV ALOPECIJE – SEDMODNEVNA TERAPIJA

Litrom ključale vode preliti 500 g svežih listova koprive, ostaviti nek odstoji poklopljeno pola sata i procediti. Dobro iscediti listove koprive kako  bi koncentrat bio što gušći i dodati 2 dl ricinusovog ulja.

Ovako pripremljen preparat trebate držati u flaši i dobro promućkati pre upotrebe. Utrljavajte ga u koren kose tri puta dnevno tokom sedam dana.LOSION PROTIV OPADANJA KOSE – RECEPTI

U pola litra destilovane vode staviti 100 g koprive i kuvati 20 minuta. Potom dodati 25 g kamilice i ostaviti da odstoji osam sati. Tečnost procediti i sipati 200 g vinskog sirćeta.

Ovako pripemljen losion trebate utrljavati svako veće u koren kose.

RICINUSOVO ULJE PROTIV OPADANJA KOSE

Pomešati po kašiku ricinusovog ulja i soka od limuna i crnog luka. Ovom smešom izmasirati kožu glave, staviti najlonsku kapu i ostaviti da deluje oko sat vremena. Nakon toga oprati kosu.

Tretman sa ricinusovim uljem trebate ponavljati mesec dana pre svakog pranja kose.

Evo kako još možete zaustaviti nagli gubitak vlasi

Na interentu je pregršt informacija, kada je opadanje kose kod žena i muškaraca posredi. Većinu trebate razmotriti, jer ostati bez kose svakako nije ugodno, niti je estetski prihvatljivo. Opet nekih osnovnih smernica se definitivno trebate pridržavati, stoga poslušajte i naredne savete:

  • Prestanite sa pušenjem – duvan smanjuje protok krvi u vlasištu, što usporava rast kose. Isto pravilo važi i za alkohol -smanjite ga i vremenom potpuno izbacite iz upotrebe.
  • Zaštitite kosu od stresa. Vitamini B kompleksa neophodni su za brzi rast kose jer poboljšavaju cirkulaciju krvi u vlasištu i ublažavaju stres. Redovno ih unosite ishranom, a preporuka lekara je i uzimanje određenih suplemenata. Takođe, značajne količine ovog vitamina, naročio B6 pronaćićete u semenkama bundeve.
  • Pijte mnogo vode – ona čini četvrtinu strukture vlasi ,što je veoma važno za opadanje kose kod žena. Konzumirati oko 8 čaša vode dnevno, najbolje izvorske. Hidratacija je jako važna za celokupno zdravlje organizma.
  • Korisno je što češće masirati koren kose. Da bi se ubrzala cirkulacija vlasišta, redovno masirajte kožu glave. Najbolje  je to činiti sokom isceđenim iz listova oraha ili lavande, pomešanim s istim količinama glicerina. Umesto soka, mogu se koristiti ulja ovih biljaka.