Avokado namaz je savršen izbor za zdravo mršavljenje koji sadrži minimum kalorija. Jeste li ga već probali? Ako niste sada je pravo vreme za to!
Opčiniće vas svojim predivnim ukusom, a pored toga je veoma zdrav. To je lagan obrok koji se jednostavno priprema i oduzima malo vremena. Možete ga sami napraviti. Jako je ukusan kao pire, u sendviču sa tost hlebom, a savršen je spoj sa drugim namirnicama i voćem.
Avokado je tropska biljka koja pored sjajnog izgleda ima fantastičan ukus, čudotvorno deluje na vaše zdravlje.
U nastavku teksta proučite kako možete sami napraviti savršen namaz od avokada. Koristite ga kao zdravu zamenu ili dodatak nekim jelima. Saznajte na koje to sve zdravstvene tegobe može uticati preventivno i ublažiti ih.
Namaz od avokada nudi brojne prednosti za zdravlje
Zašto nam je bitna gustina hranljivih materija u voću? Upravo zbog toga, što hrana bogata nutrijentima u sebi poseduje vitamine, minerale i druge materije. Ona ima pozitivan učinak na zdravlje, sa relativno malo kalorija.
Avokado namaz je upravo takva namirnica, jer zadržava svoje komponente u prirodnom obliku, a naročito dijetalna vlakna.
Ako pojedete 50 g ovog zdravog voća, uneli ste u svoj organizam gotovo pregršt vitamina, minerala i fitonutrijenata. Svi oni pozitivno utiče na zdravlje. Imaju posebno mesto u ishrani zbog niske kalorijske vrednosti.
Dobar je izvor monozasićenih masnih kiselina koje su biljnog porekla i smatraju se uljem, a ne „čvrstim“ mastima. Poseduje u sebi fantastičan izvor energije i veliki broj esencijalnih vitamina i minerala.
Većina osoba koja je na dijeti izbegava ovo egzotično voće zbog velikog sadržaja masti, a, ne bi trebali. Zašto? Iz razloga što će te se osećati duže siti i zato jer je avokado namaz odličan kao dodatak ishrani za mršavljenje.
Ne šteti vašoj posebnoj ishrani, sadrži puno dijetalnih vlakana, nizak nivo ugljenih hidrata, i ne podiže šećer u krvi.
Bogat je kalijumom, magnezijumom, kalcijumom, gvožđem, bakrom, manganom, fosforom i cinkom.Takođe sadrži vitamine C, B1, B6 A, D, K, E tiamin, riboflavin i niacin.
Pored toga što je izvor prehrambenih vlakana namaz od avokada može vam pružiti više od 40 odsto dnevnih potreba.
Zato je najbolje započeti dan sa savršenim namazom ovog „super voća“. Bićete puni energije i lako ćete odgovoriti na sve postojeće izazove.
Nutritivna i kalorijska vrednost avokada
Avokado sadrži 73 odsto vode, 15 procenata masti, 8,5 posto ugljenih hidrata (uglavnom vlakana) i 2 odsto proteina.
Svi hranljivi sastojci koji se nalaze u 100 g ovog super voća su:
- Energetska vrednost 160 Kcal,
- Voda 73 odsto,
- Protein 2 g,
- Ugljenih hidrata 8,5 g,
- Šećer 0,7 g,
- Vlakna 6,7 g,
- Masti 14,7 g,
- Zasićene masne kiseline 2.13 g,
- Polinezasićene m.k. 1,82 g,
- Omega-3 masne kiseline 0,11 g,
- Omega-6 masne kiseline 1,69 g,
- Skrob 0,11 g.
Zašto je avokado namaz dobar za zdravlje?
Pored toga što ima pregršt hranljivih sastojaka, avokado namaz a ima mnoge zdravstvene koristi.
Reguliše probavu tako što umiruje creva, a samim tim potpomaže varenju. Bogatsvo vlakana kojima obiluje namaz važna su za optimizaciju digestivnog trakta.
Neguje zube i sprečava loš zadah, a to je uglavnom izazvano zbog lošeg varenja, ako nije u pitanju zanemarivanje lične higijene.
Pomaže da sačuvate zdravlje očiju
Avokado sadrži lutein i zekstain (fitohemikalije). One su posebno koncentrisane na tkivo očiju pružajući tako antioksidativnu zaštitu od ultraljubičastog zračenja.
Beta-karotenoidi štite oči od katarakte i drugih očnih bolesti vezanih za starost i makularnu degeneraciju (žuta mrlja).
Hrana koja sadrži visok nivo folata, kao što je ovaj avokadov namaz, pomaže u smanjenju rizika od depresije. Oni pomažu u sprečavanju stvaranja homocisteina, supstance koja može narušiti isporuku nutrijenata u mozak.
Višak homocisteina remeti proizvodnju serotonina, dopamina i norepinefrina, koji regulišu raspoloženje, san i apetit.
Avokado sos poseduje znatnu količinu kalijuma, koji je jako bitan za kardiovaskularni sistem, jer snižava pritisak. On na taj način sprečava rizik od srčanog i moždanog udara.
Anti-inflamatorna svojstva ovog zdravog voća su jako važna osobina za organizam. Ima širok spektar fitohemikalija flavonoida, karetonoida, fitosterola, masnih alkohola i omega 3 masnih kiselina. A, svi ovi nutrijenti je čine najboljom namirnicom za smanjenje upale tkiva, zglobova i mišića.
Recepti za namaz od avokada
Obogatite vašu trpezu uz fantastičan i jednostavan avokado namaz. Možete ga vrlo lako napraviti kod vaše kuće, evo šta vam je potrebno:
1 zreli avokado,
ceo limun (sok),
kašika kokosovog ulje,
1 kašika belog luka u prahu,
kolijander začin,
so i biber po ukusu.
Priprema namaza:
Prepolovite voćku i izvadite košticu. Mesnati deo iz voća izvadite u posudu, dodajte ostale sastojke i mešajate dok ne dobijete glatku masu. Možete ga mutiti mikserom ili gnječiti sa gnječilicom za krompir pire.
Ovako napravljen domaći namaz od avokada, najbolje jedite za doručak. Namažite ga na tost ili hrono hleb, sa krastavcem ili paradajzom, jer će vam obezbediti sit stomak veći deo dana.
Nezaobilazan namaz ovog zdravog voća je i Gvakamole sos. Koji možete namazati na hleb, jesti kao prilog uz pečenje ili kao umak za čips.
Šta nam je potrebno za Gvakamole sos?
Sastojci:
3 zrela avokada,
kašika maslinovog ulja,
glavica crnog luka,
2 čena belog luka,
po potrebi so, biber i tucana paprika.
Način pripreme:
Avokado presecite na pola i upotrebite samo mesnati deo voća. Izgnječite ga i dodajte ostale sastojke. Prilikom posluživanja možete ga ukrasiti seckanim listovima peršuna.
Napravite ukusan i zdrav doručak kao glatki kremasti sir od avokado voća, začinjen sa limetom, belim lukom i bosiljkom.
Namaz od avokada na prepečenom hlebu, u slanim palačinkama, kao preliv na omletu, učiniće vas jutarnji obrok fantastičnim.
Kako se pravi krem sir sa avokadom
Potrebno:
2 avokada,
pola kašičice finog mlevenog belog luka,
četvrtina kašičice soli,
četvrtina kašičice bibera
kašika sok od limete (limuna),
kašika majoneza,
200 g krem sira,
jedna i po kašičica sveže naseckanog bosiljka.
Postupak pripreme:
Presecite voće na pola i mesnati deo izdvojte u posudu, sjedinite sa ostalim sastojcima i izmiksajte u blenderu. Najduže 40-45 sekundi (dok ne dobijete finu strukturu mase). Pokrijte činiju sa folijom i stavite u frižder nekih tridesetak minuta nek se ohladi. Posle toga vaš krem od avokada je spreman za posluživanje.
Ako želite napraviti ukusno jelo sa testeninom i ukusnim umakom, predlažemo vam prost i brz recept za ručak.
Potrebno je :
400 g Barilia špageta,
2 sveža, zrela avokada,
čen belog luka,
sveži sok od limete,
so,
biber.
Recept:
Očistite avokado i sve sastojke stavite u blender. Miksajte dok ne dobijete glatku masu. Kada ste završili sa miksanjem probajte umak i dodajte sastojke po svom ukusu. Skuvajte špagete i ocedite, dok su još tople sjedinite je sa sosom i poslužite.
Ovaj recept može poslužiti i vegetarijancima samo upotrebite testeninu bez glutena.
Salata sa krastavcem, paradjazom i avokadom
Evo što vam treba:
jedan krastavac,
4 paradajza,
3 zrela avokada,
pola glavice crvenog luka,
pola kašičice iseckanog lista peršuna,
limunov sok,
so i crni biber po ukusu,
2 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja.
Način pripreme:
Stavite kriške krastavaca, paradajza, avokada, luka i peršuna u veliku činiju za salatu. Pospite sa maslinovim uljem, sokom od limuna, soli i biberom. Polako promešajte sve sastojke.
Avokado namaz iskustva korisnika
Ukus ovog zdravog egzotičnog voća je specifičan, čak neprimetan kada se jede sam, bez dodataka. Kada mu dodamo začine ili druge namirnice on tada dolazi do punog izražaja. Podelićemo sa vama iskustva korisnika koji ga vole i prave na razne načine.
Često avokado jedem za doručak i večeru, ili ga iseckam kao dodatak uz omlet ili ispasiram, pa pravim varijacije namaza. Sa crvenim lukom, limunom, biberom, pavlakom.
Anđela, Jagodina
Jako volim spremati hranu sa avokadom. Vrlo često pravim lagani namaz koji obožavam. Podeliću i sa vama moj omiljeni recept.
Šaku indijskog oraha potopim na sat – dva u vodu. Oguliim avokado i isečem na veće komade, stavim sve u blender, dodam malo soka od limuna, bibera i soli. Izmiksam par sekundi i moj avokado namaz je spreman.
Sanja, Beograd
Dosta ga koristim u ishrani, ali mislim da se kod nas ne zna o njemu dovoljno. Uglavnom na to utiče cena. Ponekad može priuštititi savršen i zdrav obrok. Najčešće ga spremam sa testeninom kao sos. Često ga i pojedem samo sa sokom od limuna, maslinovim uljem i soli, jer bez začinskih dodataka nema nikakvog ukusa.
Natalija, Zaječar
Kame se namaz od avokada ne preporučuje?
Ovo super voće bogato je hranljivim sastojcima i može ga konzumirati većina ljudi. Ipak avokadov namaz neretko će uzrokovati problem onima koju su alergični ili imaju problem sa nervoznim crevima.
Alergija na ovu hranu je veoma retka, ali postoje osobe koje su alergične na lateks (dijagnoza “lateks-voćni sindrom”). Oni mogu imati vidne reakcije. Ako ste među njima, najbolje je da pre upotrebe avokado namaza, porazgovarate sa vašim lekarom.
Avokado ne bi trebale upotrebljavati osobe koje imaju problema sa probavom. Ako već konzumirate ovaj namaz sa avokado voćem, pažljivo pratite svoje simptome nakon konzumiranja.
Kako pravilno upotrebiti ovu zdravu namirnicu? U istraživanjima, kontradikcije nisu poznate, ali treba izbegavati unos iznad onih koje se nalaze u hrani.
Čak šta više namaz od avokada za bebe je odličan izbor za kašice, kada posle sisanja krenete sa uvođenjem hrane. Što znači da je konzumiranje ovog zdravog voća sasvim bezbedno, u ograničenim količinama kao i sva druga hrana.
Povedite računa – sa ničim ne treba preterivati.
Da li ga ima u prodavnicama i cena?
Avokado namaz kod nas u marketima nećete pronaći u gotovoj ambalaži. Možete ga kupiti kao sveže egzotično voće, za koje trebate izdvojiti oko 450 dinara za kilogram. Tada ga pravite u vašoj kući po predloženoj recepturi. Naći ćete ga u svim dobro opremljenim prodavnicama i supermarketima.
Obratite pažnju kad budete kupovali avokado, ne sme biti mnogo tvrd kad ga uzmete u ruku. Takođe nije dobro i ako je premekan. Najbolji je onaj „srednje mekoće“, a to ćete proveriti kada ga pritisnete prstom. Ako se nazire malo udubljenje, onda ste našli pravog. Samo takvo voće je dobro za konzumiranje.
Od njega možete napraviti fenomenalan avokado namaz, umak, salatu ili Gvakamole sos.
Da rezimiramo…
Priuštite sebi to zadovoljstvo i napravite sami super zdrav namaz od avokada, kad budete u prilici. On je veoma hranljiv i ukusan i slaže se super u raznim jelima. Dobar je izvor vitamina, mineralq i biljnih spojeva, koji nam nudi mnoge benefite po naše zdravlje.
Spada u nešto skuplje užnog voće i nije za svačiji džep. Mi vam ovom prilikom preporučujemo i članak u kome smo pojasnili kako da avokado uzgajate sami kod vaše kuće.