Montignac dijeta iskustva i recepti

Montignac dijeta isključuje iz ishrane sve loše ugljene hidrate i preporučuje namirnice sa niskim glikemijskim indeksom. Ovom efikasnom metodom skinućete višak kilograma, pri čemu možete jesti gotovo sve (sir, meso, čokoladu, vino). Ukoliko planirate smršati na zdrav način bez stroge restrikcije, ona je pravi izbor za vas.

U nastavku teksta saznajte koliko je montignac dijeta za mršavljenje dobra i kako se primenjuje kroz svoje dve faze. Sastavite idealan sedmodnevni jelovnik i pratite vaše rezultate. Ostanite sa nama….

Šta je zapravo Montignacova metoda

Montignac dijeta je savršeno izbalansiran način mršavljenja koji ne ograničava količinu hrane što je unosite u organizam. Ova metoda, kako je često nazivaju, ne zahteva izbacivanje ugljenih hidrata i masti iz ishrane. Sprovodi se u dve faze – prva je gubljenje suvišnih kilograma, a druga stabilizacija i prevencija.

Osmislio ju je svetski poznati nutricionista Michael Montignac, koji je najpre dijetu testirao na sebi. Za svega par meseci uspeo je skinuti petnaest kilograma, nakon čega je ova metoda ugledala svetlost dana..

Prva faza montinjakove dijete varira u zavisnosti od viška kilograma koje biste želeli skinuti. U njoj se ishrana treba zasnivati na namirnicama koje ne podižu nivo šećera u krvi. Druga je trajna i cilj joj je održavanje postignute željene težine.

Montignacova metoda isključuje iz jelovnika sve nezdrave ugljene hidrate. Preporučuje nam namirnice s glikemijskim indeksom ispod 50.

Šta kažu najnovija istraživanja?

Poznati medicinski naučnici s Univerziteta u Kvebeku proučavali su ovaj način ishrane. U njemu je učestvovalo 12 gojaznih osoba prosečne starosti 47 godina i  težine približne 103,5 kg. Grupa ispitanika bila je podvrgnuta trima različitim dijetama, od kojih je svaka trajala po šest dana. Uzorci krvi uzimani su na početku i na kraju svake dijete.

Osim toga, poslednjeg dana svakog programa doktori su ispitanicima vadili krv na svakih sat vremena.  Tako su utvrđivali varijacije glukoze, insulina i triglicerida. Rezultati koji su objavljeni u magazinu „The British Journal of Nutrition“. Oni su pokazali da je montignac dijeta imala najbolje ishode, kod većine ispitanika.

Montignac dijeta pravila i glavne smernice

Ovih 8 pravila se morate pridržavati ukoliko planirate smršati:

  1. Dijeta se zasniva isključivo na namirnicama s niskim glikemijskim indeksom.
  2. Ugljene hidrate s niskim GI nemojte uzimati u kombinaciji s lošim šećerima.
  3. Masti i šećer ne konzumirajte nikad zajedno.
  4. Između obroka pijte što više tečnosti, najbolje je vode.
  5. Montignac dijeta za mršavljenje preporučije da što češće jedete hranu bogatu vlaknima.
  6. Napravite jednake intervale između obroka. Poslednji ne bi trebao biti nakon 20 sati.
  7. Voće ne kombinujte s drugim namirnicama, jedite ga kao poseban obrok ili između obroka kao užinu.
  8. Dozvoljeno je konzumiranje čokolade, sira i vina u normalnim količinama.

Koje su namirnice dozvoljene?

Sve vrste mesa i ribe (kod svinjetine, junetine, jagnjetine i živinskog mesa obavezno odstraniti masnoću i kožu). Sveže povrće: artičoka, patlidžan, pasulj, brokoli, grašak, krastavac, kelj, zelena salata, tikvice, sočivo, paprika.

Montignac dijeta dozvoljava i pečurke, prokelj, celer, špargla, spanać, slatki krompir, paradajz, šargarepa, luk. Nemojte izostaviti ni jabuke, kajsije, avokado, jagode, kruške, urme, grejpfrut, dinje, višnje, kivi, limun, mandarine, mango. Svakako u ishranu uključite i pomorandže, breskve, šljive, grožđe, maslac, jaja, jogurt, sir, mleko, kiselo mleko. Dozvoljeni su svi proizvodi od integralnih žitarica (pirinač, peciva, hleb).

Šta se ne sme jesti

Beli pirinač, krompir, kukuruz, rotkva, ananas, banane, lubenica, rafiisani beli šećer. Zatim svi proizvodi od belog brašna (kolači, keks, peciva, beli hleb i testenine). Montignac dijeta ne dozvoljava ni pivo, zaslađene limunade, gazirane napitke, kukuruzne pahuljice, kokice, med, sladoled.

Montignacova dijeta jelovnik za 7 dana

Montignac doručak je za svaki dan isti: Kafa bez kofeina ili nezaslađeni čaj uz sveže sezonsko voće. Zdrave pahuljice od integralnih žitarica ili jedna kriška integralnog hleba. Može se jesti i džem bez šećera, kao i jogurt s minimalnim procentom mlečne masti.

montignac dijeta jelovnik

Za glavna jela  montignac dijeta vam predlaže sledeći sedmodnevni jelovnik. Njega se trebate pridržavati:

Ponedeljak

Ručak: Piletina sa spanaćem.

Večera: Meksička kajgana.

Utorak

Ručak: Plavi patlidžan u sosu od peršuna.

Večera: Salata sa kinoom.

Sreda

Ručak: Punjeni paradajz.

Večera: Pikadiljo ili fritata od belanaca.

Četvrtak

Ručak: Skuša u belom vinu.

Večera: Voćni smuti.

Petak

Ručak: Teleća džigerica u rerni.

Večera: Integralni pirinač sa povrćem.

Subota

Ručak: Pileća salata.

Večera: Ćufte od brokolija.

Nedelja

Ručak: Oslić iz rerne.

Večera: Ćufte od slatkog krompira.

Kao što primećujete u pitanju su izvanredni specijaliteti, prvenstveno nam dolaze iz francuske kuhinje, gde je i nastala Montignacova metoda. U nastavku članka pročitajte kako se pripremaju ovi recepti, na lak i jednostavan način.

Montignac recepti za ručak

Piletina sa spanaćem

Potrebno:

600 grama pilećih grudi.
1,5 kg svežeg spanaća,
1 decilitra pačje masti,
dva limuna,
2 čena belog luka,
maslinovo ulje,
morska so,
biber.

Kako se priprema:

Odstranite peteljke spanaća i dobro ga operite, a beli luk sitno iseckajte. Pileće grudi posolite i pobiberite, pa kratko propržite na masti s obe strane na jakoj vatri. Potom meso prekrijte sa folijom i na tihoj vatri kuvajte još pet minuta.

U posebnoj posudi zagrevajte maslinovo ulje i dodatjte beli luk pa kratko propržite. Zatim pridodajte spanać, promešatjte, poklopite i na umerenoj vatri kuvajte dva-tri minuta. Izvadite meso na tanjir, a u tiganj sipajte limunov sok. Servirati meso sa spanaćem pa ga sa vrha prelijte limunom.

Plavi patlidžan u sosu od peršuna

Za ručak drugog dana, montignac dijeta nam preporučuje ovo ukusno jelo. Evo koji su vam  sastojic potrebni:

2 veća patlidžana,
3 crvene paprike,
150 g crnih maslina,
200 g feta sira,
1 veza listova peršuna,
2 kašike pavlake za kuvanje s minimalnim procentom masnoće,
1 kašičica senfa,
1/2 šolje maslinovog ulja,
morska so,
biber.

Priprema recepta:

Patlidžane isecite po dužini na trake, pa ih s obe strane premažite maslinovim uljem, posolite, pobiberite, poređajte u tepsiju i pecite na 180°C narednih 20 minuta. Paprike ispecite na grilu, oguliti i iseckajte na trake. Masline stavite u blender i miksajte dok se ne dobije kompaktna smesa.

Feta sir isecite na trake debljine 0,5 cm. Na dno uže vatrostalne posude poredajte trake patlidžana, preko toga ide feta sir, masline i paprika. Isti postupak ponavljajte dok se ne utroši sav materijal. Ostavite u frižideru minimum osam sati. U blender stavite peršun, pavlaku, senf, so i biber pa dobro smiksajte i servirajte sa ohlađenim jelom.

Kako se pravi punjeni paradajz

Još jedno odlično jelo za ručak koje nam predlaže Montigac dijeta, evo šta vam za njega treba:

3 veća paradajza,
1/2 šolje integralnog pirinča,
2 šargarepe,
1 veća tikvica,
osrednji crni luk,
morska so
biber,
maslinovo ulje,
3 crne masline,
50 g nemasnog tvrdog sira,

Priprema:

Šargarepe dobro operite nad mlazom vode i izrendajte na krupno rende. Tikvicu isecite na kockice, a luk skroz sitno iseckajte. S paradajza odsecite vrh i lagano mu kašikom izdubite sredinu, pa ga takođe seckajte na kockice. Na malo maslinovog ulja prodinstajte crni luk, dodati šargarepu, tikvicu i iseckani paradajz pa dinstati nekoliko minuta. Zatim usipajte pirinač, posolite, pobiberite, poklopite i na tihoj vatri kuvajte oko pet minuta.

Pripremljenim nadevom napunite paradajz i poredajte ga u vatrostalnu posudu. U nju uspite malo ulja i vode, poklopite i peći na 200°C narednih 20 minuta. Potom sklonite poklopac, pospite izrendanim sirom, na svaki paradajz stavite kapice (vrhove) i pecite još 20 minuta.

Fenomenalna skuša u belom vinu

Za četvrtak kao glavno jelo Montignac dijeta nam preporučuje ribu i to skušu. Evo koji su vam sastojci potrebni:

3 skuše,
1 šargarepa,
1 crni luk,
1 limun,
1,5 dl belog vina,
1 lovorov list,
morska so,
biber,
2 kašike maslinovog ulja.

Kako se priprema skuša:

Ribu posolite i pobiberite te zatim stavite u nauljenu vatrostalnu posudu. Šargarepu iseckajte na kolutove, limun na
tanke kriške, a crni luk na polumesece pa stavite preko ribe. Prelijte sa belim vinom, dodajte lovorov list i pokrijte folijom pa pećcite na 200°C oko 20 minuta.  Na kraju sklonite foliju i pecite još 15 minuta.

Teleća džigerica u rerni – recept

Potrebni sastojci

600 g teleće džigerice,
1 veća glavica crnog luka,
morska so,
biber,
maslinovo ulje.

Priprema jela:

Crni luk isecite na kolutove i rasporedite ga u vatrostalnu posudu. Preko njega poredajte džigericu, posolite, pobiberite, i uspite malo vode i maslinovog ulja i poklopite. Pecite na 180°C dobrih 15 minuta. Potom otklopite i dodatno pecote dok ne ispari višak tečnosti.

Ukusna pileća salata

Za prvi dan vikenda, montignac dijeta nam za ručak predlaže pileću salatu, evo šta vam za nju treba:

500 g pilećeg belog mesa,
300 g krupnijih šampinjona,
1/2 glavice zelene salate,
1/2 glavice crvene salate,
maslinovo ulje,
morska so,
biber.

Priprema salate

Piletinu posolite i pobiberite pa ispecite na grilu. Šampinjone iseckajte na krupnije listove i takođe zapecite na grilu.
U posudi za salatu sjedinite malo maslinovog ulja, soli i bibera, promešajte pa dodajte salatu. Na kraju ubacite piletinu i šampinjone pa sve zajedno promešajte.

Oslić iz rerne 

Montignac jelovnik ne bi bio potpun bez ovog ukusnog specijaliteta, evo šta vam je potrebno:

500 g fileta oslića,
1 komorač,
2 šargarepe,
1 crni luk,
maslinovo ulje,
so i biber,
1 limun.

Kako se sprema oslić u rerni:

Ribu posolite i pobiberite, pa ostavite nek odstoji deset minuta. Šargarepu i komorač izrendajte, crni luk sitno iseckajte, a limun isecite na kriške. Na aluminijumsku foliju stavite povrće, preko toga filete, pa prelijte s malo maslinovog ulja. Odozgo stavite kriške limuna, spojite naspramne krajeve folije i smestite u tepsiju. Pecite na 200°C sat vremena.

Dijeta po Montinjaku predlozi za večeru

Meksička kajgana

Potrebno:

12 jaja,
5 paradajza,
1 crni luk,
1 crvena paprika,
1 list zelene salate,
100 g crnih maslina,
50 g izrendanog sira,
1 kašičica ljute paprike,
maslinovo ulje,
morska so biber,

Kako se pravi kajgana:

Isecite 3 paradajza na kockice, a crni luk na polumesece pa stavite u činiju. Pospite  ljutom paprikom i lagano promešajte. Papriku ispecite na grilu, ogulite i iseckajte na trake. Preostali paradajz takođe secite na kockice, zelenu salatu i masline na trake. Jaja stavite u činiju, posolite i pobiberite, zatim dodajte papriku, salatu, paradajz, masline i sir pa dobro izmešajte i pecite na malo maslinovog ulja.

Napravite salatu sa kvinojom

Drugog dana kao predlog za večeru Montignac dijeta nam preporučuje kinou (kvinoju) u fenomenalnoj salati. Evo šta je za nju potrebno:

1 šolja kinoe,
3 veze peršuna,
1 manji krastavac,
1 veza nane,
4 paradajza,
3 praziluka,
3 limete,
4 kašike maslinovog ulja,
morska so,
biber.

Priprema recepta:

Kvinoju dobro isperite, stavite u dublji tiganj, prelijte sa 2 šolje vode i kuvajte. Kad provri, poklopite i pustite još oko tri minute, a zatim sklonite s ringle i ostavite nek odstoji 10 minuta. Peršun i nanu sitno iseckajte, paradajz nakratko stavite u ključalu vodu, ogulite i isecite na četvrtine. Praziluk i krastavac takođe odsecite na kockice.

U posudu za salatu stavite limetin sok, posolite i sipajte maslinovo ulje, promešajte i dodaajte kinou. Opet izmešajte i ostaviti neka odstoji 15 minuta. Potom dodajte paradajz, peršun, nanu, prazulik, krastavac, posolite, pobiberite i lagano promešajte.

Kako napraviti pikadiljo kod kuće

Pikadiljo je još interesantan recept koji nam Montignac dijeta preporučuje za večeru. Obavezno ga uvrstite u jelovnik:

Potrebno:

500g junetine,
2 crvene paprike,
2 paradajza,
50 g zelenih maslina,
maslinovo ulje,
morska so,
biber,
1 dl crvenog vina,
1 crni luk,
2 čena belog luka.

Priprema pikadilja:

Junetinu odsecite na krupnije kocke, paradajz i crvenu papriku na kockice, masline na kolutove. Crni i beli luk što sitnije iseckajte i prodinstajte na malo ulja. Potom dodavajte meso, nalite malo vode, poklopitei i dinstajte oko 15 minuta. Zatim ubacite paradajz, papriku i masline, posolite , pobiberite i kuvajte oko 15 minuta. Na kraju sipajte crveno vino i kuvajte dok suvišna tečnost ne ispari.

Fritata od belanaca

Sastojci:

5 belanaca,
300 g pečuraka,
morska so,
maslinovo ulje,
peršunov list,
biber.

Kako se sprema fritata:

Belanca umutite u čvrst sneg. Šampinjone isecite na listove i stavite u umućena belanca. Posolite i pobiberiti pa
lagano promešajte varjačom. U nauljenu manju tepsiju sipajte smesu i pecite oko 30 minuta na 180°C u prethodno zagrejanoj rerni. Na kraju sa vrha pospite seckanim peršunom.

Voćni smuti za večeru 

Četvrtog dana Montignac dijeta za večeru preporučuje ovaj zdrav napitak. Evo šta vam za njega treba:

1 pomorandža,
3 kivija,
1/2 limete,
komadić đumbira
1/2 manga,
1 šolja leda.

Priprema smutija:

Kivi ogulite i isecite na polovine, pomorandžu razdvojite na kriške, a limetu i mango secite na kocke. U blender stavite led, pomenuto voće i đumbir pa miksajte dok se ne dobije kompaktna smesa. Sipajte u čaše i popijte odmah.

Recept za integralni pirinač sa povrćem

Sastojci:

1 šolja integralnog pirinča,
jedan praziluk,
2 čena belog luka,
kašika maslinovog ulja,
kašičica aleve paprike,
2 paradajza,
morska so,
biber.

Priprema recepta:

Pirinač stavite u šerpu i prelijte sa 3 šolje vode, a potom kuvajte na umerenoj temperaturi oko 40 minuta. Praziluk isecite na kolutove, paradajz na kockice, a beli luk što sitnije. Na malo ulja propržite praziluk i beli luk, a potom dodatjte paradajz, poklopite i kuvajte na tihoj vatri 25 minuta. Na kraju pridodajte pirinač i alevu papriku, posolite, pobiberite i lagano promešajte.

Ćufte od brokolija

Montignac recepti bili bi potpuno nepotpuni bez ćufti sa povrćem. One su odličan izbor za večeru.

Sastojci:

2 glavice brokolija,
1 jaje,
1 glavica crnog luka,
1 čen belog luka,
2 kašike integralne prezle,
maslinovo ulje,
1 limun,
so,
biber.

Priprema:

Crni i beli luk sitno iseckajte pa propržite na malo ulja. Brokoli razdvojite na cvetove te kratko blanširajte u slanoj vodi. Zatim ga ocedite, staviti u činiju i izgnječite viljuškom. Dodajte luk, jaje, prezlu, so i biber pa promešajte. Od tako pripremljene smese napravite ćufte i poređajte ih u tepsiju prethodno obloženu papirom za pečenje. Pecite na 200°C nerdenih 25 minuta.

Ćufte od slatkog krompira

Potrebno:

2,5 šolja iseckanog slatkog krompira,
1 /3 šolje brašna od kinoe,
1 praziluk,
1 jaje,
morska so,
biber,
maslinovo ulje.

Priprema recepta:

Krompir stavite u blender, izmiksajte i sipajteu dublju činiju. Potom dodajte brašno, sitno iseckan praziluk, jaje, so
i biber pa dobro promešajte. Od pripremljene smese pravite ćufte i pecite ih na maslinovom ulju po 2-3 minuta sa svake strane. Prijatno!

Kakva su iskustva sa Montignacovom ishranom i dijetom

Zagovornici metoda koji nam preporučuje Montignac dijeta imaju samo reči hvale za ovaj način ishrane. Mršavljenje je zagarantovano, ali tek ukoliko se pridržavate propisanog jelovnika i svih ostalih smernica. Jedna od najvećih prednosti je to što ćete steći zdrave prehrambene navike koje vam ostaju za ceo život.

Montignacova metoda nije brza instant dijeta koja će u kratkom roku skinuti velik broj kilograma. Očekivani rezultat je da za par meseci skinete od 10 do 15 kg što je svakako dobro. Najvažnije je iz jelovnika izbaciti namirnice sa visokim GI, uz razdvajanje ugljenih hidrata od proteina.

Montignac dijeta preporučuje aktivno bavljenje fizičkim aktivnostima tokom dana. Uzimanje većih količina tečnosti, ponajviše čiste vode. Ona propagira zdrav životni stil i pozitivan stav. Efikasna je i korisna svakom ko želi smršati.

Ipak i ona ima poneku manu, na prvom mestu to je njena cena – nije za svačiji džep. Opet, Francuzi su poznati kao veliki gurmani, te za njih ovo izdvajanje novca ne predstavlja problem. Poznato je koliko samo sredstava ulažu u predškolske i školske ustanove, kako bi se deca hranila zdravo. To je za svaku pohvalu.

Montignac dijeta ima još jedan nedostatak: ako se ne provede faza stabilizacije do kraja, moguće je vraćanje kilograma. Stoga pridržavajte se navedenog kako do jo-jo efekata ne bi došlo.

Prepručujemo vam i  članak o popularnoj hrono ishrani.