Čaj od smilja za čišćenje jetre i organizma

Čaj od smilja je omiljen recept u našoj narodnoj medicini.  Smilje poput ostalih gorkih biljčica podstiče lučenje žuči i ubrzava rad usporenog metabolizma. Osim što deluje na pojačavanje želudačnih sokova, pomaže pokretanju pankreasa. Koristi se kod kožnih bolesti, reumatizma, respiratornih problema…

U starim pesmama ovo cveće je korišćeno kao najlepše za kićenje momaka i devojaka. Stari Grci su ga koristili kao lek za rane. Da li ste znali da ne postoji gotovo ni jedna krema protiv bora koja ne sadrži ovu moćnu biljku?

U daljem tekstu možete saznati za šta sve se sve koristi ovaj blagotvorni čaj, ali i kako da napravite macerat smilja. Više u nastavku…

Prirodni napitak za čišćenje jetre (VIDEO)

Kako izgleda biljka smilje?

Smilje latinskog naziva Helichrysum arenarium  je biljka mediteranske klime koja je ukrašena malim žutim cvetovima koji imaju opojan miris. Helichrisum je grčka reč koja  znači Sunce i Chrisos – zlato.

Stablo ove biljke je uspravno, dlakavo sa dosta listova. List je ceo, u donjem delu duguljast, a u gornjem linearno lancetast. Glavice su male i najčešće se koriste za čuveni čaj od smilja.

Ovaj žbun najviše se uzgaja u hrvatkom primorju i Hercegovini, prija mu topla klima.  Uspešno se gaji na prostorima gde retko koja biljka uspeva. Upravo zbog ovog su joj francuzi dali naziv Immortelle što znači besmrtan. Prkosi svim surovim uslovima.

Najpoznatije prirodno nalazište za ovu biljku je Korzika. Voli veću količinu sunčevog svetla, što određuje njena aromatična svojstva. Iako mu prija dosta sunca, odlično podnosi i oštre zime.

Voli propusna karbonatna zemljišta.  Veoma dobro podnosi sušu. Ne voli kisela i zemljišta sa velikom količinom vlage.

Pre same sadnje smilja, najpre uklonite sav korov, jer on može spečiti razvoj i rast biljke. Naša preporuka je da izbegavajte upotrebu pesticida i primenite kultivaciju. Ako vršite ekološku proizvodnju, nemojte koristiti stajsko đubrivo, ukoliko je lošijeg kvaliteta, dolazi do pojave korova, a to ne želimo.

Kod sadnje je važno upotrebiti kvalitetan sadni materijal, koji možete nabaviti kod registovnih proizvođača rasada. Sadnja se vrši u prolećnim mesecima martu ili u jesen u oktobru.

Mlad zasad je potrebo zalivati u početnoj fazi razvoja biljaka. Već smo rekli bijka smilje nema posebne potrebe za vodom. Potrebno je često rešavati se korova, koji često zna biti problem.

Sušenje smilja za čaj kako se radi

Ovaj postupak može se obaviti prirodnim putem ili u sušari. Ukoliko manje količine cveta sušite na prirodan način, obezbedite prostor gde vazduh stalno cirkuliše. Stavite je obavezno u tankom sloju na mreže koje imaju drveni okvir. Ne mešajte i ne prevrćite biljku. Ona ne sme biti izložena direktnom sunčevom svetlu.

U sušarama je brži postupak od prirodnog, smilje se suši na temperaturi do 40 °C.

Prve prinose očekujte oko treće godine. Ova biljka kad dostigne svoju punu zrelost prinese oko osam t cvetova po ha. Cveta od  maja do kraja jula.

Težina ubranih cvetova se smanjuje na pola, znači ostane oko 4t po ha.

Cvasti zadržavaju žutu boju i nakon sušenja. U antičkoji Grčkoj su je zvali „besmtrno cveće“ i koristili je za vence.

Osušeni cvet čuvajte na suvom i čistom mestu. Osim što će se koristiti za čaj od smilja, možete praviti i čuveni macerat.  U daljem tekstu ćemo sa vama podeliti i narodni recept za njegovo pravljenje.

Lekovita svojstva i benefiti za zdravlje

Biljka smilje je sasvim neopravdano zapostavljena poslednjih godina iako je vrlo korisna i lekovita.

Odlično se bori protiv upala, koristi se i za detoksikaciju i dezinfekciju.  U svojim listovima i cvetovima  sadrži italidion -hemijsko jedinjenje koje ima regenerativno svojstvo.

Italidion osim što hrani tkivo i ćelije, deluje i na njihovu revitalizaciju i obnavljanje. Vrlo je koristan u borbi grčeva u nogama i baš iz ovog razloga sportisti ga rado koriste za masažu.

Ovaj prirodan lek ima odlično dejstvo i kod krvnih ugrušaka i hematoma i proširenih vena ako ga koristite u kombinaciji sa  divljim kestenom ili nevenom.

Blagi čaj od smilja se odlično pokazao u rešavanju problema sa varenjem,  zatvorom, dijarejom, nadimanjem ili čirom. Obavezno ga isprobajte. Ima prijatan i lep ukus i rešiće sve mučne tegobe za kratko vreme.

Osim što rešava problem sa varenjem, zaustavlja i krv iz usta i nosa, dobar je kod zarastanja rana i posekotina . Uspešno se bori sa upornim kašljem i bronhtisom, smanjuje krvni prtisak, holestreol.

Antibiotik iz smija ublažava bolove, pomaže kod sprečavanja ugrušava, i ojačava organizam.

Njegova upotreba u kozmetičke svrhe je nenadmašna, pomaže u nezi umorne i dehidrirane kože. Smilje čaj je odličan ukoliko imate ožiljke,  modrice i strije od porođaja. Crvenilo i opekotine koje su nastale od sunca efikasno ublažava.

Kako se pravi čaj od smilja

Nemojte pretererivati  sa čajem, ima veoma gorak i opor ukus. Konzumirajte ga tri puta na dan, pre svakog jela, biće dovoljno.

3 velike kašike suvog smilja prelijte sa pola litre vrele vode. Preko noći ostavite da odstoji i sutradan procedite.

Čaj od smilja je stari i zaboravljen lek za čišćenje jetre i izlučivanje žuči. Veoma je učinkovit i efikasan kao i čajevi od čička, atričoke .

Poboljšava stvaranje sokova u želudcu i lučenje probavnih enzima koji se nalaze u gušterači. Bezbedno i prirodno rešenje za osobe koje imaju problem sa probavom i zastojem creva .

Tradicionalna medicina preporučuje korišćenje ovog prirodnog leka za lečenje disajnih organa i kašlja, protiv alergija i glavobolja.

Čaj od smilja za izbacivanje peska i kamena u žuči

Za pripremu ovog napitka vam je potrebno:

dve kašike cvetova smilja,

jedna kašika rastavića,

nadzemni deo troskota (pasja trava)

kukuruzna svila,

šipak,

list matičnjaka.

Kako se pravi:

Pripremite ovaj čaj uveče, pre spavanja. Pomešajte navedene sastojke i prelijte sa  jednom ipo litrom vode. Poklopite i ostavite.Procedite, sipajte u flaše i ostavite u toploj prostoriji.

Čaj od smilja pijte 10 dana po dva decilitra pre i nakon doručka.

Još jedan fenomenalan recept 

Dve kašike smilja pomešajte sa kašikom cveta zove, hajdučice, bobica kleke, cveta i lista kičice, listovima žalfije i nane.  Prelijte sa 1,5 litrom vode koja je predhodno proključala, i poklopite i ostavite oko 2 sata.

Po isteku dva h, pocedite čaj i sipajte ga u flaše. Takođe bi bilo dobro da ga napravite uveče.

Pijte ovu mešavinu čaja po dva dl pre i nakon svakog obroka oko desetak dana.

Savet plus:

Kad ustanete, na prazan želudac, popijte kašiku maslinovog ulja. Potom 1 kašiku limunovog soka pomešanog sa medom. Prve nedelje konzumirajte svako jutro, naredne sedmce svako drugo, a treće nedelje svakog trećeg jutra.

 

čaj od smilja

Upotreba smilja u kozmetici

Mnogobrojne su koristi  ovog preparata, koristili su ga i stari Rimljani i Grci.  Ulje od smilja može se upotrebljavati kao zamena za redovne kozmetičke preparate za negu kože. Uz čaj od smilja, vrlo je cenjeno u fitoterapiji i nezi.

Potpuno je prirodno, nežno i ima divan miris, i što je damama važno – ne ostavlja mastan trag na koži. Dizajnirano je za sve tipove kože, neguje i hidrira istovremeno pružajući sve ono što jpj treba. A razlozi su ovi:

  1. Regeneriše i podmlađuje, stimuliše proizvodnju kolagena.
  2. Prirodno je sredstvo za brže zaceljenje ožiljaka i zaustavljanje krvarenja.
  3. Smanjuje svrab prlikom lečenja rana.
  4. Stimuliše obnovu kože, deluje anti-upalna, jača epiderm.
  5. Dobro se pokazalo i za kožne infekcije i rane.
  6. Umiruje iritiranu kožu i smanjuje bore na licu.
  7. Deluje kao antioksidant koji štiti od slobodnih radikala.
  8. Dezinfikuje, te se često koristi nakon tetoviranja i piercinga.
  9. Efikasno je u borbi protiv akni i crvenila kože.
  10. Ublažava sportske povrede, hematome, modrice.

Kako napraviti kremu od smilja 

Ovaj efikasan preparat možete koristiti kao zamenu za klasičnu kremu. Možete je sami napraviti.

Izrada ove kreme nije komplikovana, i sigurno ćete uživati u njoj.

40 gr  žutog smilja ulja  pomešajte sa 40 grama kakao putera i pčelinjeg voska . U vatrostalnoj posudi sve sastojke zagrejte i sjedinite. Mešajte dok se ne napravi kompaktna smesa. Kad se ujednači, ostavite da se masa prohladi. Sipajte je u teglice, pre nego što se ohladi.

Najbolje bi bilo nanositi je ujutru i uveče, na predhodno očišćeno lice u tanjem sloju. Kao što smo rekli, odlična je za sve tipove lica. Učiniće kožu glatkom, mekom i nežnom. Treba se čuvati zatvorena u frizideru. Rok trajnja joj  je do šest meseci. Uz ovu odličnu kremu nemojte zaboraviti i piti ukusni čaj od smilja.

Smanjite tragove vremena na licu

Nedavno sprovedena istraživanja pokazala su da korišćenjem ulja od smilja koža se vrlo brzo oporavlja kad se uveče i ujutru nanosi na bore.

Znaci starenja na obrazima, čelu i vratu više ne moraju vas brinuti, ako pri ruci imate ovaj fenomenalan prirodni dar. Njegova regenerativna svojstva su sjajna po pitanju rešavanja ovog problema. Prema tome, probajte čaj od smilja i njegovo ulje.

Mešavina protiv bora

5 ml ulja žutog smilja pomešajte sa 10 ml ulja divlje ruže. Očistite lice i nanesite tuferom redovno, svako jutro i veče.

Macerat smilja u maslinovom ulju

Ukoliko imate ožiljke, strije, ekceme, psorijazu, popucale kapilare, varikozne vene ovaj prirodni preparat je baš za vas. Pomaže kod suve, iziritarane i oštećene kože, opekotina i modrica.

Priremite ovaj preparat na sledeći način:

Sveže ubrano smilje ubacite u staklenu teglicu i preko njega uspite hladno ceđeno maslinovo ulje. Oko dva prsta iznad bilja naspite ulje. Teglicu dobro zatvorite i stavite na toplo i polusenovito mesto. Potrebno je mirovanje oko 40 dana.

Ukoliko nemate maslinovo ulje, zamenite ga suncokretovim, kokosovim, sezamovim ili nekim drugim hladno ceđenim uljem.

Ostala upotreba smilja u receptima

Mešavina protiv proširenih vena i popucalih kapilara

Potrebni sastojci:

2 kašike ulja kalofila, 1 kašika ulja od argana, 25 kapi ulja čempresa, 25 kapi ulja žutog smilja.

Navedene sastojke pomešajte i dva puta u toku dana lagano umasirajte dobijenu mešavinu na bolna mesta.

Za uklanjanje modrica 

Ovo se dešava svima, udarac ruke na vrata i evo nama tamne modrice. Ne brinite, imamo rešenje i za to.

Uzmite par kapi eteričnog ulja smilja i umasirajte na hematom.

Ova lekovita biljka, sjajna je i godi svima koji žele na prirodan način ojačati imunitet.

Biljka smilje pomaže kod pravilnog rada srca. Nije pokazala nikakvo neželjeno dejstvo kad se konzumira sa  drugim lekovima.

Bliže nam se praznici, zanimljivo je to što upravo ova biljka pomaže jetri da izbaci sve toksine uz tela. Posebno ukoliko ste dosta upotrebljavali alkohol, masnu i začinjenu hranu.

Važne napomene:

  • Ovaj proizvod se treba koristiti umereno.
  • U trudnoći se ne preporučuje korišćenje pre konsultacije sa doktorom.
  • Ako imate kamen u žuči, potražite savet lekara. Ukoliko konzumirate čaj od smilja, a patite od ovog problema, zna doći do pokretanja kamena, a to nikako ne želite.

Gde kupiti čaj od smilja i cena

Sušene cvetove smilja u kesicama, možete pronaći u svim biljnim apotekama i zdravim hranama. Isto tako, lako ćete ga naručiti i preko interneta. Do svog čaja ćete lako doći posle samo par klikova jer postoji veliki broj webshopova .

Cena za čaj od smilja se kreće od 150 i 300 dinara za 100 gr osušene biljke.

Iskustvo korisnika

Svake večeri pre spavanja, popijem čaj od smilja. Njegov nežan i prijatan miris me baš opusti. Baš je super, ima gorkast ukus, a to volim. Sinoć sam probala da pomešam smilje i vrkutu, oduševljena sam kombinacijom ukusa!A.P.

Sezona gripe  prehlada je  počela, prema tome naoružajte se našim savetima i primenite ih na vreme. Pročitajte koji je to najbolji čaj za imunitet tokom jeseni i zime.