Kardamom začin osim što svojom aromom obogaćuje jela širom sveta, on vrlo dobro poboljšava varenje, te pomaže u lečenju bolesti disajnih i urogenitalnih organa. Svrstava se u porodicu đumbira, i najviše se koristi na Indijskom poluostrvu, ali je sve traženiji i cenjeniji u Evropi. Tako ga na primer Skandinavci koriste u svojim pudinzima od jabuka, pa čak i kao dodatak hamburgerima i kobasicama.
U nastavku saznajte kakva su sve lekovita svojstva kardamoma, te na koji način možete upotrebiti ovaj dragoceni začin za Vaše zdravlje..
Koje vrste kardamoma postoje i kako ih upotrebiti
Zeleni kardamom, jedan od najstarijih i najcenjenijih začina koji potiče iz jugoistočne Azije, važi za „kraljicu začina“ i spada među najskuplje na svetu. Seme kardamoma nalazi se u zelenkasto-smeđoj mahuni, blago su ljutkaste, pikantne i bogate blagotvornim eteričnim uljima. U samo jednoj mahuni može da se smesti do dvadesetak sitnih semenki.
Kao začin kardamom se koristi u svim kuhinjama sveta, a posebno indijskoj i arapskoj. Izuzetno je bogat vitaminima i dragocenim mikronutrijentima. Sadrži niacin, piridoksin, riboflavin, tiamin, vitamin A i C, natrijum, kalijum, kalcijum, gvožde, magnezijum, bakar, mangan, fosfor i cink. Preporučuje ga od davnina ajurvedska medicina, a sve više je prisutan i u zapadnim zemljama.
Osim zelenog veoma je cenjen i smeđi kardamom koji se fino uklapa sa jezgrastim voćem poput badema, zatim cimetom, karanfilićem, peršunom ali i šavranom. Zeleni je sa druge strane nezaobilazan u pudinzima, voćnim jogurtima, sladoledima i ayurvedi.
Napomena: kada kupujete ovaj začin uvek tražite cele mahune, jer će u suprotnom male slatkaste semenke brzo izgubiti svoj blago- aromatični ukus.
Kako se koristi kardamom začin kao lek
Štiti želudac bolje od tableta
Aromatični kardamom začin još se od davnina koristi u narodnoj medicini, a naročito je zastupljen u ajurvedi, tj. indijskoj tradicionalnoj medicini.
Koristi se sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili se pravi kardamom čaj. On važi za najboljeg saveznika u lečenju probavnih tegoba, jer sprečava nadimanje, mučninu i gastritis i smanjuje upalu sluznice želuca. Takođe, ubrzava metabolizam, poboljšava varenje i ublažava grčeve i bolove u stomaku.
Često se koristi i u slučaju infekcije zuba i desni, jer je jedan od najboljih izvora jakog antiseptika, cineola. Upravo on ubija bakterije odgovorne za loš zadah. Šolja čaja od kardamoma, ne samo što će osvežiti dah, već će i smanjiti rizik od nastanka bolesti desni.
Snižava krvni pritisak
Kardamom začin ima diuretička svojstva, te pomaže u pročišćavanju urinarnog trakta, bešike i bubrega.
Podstiče eliminisanje soli, viska, vode i toksina iz organizma, a samim tim sprečava razne upale.
Kao diuretik i začin bogat vlaknima, kardamom značajno snižava krvni pritisak, te sprečava zgrušavanje krvi i onemogućava taloženje trombocita na zidovima arterija.
Odličan je izvor kalijuma i bakra, te se preporučuje za prevenciju bolesti krvnih sudova. Istraživanja su pokazala i da pomaže u slučaju aritmije srca, te da snižava nivo lošeg holesterola u krvi.
Prevenira kancer debelog creva
Rak debelog creva jedan je od vodećih uzroka smrti u svetu. Naučnici sa indijskog univerziteta u Kalkuti otkrili su redovnim konzumiranjem kardamoma značajno se smanjuju šanse za nastanak ovog malignog oboljenja. Za to su zaslužni brojni antioksidansi koji speračavaju širenje slobodnih radikala i saniraju oštećenja ćelija koje oni uzrokuju.
Pored toga, kardamom začin usporava proces starenja organizma i ublažava depresiju, pa se njegovo ulje često koristi u aromaterapiji. Osobama koje boluju od astme, takođe se preporučuje uzimanje kardamoma jer on podstiče cirkulaciju krvi u pluća i time olakšava brojne disajne tegobe.
Ajurvedski recepti koji dokazano pomažu
Za smirivanje bolova u stomaku koristite kardamom čaj, evo i na koji način:
Pomešajte četvrtinu kafene kašičice mlevenog kardamoma, 1/5 male kašičice kumina (mlevenog) i pola kriške svežeg đumbirovog korena. U ovu mešavinu, po želji, možete dodati i štapić cimeta. Sve sastojke preliti punom šoljom vrele vode, pa ostaviti da odstoji desetak minuta i piti u doziranim gutljajima.
Već nakon par dana očekujte promene na bolje i vaše gastritične tegobe postaće stvar prošlosti.
Kardamom začin protiv kašlja
Pomešati 3 čajne kašičice listova crnog čaja i 3 mahune oljuštenog kardamoma. U dublju posudu sipati šest šolja vode i zagrevati do ključanja, a dodati pripremljenu mešavinu, promešati i skloniti sa šporeta. Ostaviti poklopljeno da se prohladi, a zatim procediti, dodati malo mleka i meda i piti u gutljajima.
Nakon par dana kašalj će se povući i možete nastaviti sa vašim svakodnevnim aktivnostima, potpuno oporavljeni.
Gde kupiti ovaj začin i kakve su cene
Sa svojom cenom od oko 500 dinara za pakovanje od 50-tak grama, indijski zeleni kardamom začin dostupan je u prodavnicama zdrave hrane u Srbiji. Njega možete poručiti i putem interneta, što je još lakše i jednostavnije. Ono što je svakako mana je upravo ta nešto viša cena koja nije prihvatljiva mnogima.
Smatra se trećim najskupljim začinom i jedino su ispred njega indijski šafran i vanilija. Njegova lekovitost se jako ceni, a na našem podneblju ga tek otkrivamo. Svakako isprobajte kardamom začin ako ste u prilici, te nam prenesite vaše utiske.