Nizak hemoglobin u krvi otežava snabdevanje ćelija i tkiva kiseonikom, a veći nedostaci ovog jedinjenja obično uzrokuju i malokrvnost. Problem se može rešiti korišćenjem čajeva i preparata na bazi bilja, te putem zdrave ishrane.
U našoj tradicionalnoj medicini postoji velik broj recepata za popravljanje krvne slike, koje ćemo ovom prilikom podeliti sa vama. Saznajte kako podići hemoglobin prirodnim putem na lak i jednostavan način.
Šta znači kad je hemoglobin nizak?
Kako bi kiseonik koji udišemo stigao do naših ćelija i tkiva, neophodno je da postoji dovoljna količina hemoglobina. To jedinjenje sastavni je deo crvenih krvnih zrnaca i zaslužno je za crvenu boju krvi. Njegova proizvodnja uslovljena je količinom gvožđa i vitamina B12 u organizmu.
Potrebne „rezerve“ tih nutrijenata obezbedujemo jedući namirnice koje ih sadrže.Tada se deo zaliha gvožda obnavlja prirodnim procesom raspadanja crvenih krvnih zrnaca.
Nizak hemoglobin u krvi obično se povezuje s anemijom. Ona može biti uzrokovana ne samo nedostatkom Fe i drugih nutrijenata već i povredama, spoljašnjim i unutrašnjim krvarenjem. Neretko se javlja usled poremećaja u radu bubrega ili jetre, uvećanja slezine, kao i malignim oboljenjima.
Koji su simptomi nedostatka hemoglobina?
Naizgled bezazleni simptomi mogu predstavljati i te kako ozbiljan problem. Slabost i umor najčešče pripisujemo napornom radu ili stresu na poslu, međutim nije uvek tako. Oni nam ukazuju na nedostatak hemoglobina u krvi. Ukoliko su udruženi s bledilom kože i desni, kratkim dahom, brzim ili nepravilnim otkucajima srca tada su vrlo opasni.
Ukoliko krvna slika ukazuje da je hemoglobin nizak, neophodno je utvrditi uzroke. U skladu s tim propisuje se i odgovarajuća terapija.
U međuvremenu, na nizak hemoglobin u krvi možete uticati i sami. Promenite jelovnik i koristite proverene preparate na bazi meda i lekovitog bilja.
Koja je hrana za podizanje hemoglobina dobra?
Ukoliko vam je dijagnostikovan nizak hemoglobin u krvi, neophodno vam je prilagoditi jelovnik. Stoga, uvek jedite hranu bogatu gvožđem ali povedite računa o njenom doziranju. Ako jedete namirnice životinjskog porekla bogate ovim mineralom, znajte kako se one brže apsorbuju od onog iz povrća.
Pa kako povećati hemoglobin ishranom? Bar dva do tri puta nedeljno konzumirajte crveno meso i to u kombinaciji sa svežim spanaćem. Dobri izvori gvožđa jesu i leblebije, životinjska jetra, jaja i moćne semenke bundeve.
Vitamin C iz voća i povrća može olakšati apsorpciju Fe, a isto važi i za bakar. Njega najviše ima u kelju, pečurkama, orašastim plodovima i suvim šljivama. Pritom, suvo voće je blagotvorno za nizak nemoglobin kod dece, ali i starijih osoba ako se kombinuje s medom.
Važna napomena: Namirnice bogate gvožđem nemojte kombinovati sa onima koje obiluju kalcijumom, poput mleka i mlečnih proizvoda. Ovaj blagotvorni mineral otežaće apsorpciju Fe. Isto pravilo važi za sva alkoholna pića i kofeinske napitke.
Med i suvo voće popravljaju krvnu sliku
Naš omiljeni pčelinji proizvod sadrži fruktozu, šečer koji potpomaže apsorpciju gvozđa, a samim tim stimuliše stvaranje hemoglobina. Najbolje prirodne lekove dobićete ako med iskombinujete s voćem, orašastim plodovima ili heljdom.
Pripremili smo vam 4 jednostavna recepta koja su namenjena za nizak hemoglobin u krvi.
- Sameljite po 200 g oraha i heljde pa pomešajte sa 200 g meda. Uzimajte po dve kašičice ujutru na prazan stomak, pola sata pre jela.
- Pomešajte jednake količine meda, seckanih oraha, suvih kajsija i suvog grožđa. Triput dnevno uzimajte jednu kašiku mešavine.
- Ubacite u blender 1/4 šolje suvih kajsija, suvog grožđa, oraha i suvih šljiva. Dodajte dva limuna s korom (prethodno ih operite i držite u rastvoru vode i sode bikarbone) i šolju meda. Sve dobro izmiksajte. Za manjak hemoglobina uzimajte triput dnevno po punu kašiku.
- U blenderu izmiksajte jednake količine meda, oraha i suve brusnice. Uzimajte punu kašiku preparata tri puta dnevno posle obroka.
Ukoliko imate nizak hemoglobin u trudnoći, pre primene nekog od recepata najpre konsultujte vašeg lekara.
Ništa bez moćne hajdučke trave
Poznata kao lek za mnoge bolesti, hajdučka trava može vam pomoći i u poboljšanju krvne slike. Ona podstiče stvaranje crvenih krvnih zrnaca, u čiji sastav ulazi i hemoglobin (hgb). Možete je koristiti u formi čaja ili tinkture, a naročito je efikasna u kombinaciji s pelinom.
Priprema čaja od hajdučice
Jednu kašičicu cveta i lista hajdučke trave prelijte sa 250 ml ključale vode. Ostavite neka odstoji nekoliko minuta. Procedite dobijeni napitak i uzimajte triput dnevno punu kašiku, obavezno pola sata pre obroka.
Kako se pravi tinktura od hajdučke trave
Bocu zapremine dva litra do vrha napunite cvetovima hajdučke trave i prelijte rakijom. Ostavite nek odstoji na suncu dve nedelje, a potom što bolje procedite. Uzimajte ujutru i uveče po jednu kašiku tinkture razblaženu u čaši vode.
Moćna čajna mešavina
- Izmešajte punu kašiku hajdučice i tri kašike pelina, pa jednu kašiku te mešavine prelijte sa 250 ml proključale vode. Pustite neka odstoji 30 minuta. Procedite napitak i uzimajte celu kašiku neposredno pred glavne obroke.
Ukoliko vam je nizak hemoglobin a gvožđe normalno, hajdučka trava je odličan izbor.
Kopriva uspostavlja normalne vrednosti hemoglobina
Kopriva se vekovima koristi protiv anemije, a preparatima na njenoj bazi možete povisiti i vrednosti hemoglobina. Ako njene listove prelijete limunovim sokom, dobićete sjajnu salatu koju možete služiti kao dodatak jelima. Ukoliko ste radije za čaj, koprivu je najbolje kombinovati s drugim biljkama.
Pripremili smo vam 3 efikasna recepta:
- Pomešajte jednake količine lista koprive, korena maslačka i lista i cveta hajdučke trave. Jednu kašiku smeše prelijte sa 2,5 dl provrele vode i pustite sve neka odstoji nekoliko sati. Procedite, podelite na četiri dela i pijte 20 minuta pre obroka.
- Sastavite jednake količine lista koprive, cvetova heljde i kiprovine. Tri kašike mešavine prelijte sa 5 dl proključale vode i ostavite najmanje tri sata neka odstoji. Procedite, podelite na tri dela i po jedan popijte 15-20 minuta pre doručka, ručka i večere.
- Mešavini od dve kašike lista koprive i lista kupine dodajte tri kašike kantariona. Pune tri kašike čaja prelijte sa 4 dl ključale vode. Procedite posle 15 minuta i pijte triput dnevno po pola šolje, 30 minuta pre obroka.
Sva tri recepta su dobra za nizak hemoglobin i hematokrit, povedite jedino računa o doziranju. Nemojte preterati sa konzumacijom ovih čajeva.-
Tinktura od belog luka popravlja hgb
Beli luk se smatra jednim od najboljih prirodnih lekova protiv anemije. On vam može vam pomoći i da nizak hemoglobin u krvi vratite u normalu. Dodajte ga jelima kao začin, grickajte sveže čenove i ne brinite zbog lošeg zadaha. Neutralisaćete ga žvakanjem svežeg peršunovog lišća.
S druge strane, vrednosti hemoglobina možete normalizovati i korišćenjem tinkture od belog luka.
Priprema tinkture:
Usitnite 300 g belog luka i to prelijte litrom alkohola. Držite u poklopljenoj boci mesec dana, uz svakodnevno mućkanje. Procedite i uzimajte triput dnevno jednu kašičicu, najbolje razblaženo u šolji toplog mleka.
Koristite crvenu detelinu
Ova biljka, koja je mnogima sinonim za lakše preživljavanje menopauze, može pomoći u slučaju nedostatka hemoglobina u krvi. Za pripremu čaja može se koristiti samostalno, ali i u kombinaciji s drugim lekovitim biljem.
Kako se priprema lekoviti čaj?
Punu kašiku suvih cvetova crvene deteline prelijte šoljom provrele vode. Ostavite neka odstoji 45 minuta, procedite i uzimajte tri-četiri kašike pre svakog obroka.
Čajna mešavina broj 2
Pomešajte jednake količine cvetova crvene deteline, listova divlje kupine, bele mrtve koprive i kantariona. Jednu kašiku smese prelijte šoljom ključale vode, ostavite neka dva sata odstoji, a potom procedite. Pijte tokom dana u gutljajima. Ukoliko vam je hemogolobin nizak i dalje, ponavljajte postupak mesec dana.
Važno: Za nizak hemoglobin kod beba i male dece, nemojte primenjivati pomenute preparate. Konsultujte se najpre sa dečjim pedijatrom i poslušajte njegov savet.
Kako podići nizak hemoglobin kod starijih osoba
Nizak hemoglobin kod žena i muškaraca sve je prisutniji, nevezano za vašu starosnu dob. Stoga se trebate hraniti zdravo i redovno koristiti prirodne sokove.
- Pomešajte pola šolje sveže ceđenog soka šargarepe i soka od cvekle. Pijte tu mešavinu svakog jutra na prazan stomak.
- Polovinu šolje soka od šargarepe pomešajte s istom količnom kuvanog mleka. Pijte ujutru na prazan stomak dok se nivo hemoglobina ne vrati u normalu.
- Sastavite po pola šolje sveže ceđenog soka jabuke i soka brusnice. Dodajte im ćetvrt šolje sveže ceđenog soka cvekle. Pijte u toku dana.
- Izmešajte pola šolje soka šargarepe, cvekle i limuna. Pridodajte im polovinu šolje meda i crvenog vina pa sve dobro izmešajte drvenom kašikom. Čuvajte u frižideru u zatvorenoj posudi, a uzimajte tri puta dnevno jednu kašiku ove mešavine.
Lekovite čajne mešavine
Šipak i jagoda veoma su ukusni, te njihove sveže plodove, kad ih ima, možete jesti koliko god želite. U zimskom periodu za nizak hemoglobin ipak su efikasniji čajevi od suvog korena i lista jagode, kao i šipka. Sve njih možete kombinovati i sa ribizlom.
Takođe za popravljanje krvne slike odlično se pokazao i domaći sok od šipka, koji ujedno štiti vaš srčani mišić.
Recept za čaj od jagode
Prelijte dve kašike suvog lista i korena jagode s pola litra ključale vode. Ostavite neka odstoji preko noči. Ujutru procedite i pijte jedan decilitar napitka triput dnevno.
Šipkov čaj
Pola šolje sušenih plodova šipka prelijte s 500 ml vode. Zagrevajte do ključanja, sklonite s vatre i ostavite poklopljeno nek odstoji trideset minuta. Procedite, zasladite medom i pijte tokom dana.
Čaj od šipka i ribizle
- Pomešajte jednake količine plodova šipka i plodova ribizle pa tri kašike smeše prelijte sa 3,5 dl provrele vode. Ostavite najmanje pola sata nek odstoji , a potom procedite. Pijte decilitar čaja i to tri puta tokom dana 30 min. pre obroka.