Jeste li čuli za Rtanjski čaj? Samo ime nam govori da je sa planine Rtanj. Veoma je lekovit kao i većina planinskog bilja koja se nalazi u njegovom sastavu, prvenstveno zbog uslova u kojima raste.
Namena za zdravlje mu je višestruka. Olakšava varenje, ublažava nadautost i sprečava urinarne infekcije. Koristi se u lečenju dijabetesa, bronhitisa, astme, kašlja i drugih upala disajnih organa.
Sve je više interesovanja za ovaj napitak. U daljem tekstu saznajte kako se to može upotrebiti rtanjski čaj kao lek i za šta je sve to on dobar.
Planinski čaj neverovatne lekovitosti
Rtanjski čaj je mešavina lekovitog bilja, ipak, najveće zasluge pripisuju se biljci vrijesak. Latinski naziv joj je Satureja Montana, iz porodice usnatica je (Laminaceae lat.). U opticaju su i druga narodna imena: bresina, baštenska čubura, čubrika, letnji čubar, gorska metvica, planinski čubar ili čubrica.
Po ukusu je rtanjski čaj pomalo ljutkast i podseća na biber. Zbog toga se sve češće koristi u kulinarstvu. U sastav rtanjskog napitka ulazi svega dva posto etarskih ulja, triterpena, derivat cimentne kiseline i flavonoida.
Čuburica je žbunasta biljka. Raste do 40 cm visine. Koren joj je vretenast iz kojeg izbijaju druge stabljike i tako se formira žbun. Stabljike su uspravene i drvenaste, svetlo zelene boje. Cvetovi pri vrhu su ljubičasto beli sa sitnim dlačicama.
Planinski čubar sa Rtnja ubraja se u medicinske napitke. Ima jaku antiseptičku karakteristiku koja ga ubraja u lekovite napitke.
Kako da ga sami uzgojite?
Čubar se sadi iz semena. Nije mnogo osetljiv na hladnoću. Možete ga posejati početkom aprila direktno u zemlju. Seme jako sporo klija, pa bi trebali biti strpljivi.
Voli osunčano mesto, u letnjem i sušnom periodu treba ga više zalivati. Poželjno ga je posaditi pored mahunarki, blizu boba ili ruža, efikasno suzbija lisne vaši.
Planinski čubar uzgaja se i u saksijama na terasi. Ne seje se duboko samo se prekrije zemljom.
Rtanjski čaj je lekovit, dobar je za čišćenje organizma i ublažavanje nadutosti. Neki ga zovu i „pasulj trava“. Lekovitost gorske metvice se ogleda u tome što ima svojstvo antispazmolitika, adstrigenasa, baktericida, ekspetorinsa, stimulansa i insekticida.
Najbolji prirodni čajevi protiv kašlja
Kašalj zna biti dugotrajan i uporan. Uglavnom su to nepreležane gripe. Mada i konzumiranje cigareta dovodi do ovakvih tegoba. Ako imate pomenute problema, najefikasnijea je planinska čubrica sa Rtnja. Uz nju ima još nekoliko trava u sebi koje će vam pročistiti pluća i disajne puteve.
Rtanjski čaj za kašalj pije se bez zaslađivača, a trebaće vam:
1 kašike suvog vrijeska,
2 dl kipuće vode.
Priprema čaja_
Kašičicu suvog bilja stavite u šolju i prelijte kipućom vodom. Ostavite 15 minuta poklopljenog, zatim procedite i konzumirajte. Postoji nekoliko vrsta kašlja, veliki (magareći), suvi kašalj i kašalj prouzrokovan napadom astme.
Pored rtanjskog čaja koji je dobar za kašalj, postoji još nekoliko odličnih biljnih lekova. Oni se upotrebljavaju više za ublažavanje postojećih tegoba nego za izlečenje.
Farmaceutska industrija pravi razne tkz. „slatke sirupe“ i najčešće su od tamijana.
Evo još nekoliko prirodnih smeša za kašalj:
Pomešajte jednake količine osušenog tamijana, majčine dušice i zove. U šolju stavite 10 g smeše suvih biljaka i prelijete sa 200 ml kipuće vode. Ostavite nek odstoji petnaestak minuta, procedite i posle toga ga možete piti.
Još je dobro pomešati i tamijan, zovu i rosulju, one takođe pomažu kod svih nazeba.
Za utišavanje napada kašlja prouzrokovanog astmom, koristi se sirup od omana.
Oman– je lekovita biljka iz porodice glavočika, oslobađanje omanovog etarskog ulja ublažava napad astme.
Potrebno je:
1 kašičica sitno seckanog korena omana,
2 dl ključale vode.
Sitno seckani oman potopiti u ključalu vodu, dobro zatvoriti . Pije se na dva sata po jedna kašika. Sladi se medom, najbolje bagremovim.
Rtanjski čaj leči dijabetes
Šećerna boleste je hronični poremećaj metabolizma koji se manifestuje trajno povišenom glukozom u krvi. S druge strane dolazi do izlučenja šećera u mokraći.
Simptomi šećerne bolesti su učestalo mokrenje, konstantno se oseća žeđ, nekad je povećan apetit, ali se češće i mršavi. Rtanjski čaj pomaže da utolite snažan osećaj žeđi. Možete ga piti svakodnevno bez dodavanja bilo kakvog zaslađivača, jer samo nezaslađen inapitak ma pozitivne učinke.
Rtanjski čaj ublažava urinarne infekcije
Upale mokraćnih kanala pogađaju ljude svih uzrasta i muški i ženski pol. Međutim, veće šanse za oboljenje su kod žena. To je stanje kada se tkz. cev kroz koju prolazi urin iz bešike van tela upali ili nadraži. Primarnih uzorak je infekcija bakterijama.
Najčešći simptomi kod muškaraca:
- osećaj pulsiranja pri mokrenju,
- svrab blizu otvora penisa,
- prisustvo krvi u urinu.
Neki simptomi urinarnih infekcija kod žena uključuju:
- češće nagoveštavanje uriniranja,
- nelagodnost tokom mokrenja,
- peckanje pri uriniranju.
Upotrebom rtanjskog čaja kao preventive, ublažavaju se postojuće tegobe sa infekcijama.
Leči organe za disanje
Respiratorni sistem je serija organa odgovorna za uzimanje kiseonika i izbacivanje ugljen dioksida. Primarni, repiratorni organ su pluća koja sprovode razmenu gasova dok dišemo.
Kako bi pročistili svoje disajne puteve konzumirajte planinski čaj sa Rtnja, deluje antibakterijski i utiče na proces disanja. Uz ovaj savršeni prirodni lek disaćete duboko bez ikakvih problema.
Ublažava stomačne tegobe
Bolovi, grčevi, nadutost, zatvor, nedostatak apetita sve su to jednom rečju stomačne tegobe. Neretko ih prati psihička napetost i nervoza. Javljaju se i usled obilnih konzumiranja masnih i začinjenih jela, prekomernog konzumiranje cigareta, alkohola i kafe.
Gorska metvica je dobra za sve bolove u stomaku. Blagotvorno deluje i za tili čas rasteretiće stomak pun tegoba. Pijte čaj svakodnevno, pre svakog obroka.
Rtanjski čaj leči hroničnu upalu prostate
Hronični prostatitis je izuzetno neugodno oboljenje. Muškarci stariji od 50 godina, veoma često oboljevaju. Srećom planinski čaj sa Rtnja značajno ublažava tegobe.
Pomešajte 2 kašičice trava sa pola litre proključale vode. Poklopite i ostavite 20 minuta. Procedite tečnost i pijte je tokom dana, deluje protiv upalno.
Ublažava menstrualne bolove i grčeve
Menstrualni grčevi nisu uvek isti. Nekad su jači, nekad slabiji. Ali su jednako neprijatni. Bolove mesečnice najlakše se rešavaju analgeticima. To je brz i efikasan način, ali nije zdrav.
Pokušajte prirodnim i domaćim receptom ublažiti mesečne tegobe. U tome će vam pomoći rtanjski čaj kao lek za menstrualne grčeve.
U toku dana popijte 2-3 šolje biljnog napitka – uvek sveže pripremljenog i grčevi će se značajno prorediti.
Čubar se smatra lekovitom biljkom još iz Antičkog vremena. Rimljani i Grci su ga smatrali afrodizijakom. Primena planinskog čajau ove svrhe danas se više navodi kao zanimljivost.
Iako se afrodizijacima pripisuju mnoge začinske biljke, etarska ulja, prilozi i deserti. Dok je onaj najjači u našoj glavi.
Deluje protiv nesanice
Za poboljšanje sna i bolju probavu dobra je mešavina rtanjskog čaja, kamilice i majčine dušice. Ova biljna mešavina deluje umirujuće.
U šolju stavite kašičicu biljne mešavine, prelijte sa 2 dl prokuvane vode. Poklopite šolju tanjirićem desetak minuta, procedite i zasladite prirodnim medom. Pijte pred spavanje.
Ovo vam je ujedno odličan trik kako da zaspete brzo. Ipak fitoterapeuti savetuju ispijanje čaja bez zaslađivanja, efikasniji je, jer upotreba šećera pre sna nije preporučljiva.
- Savet plus: Zamotajte u tkaninu listiće vrijeska i lavande i stavite ispod jastuka – definitivno ćete bolje i mirnije spavati.
Kako se priprema rtanjski čaj
Za rtanjski čaj recept je krajnje jednostavan.
Ako imate potrebne biljke u rifuzi, onda stavite u šolju jedu kašičicu i prelijte kipućom vodom. Ostavite desetak minuta dok bilje ne pusti svoje lekovite sokove, procedite( cediljkom ili gazom)i pijte.
Prirodne napitke lekovitog bilja najbolje je piti bez zaslađivanja, ako baš ne možete piti gorak onda ga zasladite sa domaćim medom. Konzumirajte ga pre svakog obroka ( tri puta dnevno).
Čuburicu za lečenje koristite desetak dana, pa napravite pauzu. Onda opet nastavite sa konzumiranjem.
Ako ste sami brali biljke bresine na planini Rtanj i želite ga upotrebiti za napitak, potrebno je uraditi sledeće:
- Cvetove i stabljku biljke osušite u hladovini na prozračnom mestu, kako bi zadržala svoju boju i lekovita svojstva. Kada se dobro osuši, možete je upotrebljavati. Suva je onda kada je stavite u ruku i isitnite u prah prstima.
Čaj sa Rtnja je dobar za umirenje nerava, stomačnih tegoba, leči grčeve i probleme sa želucem. Pomešan sa mentom umiruje vaš stomak i želudac.
Kako se rtanjski čaj priprema zajedno sa mentom.
20 g rtanjskog čaja,
10 g mente,
20 g osušenog rizoma(korena) srdobolje.
Postupak:
Sve biljke pomešajte. Na pola litre prokuvane vode, stavite tri kašike lekovite mešavine i pustite dva sata neka odstoji. Procedite i pijte ga umesto vode.
Kako poboljšati potenciju pomoću rtanjskog čaja
Erektilna disfunkcija, postaje sve češća kod pripadnika jačeg pola. Na sve to ponajviše utiče brži i stresniji način života. Iako postoje brojni lekovi i preparati za ovu namenu, oni su često i veoma štetni po zdravlje. Za ljude koji imaju loša iskustva sa pomenutim medikamentima, preporučuje se biljka bresina.
Rtanjski čaj za potenciju veoma je efikasan prirodni preparat za vraćanje seksualne želje kod muškaraca i žena.
Satureja Montana – planinaski čubar smatra se prirodnim lekom za potenciju, za odlaganje prerane ejakulacije i pobaljšanje seksualnog života.
Redovnim konzumiranjem vrijeska rešiće te problem potencije, a i preporučuje se ženama za povećanje seksualne želje.
Mere opreza i kome se ne preporučuje
Uopšteno govoreći konzumiranje biljnih napitaka je zdravo, hidriraju organizam i pružaju određene prednosti. Mada postoje razlozi zašto ih u određenim situacijama treba izbegavati.
- Rtanjski čaj u trudnoći nije preporučljiv, isto važi i za žene koje doje.
- Planinski čubar ne bi trebali konzumirati ni oni koji imaju jaku kiselinu u želucu.ž
- Rtanjski čaj za decu je dobar ako imaju grčeve, ali dozirajte im samo jednu šolju dnevno.
Preterana upotreba nikom nije preporučljiva, pa tako i ovaj napitak konzumirajte umereno.
Upotreba čaja u kulinarstvu
Rtanjski čaj je dobar za upotrebu u kuhinji i kao začin. Aromatičan je i mirisom podseća na origano, tamjan i majčinu dušicu. Po ukusu je ljutkast poput bibera. Mnogi ga koriste u raznim jelima u vidu egzotični začina. Najčešće se koristi pri kuvanju variva, uz pečeno meso i ribu.
Bitnija primena bi trebala biti u grašku, boraniji i pasulju, jer ukoliko se dodaje u ova jela sprečava nadutost.
Čubrica u kulinarstvu se koristi sveža ili osušena. U poslednjih nekoliko godina se sve više upotrebljava kao zamena biberu, manje nadražuje sluznicu želudca i creva.
Jeste li čuli za med od vrijeska
Osim za fenomenalni rtanjski čaj, od vrijeska se pravi i med. Žute je boje, gotovo nema mirisa, ali je zato fantastičnog i specifičng ukusa.
Pravi planinski med, dobar je u ishrani, kod reumatskih oboljenja, upale mokraćnih kanala i bubrega. Najbolje ga je konzumirati rastopljenog u istoimenom čaju.
Gde kupiti čaj i cena u apotekama
Cena rtanjskog čaja se razlikuje u rinfuzi i filter vrećicama. U kesicama je napitak mnogo lakši za pripremu, ali je zato mnogo lošijeg kvaliteta. U filterima uglavnom stavljaju nekvalitetne ostatke biljaka. Takvi proizvodi su komercijalni, pa samim tim nemaju terapeutski efekat.
Za rtanjski čaj u filter vrećicama trebate izdvojiti 110 -120 rsd, neki dinar više ili manje u zavisnosti od proizvođača.
Sa druge strane 1 kg rifuznog bilja iznosi 650,00dinara. Njega možete kupiti i u manjim količinama, pa na primer za 50 grama trebate izdvojiti 170,00 rsd.
Čaj sa planine Rtanj pronaćićete u apotekama, bio buticima, pa i online internet prodavnicama.
Savet za kraj:
Konzumenti i poznavaoci prirodnih napitaka tvrde da su i najlošiji rifuzni listići čajeva, kvalitetniji nego oni u filter kesicama. Na tržištu se prodaje sve i svašta, pa vam stoga uvek savetujemo rinfuz. Tako možete videti golim okom šta je posredi, tj. kakav je kvalitet. Za razliku od toga čajevi u vrećicamama mogu biti skroz nekvalitetni.
Upoznali smo se sa lekovitim svojstvima rtanjskog čaja, preporučujemo vam upoznavanje sa čajem od peršuna.