Ulje jojobe jedno je od najcenjenijih na svetu, a najviše je zastupljeno u kozmetičkoj industriji. Od njega se prave losioni, sapuni, kreme, serumi, pilinzi kao i ostali proizvodi za negu lica i kože.
Razlog zbog kojeg se toliko koristi jojoba ulje za lice je sama njegova struktura. Takvo je da se ne kvari niti oksidira, pa čak ni kad je na visokim temperaturama.
Veoma uspešno se koristi i u tretmanima za negu vlasišta. Jojoba ulje za kosu daje potrebnu hidrataciju i negu. Za šta je još upotrebljava ova dragocena tečnost pročitajte dalje u tekstu koji sledi.
Biljka jojoba raste vrlo sporo
Ulje jojobe se dobija iz ploda autohtonog američkog grma latinskog naziva Simmondsia chinensis. Billjka raste u suvim, pustinjskim delovima Severne Amerike. Naraste između 8 – 19 metara u visinu. Životni vek joj je i do 200 godina. Izdržava temperature i do 60 stepeni Celzijusove skale. Ima razvijen korenov sistem, dosegne i do 15 m duboko u zemlju u potrazi za vodom.
Potrebna je cela decenija da izraste plod, bobica, koji je zelene boje. Puna je ulja kojeg zovu tečni vosak. Samo ženske biljke daju plodove. Listovi ovog žbuna su tvrdi, debeli i sprečavaju gubitak vlage u suvoj klimi. Njima se hrane životinje poput jelena, ovaca, divljih svinja. Cvet je vrlo mali i žut.
Tečni vosak ili jojobino ulje je zapravo i glavni razlog uzgoja ove rastline. Potpuno je bezbedno jer ne izaziva alergijsku reakciju i nema nikakvih toksičnih dejstava. Svetlo zlatne je boje i bez ikakvog mirisa.
Naročito se ceni ulje jojobe za lice, bogato je vitaminima i poseduje neverovatno veliku primenu u kozmetici.
Ulje jojobe upotreba u lekovite svrhe
Sanira opekotine od sunca
Ulje jojobe štiti od opekotina jer sadrži moćno prirodno sredstvo za zaštitu kože. Prilikom nanošenja daje koži potrebnu masnoću i vlažnost pa samim tim i deluje preventivno na stvaranje bora.
Skraćuje vreme za zarastanje rana i ogrebotina
Jojobino ulje ubrzava zarastanje rana duplo brže od ijednog drugog preparata. Par kapi ove dragocne tečnosti možete nakapati na povređeno mesto, dobro utrljati i pokriti gazom ili flasterom. Postupak ponovite nekoliko puta u toku dana.
Jojoba savršeno neguje usne
Sneg, hladnoća, UV zraci, vetar – mogu naštetiti usnama i dodatno ih isušiti zbog čega pucaju. Sa nekoliko kapi ulje jojobe za lice može rešiti problem. Nanesite ih na prst a zatim razmažite po isušenim delovima. Mnogi balzami za usta sadrže komedogen, pa je ovaj preparat odlična alternativa. Može zameniti bilo koje sredstvo a najbolje je koristiti ga u kombinaciji sa pčelinjim voskom.
Za recept su potrebne jednake količine ulja i ovog pčelinjeg proizvoda. Na pari se rastope 2 kašike voska a zatim se doda ulje. Sve sjediniti i skinuti sa vatre. U smesu možete dodati par kapi eteričnog ulja peperminta ili ruže.
Kod ruževa za usne, jojoba je nemasni podmazivač, pa i stvara bazu za držanje pigmenta u karminima.
Sprečava starenje kože
Svakodnevnom upotrebom smanjuje se pojava bora jer ulje od jojobe za lice dobro hidrira kožu. Puno je vitamina E i antioksidansa, zaslužnih za njenu regeneraciju.
Borac protiv bakterija
Većina bakterija, uključujući stafilokoku i gljivicu kandidu, se ne mogu razmnožavati i umiru kad dođu u kontakt sa ovim uljem. Zapravo, toliko je antibakterijsko da se može koristiti kao fungicid u borbi protiv plesni.
Kako se koristi ulje jojobe za lice
Eliminiše bore
Pušenje, preterano izlaganje UV zracima, genetika su jedni od najbitnijih faktora nastanka bora. Kao prvu pomoć za njihovo ublažavanje koristite ulje jojobe za lice.
Priprema:
Na delovima lica na kojima ste primetili prve linije nanesite nekoliko kapi i umasirajte.
Hranljive materije kao što kompleks vitamina B, hrom, jod, cink se nalaze u ovom ulju i povećavaju njenu elastičnost.
Hidrira kožu
Kožu mogu isušiti razni sapuni, klimatizacija, suv i hladan vazduh. Ona tada postaje dehidrirana i osetljiva. Možete jojoba ulje za lice naneti na dlanove a zatim ga nežno utrljate. Za dubinsku hidrataciju potrebno ga je malo zagrejati. Nanosite ga neposredno pre spavanja.
Neguje ruke i zanoktice
Svaki dan ih izlažemo raznim deterdžentima, sapunima i drugim sredstvima koje ih isušuju i stvaraju bolne zanoktice. Par kapi jojobinog ulja utrljajte u ruke i kožicu oko nokta i vaše ruke će biti mekane i hidratizirane.
Preporuka: kako se koristi parafinsko ulje za negu lica
Efikasno skida šminku
Ulje jojojobe za lice je savršen izbor i za skidanje šmike.
Priprema:
Nekoliko kapi nakapajte na pamučni pufer i očistite lice od rumenila, ruža ili maskare. Uspešno ćete ukloniti svu šminku, i dodatno nahraniti kožu, pa čak i trepavice. Nakon toga, uzmite vlažnu maramicu ili se jednostavno umite kako bi skinuli ostatke masnoće.
Kurkuma i ulje jojobe za lice bez akni i mitisera
Ulje jojobe zapravo je vosak, koji po sastavu najbolje imitira prirodne masnoće što se nalaze na površini kože. Iako vam se možda čini da će vam jojobino ulje dodatno zamastiti kožu, ono zapravo daje koži signal da na njoj već ima dovoljno masnoće. Usled toga ona počinje manje da je luči. Tako se indirektno smanjuje preterano mašćenje kože i stvaranje akni.
Pored toga, kurkuma deluje protivupalno i sprečava nastanak akni. Preporuka kozmetičara je da od ova dva sastojka napravite serum za lice koji će delovati preventivno i smanjiti već postojeće akne.
Kako se pravi:
- Serum pripremite tako što ćete u 20 ml jojobinog ulja ubaciti kašičicu kurkume, te dobro promešati ova dva sastojka.
- Ostavite nek odstoji preko noći, a zatim koristite serum na koži lica.
- Aplikujte tanki sloj na kožu i ostavite nek deluje dvadesetak minuta. Potom isperite kožu s dosta tople vode kako biste ga potpuno uklonili.
- Jojobino ulje možete koristiti redovno, umesto regularne kreme za lice. Koristite ga tako što ćete kožu najpre dobro očistiti, a zatim je pokvasiti nekim hidrolatom. Potom nanestite ulje na lice i dobro ga umasirajte, tako da se potpuno upije.
Na ovakav način dobijate kremu za lice bez ikakvih štetnih sastojaka, poput parfema ili emulgatora. Redovnom upotrebom ulja od jojobe i kurkume – smanjuje se lučenje masnoće, te nastaje manje akni i mitesera.
Jojoba maska protiv bubuljica
Masna koža je glavni uzročnik za njihov nastanak. Jojobino ulje za akne sprečava ovu pojavu tako što dubinski čisti kožu lica. Pored toga, sadrži vitamine A i E koji, redovnim nanošenjem, održavaju hidrataciju i odstranjuju višak masnoće.
U borbi protiv bubuljica i akni može pomoći maska od jojobinog ulja.
Pomešajte kašiku tečnog voska (jojoba) i 5 kašika ulja čajevca. Tu smesu nanosite na lice pamučnom vatom 3 puta dnevno. Mešavinu nanosite samo na mesta gde imate bubuljice.
Koristite jojoba ulje za kosu
Ulje jojobe je bogato raznim vitaminima i mineralima pa se zbog toga koristi i za pravljenje šampona. Pravi je melem za vlasište i pomaže kod sledećih stvari.
Regenerator i balzam za ispucale vrhove
Problem sa suvom, neposlušnom kosom možete rešiti ukoliko koristite ulje jojobe. Osim što će je hidrirati, zaštititi od peruti i nahraniti kožu glave, ojačaće i njen koren. Značajno će smanjiti njeno opadanje.
U regenerator koji koristite ukapajte par kapi ulja, promućkajte i nanesite na kosu. Nakon par minuta detaljno je operite. Njega možete naneti i direktno na vlažnu, opranu kosu.
Tretman za suvu kosu
Kao tretman, ulje jojobe za kosu može se koristiti jednom nedeljno. Posebno pomaže ukoliko je ona oštećena farbanjem. Da biste joj vratili sjaj možete koristiti sledeću mešavinu za pakovanja:
- Kedar, žalfija, lavanda
- Jojoba, žalfija, kedar.
Priprema: Kad nanesete pakung umotajte kosu u peškir i ostavite 30 minuta. Zatim je potpuno operite od ulja.
Jojoba ulje sprečava mašćenje vlasišta
Masna koža temena glave može učiniti vašu kosu potpuno beživotnom. Tretmani samo pogoršavaju stvari i dodatno je isušuju.
Ulje jojobe za masnu kosu reguliše proizvodnju sebuma i nagomilanog ulja u folikulama. Obezbeđuje prirodan rad žlezda.
Maska za masnu kosu podrazumeva ulje lešnika i malu količinu jojobinog ulja. Ovu mešavinu možete koristiti svakodnevno.
Čisti kožu glave
Ulje jojobe jedan je od najboljih čistača kože glave. Višak sebuma uzrokuje zapušavanje žlezda, što dovodi do sporijeg rasta kose. Par kapi tečnog voska možete direktno naneti na kožu i umasirati, čime podstičete cirkulaciju. Efekti su još bolji ukoliko ga malčice zagrejete.
VAŽNO!
Svi navedeni pozitivni efekti podrazumevaju se samo pod uslovom ako se radi o čistom, prirodnom preparatu. Tačnije kada je ulje od jojobe organski dobijeno. Dešava se kako ono potiče s plantaža na kojima se koriste otrovna hemijska sredstva za obradu zemlje ili tretman biljke. Ona će potpuno uništiti njegove lekovite sastojke.
Gde kupiti jojobino ulje cena u apotekama
Ulje jojobe za lice nije nimalo jeftino, pa se tako 50 mililitarska ambalaža, može pronaći i po ceni od 1000 dinara. Svaku bočicu koju nađete za nižu cenu od navedene – obavezno proverite. Na tržištu ima puno falsifikatora, stoga je potreban dodatni oprez pre svake kupovine. Najbolje je najpre dobro se raspitati o samom proizvodu.
Prilikom nabavke ulja obratite pažnju na deklaraciju, proizvođača i rok upotrebe. Može se naći u boljim apotekama, prodavnicama kozmetike ili preko on-line shopova, kojih je sve više. Opet i tu se dodatno informišite i raspitajte o proizvodu.
Nije preporučljivo koristiti ga duže vreme samog, već se treba mešati u kombinaciji do 30 posto sa drugim uljima.
Važno: Ulje jojobe za lice nuspojave nema i ne izaziva gotovo nikakve alergijske reakcije. Nije štetno i podjednako je dobro za sve tipove kože. Ne postoje ograničenja u korišćenju, te ga mogu korisiti mala deca i bebe.
Ako želite saznati za šta je sve dobra pantenol krema pročitajte i sledeći tekst.