Kako ukloniti potkožne bubuljice prirodnim putem

Potkožne bubuljice su noćna mora koja ne zaobilazi skoro nijednu devojku ili ženu. Da, dobro ste pročitali! Nemaju samo tinejdžerke dilemu – kako se rešiti potkožnih akni? Bolne i tvrde potkožne izrasline koje se na licu zadržavaju po nekoliko nedelja, i te kako znaju da nam pokvare raspoloženje i bace nas u očaj. Skoro da ne postoji šminka koja može vešto prikriti potkožnu bubuljicu na bradi, a da to niko ne primeti. Iako nam se čini da se ispupčenja na koži pojavljuju odjednom, istina je da se ovaj upalni proces odvija u fazama, i pre njihove spoljne manifestacije.U nastavku teksta, dobićete odgovore na sva pitanja u vezi sa ovom vrstom bubuljica. Konačno će vam biti  jasno kako zaista nastaju, da li se zauvek mogu izlečiti i koji su to prirodni lekovi najbolji za vaše akne.

Kako nastaju potkožne bubuljice

Postoje brojni uzroci nastanka potkožnih bubuljica, pa se lako mogu javiti u različitim životnim dobima, a ne samo u pubertetu, kako većina veruje. Problematična koža je opšti naziv za kožu koja je sklona ovim promenama. Ako se niste prepoznali, onda sigurno u svom okruženju imate prijateljice kojima se lice konstantno “sija”. I skoro ste uverene da samo masna koža može patiti od ove vrste akni. Istina je da su problematičnoj koži sklone i žene sa suvim i normalnim tipom kože. A kako se to bubuljice pojave na našoj koži? 

U pubertetu, nagli porast androgenih hormona, uzrok je pojave potkožnih bubuljica na licu, vratu i leđima. 

Lojne žlezde tada počinju sa lučenjem veće količine sebuma, ili masnoća. Upala koja nastaje u porama kože je, zapravo cista (kvržica) koja ne izlazi na površinu kože, već se zadržava u kanalima. I tako one ostaju potkožne. U nekim slučajevima, ove bubuljice karakeriše beličasti vrh koji je vidljiv na površini kože. Ovu upalu karakteriše i bol, koji se najčešće javlja dodirom na bubuljicu.

Bubuljice i akne se javljaju i kod starijih osoba

Osim ovih tipičnih pubertetskih muka, veruje se da se sa ovim bubuljicama možete boriti i do 50te godine života. Procenat svetske populacije kojoj ova vrsta akni stvara patnju je oko 20%. Ipak, uzroci potkožnih bubuljica u ovom periodu života su najčešće povezani sa neadekvatnom higijenom, hormonskim disbalansom ili nezdravom ishranom bogatom ugljenim hidratima.Ne smemo zanemariti ni genetiku. Vrlo je verovatno da ćete, nasleđivanjem kvaliteta kože od roditelja, naslediti i sve one sklonosti kože prema lučenju veće količine sebuma, proširenja pora ili upale kože.Nažalost, tu je i stres, uzrok brojnih atipičnih stanja u našem organizmu. A utiče i na nastanak potkožnih bubuljica. Iako nije dokazana direktna veza između izloženosti stresu i nastanku akni, dobro je poznat uticaj koji stres ima, udružen sa drugim faktorima. Jedno je sigurno, zalečenje akni je znatno sporiji proces, ako ste pod  stresom.Učestalost pojave ovih bubuljica, neretko je povezana sa funkcijom hormona. Tako će, kod većine žena, uvertira u menstrualni ciklus biti njihova pojava. Međutim, pojava akni nam može biti i alarm za hormonski disbalans i stanja u organizmu, kao što su, npr. policistični jajnici. 

Gde se sve mogu javiti potkožne bubuljice

Složićete se da su bubuljice na licu najrasprostranjenije, ali postoje i drugi delovi tela gde se mogu pojaviti. Naime, intenzivna aktivnost lojnih žlezda može biti prisutna i na vratu, leđima, a kod nekih žena i na rukama, dojkama, pa čak i vagini.Nisu svi delovi lica podjednako skloni ovim upalnim procesima jer ni koncentracija lojnih žlezda nije svugde jednaka. Upravo iz ovog razloga, čelo, obrazi i brada su delovi lica koji su najpodložniji nastanku akni. Postoje i osobe kod koji se pojavljuju potkožne akne na leđima. Osim prisustva lojnih žlezda i na ovom delu tela, odeća od veštačkih materijala, kao i znojenje, mogu ubrzati nastanak upalnih procesa. Potkožne akne na vratu mogu biti pokazatelj hormonskih promena u organizmu žene.

Kako ukloniti potkožne bubuljice na licu

Prilikom tretiranja, važno je da budete veoma oprezni. Možda obične bubuljice ili mitisere vrlo lako iscedite, i to tako da se za par minuta ništa ne primeti. Međutim, sa potkožnim i bolnim otocima, situacija je složenija.Panično ceđenje u nehigijenskim uslovima, a sve u cilju momentalnog rešavanja ovog problema, može samo iskomplikovati situaciju. Ožiljci koji ostaju prilikom nestručnog istiskivanja mogu ostati trajni, a vrlo je moguće da će se bubuljica pojaviti na istom mestu ponovo.Potkožna bubuljica koja ne prolazi može ukazati na složeniji problem koji često zahteva primenu medikamenata. Hronične probleme, pogotovo sa onim potkožnim aknama, neophodno je tretirati u konsultaciji sa dermatologom. Na tržištu postoje brojni proizvodi koji umiruju upale, deluju antibakterijski i zaceljuju kožu. U zavisnosti od složenosti stanja, vašeg tipa kože, ali i adekvatnosti terapije, lečenje može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.

Terapiju za lečenje hroničnih potkožnih bubuljica mora odrediti isključivo dermatolog.

Prirodni lek za potkožne bubuljice

Verovato se pitate – Koji je to prirodni lek za potkožne bubuljice koji možete sami napraviti? Recepata je mnogo, ali nije svaki delotvoran u kratkom roku. Pokazaćemo vam kako ih se najbrže osloboditi, uz sastojke koji se nalaze u svačijem frižideru.

Oblog od leda za tvrde potkožne izrasline

Led će za vrlo kratko vreme zatvoriti pore i podstaći zaceljivanje otoka Za ovaj recept vam je potrebno samo nekoliko kockica leda i tanji peškir, odnosno tkanina u koju ćete uviti led. Vrlo nežno, utrljajte mesto upaljene akne u trajanju od 1 minut, a zatim napravite pauzu od 10 minuta. Ponovite onoliko puta koliko smatrate da je potrebno da se upala umiri. Ni u kom slučaju nemojte nanositi led direktno na kožu jer biste mogli oštetiti kožu.

Kurkuma i kokosovo ulje protiv bubuljica

Provereni prirodni antibiotik, kurkuma neće omanuti ni u smirivanju vaše upaljene izrasline. Kokosovo ulje, sa druge strane, sadrži laurinsku kiselinu koja deluje antibakterijski, a istovremeno vraća koži potrebnu hidrataciju.Pomešajte pola kašičice kurkume u prašku sa malo kokosovog ulja. Dobijenu smesu stavite na problematični deo kože i ostavite da deluje sat-dva, a po mogućstvu i celu noć. Ujutru isperite mlakom vodom.

Zubna pasta za potkožne bubuljice

Stari dobri recept koji rešava stvar u poslednjem momentu, pred sam izlazak iz kuće je – zubna pasta. Preporuka je da izbegavate paste sa mentolom i fluoridom, kako ne bi došlo do iritacije kože. Vrhom prsta, nanesite malo zubne paste na bubuljicu. Bilo bi dobro da pasta stoji što duže, kako bi u potpunosti „sasušila“ aknu, čak i preko noći. Ujutru, isperite pastu mlakom vodom.

Aspirin za potkožne bubuljice

Zbog svog anti-inflamatornog dejstva, aspirin je još jedan u nizu starih dobrih recepata u borbi protiv akni. Smrvite 1-2 tablete aspirina i umešajte u količinu vode koja je potrebna da bi nastala pasta teksture zgodne za nanošenje na problematično mesto.Nanesite tupferom ovu smesu na bubuljicu i ostavite da deluje tridesetak minuta, a zatim isperite mlakom vodom. Primenjujte ovaj recept dva puta dnevno.

Kaša od pahuljica i jogurta protiv bubuljica

Vaš omiljeni zdravi obrok može spasiti i situaciju sa aknama. Da li ste znali da pahuljice hidriraju kožu i tako umiruju upale na njoj? Zahvaljujući sposobnosti da apsorbuje višak ulja sa kože, odlično je rešenje za vaše akne.Sledeći put kad ih pripremate, odvojite ih u posebnoj šolji za vaš tretman lica. Potrebne su vam samo dve kašike pahuljica i malo jogurta, koje ćete, umešane, naneti na problematični deo kože. Ostavite da deluju desetak minuta, kako bi koža pokupila sve blagodeti ove smese, a zatim isperite mlakom vodom.

Aloa vera za potkožne bubuljice

Dragoceni gel koji je skriven u mesnatim listovima biljke, koja možda krasi i vaš dom, pravi su melem za problematičnu kožu. Aloa vera za potkožne bubuljice se toliko puta pokazala svojim zaceljujućim svojstvima. Ni ne čudi! Bogat vitaminima C i E, cinkom, ovaj antioksidans umiruje, dezinfikuje i regeneriše delove kože zahvaćene upalom. Dovoljno je da zacepite list aloa vere, iscedite gel i nanesete ga na svoju kožu. Ostavite da se u potpunosti osuši, a onda ponovite postupak još koji put. 

Mleko za bubuljice

Alfa hidroksi kiselina (AHA) iz mleka je još jedan lek iz kućne radinosti, tačnije, vašeg frižidera. Ova kiselina odčepljuje pore i podstiče eliminaciju viška ulja sa kože. Mleko je preporučljivo i za dehidriranu, suvu kožu, ali i osetljivu kožu.Natopite tupfer mlekom i nanesite na problematičnu aknu. Ostavite kiseline iz mleka deluju desetak minuta, a onda isperite kožu mlakom vodom. Da biste smanjili upalu, ponovite ovaj postupak 3-4 puta u toku dana.

Limun za lečenje bubuljica

Pored toga što će vas osvežiti tokom letnjih dana, da li znate da limun možete da stavite i na svoje lice i zacelite bubuljice?Iscedite sok od jednog limuna i tupferom nežno nanesite na upaljenu aknu. Ostavite da se osuši, isperite mlakom vodom. Ceo postupak ponovite 2-3 puta dnevno. Takođe, limunovo ulje može biti blagotvorno za vaše akne. Nanošenjem par kapi na tupfer, pa onda na vaše lice, omogućićete regeneraciju upaljene kože. Ovo i ne čudi jer limun, uz vitamin C, deluje i protivupalno. Takođe, neagresivno vrši blagi piling kože, pa je tako obnavlja. Uz prisustvo limunske kiseline, bakterije ne mogu opstati na vašem licu.Posvećenost i pažljiv odabir preparata kojim tretiramo našu kožu, mora biti prioritet u produžavanju njene mladosti. Najveći izazovi se nalaze baš u životnim navikama koje mogu biti pogubne za očuvanje vitalnosti kože i tako, brže starenje.Priroda nam nudi toliko dragocenih, a još uvek nedovoljno istraženih mogućnosti za podsticanje prirodnih procesa koji našu kožu obnavljaju i štite od nepovoljnih uticaja iz naše okoline. Najvažnije je da vaša krema podstiče regeneraciju i obnavljanje matičnih ćelija koje joj obezbeđuju vitalnost, sjaj i elastičnost kože. Ovo je jedini način da blagovremeno reagujete na prve bore, opuštanje mišića i gubitak prirodnog sjaja kože. 

Kako sprečiti nastanak potkožnih bubuljica?

Redovna i stroga higijena je imperativ za lice koje sklono nastanku potkožnih bubuljica. Za tinejdžere je ovaj savet posebno važan jer adekvatna nega u ranoj mladosti, predstavlja osnovu za čisto i negovano lice i u zrelim godinama.

Nega kože sklone potkožnim bubuljicama

Svakodnevna nega kože, trebalo bi da podrazumeva sledeće:

  • lice perite ph neutralnim gelovima, ujutru i uveče
  • budite sigurni da ste temeljno skinuli šminku sa lica
  • izbegavanje bilo kakvo sredstva za negu lica na bazi ulja
  • koristite kreme i micelarne vode lagane teksture koje ne zapušuju pore
  • jedanput nedeljno, pilingom odstranite odumrle ćelije sa površinskog sloja kože
  • za lečenje hroničnih bubuljica, koristite odgovarajuće kreme ili emulzije (sa benzoyl-peroxidom, salicilnom kiselinom, retinolima ili azelainskom kiselinom)
  • nipošto ne cedite nastale bubuljice
  • obratite pažnju na svakodnevnu higijenu predmeta koji su vam u dodiru sa licem (ruke, kosa, telefon, itd.)
  • ako ste skloni upalnim bubuljicama na leđima, trudite se da vam odeća koju nosite, bude od prirodnih materijala koji ne iritiraju kožu i podstiču nakupljanje znoja i bakterija
  • obogatite svoju ishranu vitaminima, mineralima i dovoljnim unosom tečnosti tokom dana
  • pozabavite se i primenjujte tehnike relaksacije koje oslobađaju od stresa i opuštaju telo i um

Najčešće je više udruženih faktora odgovorno za nastanak potkožnih bubuljica. Posledice, u vidu oštećenja kože i ožiljaka koji se ne mogu regenerisati su ono što vam je najmanje potrebno.  Nakon konsultacije sa dermatologom, radi otkrivanja mogućih uzroka, neophodno je da se ozbiljno posvetite ovom problemu.