Kako se koristi belance za lice i kosu

Jeste li već čule za to koliko je belance za lice moćno? Idealno je prirodno sredstvo za negu kože i kose.

Prednosti belanca za zdravlje su odavno poznate. Arheološka istraživanja pokazuju da je jaje korišćeno za ishranu još u praistoriji. To je jedan od retkih potpunih proteina koji sadrži sve što je potrebno za razvoj ljudskog bića.

Iako je jaje milenijumima sastavni deo ishrane, njegova upotreba za kosu i kožu se mnogo kasnije raširila. To se naročito odnosi na negu lica, budući da su šampone i maske na bazi jaja odavno razvile mnoge kozmetičke kuće. U savremenoj kozmetici jaje zauzima posebno mesto, posebno belance koje je višestruko korisno za kožu.

Šta belanjak sadrži od hranljivih materija? Kako se koristi? Kakve su njegove prednosti za opšte zdravlje? Koliko često izaziva alergiju? Kako da napravite najbolje maske za lice i kosu na bazi belanceta? Sve to i još mnogo korisnih saveta otkrićete u našem tekstu.

Šta sve sadrži belance?

Belance je izvor vitamina i minerala.

Obiluje vitaminom E koji mu daje moćna antioksidativna svojstva. Belance smanjuje oksidativni stres a samim tim i dejstvo  slobodnih radikala koji su odgovorni za starenje kože.

Među dragocenim mineralima u belancetu nalazimo cink, gvožđe, kalijum, fosfor. Onda ne treba da nas čudi što jaje nazivaju super hranom ili potpunom namirnicom.

Belance i žumance imaju različite sastojke, stoga je njihovo delovanje na kosu i kožu različito i uslovljeno tipom kože.

Skoro sve kalorije se nalaze u žumancetu. Jaje sadrži oko 80 kalorija, od čega 60 pripada žumancetu, a samo 20  kalorija se nalazi u belancetu.

Belanjak je bogat proteinima sastavljenim od esecijalnih masnih kiselina. Njihova zastupljenost je tolika da on služi kao referenca  za ostale namirnice. Na lestvici od 100  koja odgovara optimalnoj ishrani belance ima biološku vrednost od 93, 7.

  • mleko 84,5
  • riba de 76
  • teletina 74,3,
  • pšenica i pirinač 64.

Zdravstveni benefiti belanceta

  • Uopšte ne sadrži masti. Ne postoji rizik od holesterola.
  • Niskokalorična namirnica, već smo rekli da su kalorije u žumancetu.
  • Belance je bez šećera. Tako da spada u izuzetno zdravu namirnicu, preporučljivu svima. Posebno osobama koje drže dijetu a zbog prisustva proteina i onima koji žele da povećaju mišićnu masu.
  • Belanjak drži sitost i idealan je kada osetimo nalet gladi. Pošto ne sadrži ni masti, ni šećere može se jesti u bilo koje doba dana. Uvek ga jedite termički obrađeno, dok žumance možete jesti i živo. Živi belanjak može biti opasan za zdravlje, jer je albumin nesvarljiv i sprečava vezivanje proteina. Ono takođe može rizično zbog prisustva salmonele.
  • To je idealno, jeftino i višestruko korisno sredstvo za negu kože i kose.
  • Možete koristiti  belance za lice protiv podočnjaka i bora, kao masku za blistav sjaj kože  lica i za zdravu i jaku kose. Nastavite sa čitanjem, slede dragoceni  recepti i saveti .
belance za lice svi nacini upotrebe

Foto: Pixabay

Belance za lice upotreba

To što se belance nalazi u mnogim receptima za  lepotu nije slučajno. Maska za lice sa belancetom je kozmetički klasik za glatku i meku kožu, lep i ujednačen ten. Belanjak će odgovorati svim tipovima kože. Njegovi proteini i vitamini će :

  • Ublažiti bore,
  • Stegnuti pore,
  • Zategnuti kožu,
  • Hidrirati je,
  • Umiriti i očistiti,
  • Vratiti joj sjaj.

Belance ukljanja nečistoće, višak sebuma, mitisere i vraća koži sjaj. Stoga je čest sastojak dnevne kozmetičke  rutine  osoba sa problematičnom, masnom i mešovitom kožom.

Najbolje maske od belanceta za lice -recepti

 Maska od belanca protiv boraSastojci:

  • 1 belanjak
  • 1 kašika arganovog ili maslinovog ulja
  • Sok od pola limuna

Priprema maske:

Izlupajte belanac tako da dobijete penu. Dodajte  ulje i sok od limuna. Nanesite prsitima masku na lice  u tankom sloju. Ostavite da deluje 20 do 30 minuta, a zatim isperite vodom.

Proteini iz belanca  će zategnuti kožu i delovati kao antioksidansi. Ulja će nahraniti ćelije kože.  A limun će kompletirati dejstvo maske tako što će suziti pore i doprineti ukljanjanju nečistoće.

Antirid maska od belanceta će dati trenutne i vidljive rezultate.

Maska od belanceta protiv mitisera

Sastojci:

Priprema maske:

Umutite čvrst sneg od belanaca, umešajte kukuruzno brašno. Stavite masku na lice i ostavite da deluje 15  minuta. Očitite lice najpre čistom salvetom, a zatim tonikom od ružine vodice.

Ova maska će ukloniti mitisere i upiti višak sebuma.

Belanac za blistavu kožu

Sastojci:

  • 1 belanac,
  • 2 kašike jogurta
  • 2 kašike meda,
  • trećina šolje ovsenih pahuljica,
  • pola  šolje mlake vode.

Kako se sprema:

Potopite ovsene pahuljice u mlaku vodu. Ostavite 3 minuta da stoji, kako bi pahuljice nabubrile. Dodajte potom belanjake, jogurt i med i promešajte da dobijete homogenu masu. Stavite na lice u debljem sloju. Držite 15 munuta i dobro isperite.

Zahvaljujući mineralima i vitaminima iz pahuljica, kao i hidrirajućim svojstvima belanceta, meda  i jogurta vaša koža će biti nežna kao koža beba a uz to će i zablistati novim sjajem.

Belance, med i mleko  protiv akni

Maska od belanceta je efikasna protiv akni i bubuljica. Preventivno ili za tretiranje akni  možete koristiti ovu masku jednom nedeljno. Rezultati neće izostati.

Recept je jednostavan

Umutite belanjak, dodajte kašičicu mleka i malo meda. Dobićete tečnu smesu koja se lako nanosi. Držite je pola sata na licu, za to vrema maska će se osušiti i stegnuti. Operite lice vodom.

Belance je efikasno protiv mitisera i sebuma, dok će med zategnuti kožu dajući joj elastičnost i mekoću.

Maska za lice od  čistog belanca

Zašto da komplikujemo, kad može jednostavno? Za pravljenje maske od čistog belanceta protiv mitisera, crvenila i akni sve što vam je potrebno jeste belanjak i salvete.

Odvojite belance i žumance. Umutite belanjak u čvrst sneg.  Umutite žumance posebno.Operite i osušite lice, nanesite prvi sloj belanceta.Stavite salvete preko ovog sloja, a onda na salvete nanesite još jedan sloj. Ostavite neka stoji 20 do 30 minuta. Uklonite salvete i dobro očistite lice. Operite vodom. Stavite potom žumance na lice. Ostavite nek deluje 10 minuta kako bi vam se koža hidrirala.

Maske od belanceta mogu da isuše kožu, stoga je dobro koristiti i žumance.

Belance za podočnjake

Imate podočnjake? Umesto skupe kreme, uzmite malo belaceta, utapkajte ispod očiju da prodre u kožu. I gotovo. Ostavite nek deluje 10 minuta , a zatim uklonite  vatom ili blaznicom natopljenom limunovim sokom.

Kako se sve koristi belance za kosu

Belanjak nije dobar saveznik samo za negu lica, već i za negu kose. Opet zahvaljujući proteinima i vitaminima vaša kosa će se oporaviti i zablistati, biće dubinski nahranjena i znatno jača.

Belanac za kosu je naročito pogodan za suve vlasi. Ali vrlo često se nalazi kao sastojak u preparatima protiv masne kose.

Maska od belanca za jaku  kosu

3 belanceta pomešajte sa kašikom maslinovog ulja i kašičicom jabukovog sirćeta. Utrljajte u kosu. Stavite peškir preko glave i držite pola sata. Isperite mlakom vodom, a potom operate šamponom.

 Čisto belance za sjaj kose

Umitite sneg od 2, 3 belanceta. Utrljajte u kosu i kožu glave, držite nekoliko minuta. Isperite mlakom vodom. Operite kosu na uobičajen način.

Belance, jogurt i badem za oporavak kose

Pomešajte belanjak  sa 2 kašike jogurta i 2 kašike vrlo sitno samlevenih badema. Nanesite na kosu i kožu glave. Na mestima na kojima vam je kosa posebno suva nanesite masku u debljem sloju.Posle sat vremena isperite, pa operate kosu.

Ova maska se preporučuje posle sunčanja, kupanja u moru , bazenu i uopšte posle leta za oporavak kose i dubinsku negu vlasi.

I za jake nokte opet belance

”O, ne slomila sam nokat!” Ako ovu rečenicu ponavljate svake nedelje, može biti da niste baš spretne ili još češće da su vam nokti lomljivi i krhki.  Ne morate da uložite gomilu novca u preparate za jačanje noktiju, dovoljno je da otvorite frižider.

Uzmite belanac, dodajte mu malo ricinusovog ulja. Stavite nokte u ovaj rastvor, držite 15 minuta. Rezultat je zagaranovan.

Prva pomoć kod opekotina

Za tretiranje blažih opekotina dovoljno će vam biti jedno jaje, tačnije belanac. Jednostavno ga nanesite u tankom sloju na opekotinu. Sačekajte da se osuši. Uklonite ga. Ako i dalje osećate bol i peckanje ponovite postupak.

Da li se belanac zamrzava?

Da. Ako pravite jela za koja su vam potrebna samo žumanca, ne morate više bacati belanca. Jednostavno ih zamrznite. Stavite ih u silikonske kalupe ili posude za led. Kad vam belanac zatreba, samo ga odledite i koristite kao sveže.

Koliko je zdravo belance u prahu

Belanac u prahu je dehidriran, pretvoren u prah i pakovan u kontrolisanoj atmosferi kako bi se izbegla svaka  kontamonacija. Kada ga rehidrirate dobijate sva svojstva belanceta, možete ga mutiti kao sveže i čak dobiti čvršću i stabilniju masu.

Najviše se koristi u poslastičarstvu. Međutim u poslednje vreme je čest izbor onih koji su na hiperproteinskoj ishrani, s obzirom da 92 odsto belanceta čine proteini.

Belance u prahu ima nekoliko prednosti u odnosu na sveže:

  • Jednostavno je za čuvanje. Prah se čuva na sobnoj teperaturu i traje po nekoliko meseci.
  • Jednostavno je za doziranje.
  • Belance u prahu je uvek istog kvaliteta i svežine.
  • Jednostavno je za upotrebu.

Nedostaci belanceta u prahu

:

  • Neprijatan miris i ukus, tako da mu se moraju dodavati začini i arome da bi moglo da se konzumira.
  • Ponekad može da izazove probleme sa varenjem i gasovima.

Gde kupiti belance u prahu

Belance u prahu je dostupno na našem tržištu, može se naći u prodavnicama zdrave hrane, specijalizovanim prodavnicama i na internetu. 300 grama košta oko 1000 dinara. Postoji u u pakovanju od 100 grama i košta oko 300 rsd.

Pazite na doziranje belanca u prahu, jer  je jedna  kašika ekvivalent za 6 celih belanaca. Pratite uputstava za pripremu i doziranje sa pakovanja, kako bi rezultati bilo očekivani.

Preporuka: Koliko su sirova jaja zdrava?

Da li je alergija na belance česta?

Alergija na jaja spada u red najčešćih alergija kod dece mlađe od 3 godine. Oko dve trećine dece alergične na jaja će  prestati biti alergično između 5. i 7. godine. Oprez je neophodan i kada se jaje uvodi u dečju ishranu. Činite to postepeno i u malim količinama, prateći reakcije vašeg deteta.Ne propustite da se konsultujete sa pedijatrom, budući da su preporuke u vezi sa diversifikacijom ishrane za bebe podložne promenama i uslovljene preporukama Svetske zdravstvene organizacije. Nemojte se iznenaditi kada čujete različita mišljenja o toj temi.

Odrasli su u mnogo manjem procentu alergični, oko 1,3 odsto populacije je netolerantno na jaja. Najčešće konzumirana su kokošija jaja, ali i jaja ostale živine izazivaju alergije.

U belancetu se, uglavnom, nalaze proteini koji su alergeni. Ali i žumance ima sastojaka koji mogu izazvati alergijske reakcije, doduše mnogo manje. Stoga je najsigurnije da ne konzumirate ni belance, ni žumance. Međutim, ono što predstavlja problem je činjenica da se jaja nalaze u mnogim proizvodima prehrambene i konditorske industrije. Ona se koriste za  kao emulgatori i koagulanti. Stoga, ako ste alergične na jaja, budite uvek na oprezu, jer je njihova upotreba široko rasprostranjena.Pažljivo čitajte etikete.

Kao što ste videle jaje je višestruko korisna i zdrava namirnica. Bilo da je koristite za ishranu, bilo da je ono sastavni deo vaših kozmetičkih navika. Činjenica je da se u svetu mnoge žene okreću prirodnoj kozmetici, kao i kozmetici napravljenoj u kući , a važan sastojak takvih preparata je upravo jaje, tačnije belance. Verujemo da će neka od  maski  za kožu i kosu na bazi belanceta naći mesta i u vašem kupatilu.

Preporučujemo vam  naš tekst o dijeti sa jajima.