Najbolji prirodni antibiotici bez recepta

Prirodni antibiotici nalaze se u mnogim zdravim namirnicama biljnog porekla. One su nam danas lako dostupne i dokazano imaju antiupalna svojstva. Ono što je još važnije istovremeno deluju antibakterijski, antigljivično i antivirusno.

Pre nego što posegente za nekim medikamentom, isprobajte najbolje prirodne zamene za antibiotike. Obogatite vaše jelovnike zdravim namirnicama i hranite se zdravo.

Saznajte kako se pripremaju ukusna jela i recepti pomoću kojih možete pobediti respiratorne tegobe. Ostanite sa nama..

Napravite sami: Sirup od lovora i limuna protiv kašlja i bronhitisa! (VIDEO)

Sprečite respiratorne infekcije na vreme

Hladno vreme, kao i uvek, donosi zdravstvene probleme koje je zaista teško izbeći. Lekari ističu da nije toliki problem u niskim temperaturama već u načinu na koji se štitimo od njih. Ukoliko smo često u zatvorenim, zagrejanim prostorijama, u koje se (prirodno) sklanjamo od hladnoće podložniji smo infekcijama.

Štetni mikroorganizmi neprestano se kreću u potrazi za novim „žrtvama“, najčešće napadajući respiratorni sistem. Rezultat su prehlada, bronhitis, grip i razne druge zimske pošasti, koje se, naravno, leče u zavisnosti od izazivača. Srećom najbolji prirodni antibiotici poput belog i crnog luka, meda, kupusa i začina i te kako vam mogu pomoći.

Ako je reč o virusu, terapija je simptomatska, dok se protiv bakterija primenjuju antibiotici. Ovi lekovi svakako jesu efikasni, ali su u poslednje vreme sve glasnije preporuke da se ordiniraju s oprezom. Doziraju se vrlo selektivno jer imaju mnoštvo negativnih efekata.

Uz to, usled masovne upotrebe ovih medikamenata, mnoge vrste bakterija postale su otporne na njih. U tim slučajevima fatalne infekcije zbog izostanka reakcije na lek više nisu retkost. Upravo zato sprovode se brojna naučna istraživanja čiji je cilj pronalaženje prirodnih zamena za antibiotike.

Kako pokazuju rezultati, veliki broj namirnica biljnog porekla koje su svima lako dostupne deluju protiv upala. Što je još važnije – istovremeno deluju na bakterije, gljivice i viruse. To su ujedno i najbolji prirodni antibiotici.

U slučaju infekcije stoga ne treba posezati za antibioticima, o tome prvenstveno odlučuje lekar. Hrana je svakako dobra dopuna lečenju i pre svega izvanredna prevencija. Korisna  je u zimskom periodu, kad opasni sićušni neprijatelji zdravlja vrebaju bukvalno na svakom koraku.

Koje su to, dakle, namirnice čije je delovanje slično onome koje imaju antibiotici?

Najzdraviji prirodni antibiotici iz hrane

Kupus kao lek za prehladu

Zbog visokog procenta sumpornih jedinjenja, sve povrće iz familije krstašica ima snažno antibakterijsko dejstvo. Ovi prirodni antibiotici (kupus, kelj, prokelj i brokoli) uz to obiluju i vitaminom C.

Jedna porcija kupusa obezbeđuje dve trećine dnevnih potreba za ovim antioksidansom. Stoga je sasvim jasno zašto bi krstašice trebale biti zvezde zimskih jelovnika.

Za prevenciju prehlade preporučuje se pola šolje soka od kupusa dnevno, začinjenog kašičicom meda. U slučaju bronhitisa i kašlja korisne su obloge od listova.

Domaći med sprečava infekcije

Sirovi med, pogotovo onaj tamni, hiljadama godina važi za jedan od najefikasnijih lekova protiv infekcija. Njegova svojstva potvrdila je i savremena nauka. Ovaj pčelinji proizvod svoja fenomenalna antibaktericidna svojstva duguje visokom sadržaju vodonik peroksida.

Ali, to nije sve: nedavno je otkriven još jedan mehanizam pomoću koga dragocena namirnica deluje na nepoželjne mikroorganizme. Prirodni antibiotici u njemu podjednako deluju na viruse, bakterije i gljivice.

Pčele u med ubrizgavaju enzim defensin, kojim svoj produkt štite od kvarenja, uništavajući sve što može doprineti tom procesu. Naučnici smatraju da bi to jedinjenje moglo postati baza za razvoj medikamenata protiv najopasnijih bakterija. Naročito na one koje su otporne na sintetičke antibiotike. Pri tom deluju i na druge štetne mikroorganizame.

Fermentisana hrana osnažuje telo

Zimska trpeza naših predaka nije se mogla zamisliti bez turšije, čije je protivupalno dejstvo dokazala i nauka.

Ukiseljeno povrće kupus, krastavci, paprika, šargarepa, karfiol su odlični saveznici. Takođe, turšija pripremljena na prirodan način, bez konzervansa, obiluje antioksidansima. Najvažniji su probiotici koji obnavljaju i uravnotežuju crevnu floru, što jača otpornost na sve infekcije, uključujući i respiratorne.

To, naravno, nije jedina fermentisana hrana. Ne treba zaboraviti ni jogurt, kefir, kiselo mleko, jabukovo sirće, to su provereni prirodni antibiotici. Takođe i zdrave japanske namirnice od soje – tamari, tofu i miso supa.

prirodni antibiotici iz hrane

Beli luk je nezamenjiv prirodni antibiotik

Protivupalna svojstva belog luka mnogima nisu nikakva novost. Poslednja istraživanja potvrdila su da ovo moćno povrće uništava čak i zlatnu stafilokoku. Protiv ove bakterije mnogi sintetički antibiotici su potpuno nemoćni, te je ona sve učestaliji uzročnik fatalnih infekcija u bolnicama.

Najbolji prirodni antibiotici za grlo pronalaze se u belom luku. Tačnije njegov lekoviti sastojak alicin, deluje antivirusno i antigljivično. To je zaključak velikih studija koje su sproveli ruski, japanski, engleski i američki eksperti. Preporučuje se za lečenje zimskih infekcija i prehlada.

Jedite svakodnevno bobičasto voće

Zbog obilja vitamina C, koga ima u većini plodova, voće je neizostavan deo prevencije i terapije „zimskih“ oboljenja. No, neke vrste imaju i antibiotsko delovanje, kao što su borovnica, kupina, brusnica i crno grožđe.

Obiluju tamnim pigmentom antocijaninom, koji je odličan saveznik u borbi protiv upalnih procesa u organizmu. Zanimljivo je da smrznuta borovnica sadrži više antocijanina nego sveza bobica.

Fenomenalni crni luk

Pirodni antibiotici pronađeni u crnom luku su izuzetno delotvorni protiv bakterijskih infekcija. Obiluje sumpornim jedinjenjima, koji mu pri tom daju karakterističan miris i ljutkast ukus. No, sulfiti nisu jedini sastojci koji mu obezbeđuju ova svojstva.

Flavonoid kvercetin takođe je snažan antibaktericid koji vrlo efikasno deluje u slučaju upala, pogotovo onih što napadaju disajne puteve. To su najčešće prehlade, upale sinusa, bronhitis i kašalj. Crni luk je izvanredan dodatak brojnim jelima, ali najbolje ga je jesti  svežeg.

Nezaobilazni začini 

Lista prirodnih antibiotika ne može se zamisliti bez začina, od kojih, što je vrlo zanimljivo, većina ima protivupalno dejstvo. Krenimo samo od peršuna, mirođije, bibera i ljute papričice, preko bosiljka, ruzmarina, lovorovog lista i origana.

Najbolji prirodni antibiotici za upalu zuba nalaze se u sastavu karanfilića i đumbira. Ne zaboravite ni senf i cimet, koje bi u svako jelo trebali uključiti. Stavite bar prstohvat neke od ovih čudesnih biljaka.

Najbolji domaći recepti protiv respiratornih bolesti

Hlepčići s majčinom dušicom i belim lukom

Sastojci:

2 glavice belog luku srednje veličine,
2 kašićice majčine dušice,
3 šolje integralnog brašna,
šolja tople vode,
1/4 šolje maslinovog ulja,
kašicica morske soli,
kašicica sećera,
kesica suvog kvasca.

Priprema hlepčića:

Kvasac stavite u toplu vodu, sipajte šećer i ostavite neka odstoji desetak minuta. Brašno sipajte u veliku činiju, dodajte majčinu dušicu, vodu s rastvorenim kvascem, maslinovo ulje i so. Mesite dok ne dobijete glatko i elastično testo. Pokrijte i ostavite neka odstoji oko sat vremena dok ne udvostruči zapremmu.

Potom premesite testo, a u međuvremenu na ulju lagano dinstajte sitno iseckan beli luk. Kada postane karamelizovan, ostavite ga na stranu, nek se ohladi. Zamesite luk i testo pa podelite smesu na 12 delova i napravite loptice. Njih ćete zatim oklagijom istanjiti u krugove prečnika oko 12 cm. Pecite ih na ulju dva do tri minuta sa svake strane.

Varivo od kupusa

U kupusu se nalaze izuzetni prirodni antibiotici koji pomažu kod gotovo svake respiratorne infekcije. Evo šta vam trena za ovaj recept:

1/2 glavice kupusa srednje veličine,
4 šargarepe,
manji struk praziluka,
5 krompira,
1/2 šolje maslinovog ulja,
kašičica morske soli,
1/2 kašičice mlevenog crnog bibera,
1/2 kašičice mlevenog kima.

Priprema variva:

Zagrejte ulje i sipajte sitno iseckan praziluk i šargarepu iseckanu na tanke kolutove. Dinstajte oko pet minuta, dodajte kupus, kim, so i biber pa kuvajte 15-20 minuta. Zatim dodajte krompir isečen na kockice, dolijte malo vode pa poklopite. Smanjite temperaturu i dinstajte dok krompir ne omekša (po potrebi dodajite pomalo vode).

Francuska čorba od crnog luka

Sastojci:

1 kg luka,
2 kašike maslinovog ulja,
kašičica majčine dušice,
6 šolja pileće supe,
2 kašike integralnog brašna,
1/2 šolje odmrznutih višanja očišćenih od koštica,
so i biber po ukusu.

Priprema francuske čorbe:

Zagrejte ulje u šerpi, dodajte luk i majčinu dušicu pa lagano, na tihoj vatri dinstajte. Sklonite sa vatre dok luk sasvim ne omekša i ne porumeni. Sipajte zatim višnje i brašno (postepeno, kako se ne bi stvorile grudvice) i mešajte dva minuta dok se masa ne sjedini.

Nalijte pilećom supom, dodajte dve šolje hladne vode, zagrevajte dok ne provri. Potpom smanjite vatru i kuvajte još 20 minuta, kako bi se tečnost blago zgusnula. Posolite i pobiberite.

U međuvremenu isecite osam komada hleba na debljinu od 1,5 cm, poprskajte ga s obe strane uljem. Stavite nek se peče u rerni zagrejanoj na 200°C oko pet minuta. Potom ga izvadite i pospite sirom, pa ga vratite na pečenje još dva-tri minuta. Sipajte francusku čorbu u činije, pospite preostalim narendanim sirom i poslužite uz tost.

Za sam kraj

Kao što vidite najbolji prirodni antibiotici nalaze se u našim omiljenim namirnicama, stoga baš njima obogatite vaše jelovnike. Za njih vam lakarski recepti ne trebaju, već samo malo dobre volje. Ukoliko vas je nazeb već uhvatio preporučujemo vam članak kako doskočiti gripu i prehladi.