Majoran začin kao lek za brojne boljke

Majoran začin je nekim domaćicama već vrlo dobro poznat. Njegov specifičan – pikantan i aromatičan ukus obogatiće mnoge kulinarske specijalitete. Upravo zbog toga se i upotrebljava u kuhinjama širom sveta. Naročito se koristi u jelima sa krompirom, čorbama i mesom poput jarećeg, jagnjećeg i svinjskog.

Ono što je možda manje poznato jeste da ova biljka ima brojna lekovita svojstva. Pomaže bolje varenje, otklanja žgaravicu, omogućuje normalan rad creva. Efikasna je u borbi sa slobodnim radikalima, što je jako važno u suzbijanju nekih bolesti. Na prvom mestu to su kardiovaskularna, ali i cerebrovaskularna oboljenja.

Osim toga  biljka pomažekod kijavice, sezonskih prehlada i nazeba kada se koristi kao čaj ili eterično ulje.

O svemu tome saznajte više u daljem tekstu koji sledi..

Kako izgleda majoran biljka?

Ova fenomenalna začinska biljka kod nas se još sreće pod imenima: pitomi majoran, mravinac ili mažuran. Njen latinski naziv je Organum majorana.  U našim krajevima ova jednogodišnja kultura ne raste samoniklo. Pripada porodici usnatica – Laminacea! U toplijim krajevima je dvogodišnja ili višegodišnja.

Ova začinska biljka ima tanak račvast koren iz koga izrastu uspravne stabljike, obilno razgranate u polugrm. Visine je od 50-80 cm.  Mladi izbojci su dlakavi, sivozeleni, a stare stabljike su gole, smeđe boje. Listovi su naspramni, sedeći ili na kratkoj peteljci, eliptični, dlakavi, glatkih ivica.

Na vrhu stabljike, u pazuhu listova, oblikuju se grupe od 7-9 belih, žutih, zelenih, ružičastih ili ljubičastih cvetova. Plod je sitan, žutosmeđ, ovalan i malo nepravilnog oblika. Cela biljka majoran ima prijatan miris od eteričnog ulja, čiji je udeo 0,8-1,5 odsto.

Zbog prijatnog mirisa i dugotrajnog cvetanja, vrlo je dobra paša za pčele. Seme majorana klijavo je dve do tri godine. Na otvorenom niče za tri nedelje, a posejano u klijalištu za nedelju ili dve. Raste dosta sporo, a bokori tek za 30-40 dana, posle čega se brzo grana i razvija.

Može li se uzgajati  kod nas?

Kada je u pitanju majoran uzgoj je vrlo jednostavan i na našem podneblju. Ne morate biti izuzetno vešt i stručan baštovan da bi ste ga uzgojili u vašim baštama ili balkonima. Prilično je zahvalan i sve što vam treba jeste plodna i nađubrena zemlja i  manja zaštita od jakog vetra.

Krajem juna počinje cvatenje biljke i ono traje mesec dana. Ako ima dovoljno podavina u šestom mesecu i biljka se pokosi odmah na početku, ponovo će procvetati u avgustu. Ovo je korisno znati, osim toga može se brati  još tokom sezone do tri puta. Potrebno je orezati stabljike otprilike pet cm nad zemljom.

Lekoviti su svi nadzemni delovi biljke, a beru se u vreme cvetanja.

Mravinac se koristi osušen ili svež. Prilikom sušenja raspiređuje se ravnomerno po podlozi, obavezno u hladu, ali na nešto toplijem mestu. Vežite lišće i stabljike u snopove (vezice) i okačite na dobro provetreno mesto. Kada se počne biljka mrviti i dobije zelenkasto-sivu boju, spremna je za upotrebu. Naročito je cenjen majoran čaj protiv svih vrsta nazeba i problema sa probavom.

majoran začinska biljka

Kakva su lekovita svojstva ove začinske biljke

Majoran začinska biljka je vrlo lekovita i korisna po zdravlje. Najviše se koristi njen  nadzemni deo, mleven i sušen. U svom sastavu sadrži dragocena eterična ulja, vitamin C, tanine i nezaobilazne gorke materije. Prijatnog je mirisa, poboljšava apetit, a upotrebljava se za smirenje nerava i protiv bolova u želucu.

Osim toga poznato je kako se majoran čaj koristi kod astme, katara disajnih organa i svih oblika kašlja i kijavice. On će u veoma kratkom roku smiriti pomenute tegobu.  To svakako nije sve pomoći će kod upale upale nosne i usne šupljine i jezika. Uz ispijanje lekovitog napitka preporučuju se inhalacije i mirišljave kupke od pomenute biljke.

Njegovo delovanje je višestruko pomaže kod iščašenja, uganuća zglobova, reume i gihta. Preporučljivo je za ovu namenu koristiti obloge od majorana.

Osim toga ublažiće bolne menstruacije, očistiti želudac i pluća, pojačati cirkulaciju u ekstremitetima. Kod alergija i polenske kijavice preporučuje se korišćenje tampona koji se prethodno natapa u majoran čaj.  Stavlja se u svaku nozdrvu ponaosob i već nakon nekoliko dana doći će do poboljšanja.

Eterično ulje majorana upotrebljava se u industriji mesnih prerađevina već dugi niz godina.

Kako se koristi majoran začin u kuhinji?

Ova začinska biljka se često, za razliku od sličnog origana, kombinuje i sa drugim začinima. Sa timjanom čini odličnu kombinaciju za jela od iznutrica (džigerica). Dok se a bobicama kleke koristi se u mesnim i jelima od divljači.

Samog ga koristimo u čorbama i varivima, umacima, jelima od živine, krompira, u paštetama. Fino doziran majoran začin koristimo u jelima od ribe. Slaže se dobro i sa bosiljkom i ruzmarinom.

Koristi se i svež, tada je aromatičniji i pikantniji, a jelima se dodaje list na kraju kuvanja, jer dužim kuvanjem gubi aromu. Možemo ga koristiti i sušen – tada upotrebljavamo celu biljku sa stabljikom i cvetom. Sušena biljka se dodaje odmah na početku kuvanja.

Ovaj začin trebaju koristiti svi oni koji imaju probleme sa varenjem i tkz. lenjim crevima. Neprijatnu tegobu ćete brzo eliminisati, samo nemojte preterati sa doziranjem. Uvek ga dodavajte na samom kraju u jela, naročito kod pripremanja mesa. Slobodno ga možete kombinovati sa drugim biljkama poput timijana i kleke naročito kod pripremanja divljači.

Recept za čaj od majorana

Fitoterapeuti širom sveta preporučuju upravo majoran čaj kod prehlada, kijavica i respiratornih tegoba. Čak se u prošlosti preporučivao kod astme i drugih ozbiljnih oboljenja. Evo kako se priprema:

1-2 kašičice majorana prelijte sa 2,5 dl tek ključale vode, pustite malo nek odstoji, najviše 5 minuta. Nakon toga napitak trebate procediti. Pijte ga lagano i odmereno, u manjim gutljajima, najviše do 2 šolje dnevno.

Istim čajem može se lečiti i polenska groznica, kijavica i upala nosne šupljine. Nos se najpre treba isprati spolja i iznutra, natopi se vata sa čajem i nju stavljamo u nos, dok se spolja oblažu obloge od majorana.

Ihnaliranje majoranom pomaže kod kijavice

Recept je jednostavan:

Punu šaku začinske biljke izručite u lonac sa vrelom vodom. Nakon što je smesa odstojala nekoliko minuta, nagnite se nad loncem, te prebacite peškir preko glave. Snažno udišite isparenja desetak minuta.

Ova kura pomoći će kod prehlade, viroze, upaljenih sinusa i disajnih puteva.

Kako napraviti obloge od majorana

Nakon što ste skuvali jak čaj, sačekajte nek se prohladi, a poželjno ga je staviti i u frižider. Sada natapajte komade gaze u njega i kortistite kao oblogu.

Takođe možete koristiti i zgnječene sveže listove majorana za ovu namenu. Stavite ih na bolna mesta, a preko njih prevoj.

Upotreba obloga je višestruka kod otoka, svežih rana, čak ih mogu koristiti i dojilje za bolne bradavice. Sprečiće nastanak gljivičnih infekcija u ranoj fazi.

Odličan je prirodni afrodizijak

Još u starom veku majoran začin je bio izuzetno cenjen kao afrodizijak. Danas znamo da je odlična preventiva kod bolesti prostate u kombinaciji sa drugim lekovitim biljem.

Pomešajte po 50 g korena pirevine i iđirota, 25 g lista hajdučice, troskota, rastavića i majorana.  Od cele smese uzmite jednu veliku kašiku i prelijte sa 250ml hladne vode. Stavite na šporet i pustite nek proključa.

Sklonite na stranu i sačekajte još nekoliko minuta. Nakon što je napitak odstojao, procedite ga i odmah popijte!

Kada je u pitanju začin majoran cena mu je dosta povoljna. Za pakovanje od 10 grama trebate izdvojiti svega 25 rsd.

dopuna teksta 08/2017

Iskustvo čitateljke sa majoranom

Mog sina Luku su jako mučili grčevi već kao bebu od nekoliko meseci. Svašta sam mu davala i nije bilo pomaka. Tek kad se uključila svekrva sa predlogom da mu pravim čaj od majorana, tegobe sa stomačićem su se ublažile. Ovaj napitak ne škodi deci i ona ga slobodno mogu piti. Moj recept je glasio:

Voda 1dl

grančica od majorana (može i u sušenom obliku, tada se dozira pola kafene kašičice).

Priprema:

Čaj ćete napraviti na potpuno isti način kao i u prethodnim receptima. Nakon što ga sklonte sa ringle, poklopite i ostavite barem 10 minuta neka stoji. Zasladite po želji, popijte i uživajte u njegovom ukusu.

Da rezimiramo:

  • Ovaj začin se preporučuje kao pomoć za iskašljavanje – u kratkom vremenskom roku donosi boljitak.
  • Dobar je protiv grčeva u nogama.
  • Izuzetan je prirodni antioksidans.
  • Umiruje napete nerve i omogućava normalan san. Delotvoran je čak i kod histerije.
  • Leči rane i dublje posekotine.
  • Sprečava zapaljenje kože .
  • Pomaže čak i kod hroničnog zapaljenja sinusa.
  • Delotvoran kod grlobolje i svih tipova nazeba.
  • Eliminiše gljivice, viruse i bakterije bez velike muke.

Ova savršena biljka lekovitost najbolje pokazuje kroz svoje ulje, ono obiluje bitnim sastojcima i nezamenjivim aromatičnim komponentama.

Jeste li znali:

Majoran ima neverovaran antioksidacijski učinak. On je čak 2 do 3 puta je jači nego kod  drugog lekovitog bilja.

Ukoliko vam se dopao ovaj članak, preporučujemo vam i tekst o začinu kardamomu.