Mušmula latinskog naziva Mespilus germanica je u narodu još poznata i kao divlja kruškica jer može da se kalemi na krušku i dunju.
Drvo može da poraste i preko 7 metara u visinu, dok se cvetanje dešava negde sredinom ili krajem aprila meseca. Plodovi koji se koriste za pripremu različitih čajeva, marmelada i sl. se beru u jesen kada počnu prvi mrazevi. Ukoliko želite da saznate kako se koristi mušmula kao lek u narodnoj medicini, ostanite sa nama..
Kada se beru mušmule tokom godine
Ova ukusna voćka potiče iz jugozapadne Azije odakle je preneta na evropski kontinent. Poznato je da su još stari Asirci I Babilonci uživali u plodovima blagotvorne mušmule, a postoji dokaz da je još rimski pisac Plinije govorio o njoj kao izvoru ukusnog soka.
Sve do pre oko stotinak godina mušmula je služila brojnim civilizacijama upravo zbog svoje lekovitosti, ali su onda na scenu nastupili druga voća I povrća, te je tako ona postala zanemarena i pomalo smo je svi zaboravili.
Najbolja je praksa da se plodovi biljke ubiru krajem 10 i početkom 11 meseca, sve do pojave niskih temperatura i redovnih jutarnjih mrazeva. Bilo da planirate praviti džem, liker od mušmula ili da ih jedete sveže, birajte suv period godine za berbu.
Ukoliko se plodovi beru sa drveta znači da su još uvek tvrdi tako da ih treba ostaviti par nedelja da omekšaju jer su tada ukusnije i lakše za pripremu. Kada su u pitanju ostali delovi ove lekovite biljke, treba spomenuti da se i cvet i list takođe koriste ali ne tako često.
Kada se uberu, plodovi mušmule trebaju da se umotaju u novine I da se tako ostave na nekom hladnom mestu (špajz ili frižider).
Mušmula lekovita svojstva i zdravstvene predosti
Od ove interesantne kruškice u domaćinstvima se često mogu videti marmelade, likeri, rakije, zatim razni narodni lekovi koji služe za:
- poboljšanje vida,
- jačanje jetre i bubrega,
- suzbijanje bola u leđima i kolenima,
- za bolju krvnu sliku,
- lečenje vrtoglavice, dijareje i infekcije usne duplje,
- protiv impotencije.
Kako nezreli deo ploda steže sluzokožu, često se može koristiti za zaustavljanje krvarenja iz desni kao i za sprečavanje afti u ustima.
Može se primenjivati I kako bi podstakla rad pljuvačnih žlezdi I želuca (zbog ovoga se posebno preporučuje starijim osobama).
O tome koliko je ovo voće zdravo govori podatak da sadrži veliku količinu minerala poput kalcijuma, fosfora, natrijuma, vitamina B itd.
Pored toga što se kod muškaraca koriste kao lek za impotenciju, mušmula kao lek se koristi još I kod žena u menopauzi za poboljšanje krvne slike.
Zbog niske kalorijske vrednosti (samo 30 kcal na 100 grama) mušmula se često preporučuje od strane nutricionista, tako da je poželjno da se što više uzimaju. Dakle, njenim korišćenjem nećete dobijati na telesnoj masi, ali će vam obezbediti puno vitamina I minerala koji su potrebni vašem organizmu.
Kako se jede mušmula?
Divlja kruškica se najjednostavnije jede tako što se najpre opere plod, preseče na pola I kašikom iz oba dela izvadite sredinu gde se nalaze semenke koje se ne jedu. U poslednje vreme se sve više uzgaja u svetu jer ne zahteva posebni tretman (đubrivo, zalivanje I sl.).
Gurmanima preporučujemo da probaju kombinaciju ovog voća sa cimetom, limunom, suvim grožđem, maslacem ili slatkom pavlakom. Naime, iz iskustva drugih smo zaključili da ovakve kombinacije zaista idu dobro, tako da i vama predlažemo da probate.
Kako se pravi marmelada od mušmule
Priprema ove ukusne poslastice je prilično jednostavna. Od sastojaka vam je potrebno:
2 kilograma mušmula,
1 kilogram šećera,
Ekstrakt vanile ili ruma,
Sada kada imate sve potrebne sastojke, možemo krenuti receptom.
Najpre ogulite 2 kg mušmula koje ste prethodno lepo oprali. Kada završite sa tim, stavite ih u jedan veći lonac (stavite zajedno sa košpicama). Nakon toga dodajte 1 kilogram šećera i 3 dl vode. To ostavite da se kuva.
Kada se to lepo sve skuva, dodajte 10 kapi eksencije vanile (ili ruma). Propasirajte kroz sito za supu. Ovaj poslednji korak možda jeste malo komplikovan, ali definitivno daje najbolje rezultate. Taj vruć pekmez koji ste dobili punite u staklenim teglama za koje se pre toga treba pobrinuti da budu dobro oprane.
Kada napunite tegle, lepo ih zatvorite I ostavite da se ohlade. Kada se ohladi, marmelada od mušmula je spremna za upotrenu. Uživajte!
Još jedan manji recept koji bi smo želeli da podelimo sa vama je mušmula sa karanfilićem. Tu trebate samo da propržite plodove na puteru sa dodatkom karanfilića. Ovo je posebno popularna poslastica u zimskim danima.
Pripremite čaj od mušmule tokom hladnih dana
Priprema je gotovo ista kao I kod svakog drugog čajnog napitka. Usitnjene sveže mušmule koje se koriste za pripremu ovog čaja možete naći u prodavnicama zdrave hrane.
Uzmite jednu supenu kašiku, napunite je usitnjenim mušmulama, stavite u čašu i to lepo prelijte sa 2 dl vrele prokuvane vode. Zatim ostavite to poklopljeno da odstoji oko sat vremena. Posle toga se se procedi u drugoj čaši I može da se pije. Preporučena količina čaja je 2 šolje dnevno, dok se usna duplja može ispirati I više puta u toku dana.
Vodite računa da ne preterate sa dnevnom količinom mušmula jer se jako teško vare, tako da se neretko mogu javiti problemi poput dijareje.
Kako napraviti liker od mušmula
Za pripremu likera su vam potrebni:
500 grama zrelih mušmula,
2,5 dl vode
250 grama smeđeg šećera ili 20 grama meda,
1 litar vinjaka.
Prvo što trebate da odradite je da operete lepo plodove, odrežete im peteljke i stavite u staklenoj tegli. Sada uzmite I ovih 2,5 dl vode I 250 grama smeđeg šećera (ili meda) i stavite da se to skuva. Posle toga prelijte mušmule koje ste već stavili u teglu. Dolijete vinjak I to sve lagano promešate.
Teglu lepo zatvorite I ostavite da odstoji na toplom 15 dana. Povremeno potresite teglu. Posle 15 dana sadržaj iz tegle procedite i tako proceđenu tečnost koju ste dobili ulijte u staklenoj boci I dobro zatvorite. Čuvajte na hladnom mestu.
Nadamo da ste saznali koliko je mušmula kao lek korisna za poboljšanje vida, u rada bubrega i jetre, krvnu sliku i dr. Za koji god od recepata da se odlučite, nećete pogrešiti, naprotiv učinićete puno dobroga za vaše zdravlje, kao i vaših ukućana.