Čaj od šipka priprema i recepti za zdravlje

Vreme je da pripremite organizam za zimu. Potrebna mu je dodatna energija, jačanje imuniteta, zaštita od gripa, prehlada i umora. Neka vaš saveznik bude napitak, poznat i korišćen od davnina. Lekoviti čaj od šipka. Izdvojili smo za vas zanimljivosti i korisne savete i opisali blagodati šipurka.

Legenda kaže da se Afrodita ubola na trn divlje ruže, i da je njena krv obojila latice u ružičasto. U Švedskoj pravi nyponsoppa, što doslovno znači supa od šipka. Služi se sa mlekom, pavlakom ili sladoledom od vanile.

Američki Indijanci su ga jeli sa osušenim, usitnjenim mesom bizona tzv. pemikanom.Pojedini narodi su pravili pivo od šipka.  A Eskimi neku vrstu pudinga sa uljem foke, vodom, plodovima šipurka i sušenim lososom. Takođe dodaju šipak smesi od masti i kavijara.

U Jermeniji se pije sok od šipka. Još je Hipokrat koristio koren biljke protiv ujeda pasa, otuda ime pasja ruža.

Najrasprostranjeniji je ipak prirodni čaj od šipka. Korišćen je u staroj Grčkoj protiv nazeba u upale grla. U XVII veku su ga koristili protiv proliva.

Kako izgleda biljka šipurak

To je divlja ruža koja se može naći posvuda: pored puteva, na rubovima šuma, uz plotove, na pašnjacima, u kršu. Botaničko ime joj je Rosa canina ali je poznata i kao divlji šipak, divlja ruža, šipurak, pasja ruža, šipurina.

U narodu se mogu čuti i šaljivi nazivi kao svrbiguz i svrbiguzica. Na plantažama se uzgaja pitomi šipak, kao vrlo unosna kultura.

Reč je o trnovitom grmu, visine 2 do 3 metra. Cvetovi šipurka su svetlo ružičaste boje, sa po 5 latica. Cveta od maja do sredine jula. Plod je jajast, crvene ili crveno- narandžaste boje, bere se od septembra do sredine novembra.

Od šipka se koristi sve cvet, list i plod. Ponekad se iz ploda odstrane semenke, suše se i upotrbljavaju samostalno. Za čaj od šipka je najčešće koriste plodovi.

Sokovi, sirupi, džemovi, ulje, razni proizvodi se dobijaju od ove ruže. Čak i zamrznut čuva lekovita svojstva.

Sirup od šipka se često dodaje lekovima za decu da mi im poboljšao ukus.

Ulje od ploda šipka obnavlja ćelije kože, pomaže zarastanje tkiva posle operacija , povreda i opekotina. Dobro je za negu kose kao i protiv akni i ekcema.

Od čega se sastoji šipak

Široko rasprostranjena upotreba potiče od lekovitih svojstava biljke. Osnovi sastojci su :

  • Vitamin C (1250 mg na 100 g). Njegov sadržaj se kuvanjem ne smanjuje. Postoje tvrdnje da se posle desetominutnog kuvanja povećava količina vitamina C u šipku.
  • Vitamine B1, B2, P, K i F , provitamin A (koji se u organizmu pretvara u vitamin A),
  • Vitamin E u košticama,
  • Pektin (15 procenata),
  • Organske kiseline, limunska i jabučna,
  • Tanin,
  • Flavonoidi, karotenoidi, likopen,
  • 8 do 10 posto masnog ulja u semenu,
  • Invertni šećer, saharoza

čaj od šipka priprema recepta

Za šta je dobar čaj od šipka

Lekovitost čaja od šipurka je dokazana kod sledećih tegoba:

Prehlada, grip – zbog visokog sadržaja vitamina C, korisno ga je piti u zimskom periodu. Deluje preventivno, ali i olakšava prehladu , gripozna stanja i suvi kašalj. Podstiče otpornost organizma i jača imunološki sistem.

Proporučuje se uzimanje čaja od šipka za stanja koja su posledica manjka vitamina C u organizmu. Hronični umor, iscrpljenost, malaksalost, anemičnost, skorbut.

Zbog antioksidansa, likopena šipak je preporučljiv u borbi sa holesterolom. I borbi protiv visokog krvog pritiska.

U Kini se već 30 vekova plodovi šipurka koriste za lečenje bolesti urinarnog trakta i probavnog sistema. Ova lekovita svojstva potiču od prisustva organskih kiselina i tanina.

I naša narodna medicina poznaje čaj od šipurka kao lek za proliv i za ublažavanje grčeva. I druge stomačne teškoće na primer zatvor stolice.

Čaj od semenki šipka je diureik koji pojačava izlučivanje mokraće i čišćenje peska i kamenca u bubrezima i mokraćnoj bešici. Prema jednoj novijoj studiji, ublažava bolove kod artritisa i doprinosi boljoj pokretljivosti zglobova i obnavljanju hrskavice.

Čaj od cvetova divlje ruže ima umirujuće dejstvo i doprinosi boljem raspoloženju.

Kako se pravi čaj od plodova šipurka

Ako ste u prilici pripremite same šipurak za čaj.

  • Uberite plodove kad su crveni i tvrdi. Ako su previše mekani koriste se za pripremu džema. Odstranite peteljke sa plodova.
  • Usitnite crvene bobice nožem ili u blenderu. Koštice su vrlo tvrde pa otežavaju posao.Ipak se potrudite da ga makar prepolovite, jer ćete tako dobiti više hranljivih sastojaka.
  • Stavite u pleh i sušite u rerni na 40 do 50°C, nekoliko sati. Držite vrata rerne prst otvorena. Plodove možete sušiti u dehidratoru i prirodno, na promaji.

Čaj čuvajte na hladnom i provetrenom mestu, u papirnim ili platnenim vrećicama. Upotrebite ga do sledeće jeseni.

Čaj od šipka je inače lako dostupan. Možete ga naći u filter vrećicama. Pakovanje sa 20 vrećica je oko 100 dinara. Postoje i rinfuzna pakovanja od 50 i 100 grama.

Čaj od šipka priprema osnovnog recepta

Kafenu kašičicu ploda šipka, stavite u 2,5 dl vode. Pustite neka provri, smanjite temperaturu i kuvajte joč 5 minuta. Ostavite nek odstoji još desetak minuta. Procedite, najbolje kroz gazu ili gustu cediljku.

Uživajte u  vašoj šolji zdravlja.

Pošto su u pitanju plodovi, opšte pravilo je da ih je najbolje staviti u hladnu vodu i kuvati. Cvetovi i filter kesice se prelivaju ključalom vodom i ostave da odstoje.

Čaj od divlje ruže ili šipka je blagotvoran i višestruko koristan za :

  • Jačanje imuniteta,
  • Disajne organe,
  • Srce, krv i krve sudove,
  • Jetru i žuč,
  • Bešiku i bubrege,
  • Kosti i zglobove,
  • Creva,
  • Održavanje nivoa šećera,
  • Održavanje vitke linije,

Otkrijte u nastavku još recepata.

Da li se šipak koristi za bebe i malu decu

Čajeve za bebe uvek koristite uz konsultacije sa pedijatrom i ne preterujte sa količinom. Čaj od šipurka je bezbedan i delotvoran u lečenju stomačnih tegoba kod beba i dece.Koristi se protiv grčeva i proliva.

Uzmite 10 g ploda šipurka, prelijte decilitrom hladne vode . Kuvajte 10 minuta u poklopljenom sudu. Procedite više puta, da biste odstranili dlačice.

Kod starije dece ovaj čaj se koristi i za lečenje infekcija disajnih puteva.

Upotreba čaja od šipka za trudnice i dojilje

Kao i kod beba i dece, čajevi u trudnoći se uvek uzimaju uz preporuku lekara. Iskustvo pokazuje da trudnice mogu koristiti ovaj čaj.  Budući da obiluje vitaminom C, dobar je protiv prehlade kao i za jačanje i hidrataciju organizma. Čaju možete dodati malo meda.

Takođe odlično se pokazao čaj od šipka i hibiskusa tokom trudnoće. Ipak njegove količine ograničite i poslušajte savete doktora koji vas prati.

Ovaj topli napitak sprečava zadržavanje vode, što je česta tegoba kod trudnica. Čaj od šipurka piju i majke koje doje. Vitamin C iz mleka povoljno deluje na razvoj bebe. Ne preterujte sa količinom čaja, jer može izazvati dijareju i lupanje srca.

Čaj od šipka za mršavljenje – odličan recept

Prednosti za vitku liniju su brojne, što će svakako obradovati mnoge. Evo šta vam treba za izradu čaja za mršavljenje:

kašika plodova šipka,

četvtrt kašicice muškatnog oraha,

kašicica cimeta,

kašika limunovig soka,

2 kašike soka od grejpfruta,

kašičica meda.

Priprema recepta:

Šipak i muskantni orah preliti sa 5 dl provrele vode i ostaviti 10 minuta. Procedite, dodajte med i limun. Pijte 2 nedelje, dva puta dnevno. Prvu šolju 30 minuta pre doručka, a drugu pre ručka.

Čaj od šipurka je saveznik u borbi protiv gojaznosti jer:

  • stvara osećaj sitosti,
  • ubrzava metabolizam,
  • izbacuje tečnost i toksine iz organizma,
  • pospešuje probavu i rad creva,
  • smanjuje nivo šećera i holesterola.

Kao što vidite koristi šipurka za zdravlje su višestruke, a naročito će pogodovati osobama koje žele smršati.

Ostali recepti sa čajem od šipka

Šipurak čaj zaslađen bagremovim medom, do 3 dnevno, se prepručuje kod jakih prehlada i suvog kašlja.

Za krepkost starijih osoba, čaj potopiti u hladnu vodu, ostaviti nekoliko sati. Kuvati pola sata. Procediti i dodati istu količinu mleka.Zasladiti medom. Uzimati pre spavanja.

Čaj od šipka protiv proliva

30 do 50 g plodova stavite u litar vode i kuvajte 5 minuta Ostavite nek stoji još 15 minuta .Procedite. Pijte po potrebi.

Bakin recept za vitalnost 

Pola kašičice izmrvljenog ploda šipka, ostaviti preko noći u čaši vode. Ujutro procediti i popiti na prazan želudac.

Čaj od šipka se kombinuje sa hibiskusom, nanom, ruzmarinom,listovima maline i kupine….

Ako mu dodate nekoliko listića mente, dobićete napitak za smirenje i miran san. Sa korenom belog sleza pomoći će vam kod kašlja i zapušenog nosa.

Za stomačne tegobe 

Da je čaj od šipka za želudac dobar znali su i naši stari. Međutim, u kombinaciji sa drugim lekovitim biljem dobićete još efikasniji lek.

Uzmite 30 g šipka i po 15 g listova nane, matičnjaka i borovnice. Prelijte sa 2 i po dl vode. Ostavite da proključa, kuvajte 2 minuta na nižoj temparaturi. Prohladite i pijte.

Čaj za upalu bubrega 

Po jedna kašičica šipka, žalfije, borovnice i bokvice. Prelijte sa 3 dl proključale vode, ostaviti petnaestak minuta, pa procedite. Pijte ujutro i uveče.

Okrepljujuća kupka od čaja divlje ruže

:

50 g šipka skuvajte u 3 l vode. Ohladite, procedite. Napunite kadu vodom, dodajte čaj od šipka, lezite i opustite se .

Čaj od šipka protiv bora na licu

Skuvajte plodove, izmiksajte ih blenderu dok ne dobijete homogenu masu. Nanesite na lice. Videćete kako je koža glatka, a bore  na licu ublažene.

Šipak – mere opreza i moguće nuspojave

Umerenost je majka svih vrlina. Tako umerena upotreba šipurka nema neželjenih dejstava. Ali veće količine mogu dovesti do ubrzanog rada srca, pa čak i do aritmije.

Prekomerna upotreba neretko uzrokuje i proliv. Setite se njegovog narodnog imena! Dlačice na plodu mogu izazvati alergijske reakcije, zato uvek dobro procedite čaj.

Takođe ako pijete čaj od šipka i hibiskusa u trudnoći, budite na oprezu. Pojedini napici mogu uzrokovati prevremene kontrakcije materice, ali i brojne druge probleme i nuspojave.

Velike količine vitamina C mogu pomoći stvaranje kamena u bubegu. Ako spadate u osobe koje imaju predispozicije za nastanak kamečića i peska, ograničite dnevnu dozu.

Ako koristite lekove pijte šipurak uz konsultacije sa lekarom. Jer neki lekovi i suplementi mogu biti kontaindikovani sa sastojcima ove biljke.

Saznajte sve i o lekovitim svojstvima gloga.