Pistaći su izuzetno zdrave grickalice, ukusne i prosto neodoljive našem nepcu. Kada bi morali izdvojiti njihove 3 glavne prednosti za zdravlje to bi bilo sledeće: Ubrzavaju metabolizam, snižavaju loš holesterol i usporavaju starenje organizma.
Koriste se dosta u kulinarstvu. U tom pogledu, mnogi se pitaju koliko kalorija sadrže ove savršene grickalice? Zapamtite ovo – možete ih jesti bez straha od gojenja!
Pripremite se za velik broj korisnih saveta i recepata, saznajte zbog čega su pistaći toliko dobri. Ostanite sa nama..
Šta su pistaći i kakav je njihov sastav
Drvo pistacije je žbunastog oblika, sa puno malih orašastih plodova dužine oko 25 mm. Unutrašnja opna može biti, žuta, crvena ili ljubičasta. Jezgro je zeleno, ukusno i malo masnije. Kada je plod zreo i opna se otvori, ima izgled poluotvorene školjke. Plodovi se sakupljaju noću, jer se pod uticajem sunca oslabađaju eterična ulja koja inače mogu izazvati glavobolju.
Pistaći najbolje uspevaju na zemljištu bogatom kalcijumom, jer ovaj mineral potstiče i ubrzava rast stabla. Poznato je po tome što je dugovečno, može živeti i do 400 godina. Raste od 4 do 6 metara u visinu. Cveta u aprilu, a plodovi sazrevaju već od septembra meseca.
Kakav je sastav pistacija?
Kad su kalorije u pistacima posredi, znajte da ih ima mnogo manje nego kod drugog koštunjavog voća.
Seme pistaća je izuzetno hranljivo.
- Većinski deo su masti, od 50-60g.
- Proteina ima nešto manje oko 20g,
- dok je ugljenih hidrata 7g.
Veća količina masti nije dokaz štetnosti, naprotiv veoma je zdrava. Bitna je vrsta. U svom sastavu pistaći imaju samo 5-6 g zasićenih masti, ostatak su monozasićene i polinezasićene (dobre masti).
U sastav zdravog semena pistaćija ulaze i vitamini B komleksa u kojem prednjače – piridoksin, tiamin i riboflavin. Veliko prisustvo imaju i vitamini A, C, i E. Minerali koji se nalaze u sastavu su magnezijum i kalaj. Najzastupljeniji mikroelementi su bakar, mangan i fosfor.
Glavne prednosti pistaća za zdravlje
Pistaći su odličan izvor antioksidanata, dobrih masti i biljnih sterola. Pored toga sadrže puno dijetalnih vlakana, proteina, kaclijuma, umirujućih vitamina B kompleksa i vitamina E. Pored svih ovih hranljivih vrednosti, ove gricklaice savršenog ukusa su i te kako zdrave.
Pistaći za zdravo srce
Jedna od najvećih dobrobiti pistaćija je da čuvaju i štite naše srce. Ako ih redovno konzumirate možete smanjiti loš holesterol u vašem telu. To je dobra vest za potencijalne kardiovaskularne bolesnike.
Antioksidanti, vitamini A i E bore se protiv upala i štite krvne žile, a samim tim smanjuju rizik oboljenja srca.
Zdrave pistacije smiruju nerve
Pistacije sadrže vitamin B6. Koji od svih vitamina igra veoma važnu ulogu u pravilnom funkcionisanju nervnog sistema. Njegova glavna namena je u formiranju izolatorskog omotača nervnih završetaka, koji čini pravilan prenos između nerava.
Takođe sadrži sintezu seratina ( hormona sreće) i melatonina (hormon koji reguliše cirkadijanski ciklus).
Nedostatak vitamina B6 može izazvati neurološke poremećeje, nesanicu, probleme sa pamćenjem. U ekstremnim slučajevima dolazi i do mentalnih poremećaja.
- Jedna porcija pistaćija, oko 30 komada dnevno, zadovoljava 20 odsto dnevnih potreba ovog dragocenog vitamina.
Sačuvajte dobar vid uz zdrave grickalice
Pistacije čuvaju i štite oči jer sadrže lutein i zekstain. To su karotenoidi koji su prirodni biljni pigmenti sa jakim antioksidativnim svojstvima. Akumuliraju se u sočivu oka i centralnom delu mrežnjače.
Ojačavaju mrežnjaču i na taj način štiti oči od raznih bolesti, posebno od makularne degeneracije. Organizam nema sposobnost proizvodnje karotenoida zato ga je potrebno unositi hranom.
Jačaju imunitet
Redovna konzumacija pistaćija povećava otpornost tela, i na taj način jača imunološki sistem. Između ostalog sadrže: biotin, riboflavin, folnu kiselinu, niacin i pantononsku kiselinu. Prisutni su minerali mangana, fosfora, kalijuma i magnezijuma. Ovi elementi su važni za funkcionisanje imunološkog sistema.
Pistaći za anemiju su odličan izbor
Pošto sadrže dosta gvožđa, pistacije pogoduju malokrvnim osobama., stoga ih u slučaju anemije treba uključiti u ishranu. Preporučljivi su i za žene koje imaju vrlo bolne menstrulne cikluse.
Regulišu šećer u krvi
Kako pistaći deluje na dijabetičare? Upotrebom ovog zdravog orašastog ploda u ishrani, smanjićete se rizik od dijabetesa, čak i do nekoliko puta. Ako imate problema sa šećerom, vi slobodno češće konzumirate ovu zdravu grickalicu. Na taj način smanjujete holesterol, nagomilane masne naslage nestaju i poboljšava se rad celog organizma.
Dijabetičari u početnoj fazi trebali bi jesti šaku pistaća dnevno. Za nekoliko nedelja uočiće poboljšanje u svom telu. To dakako ne može u potpunosti izlečiti dijabetes, ali svakako donosi boljitak.
Savršen prirodni antioksidans
Koristeći samo 10 plodova dnevno, možete osigurati četvrtinu vitamina B6 u organizmu. Kao antioksidans ova dnevna doza usporiće starenje. Mnogi pistaće nazivaju prirodnim botoksom.
Antioksidansno svojstvo pistaćija, potstiče veća količina vitamina E. Veliki broj fenolnih jedinjenja se bori protiv slobodnih radikala, i redovno pobeđuje. A, pobeda antioksidantivnog svojstva je ta što deluje podmlađivački i ima antitumorski efekat.
Upotreba pistaća u kozmetici
Pistacijevo ulje za kožu je provereno delotvorno. Ono ima visok sadržaj fitosterola i vitamina E. To mu daje idealna hidrantna i omekšavajuća svojstva.
Često se primenjuje kao ulje za masažu. Lako se razmazuje po koži i apsorbuje, ostavljajući osećaj glatke i svilene kože.
Fitosteroli regenerišu oštećenu kožu. Utiču na sintezu kolagena i vraćaju joj elastičnost. Imaju izražen antiiflamatorni efekat koji leči i umiruje iritiranu kožu. Sve to nam omogućava korišćenje pistacijevog ulja kao deo anti–age kozmetike.
Zbog visokog sadržaja oleinske i linoleinske kiseline, efikasno prodire u površinski sloj kože i smanjuje dehidraciju i na taj način zadržava vlagu.
Jeste li probali lekovite kupke sa pistaćijem
Relaksirajuću i opuštajuću kupku napravite na sledeći način
Pomešajte punu kašiku ulja pistacija sa kašikom mleka. Dobijenu smešu sipajte u kadu napunjenu vodom. Brčkajte se 25 minuta u vodi i kožu učinite glatkom i svilenkastom.
Komponenete pistaćija se koriste kao glavni ili pomoćni sastojak u kozmetici. Za negu lica i tela (kreme i losioni). Oni se podjednako uspešno mogu koristiti i za negu kose. Upotrebljavaju se i za šminku (pudere, ruževe i BB kreme).
Na koji način vlakna iz pistaća ubrzavaju metabolizam
Kada su u pitanju pistaci kalorije u njima u odnosu na druge orašaste plodove baš i nisu male. Tako u 100g ploda sadrže se 562 kalorije. U njima se nalazi 60 posto masti, 18 procenata biljnih proteina i ugljenih hidrata. Ne zaboravimo na visokm sadržaj vitamina, minerala i aminokiselina.
Ova zdrava grickalica za mršavljenje sadrži nešto više masti. Stoga i nutricionisti preporučuju, ako ih konzumirajte, nemojte preterati sa količinama.
Zahvaljujući visokom sadržaju dijetetskih vlakana, pistaći su stvarno dobri za skidanje kilograma. Oni će pospešiti brže sagovervanje masti i dugoročno ubrzaće metabolizam.
Ako pojedete samo 5-6 pistacija utolićete osećaj gladi, pri tom vaš organizam će ostati sit. Obilje nezasićenih masnoća u pistacima, regulisaće metabolizam i sprečiće nagomilavanje viška lipida u telu.
- Možete celu stvar posmatrati i ovako – jedan pistać = 3 kalorije.
Umerenom upotrebom pistacija gubite težinu, ali pod uslovom da je doziranje pravilno. Prekomeran unos ove zdrave grickalice doprinosi razvoju gojaznosti zbog visokog sadržaja lipida. Takođe veće količine mogu uzrokovati zatvor stolice.
Izvanredni su prirodni afrodizijaci
Koji prirodni afrodizijak treba uključiti u ishranu za vaš libido? Pogađate to su pistacije.
Još iz drevnih vremena koštunjavi plodovi su prirodni stimulans za mušku potenciju. Pistaći za potenciju su neprikosnoveni jer sadrže bitne supstance koje proizvode određeni broj hormona.
U srednjoj Aziji jedno od “jela ljubavi” jesu pistaći sa medom.
Recept za pripremu je jednostavan:
Očistite i iseckajte 5-6 pistaćija, dodajte dve kašičice prirodnog meda. Pomešajte i jedite svakodnevno kao prirodni stimulans za povećanje vašeg libida.
Smeju li se jesti pistaći u trudnoći?
Mnoge buduće mame postavljaju ovo pitanje. Konzumirati li pistaće ili ne? Ono što morate znati je da pistacije nisu u potpunosti zabranjene, ali ipak ne preporučuje se njihovo uzimanje u trudnoći. Ovo pravilo važi za mnoge orašaste plodove, pa čak i ako niste osetljivi i alergični na njih.
Ukoliko se ipak odlučite za zdrave grickalice, ograničite dnevne doze na minimum. Podrazumeva se o svemu obavestite vašeg lekara.
Uprkos činjenici što su pistacije korisne, one mogu naneti štetu budućim majkama. Sadrže mnogo etričnih ulja koje mogu negativno uticati na vas.
Maksimalna dnevna doza pistaćija bi trebala biti oko 15 plodova. Posebno se odnosi na sveže i slabo prosušene plodove.
Pržene i slane orašaste grickalice imaju mnogu manje eteričnog ulja i njima se može povećati unos, ali ne puno. Ne zaboravite, se so zadržava u telu, i tada može doći do oticanja nogu. Ako imate povišen pritisak, ne preporučuju se njihova upotreba.
U prženim plodovima ima vrlo malo hranljivih materija, stoga i nema neke značajne koristi za upotrebu.
Sve u svemu mogu se jesti pistaći tokom trudnoće,ako vam ne smetaju. Ipak, retko koji lekar će vam to savetovati. Radije će reći da preskočite ovu ukusnu namirnicu.
Recepti sa pistacima koji će vas oduševiti
Jedinstveni slatki ukus pistaćija i njihova jedva primetna aroma, omogućava kulinarskim stručnjacima dodatak raznim jelima, tortama i slatkišima.
Brza pistaći torta
Potrebno je :
Piškota:
6 jaja
3 kašike brašna (tip 400)
5 kašika kokosa
6 kašika šećera
1 vanilin šećer
1 prašak za pecivo
Fil:
1 puding od vanile
3dl mleka
1 vanilin šećer
3 kašike šećera
250ml slatke pavlake
100g mlevenig prženih pistaća
100g bele čokolade
Priprema pistaćijeve torte:
Umutiti žumanca sa šećerom i vanilom. Dodajte im kokos, brašno i prašak za pecivo. Polako dodavajte umućena belanca. Smesu izlijte u podmazan pleh, veličine 24 cm i pecite na 180 stepeni 20 minuta. Štapićem za roštilj proverite je li kora pečena. Kada se prohladi presecite na 3 dela.
Kako se pravi pistacijeva krema?
Skuvajte redovno puding i ohladite ga. Ohladite ga i sjedinite sa izmiksanom slatkom pavlakom. Zatim dodajte istopljenu belu čokoladu i pistaće.
Kore natopite mlekom i filujte. Ostatkom kreme nafilujte celu tortu. Tortu ukrasite šlagom i seckanim pistaćijem.
Pistaći torta je relativno mala, pa možete poduplati meru.
Špagete sa pistaćijem
Potrebno je :
500 g špageta i škampi,
100 ml maslinovog ulja i belo suvo vino,
50 g pistacija oljuštenog,
20 g peršuna, maslaca i paradajza,
10 g pšeničnog brašna,
4 češnja belog luka,
ljute paprike, celer, šargarepe, karanfilčići,
so.
Priprema:
Stavite škampe u kipuću slanu vodu i kuvajte 5 minuta. Ocedite, i iseckajte na sitno. Stavite u tiganj i pržite na maslinovom ulju. U to dodajte, šargarepu, celer, luk, naseckan beli luk, paradajz i pržite još 1 minut. U posudu stavite vino sa litrom vode, so i klinčiće. Kuvajte 20 minuta i procedite. U toj vodi skuvajte špagete.
U tavi napravite zapršku sa maslacem i brašnom dodajte škampe sa povrćem i mešajte dok se ne zgusne. Prelijte špagete sa škampa, naseckat pistaći, papriku, začinske biljke i mešajte još minut.
Gde je najbolje kupiti pistaće i cena?
Cena pistaća nije baš popularna na našim prostorima, naročito za one iz kontrolisanog, organskog uzgoja. Ipak, čak i takvi proizvodi se u manjim pakovanjima mogu ponekad priuštiti. Naravno sve zavisi od nas samih i naših finansija.
Možete ih kupiti online (na internetu), u velikom broju domaćih webshopova. Pojednostavljeno je naručivanje i paket će vam vrlo brzo stići na kućnu adresu. Kao i do sad, savetujemo vam detaljno informisanje o proizvodu, poreklu kao i samom distrubuteru, proizvođaču pre kupovine.
Pistacije ćete pronaći i u bio buticama, kao i većim supmarketima u odeljcima sa zdravom hranom. Čak štaviše ponekad ih imate i u kioscima, ali te vam svakako ne preporučujemo. Zašto? Pa ko zna kakvi su, i što je još nepoznatije – koliko dugo tamo stoje?
Cena očišćenih organskih pistaća je 3.750 dinara po kilogramu, dok su u ljusci nešto jeftiniji 2.375 rsd. Uglavnom se kupuju u manjoj ambalaži, kada su nam i cenovno dostupniji.
Naučili smo koliko je ovaj mali zeleni plod zdrav ako se konzumira umereno. Upoznajte se na www.zdravailepa.com i sa psilijum ljuspicama, takođe su veoma zdrave.