Beli slez se zbog svojih brojnih lekovitih sastojaka najčešće koristi za ublažavanje respiratornih tegoba, naročito kod kašlja. Osim toga ova biljka jača imunološki i sistem i podjednako je dobra za bebe, decu i odrasle osobe. U narodnoj medicini se veoma ceni i ima široku primenu.
Čaj od belog sleza priprema se i kod problema sa sluznicom želuca, tj. kada je ona iritirana. Nakon ispijanja ovog toplog napitka tegobe se povlače već za nekoliko dana. Više saznajte u nastavku…
Kako izgleda beli slez biljka
U pitanju je višegodišnja zeljasta biljka koja obiluje lekovitim svojstvima. Najbolje uspeva na vlažnim mestima, pored potoka, reka i u nizijskim područjima. U narodu je poznata i kao dobri, pitomi i veliki slez.
Beli slez ima razgranatu stabljiku sa spiralno raspoređenim jajolikim srebrno-belim listovima. Dostiže i do dva metra visine. Cela biljka obrasla je gustim sivim dlačicama. Cveta od juna do avgusta meseca, a cvetovi su petodelni, bledoljubičaste boje, raspoređeni u pazuhu listova.
Lekoviti su svi delovi biljke, ali se ipak najviše pažnje posvećuje korenu, koji je razgranat, mesnat i prepun sluzi. Koren belog sleza je slatkast i sunđeraste strukture. Najlekovitiji je onaj koji se izvadi nakon prve godine, jer sadrži najviše sluzi.
Uzgoj belog sleza
Koren se vadi u proleće ili u ranu jesen, odmah nakon cvetanja. Najpre se oguli, a potom suši na temperaturi od 60°C do 70°C , kako ne bi potamneo, a sluz se razložila. Na kraju se sitno isecka. Listovi i cvetovi beru se više puta tokom vegetacije, ali ipak je najbolje u vreme cvetanja.
Kad se beru listovi, treba voditi računa o tome da se s biljke ne skine više od trećine njih. Suše se u sušarama i na promaji.
Lekovita svojstva i zdravstveni benefiti
Beli slez čaj se od davnina koristi u lekovite svrhe, a najčešće se primenjuje za ublažavanje respiratornih infekcija. Listovi i koren sadrže polisaharide, koji imaju antibakterijska i antiseptička svojstva. Oni deluje umirujuće na zapaljenje usta i grla, a pomažu i u slučaju astme.
Osim toga, beli slez za kašalj smatra se jednim od najefikasnijih prirodnih preparata. Osim čaja naročito je cenjen lekoviti sirup koji se može davati i maloj deci.
Ovaj blagotvorni koren deluje i na probavni sistem, i to u slučaju upale debelog creva, dijareje i povraćanja. Olakšava varenje, smiruje gorušicu, te pomaže u lečenju čira na želucu i Kronove bolesti.
Koren belog sleza ubrzava metabolizam, pa može biti dragocena pomoć osobama koje se žele rešiti viška kilograma. Zahvaljujući snažnim antioksidativnim svojstvima, ova biljka jača imunitet. Pomaže dugoročno organizmu u borbi sa virusima i bakterijama.
Takođe, beli slez blagotvorno deluje na zdravlje bubrega i jetre, te pospešuje izbacivanje štetnih materija iz organizma. Pomaže u lečenju urinarnih tegoba i rastvara kamenje u bubregu.
Fenomenalan melem za kožu
Zahvaljujući brojnim lekovitim sastojcima, beli slez za kožu je više nego dobar. Efikasan je u lečenju opekotina i čireva. Osim toga, umiruje suvu i nadraženu površinu kože, kao i rane u usnoj duplji. Pomaže i u lečenju suvog ekcema i psorijaze jer ublažava upale i iritacije.
Nemojte kuvati koren sleza
Pogrešno je kuvati beli slez, jer se time uništavaju njegovi lekoviti sastojci. Evo kako se on pravilno priprema:
Kašiku iseckanog korena belog sleza treba preliti sa 2 dl hladne vode i ostaviti nek odstoji minimum dva sata. Povremeno mešajte, kako bi se iz njega izvukla sva sluz, a zatim procedite. Na kraju zasladite domaćim medom i pijte lagano, u gutljajima.
Kako se pravi čaj od belog sleza
Za početaknapravite beli slez čaj za izbacivanje toksina:
Pomešajte 25 g cveta belog sleza, 15 g lista matičnjaka i 20 g lista sene. Jednu kašiku mešavine prelijte šoljom proključale vode i pustite 20 minuta neka odstoje. Procedite i popijte triput dnevno po solju čaja pola sata pre obroka.
Protiv upale mokraćnih kanala
- Napravite mešavinu od po 50 g korena belog sleza i lista breze, preslice i žalfije. Uzmite 4 kašike mešavine i prelijte litrom provrele vode i ostavite 30 minuta poklopljeno sa strane nek miruje. Procedite dobijeni čaj od korena belog sleza i pijte po jednu šolju 4x dnevno.
Recept protiv urinarnih infekcija
Pomešajte po 50 g korena od belog sleza, listova breze, divlje kruške, uve, rastavićai žalfije. Zatim dve pune kašike mešavine poparite sa 5 dl tek provrele vode i ostaviti sat vremena poklopljeno nek odstoji . Nakon toga slezov čaj procedite i pijte tokom dana u gutljajima.
Moćan napitak protiv dijareje
Izmešajte po 50 g korena, listova i cvetova belog i crnog sleza, lista podbela, kupine i pitome nane. Od mešavine uzmite 5 punih kašika i poparite sa litrom provrele vode. Poklopiti vaš napitak i nakon tri sata procedite. Pijte ga nezaslađenog umesto vode.
Sirup od belog sleza za kašalj
Beli slez protiv kašlja možete koristiti na više različitih načina. Pripremili smo vam 4 provereno dobre kombinacije.
U 3 dl hladne vode stavite 50 g belog sleza(korena) i pustute 12 sati nek odleži. Procedite i pomešajte sa 1 kg kvalitetnog meda ili sirupa od maline, ribizle ili višnje. Ovako napravljen prirodni lek za kašalj dobro zatvorite i čuvajte na hladnom mestu. Svaka dva sata popijte po jednu kašiku sirupa.
Napitak za lakše iskašljavanje
Izmešajte jednake delove korena belog sleza, anisa i komorača. Dve kašike smese prelijte šoljom tek ključale vode i poklopite. Nakon 30 minuta otklopite i procedite. Sirup od belog sleza dozirajte u manjim gutljajuma tokom dana.
Protiv šlajma pripremite i sledeći sirup
Napravite mešavinu od jednakih delova korena belog sleza, komorača i podbela. Sve kašike smeše prelijte sa 0,5 litara ključale vode. Pustite nek miruje tridesetak minuta. Procedite što bolje i pijte lagano tokom dana.
Isprobajte i ovo
Beli slez protiv kašlja je dokazano efikasan, ali morate povesti računa o pravilnom doziranju. Napravite sledeći napitak.
Pomešajte istu količinu cveta belog i crnog sleza, zove, bagrema i podbela. Uzmite dve supene kašike smese i prelijte sa 500 ml tek ključale vode. Sklonite sa vatre, poklopite i ostavite tako nek stoji. Posle 30 minuta procedite i pijte dok je mlako.
Sme li se davati bebama i maloj deci
Beli slez čaj ili sirup smete davati vašim mališanima, ali samo nakon odobrenja dečjeg pedijatra. Naročito je dobar koren za lečenje upaljenih sinusa i zapušen nos kod bebica.
Evo kako ga možete pripremati:
U 1 dl prohuvane i prohlađene vode izručite kašičicu belog sleza (što sitnije naseckanog korena). Pustite napitak da miruje narednih 120 minuta. Nakon toga pridodajte par kapi limunovog soka, mrvicu šećera i ponovo promešajte.
Čaj pripremljen na ovaj način smete upotrebiti tek nakon odobrenja lekara. Isto pravilo važi ako koristite sirup od belog sleza za bebe.
Da li trudnice mogu da ga piju?
Buduće mame često imaju dileme koje to čajeve smeju piti tokom devet meseci. Na ovo pitanje najbolji odgovor može vam dati vaš ginekolog koji vas prati. Ipak generalni savet je da se beli slez u trudnoći i za vreme dojenja ne uzima .
Koja je cena slezovog čaja?
U bolje snabdevenim apotekama za pakovanje od 30 grama usitnjenog korena trebate izdvojiti oko 115 rsd. Cena je dakle dosta povoljna.
Važna napomena za kraj!
Ukoliko uzimate neke medikamente, čaj od belog sleza trebate piti dva sata pre konzumacije ovih lekova. Jedino na taj način on neće ometati njihovu apsorpciju.
Preporučujemo vam čitanje i našeg ranijeg članka o prednostima crnog čaja za mršavljenje i zdravlje.