Danas se u svetu, domaće kiselo mleko uzima kao jedna od najpopularnijih zdravih namirnica, tako da nas ne iznenađuje činjenica da se baš ona koristi u raznim recepturama domaće kuhinje. Njegova primena se dosta razlikuju od zemlje do zemlje. U pojedinim regijama priprema se kao tečnost koja se naknadno steže, dok uostalim pravi se isključivo u čvrstom stanju, nakon čega se razređuje toplom vodom kako bi se dobila odgovarajuća smesa.
Prisutno je u raznovrsnim dijetama, stoga možemo pročitati kako je kiselo mleko za mršavljenje odličan izbor! Razlog tome je to što umesto pudinga i sličnih proizvoda koji su puni kalorija, možete konzumirati ovu namirnicu kao desert.
Ukusi blagotvornog mlečnog proizvoda mogu biti veoma različiti. Često se u supermarketima može pronaći kiselo mleko sa ukusom čokolade, maline, kajsije itd. Pojedini narodi, kao što je Grčka recimo, koriste ga sa medom i cimetom veoma često koriste kao desert koji, ukoliko je ohlađen u frižideru, nazivaju sladoledom.
Lekovita svojstva i sastav kiselog mleka
Da je domaće kiselo mleko za zdravlje izvanredno, znalo se puno ranije nego što je to savremena medicina potvrdila. Kako biste razumeli zašto je baš ova namirnica tako dobra za naš organizam, potrebno je da malo zavirimo u njen hemijski sastav.
Naime, ovaj mlečni proizvod u sebi sadrži mlečnokiselinske bakterije, bacile, koke kao i kvasne gljivice. Pod dejstvom mlečne kiseline, dobija se takva struktura masti i belančevina da naš organizam mnogo lakše vari i mnogo bolje koristi.
Najnovija istraživanja su pokazala da ljudi koji imaju problem sa povišenim lošim holesterolom (LDL holesterol) mogu da uzimaju kiselo mleko jer ono ima hidroksi-beta-metil-glutarat materiju koja učestvuje u izbacivanju viška upravo njega iz organizma.
U100 grama kiselog mleka sadrži se svega 62 kalorije. To je znatno manje od recimo kisele pavlake, čija kalorijska vrednost iznosi čak 204 kcal. Pored toga što ima veomanizak broj kalorija u odnosu na ostale mlečne proizvode, u svom sastavu sadrži još i vitamine kao što su: vitamin B12, B2 i D. Pored njih tu su i kalijum, kalcijum, proteini i ugljeni hidrati.
Kod pojedinih crevnih poremećaja, kao što je pojačano dejstvo proteolitičkih truležnih bakterija, kiselo mleko kao lek ima neverovatne efekte. U medicini se još koristi i za bolesti čiji su simptomi povišena temperatura, smanjena apsorpcija crevnih sluznica i sl.
Još jedna bitna stvar koju želimo da napomenemo je to da je naučno dokazano da kiselo mleko kao antibiotik takođe odlično deluje u ljudskom organizmu. Baš zbog toga služi kao prevencija i lek za mnoge bolesti.
Pravljenje kiselog mleka kod kuće nije teško
Pitanje, kako se pravi kiselo mleko je nešto na šta smo često nailazili kad god smo pokušali da se dodatno informišemo oko ove teme. Pretpostavljamo da i vas to najviše zanima, tako da ćemo u 11 koraka pokušati da što detaljnije objasnimo pravljenje kiselog mleka.
Najpre, od sastojka su vam potrebni:
litar mleka,
jedna kašika gustog jogurta,
maja (sirište).
Kiseljenje mleka postupak
- Mleko skuvati na laganoj vatri, pritom vodeći računa da vam ne zagori.
- Kada je skuvano, sipajte ga u odgovarajuću staklenu ili keramičku posudu.
- Pustite da se malo prohladi na sobnoj temperaturi na nekih 30 minuta.
- Vodite računa o tome da ono bude vruće, ali ne previše.
- U nekoj manjoj činiji staviti jednu kašiku jogurta, zatim u istoj posudi dodati malo mleka i to sve lepo promešati.
- Videćete da će se na mleku koji se sipali preko jogurta hvata kajmak. Njega lagano pomerite kašikom pa pažljivo sipajte maju (sirište) i to sve ispod kajmaka dobro promešajte kašikom. Neće se ništa loše desiti ako uhvatite i njega pri mešanju, samo lepše izgleda kada se to ne desi.
- Prekriti plastičnom folijom i izbušiti sitne rupice čačkalicom.
- Uviti u nešto toplo i ostaviti 6 do 7 sati (preporučujemo da to ostavite tokom noći).
- Kada to lepo odstoji, pažljivo skinite foliju vodeći računa da vam voda koja se nakupila ispod folije i na foliji ne padne u mleko.
- Direktno na njega stavite neku čistu gazu ili ako imate kuhinjski papir. Nežno pritisnite više puta dok vam se ne sakupi sav višak tečnosti. Ocediti gazu (ili baciti papir, ukoliko to koristite) i ponovite još jednom.
- Pokriti čistom providnom folijom i ostaviti u frižider da se potpuno ohladi. Kada se bude ohladilo, kiselo mleko je spremo za jelo.
Upotreba kiselog mleka za lice i kožu
Pored toga što se koristi u ishrani, ovaj neverovatni proizvod se koristi i u kozmetici. Konkretno, kiselo mleko za opekotine od sunca je dokazano delotvorno, kao i za negu kože (naročito lica).
U letnjim danima, kada je sunce jako, opekotine nisu redak slučaj kod ljudi. Tu na scenu nastupa blagotvorni napitak, čiji sastojci omekšavaju kožu, ublažuju i pospešuju brži oporavak i regeneraciju. Pored ovoga koristi se i za sjaj kože, što je itekako popularno danas.
Jedan od boljih recepata za upotrebu protiv opekotina je sledeći:
Ohlađenim kiselim mlekom namažite kožu obuhvaćenu opekotinama. Ostaviti da to odstoji i deluje barem 15 minuta. Nakon toga možete isprati kiselo mleko sa tela.
Dobra alternativa protiv opekotina je i jabukovo sirće.
Poliranje srebra kiselim mlekom
Još jedna zanimljiva primena je za poliranje srebra. Ukoliko imate neku srebrninu, umočite je u kiselo mleko, poklopite i ostavite preko noći. Ujutru trebate samo da je osušite lepo i videćete da ostavlja neverovatne efekte.
Ovaj proizvod se koristi još i za poliranje nameštaja. U ovom slučaju, kiselo mleko treba da bude u tečnom stanju tako da ga prskate iz bočice sa sprejom na površinu nameštaja i onda lagano brišite dok ne postane blistavo čist.
Zašto je kiselo mleko za mršavljenje dobro
Kao što smo već naveli gore u tekstu, zahvaljujući niskim kalorijskim vrednostima, kao i prisustvu svih potrebnih nutritivnih vrednosti kao što su ugljeni hidrati i proteini, ovaj neverovatni mlečni proizvod je veoma čest u dijetama za mršavljenje. Pošto znamo da domaće kiselo mleko kalorije ima u maloj količini, najbolja preporuka je da upravo njega koristite za skidanje kilograma.
Čak od skora postoji konkretno i dijeta sa kiselim mlekom koja s primenjuje 14 dana. Dosadašnja iskustva žena koje su probale tu dijetu su veoma pozitivna. Ovaj metod se uglavnom zasniva na kiselom mleku, što je i logično, ali se pored toga preporučuje i konzumiranje mesa, voća i povrća (u granicama prepisanim dijetom).
Pre nego što se upustite u skidanje kilograma sa kiselim mlekom, obavezno se posavetujte sa vašim lekarom. Hronični bolesnici, kao i dijabetičari trebali bi dodatno da se konsultuju oko ovoga.
Izaziva li neželjena dejstva – kakva su iskustva
Kada je reč o neželjenim efektima kod primene ovog napitka , treba samo spomenuti da osobe koje nisu tolerantne na laktozu trebaju da vode računa o tome kakvo kiselo mleko koriste. Savetujemo vam da se najpre posavetujete sa lekarom ili nutricionistom pre nego što krenete sa upotrebom, kao što smo i napomenuli.
Pored toga što se kiselo mleko i jogurt u ishrani jako često koriste, iskustva nekih žena nam kažu kako se ono može koristiti i u lekovitim kupkama. Samo 2 do 3 litra blago kiselog mleka u vodi i kupanje u istoj do 20 minuta daje koži vlažnost (isto tako smiruje opekotine).
Belo meso u kiselom mleku
Za sam kraj pripremili smo vam jedan fenomenalan recept, koji vaše ukućane neće ostaviti ravnodušnim. Ovo jelo sa kiselim mlekom možete pripremati često i verujemo da će vam se dopasti
Od sastojaka vam je potrebno:
Kilogram belog mesa u šniclama,
2 čaše kiselog mleka,
2 krastavca,
brašno i so,
ulje (zejtin).
Priprema recepta je jednostavna:
- Šniclu najpre istući i posoliti. Tako spremljenu ostavite da odstoji 15 min.
- Potom, svaku šniclu uvaljati u brašno i pržiti na toplom ulju.
- Kada se sve to isprži, vratiti šnicle u tiganj i dadati iscekane krastavce i 2 čaše kiselog mleka.
- Poklopiti tiganj i ostaviti to na isključenom šporetu da odstoji još malo.
- Poželjno je belo mesu u kiselom mleku služiti zajedno sa pomfritom ili barenim povrćem po želji.
Nadamo se da vam se ovaj recept sviđa i da ćete ga i sami pripremiti. Verujemo i da ste saznali zašto je domaće kiselo mleko za zdravlje korisno, te da će isto češće biti zastupljeno na vašem jelovniku.