Slatko od dunja – otkrivamo tajne bakine kuhinje

Ništa ne vraća u detinjstvo kao slatko od dunja. Kada degustirate ovaj nekada omiljeni slatkiš setićete se poseta selu i bakine kuhinje koja je uvek odisala toplinom i ljubavlju. Svaki zalogaj podseća na neko bolje i toplije doba kada nismo nigde žurili.

Danas je mnogo njih zaboravilo na nekada omiljenu poslasticu, ali naša je misija da se ovo slatko vrati u špajzeve. Stoga, pružamo vam recepte za slatko od dunja baš onakvog kakvog su ga naše bake pravile. Njegov sočan ukus će probuditi nostalgiju u vama i pomoći da se setite najlepših uspomena bezbrižnog dečijeg vremena.

Osim što ćete se dobro zasladiti, ojačaćete i svoj imunitet. Dunja se smatra izuzetno zdravim voćem sa velikim brojem vitamina i drugih namirnica koje organizam održavaju zdravim.

Kako biljka dunja utiče na zdravlje?

Slatko od dunja je i zdrava poslastica, evo zašto. Dunja je biljka koja potiče iz jugozapadne Azije, ali se sasvim prilagodila uslovima našeg podneblja, te uspešno raste. Ona je izuzetno zdrava i može vam pomoći u očuvanju imuniteta tokom sve hladnijih dana koji su pred nama.

Naime, ona ima dosta vitamina i minerala, pa je izuzetno hranljiva. U njenom sastavu se nalaze sledeće supstance: vitamin C, B1, B2, B17, niacin, kalcijum, magnezijum, karoten, bakar, kalijum, natrijum, cink, mangan, gvožđe, hlor i sumpor.

Seme dunje je izuzetno lekovito, prilikom stajanja u vodi ono ispušta sluz koja uspešno leči kašalj. Takođe, samo u semenu se nalazi vitamin B17 za koji se smatra kako ima antikancerogeno dejstvo.

Treba napomenuti i kako dunja ima veliki broj vlakana, tako pozitivno utiče na metabolizam. Ubrzava varenje i može izlečiti i zatvor. A veliki broj vitamina koji se u njoj nalaze čuvaju imuni sistem i snižavaju krvni pritisak.

Kada se skuva u ovoj biljci se povećava procenat gvožđa kome je za apsorpciju potreban vitamin C, koga dunja već ima u izobilju. Zato se ona preporučuje osobama sa anemijom. Pojedite jednu kuvanu ili pečenu dunju dnevno i vaša krvna slika će uz pravilnu terapiju biti sve bolja.

Dunja je poznata i po tome što dosta ubrzava metabolizam. Zato ih trebaju jesti svi oni koji žele smanjiti obim svog struka. One su zaista delotvorne jer u sebi sadrže djetetska vlakna koja će apsorbovati toksine i izbaciti ih iz organizma.

Iako biljka izuzetno lepo miriše, njen ukus mnogima nije primamljiv. On može biti opor i kiseo zbog prisustva C vitamina. Ova biljka se retko kad jede sirova čak i kad je zrela, zato se od nje pravi slatko, sokovi i džem koji su nasuprot ukusu ploda jako ukusni i slatkasti.

žute dunje za savršenu jesenju trpezu

Dunja je tradicionalna i pomalo zaboravljena poslastica

Iako aroma sirove dunje nije baš najlepša, kada se ova biljka termički obradi postaje prilično ukusna. Tako njen privlačan miris je u saglasnosti sa njenim slatkim ukusom. Naše bake će se složiti kako je slatko od dunja najukusnije izdanje ove biljke.

U nekim prošlim vremenima bio je običaj poslužiti svakog gosta sa medom i slatkim uz čašu vode. Ova tradicija se danas izgubila, a nekako se sa tim smo prestali viđati ovu nekada omiljenu poslasticu.

Ovo voće se danas sve manje uzgaja, a sve više se prodaje daleko profitabilnije voće koje se ne mora obrađivati kako bi bilo ukusno. I pored toga, nostalgija za dunjom se polako vraća, mnogi su se uželeli mirisa bakinog kredenca koji je mirisao na dunju.

Današnje generacije se ponovo okreću starijim vrednostima, zato se na tržištu probija organsko, neprskano voće i povrće. Vraćaju se tradicionalni recepti, a među njima je svakako slatko od dunja koji svakako nikad nije ni zaslužio biti zaboravljeno.

U narednim pasusima pružićemo vam nekoliko recepata ove ukusne poslastice koje su naše bake prenosile s kolena na koleno. Mnogi recepti su očuvani, a neki obogaćeni i unapređeni. Sve u svemu, ovo zdravo slatko je ono koje zaista ostaje u pamćenju i kome uvek želimo da se vratimo kada ga jednom probamo.

Slatko od dunja recept naših baka

Naše bake su uvek znale kako da naprave najbolje poslastice, a među njima se nalazi i slatko od dunja. Narednim receptima vam otkrivamo kako su uspele napraviti tako ukusan dezert koji nam je svima ostao u srcima.

Ovde ćete pronaći najukusnije recepte za slatko od dunja, ali prvo ćemo vam objasniti kako najlakše oljuštiti dunje, pošto su sveže baš tvrde.

  • Najpre temeljno operite voće novim sunđerom, onda ih ostavite u mlakoj vodi, dok podgrevate drugu šerpu sa vodom.
  • Kada voda provri, smanjite temperaturu, ubacite dunje i ostavite neka se krčkaju dva minuta.
  • Izvadite ih iz vode i polijte ih hladnom vodom.
  • Nakon ovog postupka će se ovo voće sa lakoćom ljuštiti, te vam na to neće otići previše nepotrebnog vremena.

Napravite slatko od rendanih dunja na starinski način

Za slatko od rendanih dunja će vam biti potrebno svega četiri sastojaka:

3 kilograma dunja,
1,5 kilograma šećera,
4 decilitra vode
I 2 limuna

Priprema slatkog:

Dunja će najpre ispustiti svoje sokove ako je izrendana, stoga vam preporučujemo da to učinite. Ako, pak, za to nemate vremena biće dovoljno iseći ih na krupnije komade, ali tada će proces kuvanja duže trajati.

Stavite izrendano voće u jednu šerpu i polijte ih sa četiri decilitra vode. Iscedite sok od jednog limuna i njega dodajte u šerpu. Kuvati na jakoj vatri, a onda dodati sav šećer. Povremeno mešajte, kako šećer ne bi zagoreo. Skidajte kašičicom penu koja se stvara na vrhu.

Slatko je spremno kada smesa postane gusta, ali možete sami određivati gustinu koja vama odgovara.

Sipati smesu u staklene sterilisane tegle. Drugi limun isecite na kriške i staviti na vrh smese. Zatvoriti čvrsto tegle i prekrijte ih ćebetom ili debelom krpom i čuvajte ih na tamnom i hladnom mestu jednu noć.

Sutradan je slatko od dunja već spremno za degustaciju.

Fenomenalno slatko od dunja sa orasima

Ukus ove poslastice će biti još lepši i potpuniji ako ima još neki dodatak, a orasi sa dunjama su odlična kombinacija. Evo kako napraviti slatko od rendanih dunja sa orasima:

1kg dunja,
1kg šećera,
2 decilitra vode,
200 grama oraha,
3 limuna

Priprema se na sledeći način:

Očistiti dunje i staviti ih u vodu. Zatim ih izrendati na krupnije komade. U veliku šerpu stavite čašu vode i dodajte šećer. On će se istopiti i dobićete sirup u koji treba staviti dunje.

Neka se slatko krčka narednih 10 ili 15 minuta dok ne dobije potrebnu gustinu. Nešto malo pre kraja kuvanja dodati sitno iseckane orahe i limun isečen na kolutove. Sačekati neka se sve sjedini, a potom preliti u staklene tegle.

Tegle držati u vlažnim krpama tokom noći. Sutradan kada se slatko od dunja ohladi već će se moći posluživati ukućanima i gostima.

Kako se pravi slatko od seckanih dunja

Rendane dunje su ukusne, ali i seckane imaju svoju prednost, a to je da komadići dunje postaju sočni i ukusni kada upiju šećerni sirup. Stoga, daćemo vam i recept kako pripremiti slatko od dunja na kockice.

Sastojci:

700 grama dunja,
1kg šećera,
7 i po decilitra vode,
jedna kesica limuntusa

Priprema:

Oljuštite dunje, izvadite seme i isecite ih na kockice. Dunje stavite u šerpu sa vodom i pospite preko kesicu limuntusa. Treba ostaviti tako desetak minuta dok voće ne upije limuntus.

U drugu šerpu staviti sedam i po litara vode i šećer i sačekati neka provri. Kada dobijete sirup rešetkastom kašikom prebacite dunje iz šerpe sa hladnom vodom u šerpu na ringli.

Veoma je bitno zapamtiti: kada se pravi slatko od seckanih dunja, ono se treba mešati prilikom kuvanja, jer će se voće tako raspasti. Potrebno je samo s vremena na vreme protresti šerpu kako bi se dunje razdvojile.

Kuvajte slatko dok ne dobijete gustinu koja vam je odgovarajuća, trebalo bi otprilike biti slična gustini meda. Prebacite ga u staklene, sterilisane tegle i uvijte ćebetom i neka takao odstoji preko noći. Nakon toga odložite ih tamo gde držite zimnicu.

Dunje sa vanilom i karanfilićem

Ovi mirisi bude sećanja iz detinjstva jer su naše bake ćesto prirpemale jela na ovaj način. Počastite sebe ovom tradicionalnom poslasticom i napravite slatko od dunja sa vanilom i karanfilićem.

Za ovaj recept će vam biti potrebni sledeći sastojci:

3 kilograma dunja,
1,4 kilograma šećera,
4dl vode,
300 grama oraha,
1 štap vanile,
3 karanfilića

Prirpema se obavlja na sledeći način:

Oljuštiti dunje i izrendati ih na krupno, politi ih vodom, kako ne bi oksidirale u daljem procesu prireme. U veliku šerpu staviti 4 decilitra vode i šećer, kao i karanfilić i vanilu. Nemojte preterati sa jakom vatrom dok se pravi sirup, kako vam ne bi slatko od dunja bilo previše gusto.

U sirupastu smesu dodati oceđene dunje, kuvati dok god voće ne dobije karakterističnu staklastu boju. Pomešajte rendane dunje tokom kuvanjaa i obavezno kašikom skidajte penu što se nahvata pri vrhu šerpe.

Pri kraju dodajte i krupno iseckane orahe i sve zajedno kuvati. Kutlačom prebacite slatko u staklene, oprane tegle.

Tegle napunjene slatkim možete dodatno raskuvati i ostaviti tokom noći da se ohlade, ili ih možete uviti u krpe i ostaviti da prenoće na tamnom mestu. Držati u špajzu ili na drugom mračnom i hladnom mestu.

Kako napraviti džem od dunja?

Pored toga što slatko od dunja ima odličan ukus, ne smemo zaboraviti ni na domaći džem od dunja koji je takođe izvanredan. Za ovaj predobar džem će vam biti potrebno:

4kg dunja,
2kg šećera,
2 narandže,
3 limuna,
2 decilitra vode

Priprema:

Očistite i oljuštite dunje i iscedite sok od narandže i limuna. U poveću šerpu stavite vodu, šećer, dunje i sok. Kuvati na srednje jakoj vatri dok se žuta voćka ne raspadne, a smesa postane gusta. Izgnječite džep štapnim mikserom ili ručno ispasirajte.

Sterilišite tegle u rerni i nakon toga ih napunite sa džemom. Prepsite džem u tegle i ostavite na tamnom mestu da se ohladi. Sutradan možete već jesti ovaj džem.

Džem od dunja i jabuka

Dunja i jabuka se odlično kombinuju i upotpunjavaju, te se dobija kiselkasto slatki ukus i zdrava poslastica. Za ovaj slasni džem biće vam potrebni sledeći sastojci:

3kg dunje,
1kg jabuka,
3 limuna,
1,5 kilograma šećera,
4 decilitara vode

Prirpema recepta:

Najpre je potrebno očistiti svo voće tako da ono bude sasvim glatko. Ako želite kiseliji ukus izaberite zelene ili crvene jabuke, ali mi vam ipak preporučujemo slatke žute. Iseckajte ga na srednje komade.

Uzmite prilično veliku šerpu koja ne gori i u njoj dodajte očišćenu i isećenu dunju, jabuke, vodu i šećer. Isecite limun i dodajte njegov sok u šerpu. Kuvajte džem na srednjoj temperaturi i mešajte smesu s vremena na vreme i protresite šerpu. Voće treba kuvati skoro do raspadanja, za razliku od slatkog u kome se trebaju videti ostaci voća.

Kada voće skroz omekša skinuti sa vatre i izgnječite ga gnječilicom za pire. Kada smesa postane homogena tek onda imate džem. Ostavite još neka se kuva dvadesetak minuta kako bi ispario višak vode.

Nakon toga je potrebno zapeći džem od dunja i jabuka, tako šerpu u kojoj ste ga kuvali prebacite je u rernu. Neka se peče 10 minuta na 100 stepeni. Isklučiti rernu i ostaviti džem neka se polako hladi u njoj. Sutradan prebacite džem u sterilisane tegle i odložiti u ostavu. Džem je istog dana spreman za jelo.

Gde kupiti slatko i cena u prodavnicama

Mnoge žene ne stižu napraviti slatko od dunja i uvrstiti ga u svoju zimnicu iako im se dopada njegov ukus. Zato uvek postoji opcija da ga kupite u prodavnicama ili naručite putem interneta. Ipak, mi ćemo vam uvek pre preporučiti njegovo pravljenje nego njegovu kupovinu. Za to postoje dva razloga.

Prvi je taj što je domaće slatko od rendanih dunja uvek daleko ukusnije. Ono stvarno ima onaj starinski šmek koji nas u trenutku vraća u detinjstvo. Nepca zaista uživaju pri dotiru sa ovom omiljenom poslasticom.

Drugi razlog je taj što kada se fabrički pravi ovaj dezert dodaje se konzervans, kako se proizvod ne bi brzo kvario. A tu su i razni aditivi i hemikalije koje kupovno slatko čine nezdravim. U domaćem će uvek imati mnogo više vitamina i minerala iako je termički obrađeno nego što je to slučaj u kupovnom.

Ipak, ako želite možete kupti slatko u većim marketima kao što su Idea ili Maxi. Jedan od najukusnijih pravi proizvođač pod imenom Bakina tajna. Kada je u pitanju slatko od dunja cena varira u odnosu na kvalitet i gramažu. Tegla od 375 grama košta oko 400 dinara. Oni spadaju u kvalitetnije marke, a možete i naći jeftinije po ceni od 250 ili 300 dinara.