Crna melasa kao lek i zamena za šećer

Slatko kao šećer, tečno kao med, crna melasa je prirodni zaslađivač visoke nutritivne vrednosti. Obiluje antioksidansima i pozitivno utiče na imunitet i celokupno zdravlje.

Volite slatko, a znate koliko je beli šećer nezdrav? Probajte u svom domaćinstvu koristiti melasa sirup i primetićete razliku. Jela će poprimiti novu, bogatiju aromu, a vaše telo će biti jedrije i snažnije. Zaboravite na nervnu napetost i malaksalost koju ste osećali dok ste konzumirali nezdrave slatkiše.

Obezbedite sebi početak dana pun energije i konzumirajte ukusni sirup uz doručak. Ovaj produkt šećerne trske se jako lepo kombinuje sa ovsenim kašama. Uz med odličan je i kao dodatak granoli. Omiljeni smuti takođe možete zasladiti , za to iskoristite sirup od crne melase. Koristite ga u ishrani i na druge načine, kao zamenu za beli šećer.

Ostanite sa nama i pročitajte kako  sve može upotrebiti crnu melasu kao lek. Pripremili smo jako fine recepte.

Šta je crna melasa i kako nastaje?

Crna melasa

(latinski mel znači med) je gusta tečnost, izrazito tamne boje jako prijatnog slatkog ukusa. Njen sirup je nusprodukt u proizvodnji šećera (iz šećerne repe i trske). Ona predstavlja onaj sok tamni sok što ostaje nakon kristalizacije. Pola njegovog sastava čine šećeri, ali drugu polovinu čine aminokiseline i važni minerali. Siromašna je mastima i vlaknima.

Crna melasa, melaza negra, blackstrap mollases…

Kako nastaje crna melasa?

Nakon što joj se odstrane listovi, šećerna trska se gnječi i cedi. Taj sok što ostane se zatim kuva. Sirup od melase se dobija nakon drugog ključanja, on je pomalo gorkast. Nakon trećeg ključanja stvara se tamniji sirup poznat pod nazivom crna melasa.

Kakav je njen sastav?

50 procenata ovog zaslađivača čini šećer, pretežno saharoza. U njen sastav ulaze i gvožđe, kalijum, kalcijum, selen, fosfor, magneziju, hrom, kobalt i natrijum. Sadrži visok procenat vitamina B6, niacin, roboflavin i tiamin.

Što se tiče kalorija znajte da u 100 grama crne melase ima 290 kCal.  Nije strašno zar ne?

Ovaj prirodni zaslađivač prvo se proizvodio na Karibima. Zatim se proizvodnja proširila i na SAD, a danas se proizvodnja  prenela i u Indiju, Tajland, Brazil i ostale zemlje.

Melasa šećerne trske i šećerne repe

Jeste li znali da se rum dobija destilacijom iz melase šećerne trske?

Rum je u stvari alkoholno piće dobijeno iz melase. Ona se razređuje dok se ne dobije oko dvadesetak posto šećera u njoj. Nakon toga se dodaje kvasac,a zatim se kom destilira. Tečnost treba odstojati u hrastovim bačvama.  Na taj način dobija prijatnu aromu  i specifičnu tamnu boju.

Melasa od šećerne trske svoju primenu je nasla u domaćinstvima gde se koristi u pripremi hrane…

U domaćinstvu se koristi recimo u pripremi kolača, naročito medenjaka. Zbog svoje specifične boje ovi ukusni kolačići dobiće intenzivnu braon boju kad izađu iz rerne. Takođe je dobra za glaziranje pečenja…Odlično se slaže sa ražanim brašnom, te se vrlo često upotrebljava za proizvodnju zdravih hlebova i peciva.

Melasa od šećerne repe se najviše koristi u prehrambenoj industriji. Ona se koristi kao aditiv u stočnoj hrani. Od nje se proizvodi kvasac. Koristi se u proizvodnji alkoholnih pića.

U ribolovu služi kao mamac, u duvanskoj industriji se koristi kao aroma…

Iskusni ribolovci pred pecanje pripreme dobar mamac. Skuvaju stari kukuruz, ubace dve supene kašike melase dok  još kuva voda. Kad raspodede smesu u tegle dodaju  jejoš malo kao i razne voćne arome. To mogu biti esencije banane, jagode i ostale. Melasa za ribolov je , kažu ljudi, najbolji mamac za šarana.

Melasa sirup upotreba za zdravlje

Znajte da je crna melasa za zdravlje jako dobra jer sadrži više antioksidanasa od ostalih zaslađivača, osim naravno meda. Ako je uvedete u vašu svakodnevnu ishranu rešićete mnoge zdravstvene probleme.

Odličan je izvor energije i smanjuje malaksalost, ali i nervnu napetost. Ne brinite za gojaznost, jedna kašika ovog sirupa ima samo 60 kalorija.

Sadrži vitamin B6 koji pomaže da se ublaže jutarnje mučnine u trudnoći. Crna melasa kao lek olakšava bolne menstruacije. Ublažava i simptome menopauze.

Ako vas muči hronični zatvor počnite koristiti ovaj sirup.

Postoji mnogo prirodnih laksativa koji uspešno rešavaju problem opstipacije i zatvora stolice. Pored pivskog kvasca, mlevenog lana i mnogih drugih još jedno provereno sredstvo je crna melasa protiv zatvora. Dovoljno ju je konzumirati na prazan stomak razmućene u čaši hladne vode.

Preporučuje se kao alternativa za beli šećer kod dijabetičara.

Popravlja krvnu sliku 

Pošto  sadrži gvožđe koristi se i za lečenje anemije. Crna melasa kao lek sadrži i bakar koji se takođe preporučuje kada je u pitanju malokrvnost. Uz njenu upotrebu preporučuje se i unos namirnica kao što su džigerica, žumanca, crveno meso, pasulj…

Melasa šećer jača kosti i štiti od osteoporoze.

Kalcijum, magnezijum i vitamin D  koji su izuzetno važni za zdravlje kostiju. Ovaj se prirodni zaslađivač preporučuje kao prevencija od osteoporoze kod žena u klimaksu.

Upotreba melase u ishrani –  zdravi recepti

Možete je koristiti na bezbroj načina, kao marinadu, u raznim sosovima, dresinzima… Odlično se slaže sa testeninama i kolačima, a još bolje sa raznim osvežavjućim napicima. Stavite kašiku ovog zdravog zaslađivača u musli i nećete zažaliti…

Zdrave energetske kuglice sa melasom

Ove slatke, hrskave kuglice ćete lako i brzo napraviti. Idealne su za dečije rođendane i svečane trpeze. Jednostavno uspite sastojke u blender ili secko i saseckajte. Formirajte male kuglice. Po želji uvaljajte u belu cokoladu i pospite čokoladnim mrvicama radi što efektnijeg izgleda.

Za ovaj recept potrebno vam je:

1 šolja urmi,

1 i po šolja ovsenih pahuljica,

pola šolja semena konoplje,

pola šolje lešnika ili orasa,

kašika čia semenki,

kašika mlevenog lana,

2 supene kašike crne melase,

od začina trebaće vam:

1 kašika cimeta u prahu,

malo đumbira,

i trunčica karanfilića,

na vrh noža morske soli.

Hleb od belog brašna po svojim blagodetima za zdravlje se ne može ni porediti sa integralnim hlebovima. Jedan takav zdrav obrok se dodatno može oplemeniti i melasa sirupom.

Integralni hleb sa melasom i medom

Zamesite sledeće sastojke u dubljoj posudi:

Jedno jaje  umutite sa šoljom ovsenih pahuljica i kašikom meda. Dodajte pola šolje melase i 3 kašike aktivnog suvog kvasca. Pošećerite sa dve kašike smeđeg šećera i dobro umutite.  Kao masnoču da poveže sastojke dodajte maslac, 2 kašike. Polako dodavajte 4 šolje integralnog brašna i 5 šolja vode. Dodajte i punu supenu kašiku soli.

Ostavite hleb neka narasta bar sat vremena na toplom mestu. Pecite na 220 stepeni Celzijusa 45-60min.

Crna melasa u sirupu

Soda bikarbona i crna melasa protiv raka

Recept za ovaj lek je jednostavan.

Pomešajte kašičicu melase i jednu istu sode bikarbone. Pomešajte sa čašom vode ili šoljom hladnog čaja. Popijte jednom dnevno. Ne duže od 14 dana.

Za ovaj tretman veruje se da hrani zdrave ćelije organizma, a razara maligne.  Istraživanja koje su sprovodili razni doktori nauka pokazali su kako je soda bikarbona pravi otrov za ćelije raka. Kada prodre u tu ćeliju ona je alkalizuje i u nju prodire kiseonik u mnogo većoj meri. Ovaj šok naročito pogađa mitohondrije.

Melasa i soda bikarbona kao lek se preporučuju za konzumaciju da bi se digestivni trakt pročistio i uništile maligne ćelije. Nakon tretmana potrebno je održavati ph vrednost organizma na 6.5. Dalje se preporučuje samo melasa u ishrani,  jer obični beli šećer samo zakiseljuje ćeliju.

Crna melasa za zdravlje čini organizam snažnijim i spremnijim da se izbori sa bolešću.

Melasa za lice koje blista i odiše svežinom

Pored mnogobrojnih zdravstvenih benefita ne smemo zanemariti ni ulogu melase u kozmetici. Ona je odlična hrana za vašu kožu. Npr. samo jedna kašika ovog zaslađivača dnevno učiniće da tamni kolutovi ispod očiju postanu prošlost.

Zbog jako dobrog odnosa vitamina i minerala crna melasa za kožu je lek i tretman za podmlađivanje ćelija kože.

Uradite piling kože tako što ćete :

Pomešati crnu melasu, smeđi šećer i kokosovo ulje tako da dobijete gustu pastu. Nakon što istrljate lice ostavite smesu neka odstoji još petnaestak minuta. Na taj način će koža iskoristiti sve benefite ovog pilinga. Dobro isperite mlakom vodom i nanesite laganu hidratantnu kremu za lice.

Maska za lice od crne melase

Za nju vam je potrebno:

1 kašika crne melase,

1 kašika usitnjenog praha od zelenog čaja (zgnječite lističe u avanu),

2 kapi eteričnog ulja. Čajevac ili lavandu ako je vaša koža masna ili problematična. Za suvu kožu koristite ružu, a geranijum ako vam je koža mešovita.

Priprema maske:

Pomešajte sastojke u posudi dok se potpuno ne sjedine. Nanesite na lice i ostavite  barem dvadeset minuta nek odstoji.

Ono što od ove maske možete očekivati je da vam je koža sjajnija nego pre. Biće  glatka pod prstima i izgledaćete puno svežije. Preporučuje se stavljenja ove maske na lice,  bar jednom nedeljno.

Crna melasa protiv sede kose

U melasi se sadrži bakar koji je od velikog značaja za brži i jači rast kose. Koristite ovaj produkt šećerne trske kao hranu za kosu i iznutra i spolja. Konzumirajte uz obroke i koristite kao masku.

Recept sa melasom za brži rast kose

Razmutite melasu u malo mlake vode i dobro utrljate u teme i vlasi. Ostavite oko pola sata na glavi. Veruje se da će ova maska pospešiti rast kose ali ne samo to. Naime, ona će vam pomoći i ukoliko vas muče sede vlasi.

  • Odložite korišćenje profesionalnih farbi za kosu i isprobajte crnu melasu za vaše vlasi.

Možete je iskorisiti i kao intenzivni tretman za kosu u vidu regeneratora. Pomešate je sa kokosovim uljem i nanesite na krajeve kose. Nakon pola sata isperite. Kosa će vam biti nahranjena, mekana i naravno zaštićena od spoljnih uticaja.

Maska za kosu od melase:

Trebaće vam:

četvrtina šolje punomasnog jogurta,

2 kašike crne melase,

1 kašika jabukovog sirćeta.

Priprema recepta:

Pomešajte sastojke i umasirajte u teme glave. Stavite kapu za tuširanje i ostavite masku nek odstoji na glavi bar petnaestak minuta. Šamponirajte kosu i dobro isperite. U ovu masku možete dodati i 2-3 kapi eteričnog ulja po izboru. Recimo čajevac ukoliko imate masno teme.

Cena i gde kupiti sirup od melase?

Kada je u pitanju crna melasa cena je relativno povoljna, sa obzirom na sve njene blagodeti. Za oko 400 grama izdvojićete do 500 dinara. Jeftinija je nego javorov sirup, ili med, a opet dosta skuplja od šećera – svakako puno je zdravija.

Možete je kupiti u dobro snabdevenim marketima, prodavnicama zdrave hrane, online, u apotekama…

Živimo u vremenu kada i savremena i alternativna medicina naglašavaju koliko je unošenje preterane količine šećera štetno po zdravlje. Svesni smo da je neophodno pronaći adekvatnu zamenu za jednu od tri bele smrti kako je nutricionisti nazivaju. Neko voli smeđi, neko kokosov šećer. Neko sve sladi medom. Manje popularni su agavin i javorov sirup, ali polako dolaze i na naše tržište.

Mere opreza i moguće nuspojave prilikom korišćenja preparata

Crna melasa je potpuno bezbedna za korišćenje. Toplo se preporučuje i deci i trudnicama. Naravno, uvek se predlaže umerena konzumacija, što zbog udela saharoze u njoj, što zbog kalorija.

Naša topla preporuka je sirup od melase. Osim što je ukusan, posredi je odličan prirodni lek. Ne samo što će obogatiti kvalitet vaše trpeze već će i poboljšati krvnu sliku, stanje kostiju…i još mnogo toga. Probajte, nećete pogrešiti.

Ako vam se svideo ovaj tekst pročitajte i naš raniji članak o agavinom sirupu.