Sušeni paradajz u maslinovom ulju za savršenu zimnicu

Sa dolaskom hladnijeg vremena stižu nam dobre vesti za sve ljubitelje paradajza.  Naime, sušeni paradajz u maslinovom ulju zadnjih je godina postao pravi hit među zimnicama. Uz ljutkasti ajvar od pečenih paprika i kisele krastavčiče predstavlja pravi izbor za svaku domaćicu.

Osim sto je savršena dopuna salatama i testenini, ovaj neobičan specijalitet obiluje lekovitim sastojcima. On će sačuvati vaše zdravlje i tokom hladnih dana. Stoga, svi oni kojima je ovo povrće na spisku omiljenog, ove jeseni i zime mogu uživati u produženom ukusu leta.

Iako možda nije tako sočan, sušeni paradajz pripremljen za zimnicu i te kako ima svoj šmek i aromu.  Njegove nutritivne vrednosti čak su i veće od onih koje ima svež.

Može se jesti presan ili mariniran u ulju, a  najbolje se čuva u  staklenoj tegli. Upotpunite svoj špajz još jednim ukusom, biće savršen za paste, bruskete, salate i druge sočne zalogaje!

Lekovita svojstva sušenog paradajza i dobrobiti po zdravlje

Paradajz obiluje gotovo svim važnijim nutrijentima neophodnih našem organizmu.  Interesantno je da su svi oni zastupljeni u mnogo većim količinama u sušenoj varijanti ovog povrća.

Osušeni paradajz obiluje mineralima, poput fosfora, cinka, bakra, natrijuma, kalijuma. Zahvaljujući njima reguliše krvni pritisak i drži hipertenziju pod kontrolom. Bogat je kalcijumom i magnezijumom – značajnim za zdravlje kostiju i pravilan rad srca.

Kada je u pitanju sušeni paradajz upotreba za zdravlje je višestruka. Umnogome će pomoći osobama koje pate od anemije i manjka gvožđa. Ukoliko ste malokrvni, samo pola šolje ove namirnice zadovoljiće čak 14 posto dnevnih potreba organizma za ovim važnim sastojkom. Obavezno ga uključite u vaš jesenji jelovnik.

U značajnim količinama u njemu su  zastupljeni vitamini A, B, C, kao i karoten i likopen. Ova supstanca koja paradajzu daje crvenu boju deluje kao snažan antioksidans i štiti ćelije od štetnog dejstva slobodnih radikala.

Studije su pokazale da je likopen veoma efikasan kada je reč o suzbijanju raka prostate. Takođe,  delotvoran je i u slučaju makularne degeneracije, jednog od glavnih uzroka slepila kod starijih.

Česta konzumacija sušenog paradajza veoma efikasno snižava i nivo lošeg holesterola. Blagotvorno deluje i u slučaju urinarnih infekcija i reumatoidnog artritisa.

Kako osušiti paradajz u rerni

Pripremite željenu količinu zdravog i zrelog (nikako prezrelog) paradajza, bez oštećenja ili mrlja na površini. Prvo što trebate uraditi jeste da ga dobro operete, pa mu zatim odstranite peteljke i koru.

Paradajz nakon toga presecite na polovine ili četvrtine, pa pažljivo ukloniti seme ali tako da se sačuva sočni deo. Potom ga malo posolite i po želji začinite lekovitim biljem – bosiljkom, origanom ili majčinom dušicom. Ovo povrće može se sušiti na suncu, u rerni ili u dehidratoru.

Sušenje paradajza u rerni traje i do 12 sati

Evo kako se izvodi ceo postupak sušenja:

  • Paradajz poredajte licem nagore na pek-papir. Poželjno je izbegavati alu-folije jer kiselina iz paradajza može doći u reakciju s metalom.
  • Sada ga stavite u rernu i sušite na 80 stepeni C tri sata. S vremena na vreme, otvoriti vrata rerne kako bi suvišna vlaga izašla.
  • Nakon naznačenog vremena, delimično osušeni paradajz špatulom okrenute na drugu stranu i blago ga spljoštite. Postupak ponavljajte nakon nekoliko sati, sve dok povrće ne bude u potpunosti prosušeno. To će vam najbolje potvrditi njegova tekstura, koja treba biti slična sušenoj kajsiji.

Super trik za lakše ljuštenje i skidanje korice 

Ako ste se ikada oprobali u skidanju korice, sigurno znate kako se ovo može sve odužiti i zakomplikovati u nedogled. Srećom postoji jedna metoda koja će vam ceo proces olakšati i značajno ubrzati.

Plodove vrlo kratko pre guljenja izblanširajte u šerpi i to ne više od 60 sekundi. Kada to uradite potopite paradajze u hladnu vodu, izvadite ih napolje i gulite sa nožem (ako je tup još bolje).  Sada će korica silaziti puno lakše.kako osušiti paradajz na suncu postupak

Koliko traje sušenje paradajza u dehidratoru

Za sušenje paradajza u dehidratoru, biće vam potrebno nešto manje vremena nego kada se on priprema u rerni. Preporučuje se temperatura od 60 stepeni Celzijusa, i tada će vam za celu proceduru trebati do 8 sati.

Pripremu uradite na identičan način kao u prethodnom receptu. Dobro operite paradajze, iseckajte ih na četvrtine i složite u Vaš dehidrator.

Upotreba ovako napravljenog sušenog paradajza je gotovo neograničena. Odličan je dodatak mnogim ukusnim jelima. Služite ga kao prilog, namaz u sendvičima, jako se lepo slaže sa rižotom, nezamenljiv je u salatama, testeninama itd.

Kakav električni dehidrator kupiti?

Danas, elektirčnih dehidratora ima raznih od jeftinijih do skupljih modela. Napredniji aparati mogu sušiti veće količine, poseduju veću brzinu, rade na više nivoa, puno su praktičniji i lakše se održavaju.

Ipak što se tiče zdravlja, ovaj ubrzan proces dehidriranja povrća i voća nije baš sjajan. Namirnice koje suštite mogu povećati svoju kalorijsku vrednost čak duplo u odnosu na sveže pripremljenu hranu. Stoga budite obazrivi, naročito ako ste na nekoj dijeti, kada su Vam kalorije i te kako bitne.

Sušenje paradajza na suncu je najprirodniji način

Ako vas interesuje kako se pravi sušeni paradajz na zdrav i prirodan način, ovo je definitvno najbolji izbor za vas. Sam postupak ne traje predugo, iako to mnogi misle, za njega će Vam trebati ukupno tri do četiri dana!

Ono čemu trebate naročito posvetiti pažnju pre same pripreme jeste pračenje vremenskih prilika. Danas postoje brojni sajtovi specijalizovani baš za tu namenu. Treba vam niz od 3-4 topla i sunčana letnja dana, kada Vam je najbolje krenuti u akciju.

Koje su sorte najzahvalnije za sušenje!

Birajte uvek zdrave i potpuno zrele paradajze, koji nisu premekani na dodir. Od sorti najbolje se pokazao „šljivar“,  plod mu je duguljast, a on nije toliko vodenast stoga je i zahvalan za ovu proceduru.

Kako osušiti paradajz na suncu:

Dobro opran paradajz poredajte u kadice s drvenim okvirima i mrežastim najlonskim dnom. Kada ste to uradili sve zajedno prekrijte zaštitnom mrežicom. Nakon 24 sata, povrće okrenute na drugu stranu i nastavite sa sušenjem.

Sušenje na suncu varijanta broj dva

Isecite paradajze na polovine (u slučaju da je krupan na četvrtine)  idobro ga posolite i poređajte na poslužavnike. Iznesite odmah ujutru na sunce,  a tokom noći ga unosite u kuću. Ponovite sve isto sutradan..

Savet plus:U slučaju lošeg vremena ili tokom noći, paradajz uvek sklonite na sigurno mesto. Još jedna važna napomena

:

Veoma je važno paradajze adekvatno osušiti, jer se u suprotnom na njih može uhvatiti plesan.

Kako osušiti paradajz na automobilu

Naši balkanci uvek imaju dobre ideje, pa tako umeju napraviti i sušeni paradajz na haubi automobila. Ovo smo videli jednom prilikom, prvo nismo verovali svojim očima, ali smo na kraju ipak zapisali recept.

Na haubu se stavi pek papir, a preko njega se slažu komadi paradajza (prethodno ih presecite na četvrtine). Potrebna su vam svega 2 vrela dana, a nekad su gotovi za samo 24 časa. Naime, sunce prži sa svih strana, limarija sija i definitivno je ovo odličan – ubrzan način sušenja.

Naši domaćini su bili pravi inovatori to morate priznati. Naša jedina zamerka je tada bila pojava zavijajućih zvuka iz istog tog automobila. Ko zna možda paradajzi dok rastu vole slušati Mozarta, a na kraju puta im više prija turbo folk. Malo šale nije na odmet, verujte ova metoda provereno radi!

Kako se još mogu sušiti paradajzi?

Kod primoraca sušeni paradajz na maslinovom ulju je nezaobilazan recept. Sam postupak sušenja izvodi se na kamenu, koji je podrazumeva se vreo. Cela procedura je nešto duža, ali je za razliku od rerne i dehidratora, potpuno prirodna.

sušeni paradajz zimnica

Recept za sušeni paradajz u maslinovom ulju

Potrebni sastojci:

1,5 do 3 kg sušenog paradajza (u zavisnosti od vrste paradajza i željene količine za konzerviranje),

3-4 šolje maslinovog ulja,

4-5 čenova belog luka sitno seckanog,

pola šolje origana,

listovi svežeg bosiljlka,

so ,

maslinovo ulje.

Kako se priprema sušeni paradajz u ulju od maslina:

Nabavite odgovarajuće staklene tegle širokog otvora, pažljivo ih operite i sterilišite. Pripremite sve neophodne sastojke, pa napravite slojeve na sledeći način. Red paradajza, prstohvat soli, sloj luka, prstohvat začina, red svežih listova bosiljka.

Postupak ponavljate dok se tegla ne napuni, ali ne skroz do vrha. Kada je zadnji sloj postavljen, sastojke dobro pritisnite  kako bi se sjedinili.

Na kraju, dolijte kvalitetno maslinovo ulje, tako da bogato prekrije paradajz. Teglu dobro zatvorite i staviti u špajz, ili na hladno i tamno mesto,mešavina treba odstojati .

Nemojte konzumirati sušeni paradajz u maslinovom ulju dok ne prođe šest do osam dana.  Sastojci moraju dobro sleći, ulje treba omekšati paradajz, a začini će aromatizovali ostale sastojke.

Gde kupiti sušene paradajze i po kojoj ceni

Ako potražite kupovni osušeni paradajz na pijacama, biomarketima, trgovinama ili čak online, definitivno će vas iznenaditi njegova cena. Ona nikako nije mala, tačnije pomenuti preparat je veoma skup.

  • Za sušeni paradajz u rinfuzi cena se kreće i do 500 rsd na količinu od pola kilograma. Ako ga uzimate gotovog u biljnom ulju, trebaćete izdvojiti i nešto više, opet sve zavisi od samog proizvođača.

Najčešće ćete pronaći proizvod u teglama koji je mariniran, te se u njemu već nalazi maslinovo ulje i prateći začini. Ako imate vremena, svakako je isplativije da ga napravite sami kod vaše kuće.

Ovom prilikom preporučujemo vam da saznate još više o lekovitim prednostima čeri paradajza. Njega lako možete uzgojiti čak i na balkonu u zgradi.