Medicinska dijeta može istopiti čak jedan kilogram na dan. Zvuči fantastično, zar ne? E pa znajte da je apsolutno izvodljivo, uz samo malo dobre volje i strpljenja. Čitav svet već godinama ludi za ovom efikasnom metodom mršavljenja.
Tajna uspeha ovog režima ishrane leži u njegovoj jednostavnosti. Ljudi su ranije imali velikih problema sa shvatanjem kako dijeta uopšte funkcioniše i šta tačno trebaju raditi. Sve se to promenilo kada je doktor Tarnover jasno definisao šta, kad i koliko treba jesti. Uz to, ovaj metod daje ubedljivo najbrže rezultate, pa je zato izbor svih onih koji žele što pre smršati.
Ostanite sa nama i saznajte na koji način možete izgubiti kilograme u najkraćem mogućem roku uz pomoć ove čarobne dijete.
Kad i kako je nastala Scarsdale dijeta
Bolnička dijeta je nastala 70-ih godina prošlog veka zahvaljujući poznatom američkom kardiologu Tarnoveru. On je svojim pacijentima odštampao uputstva za ishranu, koja su oni počeli deliti među sobom.
Za veoma kratko vreme ova brošura je postala internacionalni hit. Uskoro je doktor napisao i izdao knjigu „Kompletna Skarsdejl medicinska dijeta“, koja se i dan danas kupuje.
Prvenstveno je medicinska dijeta za srčane bolesnike osmišljena, jer im bukvalno spašava život. Poznato je kako svi oni koji pate od preteranog viška kilograma, žive u konstantnoj opasnosti od infarkta miokarda. Ovaj sistem je veoma efektan kada su u pitanju baš ti kritični slučajevi.
Naziva se još i bolnička dijeta, jer je korišćena kod pacijenata koji nisu smeli na operaciju zbog prevelike telesne težine.
Ovakav način ishrane primenjuje se uspešno širom sveta. Preferiraju ga čak i oni koji žele smršati u jako kratkom roku zbog nekog bitnog događaja kao što je venčanje, pa i godišnji odmor. Idelan je za ljubitelje mesa, jer ne zahteva odricanje od proteina. Možete slobodno jesti i po restoranima bez prevelikog ustručavanja, uz odgovarajući izbor jela.
Koja su osnovna pravila bolničke dijete
Medicinska dijeta 15 dana bazirana je isključivo na proteinima (43 procenta), masnoći (22,5 odsto) i ugljenim hidratima (35,5 posto). Petnaestodnevni program nije lagan, morate se pridržavati propisanog jelovnika. Za ovo vreme ne smete konzumirati nikakvu dodatnu hranu, koja nije navedena u knjizi.
Smanjenim unosom lipida navešćete svoje telo na topljenje sopstvenih zaliha masnoće. Naročito je efikasna u eliminisanju masnih naslaga sa stuka, što potvrđuju i lekari.
Nakon tretmana prelazi se u fazu kontrolisane ishrane koju propisuje knjiga doktora Tarnovera. Ona predviđa izbegavanje šećera, krompira, testenine, mlečne masti, hleba i deserta. Sve se ovo radi sa ciljem izbegavanja povratka kilograma, što je veoma čest problem, poznat kao jo-jo efekat.
Svaki dan morate piti tačno 4 čaše vode, kako bi vaše telo izbacilo iz sebe sve što je bolnička dijeta sagorela. Ovaj korak apsolutno ne smete preskakati. Uz to, preporučljiva je i umerena fizička aktivnost – šetnje, vožnja bicikla, lagane aerobne vežbe. Zbog smanjenog unosa kalorija ne smete preterivati sa naporom, ali je recimo dopušteno pešačiti svaki dan po 3 kilometra.
Danas postoje razne varijante medicinske dijete. Iako sastojke ne smete menjati, u suštini možete eksperimentisati sa načinom pripreme i začnima.
Medicinska dijeta jelovnik za 15 dana
Pre nego krenemo sa receptima podelioćemo par saveta. Svu hranu pripremajte bez rafinisanih ulja i masti. Radi poboljšanja ukusa smete dodati so, biber, limun, sirće, soja sos i senf.
Uz svaki obrok je obavezno ispijanje šoljice crne kafe, a možete i čaj bez šećera. Ako veličina porcije nije naznačena određujete je sami, u skladu sa apetitom. Ipak lekari preporučuju umerenost u konzumaciji.
Između obroka smete grickati celer i šargarepu u neograničenoj količini, bez bojazni po vašu liniju.
A sada ćemo sa vama podeliti originalnu verziju medicinske dijete, koja se pokazala kao najefektnija. Pa krenimo po danima…
Doručak je uvek isti
Svako jutro jedite lagan obrok, koji se sastoji od:
- Crvenog grejpfruta.
- Kriške hleba sa celim zrnom (možete koristite i raženi).
- Šoljice kafe ili nezaslađenog biljnog čaja (slobodno koristite crni ili zeleni).
Ukoliko ne volite kiselo voće možete se odlučiti za ananas ili mango. Medicinska dijeta sa pomorandžama recimo isto daje super rezultate.
Ponedeljak
ručak:
– suhomesnati proizvodi ili riba,
– sirovi ili dinstani paradajz.
večera:
-što više konzervirane ribe,
-kriška hleba,
-neograničena količina salate.
-grejpfrut
Utorak
ručak:
-lagana voćna salata.
večera:
-juneće pljeskavice,
-neograničena količina paradajza, celera, krastavaca, prokelja.
Sreda
ručak:
-tunjevina (može i iz konzerve, ali bez sosa)
-crveni grejp.
večera:
-pečene svinjske krmenadle,
–zelena salata (bez ograničenja).
Četvrtak
ručak:
-dva jajeta (kuvana ili pečena),
-mladi švapski sir,
-kuvana boranija ili paradajz.
-parče hleba.
večera:
-pileće belo meso sa roštilja,
-boranija ili spanać.
Petak
ručak:
-sir sa malim procentom masti,
-spanać,
-kriška hleba.
večera
-konzervirana riba
-sezonska salata,
-hleb parče.
Subota
ručak:
-sveža voćna salata
večera:
-pečena pileća ,ili ćureća prsa,
-zelena salata i paradajz.
-jedan grejpfrut.
Nedelja
ručak:
-piletina ili ćuretina,
-svež paradajz,
-šargarepa,
-kuvani kupus, a kao zamena brokoli,
-grejp ili dinja.
večera:
-juneći odrezak (bez masnih delova),
-salata od krastavaca, celera, paradajza i brokolija.
Dopuna jelovnika za sredu i petak
Ovako koncipiran jelovnik trebate ponoviti i naredne sedmice, ako ste na petnestodnevnom režimu. Bolnička dijeta je nekoliko godina kasnije malo i modifikovala svoj jelovnik. Tako za petak postoji i dodatna opcija, koja je navedena i u knjizi dr Tarnovera.
Predlog za ručak:
-jaja i pileće džigerice,
-paradajz, salata, celer, masline i endivija,
-kriška hleba.
Preporučuje se sledeća večera:
-supa od paradajza,
-pečena pileća prsa,
-salata od spanaća,
-sveže borovnice.
Za sredu takođe postoji par izmena. U pitanju je svojevrsna gurmanska verzija, koju su osmislili ljubitelji ove dijete:
Kako izgleda gurmanski glavni obrok:
-tunjevina,
-kriška hleba,
-tek ubrano bobičasto voće.
Preporuka večere:
-jagnjeći složenac,
-grilovani paradajz,
-mladi pasulj.
-sveži krastavci.
Ovaj meni trebate ponoviti i naredne nedelje. Upravo to preporučuje medicinska dijeta 15 dana. Nakon toga pratite i ostala uputstva iz knjige. Scarsdale vas sigurno neće razočarati, izbor jela i recepata može zadovoljiti i prave gurmane među nama.
Iskustva korisnika – njihovi rezultati i komentari
Kada je u pitanju medicinska dijeta iskustva su veoma pozitivna, o čemu svedoče i brojni komentari:
Bila sam na ovoj dijeti prošle godine, i za svega 10 dana sam skinula 5 kilograma. Ostala mi je stvarno u dobrom sećanju. Juče sam je ponovo počela i ne sumnjam u isti ishod. Meni se prošli put nije vratio ni jedan jedini kg. Kod te dijete je bitno jesti sve namirnice redosledom koji je propisan i da ih ne mešas.
Mirela, 37
Medicinska dijeta 11 dana mi je puno pomogla. Ja sam je držala dva puta sa sedmodnevnom pauzom i fantastično se osećam. Sada imam 12 kg manje. Trenutno pauziram, naravno pazim na ishranu, a za dvadesetak dana krećem opet još jednu turu!
Dragana, 25
Danas mi je osmi dan i evo jutros vaga pokazuje 66 kg .Ne mogu verovati koliko lako idu kilogrami dole, to se ranije nije dešavalo. Prva nisam verovala u ovakve stvari, i eto ostvaruje se, ovaj rezultat govori sve . Znači jos 4 kg do cilja i moći ću ući u svoje mršave farmerke.
Ana, 21
Trinaesti mi je dan i imam 12 kilograma manje! Presrećna sam, ovo su stvarno odlični rezultati. Istopila sam se pa se svi zaprepaste kad me vide. Sad jurišam na 60 kilograma, tj. na svoju devojačku kilažu. Ponosna sam na sebe i to mnogo !!!
Gordana, 43
Koji su nedostaci medicinske dijete
Postoje razna mišljenja o tome da li je medicinska dijeta zdrava za organizam. Tu prvenstveno govorimo o ketozi, koja se javlja pri smanjenom unosu ugljenih hidrata. Tada naša jetra razbija salo na masne kiseline i ketone, koji u preteranoj količini mogu biti i te kako štetni.
Ako su pod kontrolom, ketoni biti korisni za lečenje dijabetesa i kancera, kao i epilepsije kod dece. Međutim, ako medicinska dijeta potraje duže od dve nedelje može lako izazvati otkazivanje bubrega. Stoga nikad ne idite preko petnaest dana, kako je i propisano.
Jedna od negativnih strana je i pojava vrtoglavice, kao i zamora. Naime medicinska dijeta kalorije obezbeđuje u veoma ograničenoj meri, između 650 i 1000. Ne forsirajte se previše u tom periodu,
Svi oni koji imaju genetsku sklonost prema porfiriji (poremećaju krvi) trebaju izbegavati Scarsdale metod. Takve osobe će zasigurno razviti ovu bolest ukoliko pređu na ovaj način ishrane.
Zbog nedostatka mlečnih proizvoda nije predviđena za žene iznad 50 godina, kao ni za trudnice.
Medicinska dijeta nuspojave može izazvati i usled preterane količine proteina, što dovodi do krtosti kostiju -osteoporoze. S obzirom na to kako sa masnim naslagama smanjuje i mišićnu masu nije preporučljiva profesionalnim sportistima. U svakom slučaju je pre donošenja bilo kakve odluke preporučljivo savetovanje sa lekarom, kao i fitnes trenerom.
Zaključak
I eto, pokazali smo vam kako medicinska dijeta za 15 dana eliminiše višak kg. Pridržavajte se navedenog i rezultati neće izostati ni u vašem slučaju. Uključite se u razgovore na društvenim mrežama, forumima i podelite vaša iskustva. Koristiće vam sigurno, a osobama koje su tek na početku, daće dobar podsticaj za dalje. Ovaj svojevrsni „vetar u leđa“ definitivno im može pomoći. Uz pridržavanje jelovnika jako je važno da ste fizički aktivni.
Ukoliko biste želeli nastaviti sa zdravim navikama onda u tom slučaju pročitajte naš članak o hrono ishrani.